volgen er van. In welke gevallen tot ■werkstaking werdt overgegaan wordt ter beslissing gelaten aan politieen haar speurders. JJJJHet verbod tot voortzetting van den automobiel-wedstrijd ParijsMadrid heeft weer aanleiding gegeven tot een interpellatie in de Fransche Kamer. De Minister heeft het voortzetten van den wedstrijd wel verboden, maar toen het te laat was, redeneerde men, doch waarom heeft hij het toegestaan; te meer, daar in 1901, na de ongelukken met den rit ParjjsBerlijn, Waldeck-Rousseau beloofd had, dat dergelijke ritten niet rneer zouden worden toegestaan. Combes erkende openhartigljjk, ver keerd te hebben gedaan, door toe te geven, na trouwens eerst zijn toestem ming geweigerd te hebben. Voorafgaande ritten in het Noorden en de rit Pargs Weenen waren overigens zonder protest voorbijgegaanomdat er geen onge lukken bij plaats hadden. Nu kon de minister zich tot een nieuw toestemmen gerechtigd achten. Hg had trouwens duizend voorzorgen genomen, doch niet voorzien dat men 120, 130, 140 K.M. per uur zou gaan rgden. Een automobilist, tevens kamerlid, heeft verklaard altijd sterk geweest te zjjn tegen snel rgden. Een Fransch blad doet nog opmerken, dat het voor de automobiel industrie j voordeeliger zal zijn om haar pogingen om de auto's algemeen ingevoerd te zien, in een andere richting aan te wenden. Zij zal een zeker succes hebben, indien zjj erin slaagt, een practisch voertuig samen te stellen, dat een ma tigen prijs kost, weinig verbruikt, en een eenvoudig mechanisme heeft, dat gemakkelijk kan worden onderhouden. „De automobielen, bestemd om op de publieke wegen te rijden, mogen slechts een gematigde snelheid hebben. „En wanneer de automobilisten, die gewoonlijk veel tijd te verliezen hebben, want ze zgn altijd op 's Heeren wegen! eens gehaast zijn, dan moeten ze maar doen als iedereen, en op den trein gaan zitten. De zoogenaamde „salie d'Eckmühl" in het museum te Auxerre, die door een dochter van maarschalk Davout ge sticht is en tal van kostbare herinne ringen aan den held van Eckmühl bevat, li is het tooneel geweest van een bg zonder brutale inbraak. De dieven hebben zich n.l. toegang verschaft door den tuin van het commissariaat van politie en moesten daarna langs een buitenmuur twee ver diepingen hoog klimmen, om bij een venster te komen waarachter de deur van de nsalle d'Eckmühl" zich bevindt. De groote waarde van het daar gebor- gene had hen het roekelooze waagstuk doen ondernemen, en vermist worden dan ook een groot aantal kostbaarheden, waarbij geschenken van keizer Napoleon en van keizerin Josephine. Ook behoort er een verguldzilveren halssieraad toe, dat toegeschreven wordt aan Benvenuto Cellini. Naar men zegt, is de dievenbende reeds te Pargs gearresteerd. Te Petersburg loopen allerlei slechte geruchten in verband met de aanstaande jubileumfeesten. Men zegt, dat werklie denbetoogingen op groote schaal beraamd zjjn, en dat proclamatiën, van socialisten afkomstig, zijn gevonden. Dientengevolge moet de politie nu reeds de directiên der fabrieken aangezegd hebben, dat zij op den jubileumsdag hun arbeiders aan het werk moeten houden. In alle stilte worden troepen te Petersburg bij eengetrokken. Voorts zegt men dat de Keizer op geenerlei wijze aan de feesten zal deelnemen en kort te voren op reis zal gaan naar Sarofsj in het gouverne ment Tambof. Maandagochtend vroeg is er een nood lottige brand uitgebroken in de bekende school te Eton, nl. in het huis van een onderwijzer, waar 31 scholieren met 11 dienstboden en het gezin van den onder wijzer woonden. Het huis werd geheel vernield. Alle inwonenden redden zich door uit het venster te springen, behalve twee jongens, die verbrandden. Heton- Jieil maakt in heel het land sensatie. In Kansas, Missauri, Neuraska en Iowa hebben de hevige regens overstroomin gen teweeggebracht. Zaterdag werdin de berichten uit New-York reeds gesproken van veertien dooden, terwgl 20,000 men- schen zonder dak waren, en kolossaal veel schade was aangericht. Volgens nadere berichten uit Topeka in Kansas zou de ramp daar verreweg het ergste geweest zgn: ten minste200 menschen worden vermist. De Kansas is drie duim in 't uur gewassen. Tot overmaat van ellende raakte later het noordelijk stadsgedeelte, dat door de overstrooming was afgescheiden van het overige deel, in brand. Dientengevolge kon men geen hulp bieden, en de stroom was zoo hevig, dat een groot aantal, 3000 naar men zegt, in het brandende stadsgedeelte opgesloten bleven. Water van hen geworden is, melden de tele grammen nog niet. President Roosevelt maakt van zgn reizen door de Vereenigde Staten een graag gebruik, om zgn candidatuur voor het presidentschap van 1905—1909 te stellen. Zooals bekend is werd president Mc. Kinley in 1901 herkozen, doch verloor hij in September van dat jaar het leven, door den moordaanslag van den anarchist Czolgos. De toenmalige vice-president Roosevelt volgde hem op diens presidentschap eindigt echter op 4 Maart 1905, en in November 1901 hebben de groote verkiezingen plaats. In de republikeinsche partij waren twee stroomingen op te merkeneen die Roosevelt wil herbenoemen, doch die tegenstand ondervindt van de plu tocratische partij. Te Petersburg zijn twee officieren van de garde-artillerie, de luitenants Grigorieff en Molostwofï, gevangen ge nomen op aanklacht van complotteeren tegen hel leven van verschillende hooge persoonlijkheden. De eerste gevangene heeft grif bekend, dat hij den procureur van de Heilige Synode PobedonostzefI, had -Willen vermoorden, maar dat hg zgn plan had opgegeven toen hg ervaren had, dat deze Russische genius van het kwade een afgeleefd grijsaard was. Boedapest was dezer dagen vol van een drama, dat wel geschikt was om op de romantisch aangelegde Hongaren indruk te maken. De huzaren-luitenant Erwin Weesey heeft zich in de woning van de actrice Marie Csongorij voor 't hoofd geschoten op het oogenblik, dat een priester de zieltogende kunstenares de Sacramenten der stervenden toe diende. Wat hoogst zeldzaam is, er is te Rot terdam een gedeeltelijk afgebouwd stoom schip bij het afloopen omgeslagen, waar schijnlijk door een verzakking in den ondergrond der helling. Of het schip belangrijke schade heeft beloopen, kon nog niet gezegd worden. Een scheep maker heeft belangrijke kneuzingen be komen. Overigens kwam men er zonder noemenswaardige ongelukken af. Z. K. H. Prins Hendrik isVrjjdagte Weenen aangekomen en daar door den Keizer met alle eerbewg zen, zeer harte lijk ontvangen. Het bestuur van het Israëlietisch Weeshuis in den Haag heeft besloten de speciale weezen-uniformkleeding van de in die stichting verpleegden af te schallen en die te vervangen door een eenvoudige burgerkleeding zonder eenig onderscheidend teeken. Moge die goede maatregel spoedig gevolgd worden. Het ouderwetsche denk beeld dat het weeskind behoort kenbaar te zijn, heeft uitgediend. Bovendien, de uniformkleeding is bij aanschaffing duur en niet geschikt om bij alle weersge steldheid gedragen te worden en smaak vol is zij in den regel ook nietzwart, blauw en rood harmonieert slecht. Op een bank bij de waterpartij in de Scheveningsche Boschjes bij den Haag werd Zondagochtend een horloge ge vonden, waarbg een briefje, waarin ten 18-jarige jongen aan zijn moeder kennis gaf, dat hg zich Zaterdagavond in de waterpartij had verdronken. Toen de politie Zondag aan het dreggen ging, kwam de boodschap, dat de jongen zich blijkbaar bedacht had. Hg was Zater dagnacht kalm bjj moeder thuis ge komen. H g heeft beter gedaan dan twee jonge mannen te Haarlem, gedurende de Pinksterdagen; een schoot zich voor het hoofd, de ander heeft zich verdronken. Sommigen zgn niet tevreden over het werk der Tweede Kamer. Men meent dat de schuld ligt bjj de regeering, die niet zorgt genoeg werk pasklaar te hebben. Nu wordt gezegd, de staking heefs het werk tegengehouden, waar tegenover staat, dat als de staking?- wetten niet behandeld waren, er dan in 't geheel geen werk voor de Kamer zou geweest zijn. Er was genoeg in voorraad, maar er is niet voldoende voorbereid. Om de soms zonderlinge keus der plaats voor de nesten nog aan te vullen wordt medegedeeld dat op het terrein der Tent in het Haagsche Bosch op een paar meters van den muziektempel vlak bij de groote trom als sedert een paar jaar een lijsternest is. Als 's Zondags de grenadiers muziek geven, stoort dit de ouden niet; rustig vliegen zjj af en aan om hun jongen van het noodige te voor zien. Nog werd ons medegedeeld dat voor eenige jaren een vogelpaar zgn nest maakte in het gevest van een sabel, die zich bevond in een wapen rek van een officier. Het Amsterdamsche Werkloosheid- comité heeft rapport uitgebracht. Het komt tot de volgende conclusiën. Werkloosheid is gevolg van het pro ductiestelsel, wat niet kan voorkomen, wel gewijzigd worden. Als middelen tegen de gevolgen der werkloosheid worden genomen Invoering van verze kering er tegenreisfondsen voor werk zoekenden; verkorting van arbeidstijd, geen overwerk of thuiswerk meerwet telijke bepaling van maximum arbeids tijd; productieve coöperatie; oprichting van gemeentelijke arbeidsbeurzen, waar bg gemeente en vakvereeniging samen werken. Op den weg naar Klundert nabij Zevenbergen vond een wielrijder een tweejarig kind in een sloot liggen. De kleine, die nog eenig teeken van leven gaf, werd dadelijk gered, doch stierf kort daarna. Bij onderzoek bleek, dat het tehuis behoorde in een woonwagen, die in de nabijheid stond, doch waarin niemand aanwezig was. De ouders waren bij de boeren uit bedelen en hadden het kind zonder toezicht gelaten. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de voltooing der groote fortificatie te Hoofddorp is reeds een begin gemaakt. Augustus a.s. verwacht men de groote aanbesteding, zoodat voor de arbeiders aldaar volop werk in 't verschiet is. Alsdan zal men het huis der Directie aanmerkelijk vergrooten en gelijktijdig eene woning voor den opzichter bouwen. In eene gehouden raadsvergadering te j Haarlemmermeer is besloten een rente loos voorschot te geven van 75000 gld. aan de H. E. Mij. voor 't leggen van een spoor door de gemeente. Aalsmeer geeft een rentegarantie van ƒ50000 a 4 voor den tijd van 50 jaar, terwijl de Oosteinderpoelpolder mede een rente garantie geeft van 7500 a4'/j%voor onbepaalden tjjd. Zondagnacht brak door eene onbekende oorzaak brand uit in de schuur, be- hoorende bg de woning van W. v. d. Kist te Nieuw-Vennep. De schuur met he* daarin aanwezige verbrandde. De schade wordt door assurantie gedekt. Maandagmiddag verbrandde een hooi schelf van D. Buurman te Hoofddorp. Alweder het spelen met lucifers door kinderen, is oorzaak van 't ontstaan van den brand. Ook hier wordt de schade gedekt door assurantie. HAARLEM 2 Juni 1903. Wat de Haarlemsche kwajongens soms voor streken uithalen is bekend. Schelletje trekken, deuren volschrijven en bekrassen, dienstboden plagen, paar den doen verschrikken, is genoeg bekend. De Amsterdamsche collega's doen daar ook aan, maar overtreffen ze in sommige opzichten. Men leest toch: Donderdag avond was er op het Haarlemmerplein heel wat drukte, omdat plotseling een zware knal werd gehoord, die deed den ken aan eene ernstige gasontploffing. Bjj onderzoek bleek dat kwaadwillige jon gens, voor een perceel op bedoeld plein, bewoond door den Heer Spaanderman, tapper en slijter, brandende lucifers had den geworpen in een jeneverfust, dat met groot geweld ontplofte, daarbjj een ruit verbrijzelende. Gelukkig hadden geen verdere ongelukken plaats. De twee belhamels, die de aardigheid uithaalden, zgn gearresteerd. Men heeft menigmaal beproefd, den knapen hun leeljjke streken af te leeren, toezicht aanbevolen aan onderwijzers en wie verder wat over jongens te zeggen hebben, maar het kwaad neemt niet merkbaar af, en men komt zoo tot de conclusie, dat er niet veel aan te doen is, gevolg: wjj big ven met de rakkers opgescheept, tot er eindeljjk eens een gesnapt wordt door een agent van po litie, slimmer dan de bengel is, dat brengt er dan een beetje schrik in. Het is wel voorgekomen dat zoo'n siraatschendend sujet door een burger op heeterdaad werd betrapt b.v.b. met het catapultenspel, dat zoo menig dak raam verbrijzeld en andere ongelukken veroorzaakt. De burger nam het ding eenvoudig af en brak het door. Maar de man had buiten de moeders gerekend. Er kwam een standje uit voort, waarbij de man zich nog had te bergen. Inplaats van dank had hjj van de vrou wen nog klappen kunnen oploopen. Nu staat het vast, dat het ouderlijk gezag tegenwoordig in veel gezinnen alles te wenschen overlaat. Terwijl men vóór een halve eeuw de kinderen meer onder den tucht had en dit moet ook gezegd zich meer met de kinderen bemoeide, meer met hen meeleefde, ja zelfs in deze soms wat al te sterk de schroeven aanzette, schijnt men thans meer den weg van slaat ze maar gaans wenschelijk te achten, juist het andere uiterste. Wil men een voorbeeld uit de laatste dagen, men denke dan aan de honderden onbeheerde kinderen, die Vrijdagavond te 11 uur, misschien nog later, langs de bloemenmarkt slenterden. Dat lieten de ouders van voor een halve eeuw hun knapen en meisjes niet toezij meenden dat het tot verkeerde dingen kon leiden. Thans springt Jong Holland wel wat al te jong uit den band, veroorlooft zich dingen, die heelemaal niet betamen en om al die redenen is men er toe geko men de buitensporigheden der jeugd toe te schrijven aan gebrek aan ouderlijke tucht. Gedurende de Pinksterdagen werd van de reisgelegenheden druk gebruik gemaakt, ondanks de warmte. De Elek trische trams konden op enkele uren geen wagens genoeg in het vervoer bren gen zg werden letterlijk bestormd. Aan het spoorwegstation heerschte ook de noodige drukte en had men genoeg te doen met het plaatsen der derdeklas passagiers, hoewel verschillende exlra- treinen waren ingelegd. Amsterdam scheen leeg te loopen; vele passagiers moesten een paar trei nen zien vertrekken eer de beurt aan hen kwam. Waar blijven al die menschenOp de mooie plekken in onzen omtrek, behalve in café's was het betrekkelijk stil. Onze prachtige duintafereelen, vooral tegen den vooravond, schenen geen aantrekke lijkheid te bezitten voor de menschen die uit nauwe straten en ovenwarme woningen waren getrokken, toch zeker met het doel om buiten te zgn. Van de vriendelijke natuur te genieten kan men de menschen niet leeren; dat is een kwestie van gevoel. Zandvoort blijft nog altjjd een der aantrekkingspunten, niet alleen voor Amsterdammers. Van zeer vroeg tot laat in den namiddag voerden tram en spoor aldoor bezoekers aan, waardoor het vrg 'aat werd eer de laatste passa giers Zandvoort konden verlaten. Men schat het aantal passagiers ge durende de feestdagen op ongeveer vijf tigduizend.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2