HAARLEMS CH PREDIKBEURTEN enz. No. 39 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 16 Mei 1903 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij gebeel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 17 Mei 1905. BUITENGEMEENTEN. 2 E 0 N I E E TELEPHOONNÜMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Por drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverteniiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dei middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. IOVi heures, Mr. Martin Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'g Avonds 5Va ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds Böhringer. Em. Pred. te 's Gravenhage. Nam. 1 ure, Zondagsschool. (Nassaulaan). Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjetis. Dinsdagavond 8ure Repetitie van het Zangkoor in de Kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onder. Bjjbelbesprekiug. Nam. 12% ure, Zondagsschool. 'sAvonds 6 ure,Onderl. Bijbelbespreking. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bjjbelbesprekiug. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap m voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waai aiata andars vermeld wordt, wordt do Hod. Horvormdo Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evans. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Groote. Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Kielstra. Emer Pred. te Leiden. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 9i/s ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Heide. Nam. 5 ure, Geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, ure, Ds. Hulsman. De Raadsvergadering van Woensdag was te zes uur afgeloopen en heeft dus vier en een half uur geduurd. Mej. W. J. C. Zeeman verzoekt eervol ontslag als onderwijzeres aan de Vjjfde Tusschenschoo). Het wordt verleend. De recognitie van de (oude) gasfabriek aan de gemeente bedraagt voor 1902 f 1230.36*. De Heer B. Geurtsen, een der onder opzichters voor den bouw der nieuwe gasfabriek, heeft aan den Raad overge-1 legd een schrijven betreffende onregel matigheden welke zouden plaats gehad hebben gedurende den bouw. Zoowel de aannemer van het werk als de directeur der gasfabriek worden hier door in een ongunstig licht gesteld. Geurtsen verzoekt een Commissie om een en ander te onderzoeken, ten einde al het niet goed uitgevoerde werk te doen herstellen, verbeteren of vernieuwen. B. en W. stellen voor om, mocht de Raad het met den Directeur der Licht fabrieken wenscheljjk achten een zoo danige Commissie in het leven te roepen, te besluitenIn te stellen eene commissie, bestaande uit een rechtsgeleerd Raads lid tevens president, twee architecten en twee aannemers, aan welke commissie in opdracht zal worden gegeven den bouw der lichtfabrieken, benevens alle verrekeningsposten nauwkeurig te onder zoeken, alsmede om van hare bevindin gen aan den Raad verslag uit te brengen. De Voorzitter deelt mede, dat het met volle instemming was van de aannemers een commissie in te stellen. B. en W. stellen voor de betaling der laatste ter- mijn uit te stellen, lot na afloop van het onderzoek. De Heer Spoor dient een voorstel in als volgt: Het adres van B. Geurtsen in zake bouw lichtfabrieken c. a. gedrukte stuk ken in handen te stellen van de com missie van bjjstand in het beheer van openbare werken met verzoek om be richt, consideratie en advies. Gelooft dat de personen in kwestie recht hebben, op onderzoek. Men behoort echter voorzichtig te zjjn. Zou wenschen, dat de Comm. van O. W. zelf de zaken eerst onderzocht en dan adviseert over een Commissie of niet. Het zou een dure geschiedenis worden, daarom eerst ad vies. De Heer Groot is zeer voor onderzoek, doch er moet een crediet voor bepaald worden. De Heer Modoo is van dezelfde mee ning. De beschuldigingen zijn van zeer ernstigen aard. Waar is, dat slecht hout gebruikt is, enz. Het gemeentebelang eischt grondig onderzoek. De Heer de Braai wenscht voorstel B. en W., doch de Commissie met vier personen te vermeerderen. De Heer Sneltjes gaat mee met voor stel Spoor. Vraagt of Geurtsen toereken baar isis hjj betrouwbaar. In elk geval heeft hij de belangen van zjjn patroon slecht gediend, door slechte bouwstoffen goed te keuren. De Heer Kleynenberg vindt ook, dat de werklieden niet goed gehandeld heb ben eerst nu te vertellen. Is voor een Commissie. De Heer de Braai heeft nog het woord. De Voorzitter en daarna de Heer Spoor hebben nog het woord. De Heer Schram heeft nog een amen dement. Het belang der gemeente is er nauw bjj betrokken. De comm. moet zjjn een commissie van deskundigentracht de werklieden vrjj te pleiten. De Heer Bjjvoet zet de geschiedenis van den bouw uiteen. Waarom heeft Geurtsen tot heden gezwegen. Kunnen wij al het geschonkene, al den lof nu zoo maar ongedaan hebben. Tegenover den aannemer hebben wjj geen verplichtingen, tegenover den Heer Blom is het zeer zeker van belang het gegeven vertrouwen niet te ontzeggen. Dus geen Commissie. Het gaat niet aan den ambtenaren de hand niet boven het hoofd te houden tegenover Geurtsen. De Heer Hofland heeft nog het woord. De vraag is, of op 't oogenblik door on derzoek de gemeente benadeeld wordt. Nog de Heer Groot, haalt nog eens oude koeien uit de sloot. De Heer Bjjvoet stelt voor, het betoog van Geurtsen aan te nemen voor kennis geving, maar de Heer Spoor bestrjjdt dit. Voorstel Bjjvoet in stemming wordt verworpen. Voorstel Spoor in stemming wordt aangenomen. Eenige werklieden in dienst der Ge meentelijke Lichtfabrieken, welke men- schen door de Gemeente zijn overgeno men van de oude gasfabriek, richten zich tot den Raad in verband met den voor sommigen hunner niet gunstigen uitslag der geneeskundige keuring. Zjj bieden aan, onder afstand van hun pen sioen, werkzaam te bljjven als los-vaste werklieden. Het verzoek in te willigen zou voor de gemeente vete moeielijkheden kunnen opleverendaarom stellen B. en W. voor het adres ter afdoening te stellen in handen van B. en W. De Heer Groot verzoekt, die werk lieden althans dit jaar in 't werk te houden. De Heer Hofland vindt het hard de menschen te ontslaan omdat zjj mis schien niet geneeskundig goedgekeurd zullen worden. Het gaat niet aan die menschen plotseling op straat te zetten. Vergeet de Heer Hofland niet te veel, dat het hier betreft nieuwe gemeente werklieden en niet zulke, die reeds in dienst waren. De Heer van den Berg verdedigt de keuring. De Voorzitter doet opmerken, dat er geen band bestaat tusschen de werk lieden en de gemeente en B. en W. houden zich aan de adviezen der genees kundigen. De Heer V. d. Kamp verzoekt voor oogen te houden dat bruikbare lieden zullen behouden worden. De Heer Hofland stelt voor, de werk lieden te behouden tegen afstand van pensioen. Het wordt verworpen en het stuk gesteld in handen van B. en W De Directie van Haarlemsch Medico- Mechanisch Zander-Instituut had ten vorigen jare aan de Gemeente een jaar ljjksch subsidie verzocht van f 3000. het stuk was om advies gesteld in han den van B. en W. Medegedeeld wordt, dat de uitkomst der in deze gevoerde onderhandelingen is, dat de directie thans heeft voorgesteld, dat van gemeentewege voor de behandeling der stadspatienten worde vergoed een bedrag van f 2. per week per persoon. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. De Heer Spoor wenscht dit ook, maar voorloopig voor twee jaar. De Voorzitter betreurt dat nu het Instituut niet verklaren kan hiermee genoegen te nemen. De Heer de Lanoy is ook voor twee jaar. De Heer Modoo wil subsidieeren met f 3000 voor één jaar. Wethouder H. D. Kruseman rekent uit dat dit voor de gemeente minder voordeelig zou zjjn. f 3000 komt in stemming wordt ver worpen. Voorstel Spoor wordt aangenomen. Vastgesteld wordt de overeenkomst met het Rjjk, betreffende gaslevering in militaire gebouwen. De Heer Bjjvoet vraagt of de over eenkomst wel bestaanbaar is met de gemeentewet en de verordening. De Heer Stolp zou hetzelfde willen vragen, meent, dat zoo'n klant nadeelig is voor de gemeente. De Voorzitter doet opmerken dat hier van bevoordeeling van het Rjjk geen sprake isB. en W. hebben advies in gewonnen en voorgesteld in het belang der gemeente. Een andere wjjze van overeenkomen was niet mogeljjk. De Heer Spoor zal tegen voorstel B. en W. stemmen. De Heer Sneltjes wenscht uitstel, tot

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1