Nieuwsberichten. De Heer van Rhijn verzoekt nu de instelling van een onderzoek door een raadscommissie en na rapport hem ver goeding te verleenen geëvenredigd aan de geleden schade. B. en W. laten het al of niet benoe men van een Commissie geheel aan het wjjs oordeel van den Raad over en wat het verleenen van een premie betreft, het aanbeveling zou verdienen, dat de Raad blijve bij de gediagslijn gevolgd bij het verwerpen van de voorstellen in deze. De Heer Roog heeft twee voorstellen ingezonden, het eerste om de Commissie bovenbedoeld te benoemen. De toelich ting is duidelijk; uitgemaakt behoort te worden of de aannemer de fout voor de gunning besproken heeft met den direc teur. Het tweede voorstel bedoelt aan den Heer van Rhijn een premie toe te ken nen van ƒ25000. Dit als het eerste voor stel mocht verworpen zijn. De Heer Roog meent zijn voorstel voldoende toegelicht. De Heer Kleynenberg meent, dat geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend, ge looft, dat men met een Commissie niets verder komen zal. Het betreft hier een personenkwestie. Stelt voor te besluiten een premie «oe te kennen van 12500. Voorstel Roog zou eerst in behande ling komenhet heden benoemen van een commissie. De Heer Schram meent, dat de be weringen van den Heer van Rhjjn moe ten bewezen, beveelt dus de commissie aan. De Heer V. d Kamp evenzoo, meent dat de directeur bij een Commissie wel een toontje lager zou zingen. De Voorzitter komt hier tegen op. De Heer Groot is voor een Commissie omdat meer licht noodig is. Wethouder J. N. Kruseman doet op merken, dat de directeur zich moeite genoeg heeft gedaan voor een premie, doch niets heeft beloofd. De Heer Bjjvoet zet de zaak nog eens uiteen. Het duistere punt in de zaak wordt niet opgehelderd. Gelooft aan een misverstand tusschen directeur en aan nemer, maar ook aande waarheid van de verklaring van den directeur. Een Commissie zal niets verder brengen. Meent dat al de voorstellen behooren verworpen te worden. Nog de Heer Kleynenberg. De Heer Van Styrum rneent dat de Raad, aannemende het voorstel Kley nenberg, op een vroeger genomen be sluit zou terug komen. De Heer Roog verdedigt nog zijn voorstel. Voorstel Commissie benoemen komt in stemming en wordt verworpen. Het tweede voorstel wordt ingetrok ken. Voorstel Kleynenberg 12500 wordt aangenomen. Aan de Eerste Kennemer-bouwmaat schappij wordt toegestaan onder zekere voorwaarden twee toegangen te verbree- den en een toegang aan te brengen tot de Kleverlaan ten behoeve van hunne perceelen. S. Kromhout, vroeger Tolgaarder aan de opgeheven Tol Kleverlaan, niet in vasten dienst der gemeente, verzocht een hein passende betrekking. B. en W. doen opmerken, dat Krom hout tjjdelijk was aangesteld en tegen Januari j 1. ontslag heeft bekomen. Na dien tijd heeft de directeur van Openbare Werken hem werk willen verschaffen, dat dit, steenkloppen, in aanmerking genomen zijn gezondheid, niet kon ver richten en er bovendien geen verplich ting aanwezig is om Kromhout weer in dienst te nemen, dat bovendien de ver ordening op het geneeskundig onderzoek van ambtenaren en werklieden zijn aan stelling in gemeentedienst uitsluit, wes halve B. en W. afwjjzende beschikking voorstellen. De Raad besluit alzoo. In verband met art. 178 der gemeente wet stelt de Commissie tot hetontwerpen en herzien van verordeningen, tegen wier overtreding slraf wordt bedreigd, voor, de van kracht verklaring van eenige verordeningen tot die categorie behoo- rende. De Heer V. d. Kamp wenscht hiervan uit te zonderen de politie-verordering. De Heer van Styrum doet opmerken, dat er dan in dit opzicht anarchi zou bestaan, wat de Heer V. d. Kamp niet toestemt. De Heer V. Styrum wijst spre ker hierin terecht. Tot lid van het College van Curatoren van het Gymnasium wordt verkozen de Heer Mr. J. W. Losecaat Vermeer. Tot lid der Commissie C tot wering van Schoolverzuim wordt benoemd de Heer W. J. Oosterhoff. De Heer Stolp vraagt in verband met den brand van Woensdagmorgen of er maatregelen zjjn genomen om inrichtin gen, waar gevaarlijke bedrijven worden uitgeoefend, te brengen op één plaats. De Voorzitter deelt mede, dat deze zaak al een punt van overweging bij B. en W. uitmaakt. De vergadering wordt gesloten. HAARLEM 3 April 1903 Door het Bestuur der Spaarbank van het Nutsdepartementalhier, zijnde rekeningen over de 2e helft van het jaar 1902 afgesloten, en is de balans op 1 Januari 1903 definitief vastgesteld. Op 1 Juli was aan de gezamen lijke deelhebbers (4359) verschuldigd 779004.175dit bedrag vermeer derde door inbreng in 2032 posten met f 88337,52s, door bijgeschreven rente 5 3i/s% met f 14166,36, doch vermin derde door terugbetaling in 1272 posten met 64300.55; blijft saldo op 31 De cember (4341 deelhebbers f 817207.51. Van de ingebrachte posten waren er 54 van minder dan ƒ1.754 van ƒ1.— tot 10.—995 van 10.tot ƒ100. 223 van f 100.tot 1000.en 6 van f 1000.of daarboven. Van de terugbetaalde posten waren er 959 van niet meer dan 25.,198 van 25.—tot 100.,94 van 100. tot 500.en 21 van boven ƒ500. Het gemiddelde bedrag der posten van inbreng beneden 100.was ƒ18,45, dat van hoogere 240,47; net gemid delde bedrag der posten en uitbetaling van ten hoogste 100.was/22.67s, dat van 100.tot ƒ500 .ƒ231.18 en dat van boven de 500.f 777.60. Een der deelhebbers is de Schoolspaar- bank die op 2 scholen hier ter stede in werking is. Van 1 Juli tot 31 December werd daar aan kapitaal ingebracht ƒ455.40, aan rente bijgeschreven /24.15s, en terug betaald 416.40s, terwijl aan rente werd uitbetaald 2.15. Op 1 Januari 1903 hadden 270 leer lingen te samen 1908,04s in de school- spaarbank belegd. Het geheele kapitaal bedroeg op 1 Januari 1903 910302,52, waarvan 112950.waren belegd op hypotheek, f 20000.in obligatiën ten laste der Provincie Noord-Holland, 16620. in obligatiën ten laste der gemeente Rot terdam, 21000.in leening aan den Grooten 1,1 polder, 736550 - in pro- longatiën overigens aan kasgeld ƒ2148 86, in saldo bij Guepin van der Vlugt 211.66, en de waarde der meubelen te boek staande voor 822. De Reserve, zijnde de waarde van het kapitaal boven hetgeen aan de deelheb bers is verschuldigd, en een saldo-rente van 540.bedroeg 92555,01 of ruim 11'/,°/a van het aan de deel hebbers verschuldigde. Het Bestuur van de Spaarbank bestaat uit de Heeren P. J. L. Huet, Mr. Th. de Haan Hugenholtz (Voorzitter), A. J. Kluppel, Dr. E. van der Ven, J. Smits CJz. (Kassier), J. A. Fontein (Boekhou der), K. A. L. Blok van Laer, J. de Koek, Mr. C. G. von Reeken, J. R. du Rieu, J. Willems (Thesaurier), L. de Breuk (Secretaris), Mr. H. J. D D. Enschedé, Mr. H. Ph. 't Hoofi, Mr. E. A. A. S. van Stralen, U. J. K. Versfeit, A. Ratel band, Mr. J. J. de Graad, F. H. de Bordes, Mr. S. H. Bloembergen, Mr. H. Manger Cats, F. L. van Ammers, Mr. H. Ph. de Kanter, H. M. van Bemmelen, J. B Rutgers van den Loed, J. L. E. J. Kleinenberg, A. F. A. van Scher- penberg, J. J. Verwijnen. Het Haarlemsch Muziekkorps geeft voor het Concert van Zondag 5 April voor de leden van het Brongebouw een bizonder Programma. Voor het eerst wordt uitgevoerd Les Préludes van Liszt, naar Lamertine; verder muziek uit la Passione di Christi, van Perosi, een Fragment uit het Requim van Verdi, de Polonaisse voor Viool van Vieuxtemps, door den Heer Boekwejjt. In het tweede gedeelte alleen werken van Wagner, o.a. de Ouverture Tann- hau9er. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) zijn tentoon gesteld teekeningen uit den Atlas van Haarlem, afbeeldende neen kijkje in het Oude Haarlem." Het Museum is dagelijks geopend van 103 uren. Des Zondags is de toegang vrij. Het 2e Concert in dit seizoen te geven door de Liedertafel Haarlem's Zanggenot", zal plaats hebben op Don derdag 16 April, in de Concertzaal der Sociëteit „Vereeniging." Als solisten zullen hunne medewerking verleenen: de Heer Venverloo, Tenor, van Amster dam, de Heer Kerkhof, Violist en Me jufTrouw Stackmari, begeleiding, beiden alhier. De toestand der vier werksters, die bij de ontploffing en den daarop gevolgden brand in de Chemische Was- scherij van de firma Hoeiïng, Woensdag morgen vreeselijken brandwonden be kwamen, is nog steeds van zorgwekken- den aard. Jammer, dat zulke gevaarlijke bedrij ven zijn toegelaten binnen den bebouw den kom der gemeente in een tijd toen men zich geen rekenschap wist te geven van de gevaren er aan verbonden. Het is thans de derde inrichting van dien aard waar in den laatsten tijd door ontploffing ongelukken hebben plaats gehad. Sedert eenigen tijd is het Gemeente bestuur doende om die gevaarlijke be drijven op meer geï-oleerd terrein te brengen en zeer zeker zal het treurig ongeval van Woensdag een beslissing in deze verhaasten, blijkens het antwoord van den Burgemeester op een vraag in deze van den Heer Stolp in de gemeen teraadszitting van Woensdag. Het tweede concert in dit seizoen wordt door „Doopsgezind Zangkoor" gegeven op Donderdag 9 April. Als solisten verleenen medewerking: Mej. Nicohne van Eyken, mezzosopraan te Den Haag en de heer Carel Phlippeau, onze bekende stadgenoot. Het programma vermeldt uitsluitend nummers op de Lijdensweek betrekking hebbende en waartoe uit de werken van Pale8trina, Michael Haijdn, de Vittoria en Gounod eene keuze is gedaan. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd gedurende de maand Maart bezocht door 550 belangstellenden, ter wijl uit de aan het Museum verbonden boekerij 190 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land ver zonden werden. O ter de drie eerste maanden van het jaar bedraagt het aantal bezoekers 2024 en het aantal uitgezonden boek- en plaatwerken 575. De Tentoonstelling Walter Crane zal een groot deel der maand April geopend blijven. De Tentoonstelling van uit de hand gewerkte, oude en nieuwe kanten be looft zeer aantrekkelijk te worden, daar pogingen in het werk worden gesteld, om gedurende den tijd, dat deze Ten toonstelling geopend is, de bewerking der kant praktisch toe te lichten. Aangemoedigd door het succes van de vorige week zal door de Kon. Vereen. „Het Nederlandsch Tooneel" in den Schouwburg alhier nog een extra voor stelling gegeven worden van „Een wereld waarin men zich verveelt" van Pailleron. Dit stuk werd de vorige maal voor II. M. De Koningin opgevoerd. Heden had alhier plaats de opening van het Tweede Volks-douche Badhuis op het Leidsche Plein opgericht door de Noord Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis." Onder de aanwezigen merkten wij op de Heeren Dr. Barnou van Amsterdam en Van Eldik Thieme, leden van het Hoofdbestuur van »Het Witte Kruis®. Het Gemeentebestuur was vertegen woordigd door de Wethouders Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman, Mr. de Haan Hugenholtz en vele Raadsleden, terwijl eenige geneeskundigen door hun tegen woordigheid blijk gaven van hun belang stelling. De Heer Dr. H. van den Berg opende de samenkomst- Na een woord van welkom gaf Spreker de redenen aan, die tot de oprichting van dit Tweede Badhuis aanleiding gaven, bracht dank aan het Gemeentebestuur, dat garantie verleende voor rente en aflossing van het van andere zijde op gunstige voorwaarden verstiekte kapi- taal.Spreker betreurde, dat van het baden in het algemeen en door de vrouwen in j het bijzonder slechts wordt gebruik ge maakt door een klein aantal personen. De badprjjzen zjjn thans zoo laag, dat die niet behoeven af te schrikken. Dank werd gebracht aan den archi tect den Heer Roog, als ontwerper van het gebouw, den aannemer J. T. Bakker en aan allen die aan het tot stand ko men hadden bijgedragen. Het gebouw bevat zes badkamertjes eerste en twintig tweede klas, elk met een wachtkamer. De pijpleiding en wat er mee in ver band staat is daargesteld door de firma Th. A. de Koster. Vervolgens was er gelegenheid om de inrichting meer in bijzonderheden te bezichtigen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW 1'. 1 April. M. N. Heceemaua en M. C. van Gasteren G. Koster en Jvan de Pieter nan. M. Ronde en C. Wijnandts. W. A. Koelerceijer en J. Pirets. W. van Leeuwen en M. S. Horeman 2 April J van Kam pen en J M. Marten-. G. M Uitermark en H. L. E. Hulsk ff. P. R. van Pelt en J. W. Hogeweg. GETROUWD. 1 April J. Oudk' ff en A M. Oudshoorn. D.J. Buijs en P. G Boogaard J Kort land en L A. van Pelt. P. Roeland en C. Mes. A. de Boer en C. 11. Pellemans. J. 11 van der Steijle en M. Wesaeling. 2 April M J. van der Bent enl A.Hallie. L. Maurenbrechtr en W M.Lansing. J. S. Blei en S. H. Nederluf B. C R. van Sluij'ere en G van Santen. P. H. Stavermun en P M Figee. GEBOORTEN. 25 Maart. M ter Haak geb. van der Werff z., overleden. 26 Maart O Balk geb. Veeningsz.A. Ver neer geb Irnansez. M. Stegeman geb. Herman* z. T. Huijboom geb. Bakx z. M R Hroning geb. Schornagel d. 27 Maart. H. M. van Dijk geb. Hendriks d. M. C Hogendoorn geb. hloos z. B. Zigterman geb. de Vries d. A. van Leeuwen geb v. d Helm 2d. G. van Huizen gtb Karstensd28 Maart. C. de Graaff geb. Jonker d. E van Rijn geb. Nap d. M. H Koeler geb. van Ea z. - E. A. Brinkman gib. van der Waals d. 29 Maar A. E. Staphorst geb Koks z. M. H. Jansen geb de Droog d.G. M S. van Santen geb. Piepenb-ink z. C. J. Bos geb. van Galen z. A. van der Valk geb. Wjjnaud* z. 30 Maart. J.J de Geus geb. Houtkamp s. M J. de Vos geb.vander Kroft d. W. C. Sonnemans geb. van den Berg i. J. Zoetelief geb. Steeman d 31 Maart. C. F. Termels geb. Hijnsbergen d. C. Smulders geb. Hoes z. 31 Maart. J. M. Viset geb. Koulingz.C Kaartgeb. Jansenz. L Aoril. A. Portegies geb. Witte- man z. W. Prieaman geb. Donkerlo d. M. Ramaker- geb. Kolijn z. 2 April. M. Snoeks geb. Jukes z. OVERLEDEN. 2fi Maart. P. Lex 22 m. z, Kertedijk. J. Yzermans 12 u. z., Koralensleeg. G. Yzer mans 1 u. z Koralensteeg. 27 Maart W. M. Verwer 7 j. d., Burgwal. J. Erdtsieck 47 j., KI. Houtstraat 28 Maart. J. A. Versaan 6 j. z.. Ged. Raamgr. '29 Maart. H. We- reldsma '5 Klarenbeekstr. E Febres 2 j d.. Botersiraat J D. de Moojj 14 j. z Leidichevaart. M E. van Hor rn geb. Veltnuijsr-n fik jBreestraat 30 Maart. E Adrichem 60 i., Kamperlnan. L. J. C. J. Boogaard 40 j., Ged. Oude Gr. G. Ker- bert geb. Breet 77 i Jansweg. 2 April. J. Slaat 14 j z., W. Appelaarateeg. W. F. Möbringer 1 m. zLinschotenstraat. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 7 April 1903, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium -Eroica-G. B. v. Krieken- 2AdagioC. A. Fischer. 3. Sonate No. 4Mendelssohn. Allegro con brio. Andante réligioso. c. Allegretto. d Allegro maestoso. 4. AdagioHaijdn. 5Aria Pax VobiscumSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2