AARLEMS C Eerste Blad. No. 36 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste .laargang. 144 van WOENSDAG 6 Mei 1903 Nieuwsberichten. TELEPHOONNÜMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,2b. franco p. post —.40, Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels I 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen lot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Sedert vele jaren komt geregeld in elke zitting een wetsontwerp bg het En- gelsche Hooger- of Lagerhuis in om het huwelijk met de zuster van de overleden echtgenoote te wettigen. Herhaaldelijk is de wet in het Lagerhuis aangenomen en dan door het Hoogerhuis verworpen. Ver leden jaar werd de stem m i ng i n het Lager huis door een streek van Lord Hugh Cecil verijdeld. Dezer dagen kwam daar weer de kwestie aan de orde. Bij de indiening van het wetsontwerp in tweede lezing werd een adres van vrouwen uit Bir mingham en zijn voorsteden overgelegd, met 75,000 handteekeningen, ten gunste van het wetsontwerp. Eenige sprekers betoogden nog eens, dat deze wet er nu eindelgk toch door moestvooral nu in de Engelsche koloniën met eigen bestuur die huwelijken wettig zijn. De Engelsche staatskerk echter ver biedt zulke huwelijken in verband met een Oud testamentische uitspraak en het zal dus nog heel wat moeite kosten om er de wet in hoogste instantie door te krijgen. Het heet nu te Rome, dat de Tsaar, die eerst in dezen tjjd zou komen, maar later zijn bezoek tot het najaar had uitgesteld, plotseling bericht heeft ge zonden, dat hij den I2den of althans den 17den Mei komt. Men zal goed doen een nadere bevestiging van dit nieuwtje af te wachten alvorens voor zeker te ge- iooven, dat Rome nog deze maand den derden vreemden souverein zal begroeten. De Messagero zegt echter, dat het bericht in zoover onjuist is, dat de Tsaar niet den 12den, maar den 17denkomt. Hetzelfde blal zegt dat Loubet den 25sten een bezoek aan het ftaliaansche koningspaar komt brengen. Koning Leopold van België zou gaarne zgn vriend Koning Eduard in België hebben vóór deze naar Engeland terug gaat. De meening bestaat dat de laatste wel een afkeer zal hebben van België, gedachtig aan den op hem gepleegden aanslag door den anarchist Sipido. Enkele dagen geleden bereikte ons een bericht van de ramp van het Ca- nadeesche stadje Frank. Men schreef de verwoesting toe aan een vulkanische uit barsting, maar naardien de streek niet vulkanisch is, denkt men dat de uit barsting te wijten is, aan onvoorzich tigheid der mijnwerkers, die een groote massa opgehoopte gas deed ontbranden. De kracht der ontploffing was zoo hevig, dat de geheeie top van den Turtleberg afgescheurd werd en een der bergwanden geheel verdwenen is. De opeenvolgende ontploffingen, die ""en hoorde, kunnen daaraan worden toegeschreven, dat de eerste ontploffing eenige andere gasre- servoirs in de lucht deed springen. Het stadje Frank, dat nu voor een deel onder stapels puin en rotsblokken begraven ligt, is pas drie of vier jaar oud; de mijneigenaar Frank, die hier concessie had en er een reusachtig for tuin won, stichtte de plaats en schonk haar zijn naam. In Spanje beginnen de republiekeinen het hoofd weer op te steken. Op som mige plaatsen zgn hierdoor onlusten ontslaanbij een dezer zijn zeven per sonen gedood en twaalf gewond. De verkiezingen in SpaDje zijn vrijwel in het voordeel der republiekeinen uit gevallen. Te Saloniki hebben Bulgaarsche on ruststokers bommen geworpen. Van het gebouw der Ottomansche bank zijn enkele lokalen zeer beschadigd, maar de Sultan heeft een nieuw gebouw be loofd, doch verzuimd er bij te zeggen wanneer. Dit laatste in verband met den toestand der Turksche geldmiddelen, die al door versterking ontvangendoor leeningen. De mogendheden blijken niet van plan, bg deze onlusten, die het geheeie Bal kan-schiereiland in rep en roer brengen, tusschen beiden te komen. Zg meenen, dat de algemeene vrede er door in gevaar zou gebracht worden, als er iets gedaan werd vóór of tegen den Sultan. Oostenrijk en Italië hebben reeds oor logsschepen naar Saloniki gezonden. Ook andere mogendheden hebben besloten oorlogsschepen naar Saloniki te zenden, niet om de invoering der hervormingen of het herstel der orde te bewerken, maar om indruk op de bevolking te maken, zoodat deze zich tegen de in voering der hervormingen niet zal ver zetten. Men vertelt, dat Turksche regeering reeds eenige dagen heeft geweten wat er gaande was, maar heeft gezwe gen en niets gedaan. Maar ook wordt vermoed, dat de uitbarsting is afge wacht om des te scherper te kunnen optreden. Het laatste zou echter wel zijn de paarden achter den wagen spanrieD. In de berichten betreflende den bom menregen heerscht nogal tegenstrijdig heid men spreekt van zestig bommen, doch het officieele bericht noemt twaalf het juiste getal. Dan moeten de rad draaiers in open rgtuig rondgereden hebben, hier en daar een projectiel wer pende, de gebouwen der gezanten spa rend, maar uitsluitend het gemunt heb ben op de huizen van vreemdelingen. De Turksche regeering gaat weer op haar bekende doodleuke manier te werk om zich van de zaak af te maken. Zij denkt de gezanten op hun bezwaren te antwoorden, dat zij zich te rich ten hebben naar de hoofdstad der Bul garen, Sofia, want het zijn Bulgaren, die te Saloniki de onheilen brachten. Gestadig hebben botsingen plaats tus schen Turksche troepen en Bulgaarsche benden, de laatste moeten geducht te Igden hebben. Men is te Parijs zoo wijs geweest Koning Eduard mooi te ontvangen. Hadde men anders gedaan dan zou. het in het voordeel van Duitschland zgn geweest. Koning Eduard is te Parijs zeer har- telijk door de bevolking ontvangen, ondanks de op 't touw gezette beweging om den Koning uiterst officieel, d.w.z. koel te ontvangen. Geen enkel incident kwam voor, zoodat de politie nergens 1 krachtig behoefde op te treden. De maat regelen, genomen voor de veiligheid van den koring worden hoog geroemd. De toon waarop de Fransche bladen over het bezoek spreken is over het geheel koeltjes-hoffelijk. De Koning heeft zegt de Figaro, tweemaal den wensch te kennen gegeven, officieel ontvangen te worden te Parijs. Daaruit blijkt de duurzaamheid van zijn sympathieke ge voelens; men gaat menschen van wie men niet houdi, niet aldus opzoeken. De Gaulois schrijft: Het Parijsche volk, dat eenige jaren geleden Nikolaas II met geestdrift ontving, heeft koning Eduard VII een zeer hoffelijke ontvangst bereid. De Echo de ParisHet was in het belang van Parijs en van Frankrijk om, zonder kruiperij een hoffelijke gastvrij heid te bewijzen. Keizer Wilhelm is Zaterdag met den Kroonprins en Prins Eitel te Rome aangekomen. De Koning en de prin sen wachtten hen op aan het station. De twee vorsten hebben elkaar driemaal omhelsd. Zij reden naar het paleis door een dichte menigte, die uitbundig juichte. De gebeurtenissen te Saloniki, het werpen van bommen en ander anar- j chistisch bedrijf heeft de gezanten onder de aandacht van den Sultan gebracht, dat onder deze omstandigheden de veilig heid van hun landgenooten aldaar ge vaar loopt en er dus maatregelen dienen genomen om er in te voorzien. De pokken big ven in België voort durend heerschen. In de maand Maart kwamen aldaar volgens het bulletin van de Société de Médecine 114 sterfgevallen aan die ziekte voor. In de provinciën Brabant, Antwerpen en Westvlaanderen kwamen in die maand 65 sterfgevallen aan pokken voor. In de provinciën Oost- Vlaanderen, Luik, Limburg, Luxemburg en Namen te zamen slechts 8, maar daarentegen in de provincie Henegouwen alleen 53, hetgeen wordt toegeschreven aan de actie en de propaganda van de tegenstanders der vaccinatie, jarenlang aangevoerd door wijlen Dr. Boëns. Zeer wordt geklaagd over de uitvoering der reglementen door de besturen, die hetzij uit onachtzaamheid, hetzij uit vooroor deel of tegenwerking de ontduiking der bepalingen in de hand werken. Van verschillende zijden wordt thans in België op de verplichte vaccinatie aangedrongen, onder overlegging van cijfers die op de belangrijke sterfte der niet gevaccineerde kinderen wijzen, be langrijk hooger dan die der gevacci- neerden. In verscheiden gevallen was duidelijk aan te toonen dat de ziekte werd voortgeplant door het bezoeken van familiebetrekkkingen aan poklijders of het deelnemen aan begrafenissen van aan pokken overledenen. De bezoekers der veemarkt te Dor drecht konden Zaterdagochtend getuigen zijn van een schandelgk tooneel van dierenmishandeling. Zekere v. A., een ongunstig bekend staand persoon, had een geitje, dat hij aan een huidenkoop man uit Oud Beierland te koop aanbood. Deze kocht echter alleen huiden, geen levende dieren. Van A. wist echter raad ten aanschouwe van een aantal schoolkin deren het was nog kwart voor negen draaide hg het geiije eenvoudig den hals om, hield het zoo enkele minuten vast en stopte het toen in den zak van den koopman. Het diertje was echter niet dood, maar bewoog zich in den zak, waarop de beul het er weer uithaalde, bij de achterbeenen pakte en een paar malen met het hoofd tegen de steenen sloeg. Toen was het dood. Politie was er niet te zien. De Commissie van onderzoek betref fende de spoorwegtoestanden wordt reeds door het Volk, het blad van heer Troel stra, veroordeeld, niettegenstaande de Commissie nauwelijks met haar werk zaamheden kan zijn aangevangen. Waar om omdat er geen partijgenoot in zit, of omdat het onderzoek onbevredigend zal zijn voor dat blad. Het laatste kan het geval zjjn want men verwacht in de eerste plaats slechts klachten over te langen werktijd en voor een deel ook over het loon. Bemerkingen over gestrengheid be treffende den dienst zullen nooit een reden tot onderzoek kunnen uitmaken, omdat als men de eischen in deze min der scherp stelde, dit dan niet zou zgn in het belang van de veiligheid in het verkeer. Of echter door deze wijze van vooraf verdacht te maken de publieke zaak ge diend wordt, niemand zal het gelooven. De Groninger slagersgezellen hebben een actie op touw gezet tot het ver krijgen van meer rust op Zondag. Een vergadering van leden der gezellenver- eeniging had met overgrootemeerderheid besloten Zondagmorgen na tien uur niet meer te werken. Moest er nu nog iets gedaan worden, welnu dan was de patroon er goed voor, zoo redeneerde men. Zondagmorgens om half elf zou er geregeld een appèl plaats hebben, om te zien hoeveel gezellen zich aan het besluit hielden. Van de 102 leden (er zijn hier ongeveer 30 niet-georgani- seerden) waren dien morgen om half elf 94 op het eerste appèl present. Daarvan waren er 70, die geen verlof van hunne patroons hadden stakers dus. Hiermede is de beweging waarschijn lijk gedaan en gewonnen. Want op een hooge uitzondering na een der pa troons onthield zgn gezel toen deze weer van 't appèl terugkwam het mid dagmaal geven de patroons zelf toe, doch moeten nu, vooiloopig althans, 's Zondagsmiddags zelfs met de vleesch- bak op den schouder loopen. Men zal zich herinneren, dat de inhoud van het geheime pakket indertijd aan de stationschefs toegezonden, om op een bepaald tijdstip te openen, door Mr. Troelstra's blad was bekend gemaakt. Natuurlijk werd een onderzoek inge steld naar de wijze waarop het blad aan de mededeeling kon gekomen zijn Het resultaat moet zijn, dat thans bij de spoorweg directie meerder licht is gekomen. Er moet gebleken zijn, dat een der hoogere ambtenaren van het Administratie-bureau in Amsterdam de schuldige is. Deze, sociaaldemocraat zijnde, moet een en ander in vertrouwen aan den zegsman van „Het Volk" mede gedeeld hebben, welk blad echter niet geschroomd heeft om van het medege deelde gebruik te maken. Hoewel er geen termen schijnen te bestaan om den betrokken ambtenaar te straffen, ligt liet voor de hand dat de uitslag van het onderzoek ten opzichte van den betrokkene niet zonder gevolgen zal blijven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1