De staking. STAKING. wetsontwerp werd aangenomen met 81 tegen 14 stemmen. Aan de orde was toen de ve'-fiooging van Hoofdst. VIII (Oorlog). Nadat de heer Terlaan ver schillende bezwaren daartegen had geuit, verdedigde de Min. van Oorlog de voor genomen maatregelen. De heer Van der Zwaag protesteerde tegen het wetsont werp, dat werd goedgekeurd met 8G tegen 6 stemmen. Zonder beraadslaging en stemming werd het wetsontwerp tot het instellen eener enquête naar de rechtsverhouding van het spoorweg personeel goedgekeurd. De interpellatie van den heer Troelstra kon nog niet in behandeling worden genomen. De vergadering ging tot nadere bijeen roeping uiteen. Eerete Kamer. Nadat de Kamer in een Vrijdagmiddag gehouden Openbare zitting de leden waren daartoe, na de aanneming der Stakingswetten door de Tweede Kamer, per telegraaf opont boden de afdeeiingen getrokken had, hebben die afdeeiingen voorzitters en ondervoorzitters benoemd. De Centrale afdeeling heelt besloten de wetsontwer pen betreffende de Spoorwegstaking on middellijk in de sfdeelingen te doen on derzoeken, en daarna is dat onderzoek dadelijk aangevangen. Tot rapporteurs over die wettin zijn benoemd de heeren van Velzen, van Nierop, Kist, Djjckmees- ter en H avelaar. Zaterdag kwamen de stakingswetten in behandeling. De heer van der Does de Villebois sprak met waardeering over het optreden der Reg. Hij verwachtte van de voorgestelde maatregelen vooral herstel van de Christelijke beginselen. De heer Havelaar bracht oprechte hulde aan de Reg waaraan hij toevoegde een woord van hulde aar. de Spoorweg- directieën. De heer Vlielander Hein sloot zich daarbjj aan, en voegde er aan toe een woord van hulde aan de jongeling schap, die onder de wapenen zijn ge roepen. De Min. van Just, trad in eene weerlegging van eenige in het eindver slag gemaakte opmerkingen. Vooral ver-1 dedigde hij de ontzetting uit het kiesrecht als bijkomende straf. De Min. van Bin- nenl. Zaken dankte voor de spoedige behandeling der wetten en voor de ge sproken woorden van waardeering. De Min. sloot zich aan bij de woorden van hulde aan de Spoorwegdirekt.ieën door wier groote energie en organizatoriesch talent het behaalde succes is verkregen. Vooral ook bracht de Min. een woord van hulde aan het getrouw gebleven personeel. Hij huldigde voorts de opge komen miliciens, die door hun trouwe, kloeke plichtsbetrachting den dank van het geheele volk verdienen. De Reg. is van oordeel, dat het gevaar nog niet is gewekende strijd is slechts van karak ter veranderd. De Min. hoopt, dat in de arbeiderskringen niet geluisterd zal wor den naar inblazingen tot verder verzet. Met algemeene stemmen werden daarna de wetten aangenomen. De Kamer is tot 20 April uiteengegaan. H. M. de Koningin heeft nog den zelfden dag de Stakingswetten bekrach tigd, die ook nog konden worden afge kondigd in een buitengewoon nummer der «Staatscourant.» Omtrent de opgeheven werkstaking verneemt men nog: Het Comité van Verweer, gevraagd naar de overwegingen die tot de ophef fing van de Algemeene staking hebben geleid, heeft het volgende geantwoord: Het feit dat de Tweede Kamer de wetten aannam, dat de Eerste Kamer spoedeischend is bijeengeroepen en mis schien heden de wetten eenvoudig zal aannemen, zoodat de wet mogelijk Zater dag reeds in het Staatsblad zou komen, noopte tot het opheffen der staking. Immers, de wet, in het Staatsblad op genomen, zou dadelijk recht geven de leden van het Comité als leiders der staking voor den rechter te brengen, en, waar na aanneming der wet niets over zou blijven dan de revolutie, wat het Comité nooit heeft gewild, meenden vooral de „parlementairen" in het Comité de zaak verloren te moeten geven. De anarchistische leden in het Comité heb ben daarin niet dadelijk mede willen gaan, doch vooral het bezadigd woord van Vliegen schijnt den doorslag te heb ben gegeven. Doorzetting der actie zou nu slechts op geweld kunnen uitloopen en geweld heelt het Comité van den aanvang af juist niet gewild. Op welke wijze soms werkstakingen worden geproclameerd, daarvan vonden twjj een voorbeeld in een ingezonden stuk in de N. Rolt. Ct. van het Bestuur en vele leden van de Rotterdamsche Schildersvereeniging „Schoonheid". Het Comité van Verweer had voor de schilders eeue vergadering belegd. Bij handopsteken van het kleinste deel der aanwezigen waaronder veel niet-schilders besloot men tot staking, niettegen staande protest. Deze protesteerenden werd aangeboden de zaal uitgegooid te worden en zij werden eenvoudig over schreeuwd. Bjj de H. IJ. S. M. zjjn weer enkele treinen ingelegd. Op een vergadering Vrijdagavond in het Paleis voor Volksvlijt te Arasterdam werd de opgeheven staking besproken, en beschuldigden de leiders der beweging elkaar van verraad. Er werd gesproken van volhouden, maar de opmerking werd gemaakt, dat als het niet algemeen ging, de staking dan verloopen zou. De dienst aan de Amsterdamsche gas fabriek is bjjna geheel hersteld, die zich nog Vrjjdag voor twaalven hadden aan gemeld, werden aangenomen, wie na dat uur kwamen, werden gesteld in afwach ting van hetgeen B. en W. beslissen zouden. Gedurende de enkele dagen, dat de straatreiniging heeft stil gelegen, heeft zich in sommige straten het straatvuil ontzettend opgehoopt. Ten slotte heeft de afkondiging eener algemeene werkstaking, behalve dat honderden hun betrekking kwjjt zijn, nog het nadeel dat er bjj het publiek antipathie is ontstaan tegen vakorga nisaties. Zoolang de Vereenigingen langs vreedzamen weg trachtten hun toestand te verbeteren werd dit over 't algemeen niet verkeerd geacht, integendeel, men vond het den weg om tot beter toe standen te komen, al gaf dit soms aanleiding tot storingen. Wat is er later geschied? Een Comité van Verweer is aangesteld om te agee- ren tegen het invoeren van wettelijke maatregelen, door dit Comité met groote woorden veroordeeld als gericht tegen den werkmansstand in 't algemeen en dit tevens de macht verleend om, waar door dit Comité noodig geoordeeld, maatregelen te nemen, waaraan iedere vak-organisatie zich had te onderwerpen. Eerst de vraag, was de werkman volkomen bekend met de nieuwe wets artikelen? Neen. Hoewel van goedge- zinde ingelicht naar waarheid, geloofde men liever wat het Algemeen Comité en de Plaatselijke er over in het midden j brachten. Nu kan het ook zjjn, dat de Comi tés zelf niet goed of ten minste onvol ledig waren ingelicht, maar leest men de artikelen, dan is de bedoeling: Vrij heid van arbeid te verzekeren aan ieder die werken wil, met strafbepaling voor hem, die hierin tegenwerkt. Wie dus liefhebberij in slaken heeft, mag dit doen, maar niet een ander er toe dwingen, dat is strafbaar. Voor spoorwegpersoneel is oogenblik- keljjke staking uitgesloten in 't belang van publiek, handel en nijverheid, want natuurlijk, het verkeer mag niet aan willekeur worden prjjs gegeven. Dat ook voor dezen tak van dienst staking niet tot de onmogelijkheden wordt ge rekend, bewjjst de oprichting van spoor wegbrigades. De Spoorwegbesturen worden verder bij de wet verplicht aan den Minister van Waterstaat over te leggen hun I reglementen, inhoudende de voorwaar- I den waarop beambten in dienst zijn genomen, daaronder begrepen loonrege ling, doch over deze regeling heeft de Minister te beschikken en bij verschil is de beslissing en desnoodig de vast stelling aan den Minister. De regle menten worden om de vijf jaar herzien. Ten laatste heeft de Kamer besloten tot enquête, dat zeer zeker, in aan merking genomen de omstandigheden, een ernstig onderzoek zal zijn, leidende tot het invoeren van gewenschte en noodige verbetering. In hoofdzaak is het bovenstaande de hoofdbedoeling der artikelen, die men noemt, dwangwet, koelieordonnantie. Jammer voor de honderden die zich hebben laten verlokken zich aan de tyrannieke beschikkingen van hetComiié te hebben onderworpen en daardoor thans, voorloopig hopen wij, zonder werk, zonder brood zjjn. Niet aan de wet is hiervan de schuld, die had toch vroeger of later tot stand moeten komen, doch aan de leiders der beweging, die voor zich zelf en hun medearbeiders te beslissen zullen hebben of zij op den rechten weg waren, en anderen op den goeden weg gehouden hebben en ook is te betreuren dat niet algemeen wordt ingezien, dat tegenover buitengewone toestanden buitengewone maatregelen behooren genomen te worden, zooals nu het geval is geweest. Inmiddels is klaar en duidelijk ge bleken, dat de leiders niet tegen hun taak waren opgewassen en dit moge tot leering strekken voor ieder, die zijn leiders kiest, dat in de eerste plaats dient overwogen of de mogelijkheid bestaat, dat er aan de plannen uitvoering kan gegeven, iets waaraan men niet heeft gedacht of waartoe men de krachten heeft overschat. De patroons in het haven- en dokbe- drjjf Amsterdam stellen zich voor den arbeid te hervatten met handhaving van de laatste loontarieven. In de eerste j maanden zal een waarborgsom van ƒ50 van het loon worden afgehouden, welke som verbeurd wordt bij contractbreuk alle vereenigingen worden erkend, sa menwerking van leden met nietleden wordt geëischt. De politiek zal bij de Ver eenigingen behooren uitgesloten te zjjn. Domela Nieuwenhuis pleitte voor voortzetting der staking, hoewel hij niet1 het Comité van Verweer wilde verdacht zien. De beweging moet, zeide hij, vol gehouden, zelfs al vallen er slachtoffers. Alleen wil hjj zeer voorzichtig zjjn in de keus der leiders. Nu, van het standpunt van Domela Nieuwenhuis als vrije socialist of anar chist was zoo iets te wachten. Hij raadde aan, de uitvoering der stakingswetten onmogelijk te maken. Nu de wet is ingevoerd zal hjj waar schijnljjk wel minder dikke woorden gebruiken, anders komt hjj onmiddellijk in botsing met de wel. Veel snorkerij, veel verkondigen van halve waarheden zijn gedurende de stakingsdagenvoorgekomen, die dooi den eigenlijken toestand thans in helder licht geplaatst zijn. Zoo b.v.b. werd in de vergaderingen tot op het laatst nog maar altijd geroepen «de zaken staan er goed voor». Deze en andere mislei dingen zullen de besturen en de aan jagers nog wel zuur kunnen opbreken, want de arbeiders zijn tegenover elkan der alles behalve gemakkelijk. Eigenaardig, dat het Comité van Verweer Zaterdagmiddag van uit Volks vlijt te Amsterdam per telefoon de hulp der politie inriep tegenover de dreigende houding die een deel der vergaderden had aangenomen. Van botsingen te Amsterdam geen I sprake, alleen een opstootje in de Wil lemstraat, wat daar evenwel ook in ge wone omstandigheden meermalen voor komt. Zondag waren de lantaarnopstekers nog onder militair geleide, en ook het station werd door kavallerie en infanterie j Irewaakt. De schorsing van het stakende ma- chinepersoneel der Staatsspoorwegen blijft nog voortduren. Ongeveer zes honderd man stakers zijn daar ontslagen. De reislust van het publiek was „edurende de Paaschdagen, het gure weer in aanmerking genomen, als gewoonlijk, blijkbaar was het publiek gerust onder de genomen bestuurs maatregelen. De laatste trein Amster damRotterdam was Zondagavond in al de klassen meer dan bezet. Het algemeen aanzien in de stad was rustig. Tegenover de gebeurlijkheden in werk liedenvergaderingen, waar het waar schijnlijk in den eersten tijd niet malsch zal toegaan, zijn de noodige maatregelen genomen. In een vergadering van het Comité te Amsterdam besloot men tot de be noeming eener commissie, welke de handelingen van het comité aan een nader onderzoek zal onderwerpen. Een nieuw comité van verweer wordt niet benoemd. De Amsterdamsche grondwerkers hebben heden besloten hunne staking voort te zetten. Op de ljjn Haarlem Den Helder, tusschen Anna Paulowna en Schagen, is Maandagochtend een telegraafpaal afgezaagd. Een deel daarvan en een dwarsligger waren op de rails gelegd. In verband daarmede wordt de militaire bewaking der ljjn uitgebreid. Om de verwarring te vergrooten gin gen Zondag te Amsterdam allerlei ge ruchten omtrent het niet opheffen der staking, doch die werden later officieel tegengesproken. HAARLEM 14 April 1908. In de bouwvakken werd Zaterdag nog niet gewerkt. Het garnizoen is versterkt met 31 man uit Den Helder. Aan de werf Conrad is alles weder aan den arbeid. Ook aan de Haarlemsche machinefabriek en bjj de firma Beynes smeeken de stakers weder te worden toegelaten doch dat wordt in geen ge val toegestaan. De meubelmakerspatroons lieten den arbeid eerst hervatten Dinsdag. Tot dien dag wordt geen loon uitbetaald. Aan de centrale werkplaats hebben zich Vrijdagmiddag nog ca. 70 stakers aangegeven om den arbeid te hervatten. Ze zijn naar huis gestuurd; over hun lot zal door de directie worden beslist. De resultaten van de werkstaking zijn voor de Maatschappij al zeer gering geweest. De treinenloop was verzekerd, zjj het dan ook met beperkten dienst. Aan het bevel tot staking bjj het watertransport is slechts voor een klein deel gevolg gegeven. De bakkers bakken, niemand heeft brood tekort gehad. Zoo ziet men, dat naarmate het op treden der Comilé's klemmender werd het verzet er tegen toenam en is er ten slotte niets bereikt, dan dat een groot aantal personen voorloopig broodeloos is. Laten wjj hopen, dat het voor hen nog betrekkelijk gunstig afloope. Men heeft voorzien dat alles zóó loopen zou en ook het Comité van Verweer, had kunnen weten en gevoelen, dat de regeering zich niet zou laten weer houden haar plicht te doen en zóó draagt dat Comité de verantwoordelijkheid van al de geleden onrust in de maatschappij en van al de ellende die nog het gevolg kan zjjn van dienstweigering. Sommige uiterste groepen beschul digen het Comité van Verweer, thans de zaak der werklieden verraden te hebben en moeten doende zijn een nieuw Comité samen te stellen. Aan het hoofd der beweging staat Domela Nieuwenhuis. Het stationspersoneel alhier dat staakte en daardoor ontslagen wordt, richtte zich Vrjjdag per brief, geteekend door het bestuur der afdeeling van den Ne- derlandschen Bond van spoor- en tram- weppereoneel, tot hun respectieve chefs, waarir. werd gezegd, niet verzocht, dat het den arbeid wilde hervatten, omdat de beweging tegen de wetten was mis lukt. Spoedig antwoord werd verlangd. De brieven zjjn opgezonden aan de directie te Amsterdam. De patroons alhier in de bouwvakken hebben Vrijdag het volgende bekend ge maakt dat door hun besloten is tot: le. Weer-indienstneming van alle werklieden voor zoover de verminderde wer kzaamheden dit niet beletten, uiter lijk Dinsdag e.k.; 2e. De organisaties leggen hun de verplichting op zich weer bjj hun vorige patroons te melden;

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2