N ieu wsberichten. op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de kostelooze school Lr. A. Ter tafel komt een voorstel van den Heer Van de Kamp tot instelling van een commissie van onderzoek omtrent de mogelijkheid tot het uitoefenen van invloed op mogeljjke verbouwing van de kazerne. De voorsteller vraagt of het Gemeentebestuur dit kan en of hetge- wenscht is. De Heer V. d. Kamp heeft het oog op het stichten van een marktplein op het kazerneterrein (gemeente eigendom). Hij zou wenschen of een ander terrein, b.v.b. de boerderij „het Torentje'' niet voor den bouw kan aangeboden worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het raadsbesluit van 1862, waarbij de geoouwen aan het Rijk zijn afgestaan, niet door Gedep. Staten is goedgekeurd. Of de Heer V. d. Kamp daar nu mee bedoelt, dat dan het Raadsbesluit niet van kracht zou zijn? De Heer V. d. Kamp lichtte zqn voorstel toe en is van raeening dat de niet goedkeuring de brug kan worden waarover onderhandelingen kunnen aan gevangen worden. Voorsteller merkt op, dat er gebrek aan marktterrein bestaat en beklaagt zich geen steun ontvangen te hebben van B. en W. of mederaads leden. De Heer Stolp meent dat het boven de krachten der Gemeente gaat een half millioen uit te geven voor een nieuwe kazerne waarvoor men beschikking zou krijgen over een terrein dat ƒ125000 waarde heeft. De Voorzitter beantwoordt. De Heer V. d. Kamp komt nog terug op de ongeldigheid van de overeenkomst. De Voorzitter meent, dat de overeen komst te verbreken niet kan en zet de geschiedenis in deze uiteen en komt tot de conclusie, dat de onwettigheid niet onbetwistbaar is. Er kan geen beroep gedaan worden op hetgeen verzuimd is. De Heer V. d. Kamp trekt thans zijn voorstel in. De zaak gemeentelijk slachthuis, waar voor de Commissie van Voorbereiding thans geld aanvraagt, komt thans in behandeling. Voor den bouw is reeds toegestaan 252.750, maar, zegt de commissie voor het slachthuis, daar moet nog wat bij, want de verschillende onderdeelen komen 44.675, hooger dan geraamd was, ter wijl niet gerekend was op kosten voor toezicht, brand- en gasleiding tezamen 14000 en voor biologische reiniging 12500 meer. De totale oprichtingskosten zullen ten slotte ƒ611501.89Vs beloopen, zoodat nog ƒ358751.81Vs moet toegestaan. Het geraamde tekort dat de exploitatie zou opleveren is echter gunstiger; het zal 6605 beloopen. Bij gebreke van een slachthuis zou eene meer uitgebreide keuringsdienst ingesteld moeten worden, waarvoor ƒ5000 wordt gerekend en dan is er nog kans dat de sommen meeval len ook. Dit in hoofdzaak wat de kosten aangaat. De Gezondheidscommissie dringt in een uitvoerig schrijven bij den Raad aan om mede te werken aan het tot stand komen van de inrichting en wel naar aanleiding van de verschillende stemmen, die er tegen zijn opgegaan, als zou een slachthuis een weelde-artikel zijn. Uitvoerig wordt in dit stuk uiteen gezet, dat in de gemeente lang niet alle slachtplaatsen een behoorlijke behande ling van het vleesch waarborgen, waar toe al de 86 slachtplaatsen zijn bezocht, terwijl ook vleesch in een slachthuis beter op tuberkels kan onderzocht wor den dan er buiten en in 't algemeen wijst het schrijven op de gevaren voor de openbare gezondheid, die door een gemeentelijk slachthuis kunnen voor komen worden. Dus voor ruim zes ton zouden wij een slachthuis hebben, dat aan alle eischen voldoet. Voor de burgerij is ech ter de vraag zullen wij dan verzekerd zijn goed vleesch te hebben, sorteert de keuring het vleesch naar zijn kwaliteit. En dan de prjjs! Op iedere koe komt ƒ3.— slacht- en keurloon, zóóveel voor stalhuur, weegloon, huur koelcel, kos ten van vervoer naar en van het slacht huis en meer personeel, alles onkosten die op het vleesch zullen drukken, die de vleeechverbuiker zal te betalen hebben en waardoor dus de vleeschprjj- zen zullen stijgen, wat leiden kan tot inkrimping der vieesehuitgaven in de gezinnen en derhalve tot mindere ont vangsten voor het slachthuis, wat alweer zal drukken op de belastingpercentage, derhalve isde verwachting hooger vleesch- prijzeri en hooger belastingcijfers. De Heer Stolp leidde het onderwerp in, in verband met het bovenstaande. Rekent uit dat als de Raad mocht terug komen op zjjn besluit, de geldelijke uit komst belangrijk nadeelig zouden zijn. De Heer va i Lijnden zal voor de uitgaaf stemmen, evenals de Heeren Groot en Thijssen. De Heer v. d. Kamp merk op dat het besluit is genomen onder den indruk, dat het slachthuis ƒ330000 zou kosten, terwijl er nog ruim zooveel bij moet; gelooft aan overdrijving, want men heeft niet al de onderdeelen in zjjn macht; een slachtplaats voorziet niet in alle gevallen voor gevaar. Voorstel B. en W. werd aangenomen met 5 stemmen tegen. Ingevolge de regeling der jaarwedden van leeraren aan de H. B. scholen, wordt de jaarwedde van Dr. G. Nolst Trenité gebracht van 1800,op 2000. Goedgekeurd wordt de rekening en verantwoording van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Het batig saldo 73.745 wordt overgeschreven op dienst 1903. B. en W. stellen voor 60 beschik baar te stellen voor medailles ten be hoeve van den nationalen schietwedstrijd alhier te houden ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Afd. Haarlem van den Bond van Oud-onderofficieren en het tienjarig bestaan der schietver- eeniging Generaal van Merlen. De Heer Modoo verklaart er zich tegen. Het voorstel wordt aangenomen met zes stemmen tegen. De Raad besluit tot onbewoonbaarver klaring van het perceel Noorder School steeg 15 wegens weigering van den eige naar om te zorgen voor goed drinkwater. De scheepmaker G. J. Beus, tot 1 Mei huurder van een stuk gemeentegrond in den Veerpolder, doch waarvan de huur was opgezegd, verzoekt alsnog in huur te mogen behouden een loods al daar bij hem in gebruik. B. en W. stellen gunstige beschikking voor tegen den prijs van 2.per week. De Raad besluit goedgunstig. Ten behoeve van den bouw van een villa aan den Kleinen Houtweg wordt voorgesteld 11.8 M'. grond aan den publieken dienst te onttrekken. De Comm. van Openbare Werken had gemeend geen grond aldaar te moeten verhuren met het oog op de versmalling van den weg, doch B. en W. vinden dit geen bezwaar, terwijl ook de uiter lijke toestand er bij zal winnen. Tot vestiging van een zwem- en bad inrichting wordt aangewezen, het Zuider Buitenspaarne over de Rustenburger laan hoewel gebleken is, dat het spaar- newater mogelijkheid tot infectie ople vert, zjjn B. en W. van oordeel dat dit ook in andere groote gemeenten des Rijks het geval zal zjjn en de eischen voor badwater verschillen met die voor goed drinkwater. De Heer Van Linden Tol is tegen die plaats omdat het water organische stof fen bevat en koloniën van bacteriën en ook wegens de vermeerdering er van door de nabijheid van de Slachtplaats, Wy behooren dat water niet te gebrui ken. Waar dan een zwemplaats? Spreker weet er geen. De Heer V. d. Berg is het eens met den Heer Van Linden Tol. Bovendien bestaat er gelegenheid tot baden genoeg. De Heer de Braai zou het betreuren 1 als de Raad het voorstel verwierp. De Heer Schram bespreekt nog de :j zaak, doch zoo lang wjj geen beter plaats weten mogen wij tot de bepaalde plaats besluiten. De Heer Thijssen zal vóórstemmen; gelooft niet aan de groote gevaren. De Heer V. d. Kamp is er vóór, en verklaart dit op tamelijk geestige ma nier. De Voorzitter merkt op, datB.enW. heel goed weten, dat het water niet aan alle eischen voldoet, maar er is geen beter. Er moet niet ver van de stad gelegenheid gegeven worden tot baden. De Heer Loomeijer acht ook de invloed van de bacteriën niet zoo groot; zij vernietigen soms elkaar. De Heer Spoor zou hooger op een zwemplaats wenschen. Nog eenige Heeren voerden het woord. Voorstel B. en W. wordt aangenomen met vier stemmen tegen. Vastgesteld wordt een gewijzigd stratenplan in het zuidwestelijk deel der gemeente. De Heer Schram wenscht de zaak aan te houden terwille van verbe teringen, en de Raad besluit alzoo. Voorgesteld wordt aan J. F. Duin in koop af te staan een strook grond, grenzende aan de Tempelierstraat, zijnde 21 M' tegen ƒ5.per M'. Het zal dienen om de rooilij n daar ter plaatse te verbeteren. Alzoo wordt besloten. Zeven en veertig bewoners van Zomer- vaart en Zomerstraat klagen over den slechten toestand van den weg aldaar, er is geen droog plekje te vinden en de kinderen aldaar gaan met natte voeten naar school, redenen, waarom zij ver betering der bestrating verzoeken. B. en W. deelen mede, dat ook de Gezondheidscommissie op verbetering heeft aangedrongen en vragen nu aan den Raad om tot bovengenoemd doel 5850.ter beschikking te stellen. (Er zjjn nog wel meer van de onbe gaanbare wegen, zie op regendagen Geldelooze pad zuidzijde, waar de ver leden jaar aangevangen aanleg van een trottoir aan den zuidkant weer gestaakt is.) De Heer Stolp wenscht de som te verminderen met ƒ2800.om klinkers in plaats van keien te gebruiken. De Heer Kleynenberg wenscht het goede werk, keien, als op„ den duur goedkooper. Nog de Heer Van Lennep. De Voorzitter zet het standpunt van B. en W. uiteen. De Zomervaart zal een hoofdverbinding blijven tot de Meer en de Raad zelf legt aan particulieren de verplichting van keien op. Amendement Stolp wordt verworpen, dat van B. en W. aangenomen. Nu nog een opmerking van den Heer Stolp werd de vergadering gesloten. Naar wordt medegedeeld hebben in het geheel ongeveer elf honderd spoor wegbeambten der H. IJ. S. M. aan de staking deelgenomen en zich niet op den daarvoor vastgestelden tijd aange meld om weder in dienst te treden. Hiervan zijn om verschillende redenen ongeveer honderd weder aangenomen, terwjjl pl. m. 1000 man definitief zijn ontslagen. Deze laat sten werden hiervan door de directie schriftelijk in kennis gesteld. Men bericht uit den Haag, dat bij Koninkljjk besluit de minister van oorlog wordt gemachtigd de verlofgangers der lichtingen 1900 en 1901 die bij de regimenten infanterie en het korps ge nietroepen zich onder de wapenen be vinden, naarmate zij voor den dienst kunnen worden gemist, ingevolge artikel 118 der militiewet, met verlof huis waarts te zenden, te beginnen met de lichting 1900, op een door den minister van oorlog voor elk der genoemde korpsen te bepalen dag. Eenige jongelieden te Haarlemmer meer bieden eene ljjst ter inteekening aan ingezetenen dezer gemeente om gelden ir te zamelen, tot aankoop van vee voor de slachtoffers van den oorlog van Transvaal en Oranje Vrijstaat. Het gure koude weder gedurende de Aprilmaand heeft zijn nadeeligen invloed alhier doen gevoelen. Koeien die reeds in de weide liepen, heeft men weder moeten stallen. Vruchtboomen, die reeds te vroeg in vollen bloei stonden, hebben van de nachtvorsten, gepaard gaande met hagel en sneeuw, zooveel te lijden gehad, dat van de vrucht niet veel te recht zal komen. Van de wintergewassen is helaas het meeste uitgeploegd, die vervangen worden, door zomergewassen en bieten. HAARLEM 24 April 1903 ZANGGENOT. De liedertafel Haarlems Zanggenof gaf Dinsdagavond een goed geslaagd con cert in de muziekzaal der boe. Vereeni g'.ng. Onder lei ling van den heer N. H. Andriessen, den zeer gewaardeerden aan voerder der zangvereeniging, bracht het Koor eenige werken ten gehoore van Abt, Hol, Louis Maes en de Rillé, ter wijl daaraan werd toegevoegd eene com positie van den directeur n.l. 0/het Kerkhof. Dat het Koor zich de voorbereidende oefeningen ten nutte had gemaakt, mocht uit verschillende onderdeelen der ge maakte nummers bljjken. De voordrach ten winnen aan muzikaliteit en het Koor bovendien aan klank en routine va» zingen. De inspireerende macht van des heeren Andriessen opgewekte leiding is ook in dezen kring blijkbaar van groote» invloed. Zanggenot had eene goede so listenkeuze gedaan voor het hier be doelde concert. De heer Venverloo, tenor zanger uit Amsterdam, leverde een te waardeeren bjjdrage tot het muzikale genot van den avond vooral door de bevallige voordracht van eenige liedere» van eigen compositie. De Mendelssohn- sche-aria leed door een overdreven zucht naar mooidoenerjj, waarvoor zich deze zanger in het algemeen wel wat te wach ten heeft. Overigens mag de heer Ven verloo door sympathieke stemmiddelen aangemerkt worden als een solist, die zjjn naam op het programma nog altjjd waard is. De heer Venverloo zingt al vele jaren en is inde zangerswereld een goede bekende. De andere solist was de heer A. Cats, de reeds gunstig bekende violist hier ter stede. Van hem hoorden wjj slechts het nummer uit het eerste deel Introduction Adagio religioso uit het D moll concert van Vieuxtemps. Dit was evenwel voldoende om een uiterst gun- stigen indruk te verkrijgen omtrent de voortschrjjdende muzikale ontwikkeling waarin de heer Cats zich mag verheugen. Ongetwijfeld gaat deze jonge kunstenaar met reuzenschreden voorwaarts. Zijn virtuositeit trekt wel in het bjjzonder de aandacht, doch daarnevens treft rnen in het spel hoedanigheden aan die hein eene plaats kunnen bezorgen in de rjj van onze nobelste artisteu. Het ge- wenschte evenwicht tusschen het uiter lijke en de diepere beteekenis der kunst zal door den heer Cats zeker niet wor den verwaarloosd. Nog zij een woord van lof gebracht aan de wijze waarop mej. Marie Stak- inan de taak der begeleiding vervulde. Hare begaafdheden als pianiste deden aan dj) deel der uitvoering alle recht wedervaren. De aanwezigheid van een goeden concertvleugel uit het magazjjn van den Heer C. Heemskerk alhier mocht alsmede op hoogen prjjs worden gesteld. B. De Chr. Geh. Onth. Jonged. Veree». »De dochteren Rechabs" (Jeremia 35) deelt mede dat zij eene openbare thee meeting zal houden a.s. Zondag 26 April, des avonds ten 8 uur, in een lokaal der Chr. Bewaarschool op den Burgwal. Zjj hoopt, dat deze vergadering door vele belangstellende vrouwen en meisjes zal bezocht worden. Door voordracht e» zang zal het doel der Vereeniging be kend gemaakt worden, teneinde vele» de overtuiging te schenken dat ook de vrouw verplicht is de onthouding van alle bedwelmende dranken met kracht voor te staan. De toegang is vrjj. Aanstaanden Zaterdag komt het Rotterdamsch Tooneelgezelsehap, direc- P. D. van Eysden met een blijspel van von Schünthan „In Uniform". In meer dan tweehonderd Duitsche schouwburgen, zegt hel programma, werd he* stuk met veel succes gegeve» voor een talrijk, blijgestemd publiek. Mevrouw van Ejjsden, die zich ook hier ter stede door hare goede hoedanig heden veel vrienden heeft verworven, vervult volgens de mededeelingen de hoofdrol op een wijze die bewondering afdwingt en hierin wordt zij door de overige leden van het gezelschap op zeer vermakeljjke wijze gesteund. Dat onder die omstandigheden de schouwburg goed bezet zal zijn is wel te denken. Sommige miliciens van de lichting 1900 zjjn reeds met groot verlof naar hun woonplaatsen vertrokken. Heden zijn de militaire posten aan het station ingetrokken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2