zou in de eerste plaats Oostenrijk zijn, dat meer nauw bij den toestand betrok ken is. De officieren, die de Obrenovitsen welgezind waren, zijn ontslagenzij die vijandig tegen de Obrenovitsen stonden, zijn weer aangesteld. De bladen richten dankbetuigingen tot de samenzweerders. In den ministerraad openbaarde zich reeds nu verschil van meening. Dien tengevolge zou thans George Karageor- gievits, de zoon van Peter, Maandag in de Skoepsjtina als opvolger voorgedragen en vermoedelijk tot koning uitgeroepen worden. De moordenaars trachten zich nog steeds schoon te wasschen met de ver zekering, dat zij slechts in de uiterste noodzakelijkheid tot bloedvergieten zijn overgegaan, (zeker ook tot de lijken schennis!) Zij hadden den Koning met vertogen, dreigementen, petities pogen over te halen van de Koningin te schei den, maar alles te vergeefs. Toen zij merkten dat Draga haar pleit voor het troonopvolgerschap van haar broeder Nikodemus zou winnen, besloten zij te handelen in 's lands belang. Men wil, dat Draga aan den ver moorden eersten-minister Markovits be loofd had, dat die broeder troonopvolger met de dochter van hem, den premier, zou trouwen. Draga's en Alexanders tragisch einde vormt niet alleen het romantisch element in de tragedie, zoo als men ziet. Maar tevens dient erkend, dat zulk een gescharrel om een konings kroon alleen in Servie mogelijk was. Na al hetgeen reeds bekend is over den dood van den koning en de koningin mag zeker wel de officieuse lezing in deze hoogst zonderling heeten, luidende: Hedenochtend zijn de Koning en zijn gemalin Draga gedood in het paleis. Ge durende den nacht wilde koning Alexan der zijn vrouw dwingen hem te verlaten. Zjj verzette zich en trachtte, geholpen door haar medeplichtigen in het paleis, hem van zijn besluit terug te brengen. Dientengevolge ontstond een worsteling, waarbij bloed vloeide en dooden vielen. Het 6de regiment drong het paleis bin nen, er vloeide opnieuw bloed, en de Koning en zijn gemalin kwamen om. Zoo vervalscht men de geschiedenis. De samenzweerders zijn natuurlijk, vol gens deze lezing, niet strafbaar. Immers, het is eenvoudig een nvecht party" geweest, waarbij over en weer slachtoffers gevallen zijn, geen moord partij 1 Men verzekert dat een dergelijke ver klaring overhandigd is aan de vreemde gezanten, ter opzending aan hunne re geeringen. Dit zal dus in 't vervolg wel de eenig gangbare lezing zijn. Of het huis Karageorgewitz zeer sym pathiek is, wordt betwijfeld. De Temps weet mede te deelen dat een der leden van dit geslacht in een beruchte Fransche bar een zegefeest heeft gehouden, waarbij alweer een vrouw, de barjuffrouw, een rol speelde. Een prins van Montenegro worcjt tevens al kroonpretendent genoemd. De Petit Parisien vermeldt een te Boedapest ontvangen bericht, volgens hetwelk het garnizoen van Muschamet kanonnen op de Servische hoofdstad aanrukt. Naar het heet, trekt de nieuwe re geering een groote troepenmacht samen te Belgrado, om in geval van nood een aanval te kunnen afslaan. De regeering van Oostenrijk- Hongarije heeft volgens hetzelfde bericht vier lor- pedobooten van de Donau-flottille naar Semlin dat vlak tegenover Belgrado ligt gezonden. Te Weenen gelooft men, dat de aanwezigheid der vier tor pedobooten voldoende zal zijn om de rust in de Servische hoofdstad te ver zekeren. Dit is wel de eerste maal, dat men hoort van buitenlandsche maatregelen tegen Servië. In elk geval behoort het nader bevestigdzóó is het niet geloof waardig en behoort nader bevestigd te worden. Een Fransch blad merkt heel cynisch op, dat de verdwijning van koning Alex- ander voor den toestand in Servië een oplichting zal zijn en verbetering aan brengen. Het blad vergeet, dat die ver dwijning nog wel zeer nadeelig zal kunnen blijken voor de binnenlandsche rust van het land omdat er behalve de familie Karageorgewitsj nog andere kroonpretendenten zyn, die, dat is nogal duidelijk, ook weer hun aanhangers heb ben en men ziet aan Spanje en Frank rijk in welke spanning zulke menschen het land telkens kunnen brengen. In een vereenigde zitting van den senaat en de Skoepsjtina is de acht en vijftigjarige Peter Karageorgievits met algemeene stemmen tot koning gekozen. De Daily Express verneemt uit Ge neve: Karageorgievils heeft aan een verslaggever gezegd, dat hij de moorde naars te Belgrado zal straffen, zoodra hij Koning wordt. De wetten van een beschaafd land schrijven dat voor. Een koning die de kroon aanneemt uit moor denaarshanden zou aan den moord mede plichtig worden. De groote vraag voor den nieuwen koning is of Europa hem zal erkennen, wat zeer zeker in de eerste plaats zal afhangen van Rusland, dat altijd in nauwe relaties stond met Servië, zou zelfs, dat koningin Draga verdacht werd een agentesse van Rusland te zijn. Men gelooft dat veel in deze zal af hangen van de houding die het Servische volk zelf toont. De nieuwe Koning Peter van Servië heeft van zijne verkiezing kennis ge geven aan den Tsaar, den Koning van Italië en den Vorst van Montenegro. Overigens heeft hij geen officieele ken nisgeving verzonden. Er schijnen dus geen plannen te be staan afstand van den troon te doen ten behoeve van zijn minderjarigen zoon. Dat zou anders alweer een regentschap worden en daarvan zal men in Servië wel genoeg hebben. Op de slikken onder Ellewoutsdijk is door den landbouwer C. Bruinooge een veenvisch, die verebt was, geschoten bij het derde schot hagel was het dier eerst dood. Bij de ontdekking had men het dier levend willen bemachtigen, maardevisch verweerde zich door het werpen van slib. Het dier, dat een glanzende zwarte en vaste huid heeft, is nog maar een jong beestje van 3y2 meter lengte en weegt 210 kilo Op het Slot Ostende werd het ter bezichtiging gesteld en het had veel be kijks. Daarna werd het naar België verzonden. In Oporto, Portugal, waar thans meer dan 35,000 arbeiders staken, is de toe stand zeer ernstig. In deze stad heerscht letterlijk hongersnood, arbeiders trekken in troepjes de straten door en bedelen langs de huizen. De werkgevers kunnen niet toegeven, omdat zij zelf een crisis doormaken. Hun waren liggen bij massa's onverkocht in de pakhuizen. De werklieden denken niet aan toegeven, daar de loonen werke lijk, volgens den correspondent van de Pos». Ztg. te Lissabon, zeer laag zijn. Men is zeer bevreesd voor wanorde lijkheden. Paardenhoeden zijn geen nieuwigheid meer, hoewel de maatregel om den edelen viervoeter tegen de verzengende zonne stralen te beschutten, maar weinig na volging ondervindt. Te Osnabrück zijn door de vereenigiog tot bescherming van dieren stroohoeden voor paarden disponibel gesteld, en wordt van het aanbod een dankbaar gebruik gemaakt. Het maakt eerst wel eenigzins ko- mischen indruk, de paarden agehoed" door de straten te zien draven. Toch is de maatregel practisch, omdat het meest gevoelige deel van 't lichaam daardoor afdoende tegen de brandende zonnestra len is beschut. In het Lagerhuis hebben eenige leden de regeering gevraagd of zij niet wat doen kan om het vervalschen van melk met water tegen te gaan. Volgens het verslag van den Local Government Board is het gemiddelde percentage van de melkvervalsching in geheel Londen 15.2; in de City 21, in St. Pancras 34, in Hackney ongeveer 36, ruim een derde water dus. Bij 305 proeven die men in Hackney genomen had bleek, dat de melk in 112 gevallen vervalscht was. Minister Long antwoordde, dal het de plicht van de plaatselijke besturen is de wet toe te passen. De gemeenteraad van Berljjn heeft thans besloten, het magistraatscollege te verzoeken om indiening van een voor stel, strekkende om de gemeentewerk lieden die tenminste 5 jaar in dienst zijn, elk jaar een verlof van een week toe te staan. De pastoors te Parijs hebben bericht gekiegen dat voortaan alle processies, ook die binnen het hek van de kerk, verboden zij n. Men vermoeit er zich mee, te weten, bij welke wet of welk besluit nu weer getornd wordt aan de eeuwen oude instelling der processies. In de buurt van Calera, in Chili, zjjn op het oogenblik dat de spoortrein naar Valparaiso voorbijreed, reusachtige rots blokken op den spoorweg neergeploft. De locomotief en eenige wagons wer den uit het spoor geslingerd, en ver scheidene reizigers zijn doodelijk ge kwetst. Ritchie, de Engelsche minister van financiën, heeft tjjdens de beraadslaging over de wet op de middelen nog eens den wensch uitgesproken, dat de mogendhe den zich met elkander konden verstaan om de gestadige uitbreiding van hun vloot met de reusachtige onkosten daarvan te beperken. Hij hoopte, dat een verbond van volken daartoe zou komen, en En geland zou daaraan deelnemen. Er heeft zich hier te lande een Comité gevormd tot het lenigen van den nood der Israëlieten, die bij de gruwelen van Kischinef huis en have verloren. Het ligt in het beginsel der Neder landers hulp en steun te verstrekken aan ongelukkigen en dan wordt niet gevraagd naar afkomst of belijdenis. Moge het Comité succes hebben op haar streven. De Russische Jood toch in de eerste plaats is in zijn vaderland een verschoppeling, haast zouden we, in ver band met de gebeurtenissen, zeggen een vogelvrij verklaarde. Welke Jood kan in zoo'n land blijven wonenI Het plan bestaat dan ook om die menschen lang zaam aan een ander vaderland te be zorgen; Palestina, het land hunner Va deren, hoewel voor de uitvoering velerlei moeielijkheden zullen overwonnen moe ten worden, te beginnen met het be zwaar om den handeldrij venden Jood te herscheppen in een landbouwenden. Of het de bedoeling is alle Israëlieten te doen emigreeren, meenen wy te mogen betwijfelen en of allen dit zouden wenschen, gelooven wjj ook niet. Wij meenen, dat waar zij het goed hebben en gewaardeerd worden geen reden er toe bestaat en het zou ook te betreuren zyn als men zoovele wakkere, eneigieke, vaderlandslievende mannen als Neder land onder zijne Joodsche burgers telt, zoude moeten missen. Voor den Rus- sischen Jood is het een geheel ander geval; 't is voor hem de eenige veilige weg. Toch zou Rusland nog wel eens reden hebben, zich te beklagen over den uittocht. De meening bestaat, dat het werken en streven der Joden een prikkel is voor den tot indommelen aangeleg- den Rus. Amsterdam is ook al niet financieel gelukkig met zijn gasthuizen. De uit gaven toch voor de beide Gasthuizen, dienst 1902, hebben de begrooting met 46,365 overschreden, f 13,691 daar van kan worden gedekt der meerdere ontvangst uit bezittingen van de Gast huizen, zoodat B. en W. den raad voor stellen het voor 1902 toegestaan subsidie uit de gemeentekas met ruim f 32,000 te verhoogen. Ook de stadsdrukkerij eischt een be langrijk oller. De kans is thans zeer groot, dat Artis weer in het bezit zal kunnen komen van een paar Giraffen (mannetje en wijfje). Het is namelijk vry zeker, een paar dezer hoogst interessante dieren, die wij sedert jaren moeten missen in Soedan gevangen Artis zullen bereiken. Deze dieren komen echter op proef of op zicht en blijven gedurende een volle maand voor risico van den dierenhandelaar in den tuin van het Genootschap. Is deze proeftijd verstre ken en blijkt het naar het oordeel van den directeur van het Genootschap, dat deze Giraffen gezond zijn, zonder ge breken en geheel voldoen aan de door den directeur gestelde eischen, eerst dan zal worden overgegaan tot aankoop dezer Giraffen en wel door de Vereeniging ,„Artis-fonds" welke dan deze dieren aan het Genootschap ten geschenke zal geven. In het Congres voor Openbare Ge zondheidsregeling gehouden te Breda, hebben de Heeren ook het wetje tot inperking van den vaccinedwang be sproken. Ten opzichte van het noodzakelijke der vaccinatie werd opgemerkt, dat slechts één geneeskundige die niet nood zakelijk vond, tegenover 2500 die deze meening niet deeldeD. Ook de gemoeds - bezwaren van enkele ouders zyn niet overwegend. Opgemerkt werd, dat de meeste be zwaren tegen vaccinatie verdwijnen, zoodra zich een of meer gevallen van pokken voordoen. Dan slroomen de menschen naar de vaccinatoren toe, die hen haast niet bedienen kunnen. Aangenomen werd de volgende motie, met algemeene stemmen op twee na: „het Nederlandsch congres van openbare gezondheidsregeling, in zjjne vergadering van 12 Juni 1903, overwegende dat de aanneming van het wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 December 1872, voor zooverre dat ontwerp verder gaat dan de alles zins wenschelijke waarborgen te geven, dat de inenting en herinenting met de vereischte zorg en naar wetenschappe lijke regelen geschieden, draagt het be stuur op, daarvan in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te doen blijken." In den laatsten t(jd gingen zeer on gunstige geruchten aangaande den toe stand van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Het blijkt, echter dat ge wichtige herstellingen aan het gebouw plaats hebben, welke, hoezeer rekening gehouden wordt met den financiëelen toestand, f 300.per week aan arbeids loon eischen, zooals trouwens elk jaar. Men mag hieruit opmaken, dat het ge bouw alles behalve aan den loop der omstandigheden wordt overgelaten.waar tegen zeer zeker ook de aandeelhouders ten sterkste tegen zouden opkomen. Uit Vlaardingen meldt men: Zaterdagavond ongeveer acht uur viel een kind van den stoker der Vlaar- dingsche Waterleidingmaatschappij in een waterbassin bij den watertoren. De vader sprong te water en redde het kind; hij reikte het kind zijn vrouw aan, die aan den kant stond, doch daar hjj niet zwemmen kon, en het talud te glad was om er tegen op te klauteren, zonk hij zelf in de diepte weg en ver dronk. Zijn vrouw had hem nog een stok toegestoken, maar hij had geen kracht meer om dien te grypen. In de Deutsche Wochenzeitung wordt mededeeling gedaan van een staaltje van willekeur der Duitsche politie. Drie hee ren uit Amsterdam, die een pleizierreis langs den Rijn maakten, werden te Frankfort, zonder eenige hun bekende reden gevangen genomen en niettegen staande de Amsterdamsche politie, op telegrafische navraag van de Frankfort- sche, dadelijk gunstig over hen terug geseind had, nog 18 uren gevangen ge houden. Ten slotte werden zij door twee politieagenten naar het spoor gebracht, onder strenge aanmaning van direct naar Nederland door te reizen en onder weg niet uit te stappen, daar zij anders de grootste onaangenaamheden te vree zen hadden. Maandag is de Groninger Tentoon stelling van Nijverheid en Kunstnijver heid door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid geopend. Voor de verschillende afdeelingen zijn in gebruik: Verlichting en Verwarming 1200 vier kante meters; Turijn 600 vierk. meters; Vervoermiddelen 600 vierk. meters; Groninger Nijverheid 1200 vierk. me ters; Algemeene Nijverheid 600 vierk. me ters; op het terrein 750 vierk. meters.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2