De Staking. daten honger, en hadden zij slechts een geweer voor elke twee man. De Por- tugeesche regeering houdt alle telegram men betreffende de zaak op. Een kolonel en verscheidene andere officieren zijn op wachtgeld geplaatst. Volgens hetzelfde blad, heerscht er meer ontevredenheid in het leger. Men verwacht bloedige gebeurtenissen op het Balkan-schiereiland waar Alba- neezen, Bulgaren, Macedoniërs en Ser viërs zich zullen stellen tegenover de hen overheerschende Turken, die van geen hervormingen willen weten, ondanks den raad der mogendheden. Natuurlijk zullen de Turken zich bij de plaats te hebben botsingen zich niet onbetuigd laten en er bestaat alle reden te veronderstellen, dat de nationale haat zich heftig openbaren zal. Men verneemt, dat de opstandelingen geen geregelde troepen zullen aanvoeren, maar zich zullen bepalen tot den giierilla- oorlog, waarin dus onverwachte aan vallen zullen plaats hebben op Turksche troepen, bruggen en alles wat voor de hand komt vernield zullen worden. De mogendheden hebben het hunne gedaan om den toestand te bezweren, maar zonder gevolg. Het is dus niet te verwachten, dat zjj zich in deze zullen partij stellen, tenzij b.v.b. Rusland er zijn voordeel in ziet om aan de zijde van den sultan te staan. Nu wil het geval dat de Albaneezen des sultans lijfwacht uitmaken en deze heeren willen van geen hervormingen weten, hoe Oostenrijk en Rusland er op aandringen. De sultan zit nu tusschen twee vuren, maar of hij zal blijken tegen de wenschen van zijn lijfwacht op te kunnen werken is een open vraag, want zijn troon en leven hangen bij de Turksche toestanden van de lijfwacht af. Toch zal hij maat regelen tegen hen dienen te nemen, maar dat zal bloed kunnen eischen. Men herinnert zich den strijd over het kiesrecht vóór den Zuid-Afrikaan- schen oorlog. De regeering van Trans vaal stelde het kiesrecht voor uitlanders bereikbaar op zeven jaar, de uitlanders wilden korier termijn en de Engelsche regeering steunde hen hierin. Doch wat doet de Engelsche regeering nu zelf! Zij stelt tien jaar of vijftien jaar, naar men den koning vóór dien tjjd heeft gediend of niet. Wat dus volgens de Britten de hoofdaanleiding was, erkennen zij niet nu dat beter in hun kraam te pas komt. Het zal steeds van belang blijken de Engelsche woorden met de daden te vergelijken. Meer en meer gaan stemmen op, om aan te sporen voor de buiten betrekking staande stakers iets te doen. In de eerste plaats zijn hiertoe aan gewezen de vermogenden onder hen die schuldig zijn aan de feiten; schieten zij te kort, nu, dat zij dan verder hulp zoeken bij de burgerij, maar ook bij de arbeiders, die óf niet staakten, óf weer aangenomen zijn of zullen worden. Omtrent de buiten dienst stelling der miliciens is nog niets bepaald, men ver wacht deze week een beslissing. Sommige invloedrijke mannen gevoe len zich niet geroepen, om te teekenen op adressen van adhaesie tot het weder in dienst stellen van ontslagen personeel bij de maatschappijen. Men gelooft, dat het niet goed is eenige zedelijke invloed te willen uitoefenen in deze. Men zou zoo meenen, dat hoe goed ook bedoeld, pressie in deze onverant woordelijk zou zijn, aangezien door per sonen, buiten de kwestie staande, niet kan beoordeeld worden óf en in hoeverre het voor de maatschappijen gewenscht zal zjjn verder met hen te werken. Verschillende Amsterdamsche grond werkers hebben het werk hervat op de oude voorwaarden. De staking schijnt te zullen verloopen. De patroons in het havenbedrijf heb ben hun voorwaarden gesteld, waarop het werk kan aangevangen worden. De Hoofdvoorwaarden zijn: een wederzijd- sche opzeggingstijd van veertien dagen ni m mer op last van derden het werk neder leggenlidmaatschap van een vereeni- ging of corporatie is toegestaan; een permanente commissie van vjjfscheidrech- ters wordt benoemd, tot beslechting van mogelijke verschillenen haar uitspraken zijn voor beide partijen van bindende kracht; de maximum werktijd is in den zomer twaalf, in den winter tien uren. Er zijn pogingen gedaan om Neder- landsche schepen in vreemde havens te boycotten, maar dit heeft tut heden geen resultaat gehad. Van de socialistische partij is een manifest verschenen, waarin de schuld voor de geheele stakingsbeweging en ook de mislukking geladen wordt op de anarchistische groep, maar ook wordt er op gewezen, dat de partij nog niet krachtig genoeg was tegenover de regee ringspartij. Zij noemt als redmiddel algemeen kiesrecht. Vanwege de vrjje socialisten of anar chisten is ook een mtnifest aan de „arbeiders van Nederland" verspreid, waarin de leiders der sociaal-democraten, met name Oudegeest en Vliegen, van verraad worden beschuldigd, en dat eindigt met den raad om „steeds meer op eigen beenen te slaan zonder te vertrouwen op leiders, die maar al te dikwijls bljjken schijnvrienden te zijn, en danvoorwaarts voor de algemeene werkstaking!" De lock out te Amsterdam op scheep vaartgebied is opgeheven. Maandagoch tend te zes uur zijn de werkzaamheden hervat door hen, die het nieuwe regie ment onderteekend hebben. Omtrent de staking der burgersmeden te Amsterdam wordt medegedeeld, dat de puroons alle werklieden voor wie plaatsing is, weêr aan het werk zullen zetten. Het zal den werklieden verboden zijn eenige pressie, van welken aard ook. te oefenen op de werklieden, die aan het werk zijn gebleven of hen die tijdens of na de staking zijn aangeno men, op straffe van direct ontslag. Tevens verbinden zich de patroons geen werklieden van andere patroons aan te nemen dan met medeweten van hem, bij wien de werkman het laatst is werkzaam geweest. Uit eene raming van de loonderving tijdens deze staking bleek, dat ongeveer f 25,000 schade is geleden door de werklieden. Het verzoekschrift der vierhonderd geschorste en ontslagen spoorwegbe ambten, ondersteund door verschillende invloedrijke personen in de hoofdstad is aangeboden door een hiertoe uit de laatsten gekozen Heeren. Sommigen personen wordt er een verwijt van gemaakt dat zij weigerden hun adhaesie in deze te betuigen en men schreef hen gebrek aan medelijden toe. Twee van deze laatste categorie, beiden predikant te Amsterdam, ver dedigen hunne handelwijze in deze; zij wenschten de clementie in te roepen voor de misleide beambten, niet voor al de vierhonderd en twintig ontslagen en geschorste mannen en bloc. Men zju zoo meenen, dat zoowel de misleiden als de niet-misleiden op een dwaalspoor waren; zij bekennen dit, door hun dankbetuiging aan de Heeren, die in deze ten hunnen gunste werk zaam waren. Daar dwalen menschelijk is, hadden toch de beide Heeren Predi kanten wel wat meer meegaandheid mogen betoonen. Het gaat toch niet aan mede te werken van iemand levens lang de gevolgen van een dwaling te laten dragen; het oude oog om oog er. tand om tand spreekt er nog zoo sterk uit. De graad der dwaling had hier nu eens niet den doorslag moeten geven. Naden onverk wikkelij ken strijd tusschen de twee hoofdstroomingen bij de staking, komt de Heer van Eeden nog eens naar voren, besprekende het goed recht der staking, mislukt door allerlei omstandig heden, maar vooral door de innerlijke zwakte der partij zelf. En de Heer van Eeden wil alles weer vergeven en ver geten hebben, na de misdadige poging om het gezag te verplaatsen naar de zijde der partijhoofden. Wij hadden wel eens willen zien, wat de Heer van Eeden zou gedaan hebben, als hij zelf patroon of regeeringspersoon ware geweest in den tijd toen door de staking vei wikke lingen dreigden te ontstaan met het bui tenland en in deri lande een burgeroorlog dreigde. Of zou de Heer van Eeden óók tot de mannen behooren, die zich bij hun partjjgenooten hebben schoon te praten en hierloe aan alles en ieder de schuld geven, maar vergeten tot zich zelf in te keeren. Nog in ander opzicht is de Heer van Eeden tweesprakig. Hij hitst de men schen op tot staken, op hetzelfJe oogen blik, dat hij weet dat die niet zal slagen en als het dan bljjkt, dat dit vermoeden waarheid i-, dan roept hij de clementie in der zoozeer verfoeide maatschappijen. Werkelijk, er is geen houvast aan 's mans gedachtengang. En aan zulke mannen geeft de arbeider de beschikking over j zijn toekomst in handen. Zeer zeker zou het wijs zijn van de Bondsbesturen om nu maar niet verder voort té gaan op den weg van onder linge afbrekerij, maar één ding blijkt, dat den Bondsbesturen veel te veel macht is gelaten. In gevallen van zulke ver strekkende gevolgen als werkstaking be hoort niet de beslissing aan een Bestuur, maar aan de geheele vereeniging. Nog steeds staat men verbaasd over hel feit, hoe een negentigtal vereenigingen zoo maar zich kunnen verbinden om een Comité van Verweer te gehoorzamen, m. a. w. zich verbonden om zonder navraag zich aan handen en voeten ge bonden te onderwerpen aan de beslissing van enkelen, wel een bewijs dat in het vereenigingsleven nog den zoo noodigen demokratischen geest niet is doorge drongen. Medegedeeld wordt, dat waarschijnlijk nog deze week de lichting 1900 met met groot verlof gaat, doch dat die van 1901 en 1902 voorloopig nog onder de wapenen zullen blijven. Pater Weyeis, raadsman der anti sociaal democratische spoorwegvereeni ging Recht en plicht, deelt in het Utrechtsch Dagblad omtrent de tweede spoorwegstaking o. a. mede: De samenzweerders waren door dure eeden onder elkaar gebonden, de plannen waren tot in de uiterste bijzonderheden beraamd. Geheime codes voor telegraaf en telefoon waren opgemaakt, leder had den hem aangewezen post te bezetten, den hem opgedragen dienst te verrich ten. De benzine was reeds bij de hand, welke men in opdracht had te ontsteken bij een avond-charge der huzaren, om door het helle ongewone licht de paarden te doen stijgeren en tegen elkander te doen keeren. Op het eerste teeken zou den bepaalde, der zake kundige indivi duen naar de machienloodsen snellen, om dé vuren te dooven. de tenders en ketels leeg te laten loopen, de roosters weg te nemen of op andere wijze de locomotieven in het ongereede te bren gen. De verwarring die aangericht zou worden reeds van de eerste oogenblik- ken aan, had het oproer algemeen moe ten maken. Het tusschensoort van het personeel, dat aan de gunstige of on gunstige omstandigheden voor de maat schappij zijn trouw en plichtsbetrachting zou doen afnangen, moest door die verwarring voor de muitende partij ge wonnen worden. Natuurlijk verwacht men ernstige tegenspraak op deze mededeeling. Maar men mag gelooven dat zij grond van waaheid bevat. Meldde liet Centrum dat de benoeming der Staatscomissie van enquête betref fende toestanden bij het spoorwegperso neel eerstdaags kan worden verwachten mr. D. Veegens als voorzitter dier com missie zal optreden, nader verneemt dit blad dat als leden dier commissie wor den genoemd de heeren mr. W. L. P. A. Molengraaf!, hoogleeraar te Utrecht en de Kamerleden ds. Talma en rnr. Kolkman. De naam van het vijfde lid werd nog niet met zekerheid bekend. Van de zijde van het personeel schijnt men van de Commissie niet veel te ver wachten. Het staat echter te verwachten, dat het onderzoek ernstig zal opgevat worden. Aan de beide schildwachten, aan wie op verzoek van den auditeur militair te 's-Gravenhage voorloopig arrest in het kwartier was opgelegd wegens het bjj de staking schieten op den spoorweg arbeider De Jong, die daarbij doodelijk werd getroffen, is na onderzoek Vrijdag volledige vrijheid toegestaan, nu geble ken is dat zjj geheel volgens het con signe gehandeld hebben, terwjjl boven dien geen van de twee kan worden aangewezen als degeen, wiens schot De Jong zoo noodlottig heeft getroflen. Naar men bericht zal de kolonie van Dr. van Eeden uit Blaricum verdwijnen, niet tengevolge van de jongste gebeur tenissen, evenmin uit vrees voor her haling, naar de kolonisten verzekeren, maar enkel om dichter te komen bjj een markt van afzet voor de producten der kolonie. De heer Kylstra is, naar men zegt, reeds bezig elders grond te zoeken. Van de vierhonderd ontslagen Am sterdamsche gemeente-werklieden, zullen drie honderd gebruik maken van beroep op het scheidsgerecht. Naar men weet, mag een beslissing van een scheidsge recht nooit aanleiding geven tot het opleggen van zwaarder straf. Er is sprake van, dat te Amsterdam het garnizoen zal versterkt worden, dit in verband met de telkens voorkomende werkstakingen. In Noord-Brabant en Limburg is de spoorwegbewaking opgeheven en het plan schijnt te bestaan dit ook gaandeweg in de overige provincies te doen Tusschen het publiek en een patrouille infanterie is op den Vijgendam een bot sing ontstaan, waarbij de korporaal met de kolf van het geweer ruim baan moest maken. Zondagnacht te 2 uur woedde op Wie- ringen een brand zoo fel als daar nooit voorkwam. De groote boerderij van S. Klein op Stroe ging in vlammen op. De bewoners werden in den slaap door den brand overvallen, waardoor zij niet spoe dig een heenkomen konden vinden. Klein en diens dochter kwamen in de vlammen om. De verkoolde lijken werden later gevonden. De 24 jarige zoon heeft het brandende huis nog kunnen verlaten, ofschoon ook met vreeselijke brandwon den overdekt, waardoor voor zijn behoud wordt gevreesd. Met de mensehen zijn verbrand 14 koeien, 2 paarden en eenige kalveren. Van den geheelen veestapel konden slechts 10 koeien en 5 varkens worden gered. Overigens werd letterlijk alles een prooi van het vuur. Omtrent de oorzaak valt niets met zekerheid te bepalen. Tengevolge van zijne benoeming tot generaal majoor der infanterie zal de heer Van Vlijmen moeten aftreden als lid der Tweede Kamer voor het kies district Veghel. Hij is echter herkiesbaar. HAARLEM 21 April 1903. Nog steeds wordt de spoorlijn alhier door infanterie bewaakt. Aan het personeel der centrale werk plaats alhier, dat niet aan de staking heeft deelgenomen, is naar wij verne men, vier dagen extra-loon uitbetaald. De bewakings detachementen van de terreinen der gemeentelijke lichtfabrie ken en van de duinwaterleiding zijn ingerukt. Op verschillende punten is de bewa kingsdienst geheel of gedeeltelijk opge heven. Zaterdagavond is bekend gemaakt dat van het stationspersoneel 13 man voor goed zijn ontslagen. Daaronder zijn 2 werklieden van den telegraafdienst. Slechts een seinhuiswachter, diedienst deed op het station, mag terugkomen, en die dankt dit waarschijnlijk hieraan, dat hjj op den Maandag der staking zjjn vrijen dag had en zich Dinsdag slechts één uur na het gestelde ultimatum weder kwam aanmelden. Van de centrale werkplaats waren aan 350 stakers brieven verzonden met de mededeeling dat zjj Maandagochtend aan den arbeid konden gaan. 165 z\jn voor goed ontslagen. Zou het lente worden 1 Zondag ging voorbij zonder sneeuw of hagel, Maandag evenzoo, met verhoogde tem peratuur, nadat de vorige week de winter heerschte met lagen thermometer stand, veel noordwester wind en felle hagel- en sneeuwjachten. De natuur stond stil; nadat in 'tlaatst van Maart de plantengroei neiging toonde om zoo maar op eens het zomerkleed aan te

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2