Tweede Blad, van WOENSDAG 17 Juni 1903. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR'' worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 20. 2 Gem. kamers, met ot zonder pen sion, resp. 38.en 18.terst. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. Barteljorisstraat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108 Bovenhuis met waterleiding, ƒ3.75 p. w., terstond No. 108 B rood. Een gedeeltelijk Bovenhuis, f 2.25 p. w.. terst. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. w, terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a ƒ30, desver- Langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapoabinet, f 25. p. m„ terstond. No. 69, Pension ƒ30—-ƒ40 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, f 1.— p. w„ terst. Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25. p. m.f terstond. No. 26. Benedenhuis, ƒ350.— Aanvaarding 1 Mei. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis,2 kam., keuken, ged. zolder Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van f 20 tot 24.—. No. 167. Ongem. Zit-en Slaapkamer, 20. p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 29. Heerenhuis met, tuin, 325.per jaar, terstond. No. 31. Heerenhuis met tuin. ƒ300.— p. j. No. 41. Huis met plaats, 180.— per jaar, terstond. Jaoobijnestraat. No. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 p. m., terst. No. 2lrood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Jordensstraat. No. 76 Benedenhuis met tuin, bevattende 4 kamers, serre, keuken en kelder, gas- en waterleiding, 375.— Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam., keuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35. per maand. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direot aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers 25.p. m. No. 92. Huis, 375.— per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 18.p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, ƒ25.p.m.,terst. Korte Begij neetraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. 30zwart. Een Winkelhuis met mime kelder en twee zolders, 6.60 per week. Kleverparkweg. No. 7zwart. Benedenhuis met tuin, ƒ260.— per jaar. 1 Juli. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., 1 erst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30 p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer roet of zonder bed., 28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.— p. m. Leidschestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenroorkamer, 24 Of 126 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 k 50 p. m. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.— p. m., terstond. Haamvest. No. 5rood. Bovenhuis ƒ300p. j., terst Buyehavestraat. No. 16 Bovenhuis, 16.— per maand, een Benedenhuis met tuin, 15.per maand. No. 19. Een Huis, ƒ350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Sohotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p. m., terst Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, Augustus. TTrsulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Witte HeerenBteeg. No. 39rood. Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond, Wouwermanstraat. No. 4rood. Gem. Zit- en Slaapkamer wet pension, 35.p. m., zonder pension 8.p. m., terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.— p. j., terstond. Zijlstraat. No. 86. Gem. Kamers, ƒ30.p. mnd. Mei. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 650.— p.j. Mei. Bij C. GBOENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsch* ?lein en de Waldeck ryrmontstraat. n het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zjjlweg en aan de Olieslagers laan bp den Koniuginneweg. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje- kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Het geslacht Karageorgewitsj, dat thans tot den Servischen troon geroepen is, stamt af van den schaapherder Kara- georg, die een zeer avontuurlijken loop baan gehad heeft. Wegens een moord ging h|j op de vlucht, vermoordde zijn vader, was nu in Oostenrjjksche, dan in Servischen militairen dienst, doch bewees de Servische zaak tegen Turkije gewichtige diensten onder begunstiging van Rusland. In 1817 werd hij gefusi- leerd; door verraad was hij toen in handen van zijn vijanden gevallen, nadat Milosch Obrenowitsj en diens zoon en kleinzoon, uit de dynastie van den thans vermoorden koning Alexander, nog ten troon waren gestegen. Alexander Karageorgewitsj hield het tot 1856, toen kwam het huis Obreno witsj weer op den vorstenzetel met vorst Milan, die tot koning werd verheven nadat Servië in 4877 onafhankelijk ver klaard van Turkije en aanmerkelijk vergroot werd. Hoe deze afstand deed van den troon ten gunste van den thans vermoorden koning Alexander, en de eigenaardige levensloop van Milan, de scheiding van zjjn vrouw koningin Na thalie, de enorme geldsommen, die hij telkens zijn gewezen onderdanen wist afhandig te maken, dit alles behoort tot de geschiedenis der laatste twaalf jaren. Doch ook zijn zoon Alexander beging fout op fout, was van staatsgrepen niet afkeerig, doch men duldde dit van hem. Toen hij echter een huwelijk aanging met de weduwe van den ingenieur Masjur en hij deze als koningin Draga ten troon verhief begon de oppositie het hoofd op te steken, temeer daar Draga volgens geruchten een niet geheel onbe- rispeljjken levenswandel geleid had. Het huwelijk was tot heden kinder loos gebleven en nu vermoedde men dat Draga haar jongsten broeder tot troonsopvolger wenschte te doen ver heffen. Doch dit jongemensch stond slecht aangeschreven, dus meende men de plannen der koningin te moeten ver ijdelen. Jammer dat dit tot moord en doodslag leidde en voor den nieuwen koning, die zijn kroon heeft te danken aan feiten, wier vermelding een donkere bladzijde blijven beslaan in de geschie denis van Servië. Het getal slachtoffers schat men op honderd. Hoewel een geheel binnenlandsche aangelegenheid, dringen sommige En- gelsche bladen er op aan, dat de groote mogendheden Karageorgievits niet zullen erkennen, tenzij hij zijn niet medeplich tigheid zijn aan het boevenstuk bewijze; andere die er aan herinneren dat de Karageorgievitsen 'otnogtoe in Servië zeer onpopulair zijn geweest, vragen zich af of hjj de kroon wel zal aannemen, bijaldien hem die wordt aangeboden. Interviewers te Genève seinen intusschen den indruk te hebben gekregen dat hij haar zal aannemen. De Times oppert het denkbeeld dat hij afstand zal doen ten bate van zijn oudsten zoon George. Sommigen merken op dat Karageorgievits allesbehalve de eenige candidaat is; zelfs onder zijn eigen familie-leden worden zjjn rechten betwist. De Montenegrijnsche prins Mirko is er bijvoorbeeld ook nog en dan zijn er afstammelingen van oude Servische vorstengeslachten, die aanspraken zouden kunnen maken, evenals Milan's onechte zoon, die stil te Konstantinopel leeft. Natuurlijk nemen de bladen nog vele telegrafische bizonderheden op, die voor het meerendeel onduidelijk en soms tegenstrijdig zjjn. In de afgeloopen week zjjn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 558 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week genomen 362 baden. Op Helgoland, dat meer en meer neiging toont tot afbrokkelen, worden thans krachtige pogingen aangewend om het eiland tegen de zee te beschermen, die dit jaar van het rotsachtig west- strand groote stukken heeft weggeslagen. De gaten worden met beton gevuld en men bouwt een muur van 15 meter hoogte om de zwakke punten te be veiligen. In Italië had dezer dagen bij een ballontocht een verschrikkelijk ongeluk plaats doordien bjj het opstjjgen van den luchtschipper Maria Petron een der helpers in de touwen verward raakte en op een hoogte van 100 meter door vermoeidheid deze moest laten glippen en voor de oogen van vele toeschouwers op den grond te pletter viel. De politie te Elberfeld heeft twee handelaars in meisjes in hechtenis ge nomen, op het oogenblik dat zjj met twee jonge meisjes naar Brussel wilden vertrekken, om ze daar aan beruchte huizen te versjacheren. Zjj hadden de argelooze schepsels prachtige betrek kingen voorgespiegeld. Het bleken twee lieden te zjjn, die vroeger al eens ge vangenisstraf hadden ondergaan wegens valsche munterjj en bedrog. De Koning van België moet te Parjjs zjjn geweest, om de kerk van het Heilige Hart op Montmartre te bezichtigen, daar het plan zou bestaan, te Brussel zulk een kerk te bouwen, met staatssubsidie. De kerk zou op het heuvelvlak van Koekelbergen komen, op verlangen des Konings en conform het advies van den aartsbisschop van Mechelen. Pater De- louche moet belast zjjn met de voorbe reidende studiën. De basiliek zou een parochie worden, en twee groote lanen zouden erop uitloopen, de eene uitgaande van het paleis van justitie, de andere van het koninkljjk kasteel van Laeken. Een bekeerling waarop de Engelsche Protestanten in 't algemeen wel niet erg groot zullen gaan, is, volgens de Frankf. Ztg., de gewezen pastoor en professor aan het seminarie te Antella bjj Florence, een zekere Lagi, die met een jong meisje en met achterlating van een hoop schulden, de plaat heeft ge poetst. Zjj zjjn naar Engeland getrokken en daar heeft de voortvluchtige pastoor zich door een Anglikaanschen bisschop, met wien hij reeds in betrekking stond, tot het Protestantisme laten bekeeren. Men weet, dat te Wirksworth in Der byshire, eenige menschen ook voorden magistraat geweigerd hebben de school- belasting op te brengen. Het bevel is toen gegeven hun bezitting openbaar te verkoopen om uit de opbrengst de be lasting te halen. Maar daartoe weigeren nu de openbare vèrkoopers zich te leenen. Gisteren in het Lagerhuis zeide minister Long dat hjj er niets aan doen zou. Blijkbaar wil de regeering zoo mogeljjk de tegenstanders van de onderwijswet beletten er martelaars voor te worden. De burgemeester heeft toestemming gegeven aan het Amsterdamsch Onder- steunings-comité tot het houden eener collecte, op Woensdag 17 dezer, ten behoeve van de slachtoffers der alge- meene werkstaking, Een pas ontvluchte krankzinnige heeft getracht den keizer van Oostenrjjk te slaan toen deze naar Schönbrunn reed. Hem gelukte het niet, maar men had moeite den man uit de handen van het volk te houden en hem in veiligheid te brengen ter plaatse waar hjj behoorde.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5