DEMOCRATIE. DOOR Dr. D. C. NIJHOFF. 17) In zijn verbeelding zag hij zijn edel en machtig volk als een reus uit den slaap wakker worden en zijn Sim- sonslokken schudden. Hij keerde naar Engeland terug en wijdde zich bijna een volle 25 jaren geheel aan de publieke zaak. Eerst streed hij in geschriften mede tegen de bisschop pelijke macht, die zich bovenal in Laud als zoo gevaarlijk had doen kennen, daarna behandelde hij in bro chures alle maatschappelijke vraag stukken, over het huwelijk, de op voeding van kinderen en de drukpers vrijheid en in den grooten politieken strijd tegen Karei I bleef hij natuur lijk ook niet zwijgen. Onverschrokken stond hij aan den kant der revolutie en in Febr. 1649, onmiddellijk na den dood des konings, schreef hij zijn beroemd geschrift: Tenure of Kings and magistrates, met de bedoeling, de verschrikte gemoederen met het doodvonnis aan Karei I voltrokken, te verzoenen. De leer der volks-sou- vereiniteit werd onomwonden daarin gepredikt. Tegenover het werk Ikon basilike, een geschrift, dat 's Konings zaak wilde rechtvaardigee, en met het doel, dat werk te wederleggen, schreef Milton zijn Ikonoklastes en in 1651 tegen Salmasius die de zaak van de koning had trachten te rechtvaardigen, zijn welsprekend plei dooi „Verdediging van het Engelsche volk", en nog eens een tweede ver dediging: Defensio secunda. Hit die tweede apologie, dagteekenende van het jaar 1654 blijkt, hoe de dichter, trots al zijn vereering voor Cromwell, wiens Secretaris hij geruimen tijd was, zich onbevredigd gevoelde met de heerschappij van één persoon J) en evenzeer met een representatieve re geering. Na den dood van Cromwell (1658) trok Milton zich grootendeels uit het politieke leven terug; doch in 1660 enkele dagen voor de restauratie van Karei II slingerde hij zijn geweldigst pamflet het Engelsche volk in het aangezicht, getiteld: „The ready and easy way to establish a free Com monwealth." Ten diepste ergerde hij zich aan het volk, dat na zijn over winning geen gebruik van de vrijheid wist te maken, maar bij vernieuwing zich kromde onder het juk, dat ze eerst hadden afgeschnt. Cromwell's protectoraat gaf niet alleen aan vrienden als Milton aan stoot; maar zijn oude vijanden ont waakten met alle kracht in hun op positie. Reeds het rompparlement was oligarchisch, was de regeering eener minderheid, doch ook bij de ont binding daarvan bleef de tirannie geweldig. Wie de State papers be studeert, bemerkt, dat er onder Crom well's regeering overal een waakzaam oog werd gehouden op het volk en aan de vrijheid van godsdienst en drukpers veel werd te kort gedaan. Geen wonder, dat dan ook de Level lers, thans niet onder de oproerige soldaten, maar onder de burgers te rugkeerden. Zij zagen zich eigenlijk in al hun positieve verwachtingen bedrogen. Lilburne uit zijn eerste ge vangenis ontslagen, werd de heftigste bestrijder van de nieuwe regeering. Een pamflet getiteldThe hunting of the foxes from Triploe Heath to West- Minster bij five small beagles, maakte een geweldigen indruk. De schrijver Een Frsnich geleerde. In 1653 was Cromwell protector ge worden. was onbekend. Doch ras nam nu Lil burne weer het woord en schreef zijn pamfletten, getiteld: England's New chains, dat hem een tweede gevan genschap kostte; daarop in zijn ge vangenis: Impeachment of high trea son against Cromwell and Ireton, welk geschrift alles in heftigheid te boven ging, wat ooit uit zijn pen was ge vloeid. Zijn gevangenschap werd er door verzwaard maar zijn populariteit des te grooter. Wel werd dientenge volge Liburne ontslagen uit zijn ge vangenis, doch verbannen naar Jer sey, van waar hij voortging pamfletten te schrijven tegen de regeering, doch waar hij als Kwaker in 1658eenige dagen voor den dood van zijn grooten vijand overleed. Zijn aanhangers heb ben zich als royalistische intrigan ten doen kennen en daardoor voor al den naam van Levellers tot schande gemaakt Ook de communisten dier dagen waren heftige vijanden en antago nisten van de regeering. Onder dezen zijn te noemen J. Hare, Hartlib, een Hollander met name Peter Cornelius, die geheel in Engelsche toestanden te huis was en bovenal Winstanley, op wiens persoon, als hoofd der com munistische beweging de aandacht voor 't eerst is gevestigd door Bera- stein Ook onder de godsdienstige secten dier dagen als de Millenariers, Bap tisten en Kwakers waren heftige vij anden van Cromwell; doch al gaven ze tot veel verzet den impuls, tot ontwikkeling der democratische ge dachten droegen ze niet veel bij. Dat is wel het geval met Harrington, wiens regeeringsprogram, in zijn Oce- ane vervat, van al de plannen, die na Cromwell's dood in de hoofden der menschen kookten, het belang rijkst en invloedrijkst is geweest. Hoewel Harrington zelf geen aandeel aan de staatkunde nam en persoon lijk Karei I zeer genegen was, ja om zijn groote gematigdheid werd aan gewezen, om den koning tijdens zijn gevangenschap in 1646 gezelschap te houden, heeft Harrington in zijn Oceana een volmaakte republiek wil len schetsen, uitgaande van het even wicht van macht, zooals hij dat in Yenetie had leeren kennen. In de dichterlijke ontwikkeling van dat denkbeeld komen vele doctrinaire en te optimistische stellingen voor, doch Harrington was de eerste onder zijn tijdgenooten, die een oog had voor de onderliggende sociale en economi sche transformaties van de groote staatkundige beweging dier dagen; de eerste, die inzag, dat een goede regeering een organisme is, dat na tuurlijk nit de toestanden der maat schappij zich moet ontwikkelen en die getracht heeft de democratische beginselen met de belangen van orde en vooruitgang te vereenigen. G. P. Gooch, wiens arbeid voor deze schets o a. gebruikt werd noemt Har rington grooter dan de Sièyès van de Engelsche revolutie. Zijn Oceana maakte in 1659 het eerste onder werp uit van de overweging der be kwame leden van de Rota-Club. In 1700 vereenigde Toland al zijn wer ken waarvan in 1795 een Fransche vertaling verscheen. "We zagen reeds, hoe Milton na de restauratie in 1660 nog een heftig pamflet schreef. En onder de regee ring van Karei II was dan dan ook de democratische gedachte lang niet Over de Levellers komen ook interes sante onderzoekingen voor in de Geich. des Soci&lismus in Einseldarstellungen II Zie ook A. Cousin Mad. de Longueville II, 465476. Zie Geseh. des Soc. in Einzeld&rst. I. 589 folg. Bijzonderheden te vinden in de pamflettencollectie van Thomas"n. G. P. Gooch. The hist, of English de mocratie ideas in the 17e cent. Cambr. 1898. in slaap. In Schotland vond die ge- i dachte in James Guthrie een harts tochtelijk aanhangerLudlow verliet het land, omdat hij zich niet wilde neerleggen bij het voldongen feit. Zijn geduchten democratischen tegenstan der vond Karei II in Algernon Sid ney. Beschuldigd van met Monmouth geheuld te hebben, kwam hij in 1683 op het schavot. Zijn „discourses on governement" verscheen eerst in 1698. Het republiekeinsch ideaal begon al lengs te verbleeken. De Wigs ver zoend met de monarchie van Willem III, kwamen inplaats van de repu- keinsche democraten. De beBte ver tegenwoordigers van hon waren Locke en Halifax. Eerst met de komst van het huis Hannover op den troon kwam het democratisch Engeland tot stil zwijgen. Onder Willem III en Anna heeft het zich nog krachtig geuit; doch in een anderen en minder ruwen vorm, in een vorm zooals bij Locke, die bestemd was blijvend invloed te oefenen. Dat Toland in 1700 de voor naamste werken der democratische schrijvers van de 17» eeuw uitgaf, was wel een bewijs, dat trots de re geering van Willem IH, de demo cratische idealen niet waren uitge storven. Eerst na 1615 hooren we er gedurende een halve eeuw niet van doch daarna ontwaakten ze met nieuwe kracht in de Junius-brieven en in Burke. VIL IETS OVER DE DEMOCRATIE DER VEREENIGDE STATEN VAN N. AMERICA. De Vereenigde Staten van N. Ame rica zijn in den grond der zaak, het eenige land ter wereld met Zwitser land, waar volksregeering werkelijk bestaat. Hoe ook de democratische beginselen in andere landen voort gaan zich een weg te banen, van een eigenlijke democratie, van een re geering, zooals Lincoln zich uitdrukte, „van het volk, door het volk en voor het volk", is alleen sprake in die beide landen. Niet dat van huis uit de democratie in America heeft be staan. Hoe onverwoestbaar ook in eenige Staten enkele democratische beginselen sedert de vestiging der koloniën waren, bij de verklaring van de onafhankelijkheid stonden ze vol strekt niet op den voorgrond en de constitutie van het jaar 1789 was velen te weinig democratisch. Bekend is het, dat Washington zelf meer aristocratisch dan democratisch ge zind was en nog minder democratisch was Hamilton, de beroemde schrijver van de „Federalist". Van hem is zelfs het woord bekend: „The disease we are suffering from, is democracy Daarentegen was de constitutie voor Franklin, die jaren lang in Parijs gezant was geweest, te weinig de mocratisch; terwijl Jefferson, die in Parijs tijdens de revolutie resideerde, er zeer weinig mee tevreden was, omdat de beginselen der volksregee ring naar zijn meening er te weinig in waren uitgedrukt. Wanneer men bedenkt, dat die zelfde constitutie, nooit herzien, doch alleen aangevuld, nog tot heden in de Vereenigde Staten geldig is, dan kan men niet zeggen, dat althans de grondwet van dien Staat te demo cratisch is ingericht. Men had dan ook bij de vestiging van den nieuwen onafhankelijken Staat nog wel met Van 1787 af was de conventie bijeen, tot vaststelling van de grondwet. Eerst in 1789 werd ze van kracht. Woord uit zijn latere brieven. wat anders te doen dat zich te be moeien met de zuiverste toepassing der volkssouvereiniteit. Allereerst moeBten de federalistische en natio nale denkbeelden in de grondwet hun uitdrukking vinden en dit hebben de opstellers met zooveel zorg verricht, dat tot heden diezelfde wet heerschend is kunnen blijven Toch is het recht der volkssouve reiniteit voldoende in die grondwet gewaarborgd. Aan geen enkel orgaan van den Staat is een macht verleend, die men souverein noemen kan. Pre sident en congres, de beide huizen van het congres, de rechterlijke col leges en het bestuur, de unie en de bijzondere staten hebben zulk een be paalden kring van werkzaamheid en balanceeren elkander zoo juist, dat er sedert honderd jaren bijna geen verschuiving heeft plaats gehad 2). De President heeft veel grooter macht dan eenig constitioneel vorst. De ministers, in Europa een comitee van de parlementaire meerderheid, zijn in de Vereenigde Staten slechts zijne dienaars. Het veto van den President tegenover de beide huizen is zoo machtig, dat er in 69 jaar 77 maal van is gebruik gemaakt en dat b.v. de democratische president Cle veland 115 bils door zijn veto van kracht beroofde. Volgens Bryce s) wint de president meestal door zijn veto in populairiteit. De presidenten der Fransche Republiek zijn eenvou dig creaturen van de nationale ver gadering; in de Vereenigde Staten worden ze, althans sedert 1832, door het volk gekozen, ook al iB daarbij in zwang gebleven de latere keuze in Maart door het electoraal college, dat niet veel meer is dan een vorm. Wat aangaat de beide buizen van het congres: het huis der represen tanten is meer democratisch dan de Senaat. Het eerste wordt door het geheele volk onmiddellijk gekozen en het getal leden houdt gelijken tred met het getal inwoners der verschil lende Staten; terwijl de duur van de zitting dier leden op twee jaar is vastgesteld en de wettige leeftijd der verkiesbaarheid 25 jaar is. Daaren tegen brengt elke afzonderlijke Staat in den Senaat slechts twee leden, hoe groot of hoe klein ook die Staat moge zijn. Dat is eveneens in Zwit serland ingericht. De duur van de zitting der senatoren is 6 jaar, hun leeftijd is op 30 jaar vastgesteld. De Senaat, al is hij minder democratisch, heeft een groot en heilzaam gewicht in de Vereenigde Staten. Meer dan eens heeft hij de Republiek gered en zonder hem zou reeds lang of de President, of het congres het over wicht verkregen hebben. Voorinter- nationale tractaten en de aanstelling van diplomaten heeft de president de toestemming van 3 van den Senaat Vgl. Bryce, The Ame-icin Common wealth I p. 16 ?8. The origin of,the con stitution Roscher politik S. 4 0. I p. 75. IVordt vervolgd.) Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 6