HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 28. 144 van WOENSDAG 8 April 1903. TE HAARLEM Vrijdag 10 April 1903. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25 franco p. poet —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSOHIJTNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentüm worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Goede Vrijdag. Egliae Wallonne. 10Vi heures, Mr. Delery. PaBteur a Amsterdam. Sainte Cêne. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) 8 Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) 'g Avonds 8 ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat 's Avonds 8 ure, Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. 's Avonds 7 ure, Ds. Poolman. Avondmaal. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden 's Avonds 7 ure Ds. de Vries. Remonstrantseh Geref. Kerk. 's Avonds 7Vi ure, Dr. Haentjens. Avondmaal. Kerk der Broedergemeente. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Voorbereiding. Donderdag. 's Avonds 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Het Koorzang. Vrijdag. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Geen dienst. BUITENGEMEENTEN. Tui niets andere vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Bevestiging van Lidmaten. Voorbereiding, 's Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Bevestiging van Lidmaten. Voorbereiding, 's Avonds 7 ure, Ds. Boon. Avondmaal. Evang. Luthersche Kerk. 's Avonds 6Vj ure Ds. Helper Sesbrugger Pred. te Amsterdam. Avondmaal. Doopsgezinde Kerk. 's Avonds 6'/t ure, Ds. Sepp, Avondmaal. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Bevestiging van Lidmaten, 's Avonds 7l/j ure, Ds. van Leeuwen. Avondmaal. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Bevestiging van Lidmaten. Voorbereiding, s Avondz 6Vs ure, Dr. Jonker. Avondmaal. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. Voobereiding. Nam. 5 ure, Ds. van Veen. Avondmaal. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Em. Pred. te Haarlem. Avondmaal. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Bevestiging van Lidmaten, 's Avonds 6 54 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Avondmaal. Velsen. 's Avonds GVs ure, Ds. de Sopper. Avondmaal. Hoide. Geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds Hulsman. Bevestiging van Lidmaten en Voorbereiding, 's Avonds 6Vj ure, Ds. Hulsman. Avondmaal. Tweede Kamer.Nadat Woensdag de zitting was geopend, stelde de Voorzitter voor, den volgenden dag aan te vangen met de behandeling der stakingswetten. Daarbij deelde hij mede, dat behoudens onvoorziene omstandigheid, het van Re- geeringswege toegezegde overzicht om trent buitenlandsche wetgevingen dien avond zou verschijnen. De heer Troelstra betoogde, dat dit voorstel in strijd was met het Reglement van Orde, en ver klaarde, dat zijn partij niet voldoende in staat was, om nu reeds, nu nog zulke gewichtige gegevens als de toegezegde te wachten zijn, te oordeelen over de te behandelen wetsontwerpen. Ook achtte hij het noodig, dat de Kamer vooraf zou kunnen kennis nemen van de beteekenis van den in uitzicht gestelden algemeenen maatregel van bestuur, »de lijmstok voor de liberalen", zooals Spreker dien maat regel noemde. Overigens meende Spreker, dat de diskussie toch niet vóór Paaschen zou afloopen, terwijl hij er op wees, dat voor de Katholieke leden in de Stille Week feesdagen zijn. Toen eenige leden lachten, vroeg Spreker, naar aanleiding van dat gelach, op heftigen toon den heer Passtoors, of deze dan soms op Witten Donderdag wilde medewerken aan een aanslag op de arbeiders. Spreker drong aan om de behandeling der wet ten uit te stellen tot na Paaschen. De Voorzitter, zijn voorstel nader verdedi gende, achtte de wetsontwerpen vol doende voorbereid en wees er nog op, dat de Reg. reeds heeft medegedeeld, welke punten de aangekondigde Bestuurs maatregel zal bevatten. Ten slotte werd aangenomen met 59 tegen 9 stemmen een voorstel van den heerWillinge,waartegen de Voorzitter geen bezwaar had, om nl. de zitting den volgenden dag te elf uur en Vrijdag en Zaterdag om 10 uur aan te vangen, en Maandag geen zitting te houden, zooals de Voorzitter aanvankelijk had voorgesteld. De heer de Savornin Lohman verkreeg verlof te spreken over de opvatting van sommige leden omtrent den regel van orde, naar aanleiding van het feit, dat aan een der leden woorden zijn toegedicht door hem niet in een der afdeelingen gesproken. Dit was het ge volg van een onjuiste opvatting en het trekken van een verkeerde konkluzie door den heer van Kol. Dit echter daar latende, wees Spreker er op, dat de leden in de afdeelingen vrij moeten kunnen spreken. Bestaan moet blijven de adat dat het in de afdeelingen gesprokene niet bestemd is om naar buiten door te driagen en buiten de sektieën besproken te worden. De Voorzitter achtte het ook gewenscht, nog eens te wijzen op het geheim van het sektie-onderzoekvooral voor jonge leden der Kamer, die nog niet ten volle op de hoogte zijn wat betreft het Reglement, achtte de Voor zitter het gewenscht dit te zeggen. De heer Troelstra legde zich, behoudens uitzonderingen, neder bjj de opvatting omtrent geheimhouding van het gespro kene in de sektieën. H jj wilde zich echter het recht rezerveeren, om, wanneer wer kelijk eens in de afdeelingen gezegd wordt: ïdan moet men maar schieten op de arbeiders", dit aan de groote klok te hangen, omdat Spreker zich in zoo'n gevel meer solidair met de arbeiders dan met de Kamerleden zou gevoelen. Na nog eenig debat werd de zitting gesloten. Donderdag waren de stakingswetten aan de orde. Het algemeen debat werd geopend door den heer Mees, die zijn stem motiveerde vóór de wetten, nadat hem door de belangrijke wijziging door de Reg. aangebracht gebleken is, dat het haar ernst is met haar betuiging, dat zij zooveel mogeljjk aan de geopperde bezwaren wil te gemoet komen. Uit volle overtuiging zou Spr. stemmen vóór het eerst artiekel, dat beoogt verscher ping van bescherming tegen dwang bij werkstaking. Een toestand zooals nu bij de werkstaking kan noch gewenscht, noch geduld worden, ook met het oog op onze internationale verhoudingen op Spoorweggebied. Ongestoord Spoorweg verkeer is een nationale plicht. Door den in uitzicht gestelden bestuursmaat regel tot regeling van de arbeidsvoor waarden van het Spoorweg personeel, maakt men het voorgestelde artiekel tot een hygiënische behandeling der kwaal, in plaats van tot een dwangmiddel. De heer Troelstra protesteerde tegen de eenzijdige houding der Reg., bij wie teif eenenmale gemist wordt een rustige, sociale politiek en humane beschouwing van de Spoorwegstaking. Tot dusver is van de Reg. niets anders vernomen dan een cyniesche, hartelooze toon van een zich bedreigd wanend gezag, dat steunt op bajonnetten en kanonnen. Nergens toch blijkt van eenig menschelijk gevoel, en ook in het antwoord der Regeering stapelen zich op: overdreven, onware, demagogiesche, hartelooze uitdrukkin gen; van een goede sociale politiek is geen sprake. Spreker vergelijkt het werk der Reg. met dat van Bismarck in 1878, die toen de nationaal liberalen niet atleeu wist te vinden voor een knevelen der sociaal-demokratie maar ook voor zijn protektionistiescl.e politiekdaarom wordt alles thans uitgebuit met poli tieke bedoelingen. Volgens Spreker blijkt uit a'les, dat het de taktiek der Reg. is om de liberale partij te brengen in een toestand van afhankelijkheiddaarom wordt zoo hard gewerkt met het roode spook, om op die wijze langzamerhand Kuyper te maken tot het centrum voor de geheele bourgeoisie in Nederland. Daardoor moet de zaak Kuyper en de zijnen voor langen tijd gevestigd worden. Onder het stukjen reaktie van thans gevoelt de Soc. Dero. partij zich sterk genoeg voor de toekomst. Van het hui dige optreden der Reg., waardoor de klassenstrijd verbazend wordt verscherpt, voorziet Spr. dan ook een averechtsche uitwerking voor de Reg. Spreker kon- stateert, dat het groote staatsmansbe- leid van den Premier reeds nu een geheel tegenovergestelde uitwerking heeft gehad, want het anarchisme is herleefd; voorts betoogde Spr. dat het een onjuiste voorstelling is van de Reg., dat thans de strijd loopt over het gezag. De Sociaal-Demokraten toch er kennen gezag. Neen, de strijd loopt over de vraag, of de bezittende klassen het gezag zullen uitoefenen, dan wel van lieverlede het gezag uit handen der bourgeoisie zal komen in de handen der arbeiders. Spr. betoogde, dat de Reg. strijdt tegen de neutrale vakbeweging, niettegenstaande uit verschillende feiten valt te konstateeren, dat die beweging reeds veel heeft bijgedragen tot zede lijke verheffing der arbeiders. Door aan randing der vakbeweging raakt men den arbeider zelf. Men heeft zich geërgerd aan de agitatie in den lande, maar die verbittering onder de arbeiders was verricht door de eerste ontwerpen, en is de schuld van hen, die met overijling tot indiening daarvan overgingen. Hoe wel niet alles goedkeurend wat in de laatste dagen van Januari is geschied, hoewel het zjjns inziens begrijpelijk is, betoogde Spr., dat de Reg. ten onrechte spreekt van een terrorisme, waai door de indiening der wetsontwerpen zou zijn gerechtvaardigd. Het bestaande recht is voldoende, en waar de Reg. in gebreke is gebleven feiten van terrorisme te noemen, beweerde Spr., dat de Reg thans de vrijheid en vakbeweging der ai beiders belemmert, zonder dat daarvoor grond aanwezig is. Vervolgens rechtvaardigde Spr. de heftige agitatie der arbeiders tegen de oorspronkelijke wetsontwerpen, waarin niets anders was te zien dan een geweldige onrechtvaardige aanslag op de vrijheid der arbeiders. Spr. kwam er tegen op, dat van Christelijke zijde de aktio der Soc.-Demokraten als valsche munt is voorgesteld. Hij konstateerde, dat, bij vergelijking van de oorspron kelijke en de nieuwe ontwerpen, het valt op te merken, dat de Reg. een weinig naar den kant van redelijkheid is opgegaan. Zoo zal het pasten niet strafbaar zijn, en ook zal niet bij iedere dienstweigering het kiesrecht verloren

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1