worden thans van gezaghebbende zjjde onwaar genoemd. Het persoonlijk ver mogen zou betrekkelijk gering zijn en niet meer dan honderd duizend francs bedragen. De Pauselijke schatkist gaat natuurlijk over op den opvolger. Het gerucht omtrent een plan van keizer Wilhelm om tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van den Paus wordt weersproken door diens afreizen naar Bergen in Noorwegen. Het plan heet nu door de pers verzonnen, maar er wordt geloofd, dat het van zekere zijde in de wereld is gestuurd om de publieke meening in deze te kennen. Het bulletin van Zaterdagavond 7 uur luidt: De dag ging vrij kalm voorbij. Daar de algemeene toestand vrij goed bleef, kon men het onderzoek van de borst hervatten. De hoeveelheid vocht na de gisteren verrichte operatie achter gebleven bleef stationair. Boven de plaats waar dit vocht zich bevindt werd bij hel onderzoek een licht gereutel waar genomen. De pols is minder zwak. Het aantal polsslagen was 86, adem haling 28, temperatuur 36.9. De zieke was minder gedrukt. De omtrek van het Vatikaan wemelt van personen die in gewone tijden er niets te maken hebben, terwijl ook het aantal reporters er zeer groot is. Het meer dan gewone uithoudingsver mogen van deze menschen is onbegrij pelijk. Er zijn er, die daar al zes dagen en zes nachten op hun post zijn ge bleven. De bekende dobbelzucht der Italianen heeft zich ook meester gemaakt van de gelegenheid, die de ziekte van Leo XIII tot wedden en ander spel biedt. Voor de trekking van lottospelen zijn enkel getallen genomen, die betrekking hebben op belangrijke data in het leven van den Paus. Nog kiesoher pakken de bookmakers van Milaan de zaak aan. Die rekenen alvast dat de Paus toch dezer dagen dood gaat en openen daarom wedden-1 schappen op den uitslag van het 6on- clave ter verkiezing van zjjn opvolger. Het hoogst gequoteerd staan Oreglia, Gotti, Rampolla; vervolgens komen Vannutelli, Ferrari en Agliardi. De kardinaal-kamerling heeft volgens de N. F. Presse gebroken met gebruiken die door Pius IX en Leo XIII meer dan 30 jaren zijn gehandhaald. Hij gaf den kar dinaal-staatssecretaris Rampolla last, zelf naar het Italiaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken op de Piazza Fiorenita te gaan en officieel aan de Italiaansche regeering mededeeling te doen van den toestand van den Paus. Daardoor heeft, zooals de Berliner Volk»- zeitung uiteenzet, de kardinaal-kamer- lengho de garantiewet van 31 Mei 1871 erkend. Deze stap van kardinaal Oreglia, een stap die in 1878 door kardinaal Pecci met voordacht werd nagelaten, wordt bij zijn dood een gebeurtenis van groot historisch gewicht. De plaatsver vanger van den Paus zou aldus, als Italiaansch burger, het bestuur van het huis Savoye erkennen. Zou deze daad de voorlooper van een nieuwen toestand zjjn? Of is deze stap, na het vertrek van Oreglia toch achterwege gebleven? De geneesheeren verbazen zich over de veerkracht van 's Pausen gestel. Verschillende namen worden genoemd I in verband met de opvolging, men be spreekt druk de kansen, zelfs zijn er ten deze al belangrijke weddenschappen gesloten. Ook Zondag ging de dag kalm voor bij. De pols was minder zwak en de zieke minder gedrukt. Van tijd tot tijd ontvangt de Paus zijn kardinalen; dat de geneesheeren dit toestaan, noemt men een gunstig teeken, men constateerde eenige verbetering in den algemeenen toestand en de lijder gevoelde zich tamelijk opgewekt. Ver schillende geruchten omtrent kuiperijen worden verspreid, maar zij zullen af komstig zjjn van menschen, die voor 'toogenblik niets anders te doen hebben dan op een beslissing te wachten, en., de buitenlandsche bladen hebben er zoo slag van, om op een half onbegrijpelijk telegram voort te borduren. Keizer Wilhelm, koning Eduard en de Czaar doen door het telegrafisch in winnen van berichten telkens van hun belangstelling blijken. Maandag ochtend vonden de dok ters den Paus half dommelig. Hij ver klaarde hun, dat hij zwak en moede was en verzocht hem met rust te laten, daar hij slaap had. De dokters brachten dus slechts een vluchtig bezoek. Zij vonden den Paus overigens zwak en minder helder van geest dan Zondag. De zieke gebruikte weinig. Toen Mazzoni uit het Valicaan kwam, zag hjj er bezorgd uit. Maandag bleef den toestand zeer ernstig. Volgens de Tribuna heerschte groote opgewondenheid op het Vatikaan. Men zeide dat Lapponi, uit de slaapka mer van den Paus komende, in de voor kamer een druk gesprek gehad had met Mgr. Bisletti, en dat deze toen Mgr. delta Chiesa en kardinaal Rampolla was gaan waarschuwen, in het kabinet van laatstgenoemde zou daarna nog een on derhoud hebben plaats gehad. Volgens gerucht zou Lapponi den kardinaal ge raden hebben, onmiddellijk de noodige maatregelen te nemen. Engeland neemt ook maatregelen te gen het rijden met motor-rijtuigen. Daar echter de snelheid niet zoo maar te be palen is voor het constateeren van straf bare feiten heeft men dit punt laten glippen en zal de vraag, of een motor bestuurder op onberaden en gevaarlijke wijze heeft gereden, dus voortaan alleen naar de gevolgen en den toestand van den weg worden beoordeeld. Om het noodige toezicht mogelijk te maken, moeten alle automobielen bij de politie ingeschreven en van een duide lijk, zichtbaar nummer voorzien worden. Ieder bestuurder, die tegen betaling werkt, moet voorzien zijn van een ver gunningsbewijs. Overtreedt hij de wet, dan kan hem die vergunning worden ontnomen. In Turksche berichten is weer sprake van het duivelsche wraakplan, hetwelk de Bulgaarsehe comité's opgevat zouden opgevat hebben, namelijk het versprei den van pestbacillen, ter verdelging van hunne vjjanden en hen die hun hulp weigerden. De Turksche vertegenwoordiger te Sofia moet aan zjjn Regeering hebben bericht, dat vier of vijf mannen, voor zien van fleschjes met pestbacillen, naar Saloniki zijn vertrokken om de water leiding van Mont Hortiach, waardoor Saloniki voor een deel van drinkwater wordt voorzien, te besmetten met kie men van de ontzettende ziekte. Het Tijd3. v. Gen. ontleent aan de Med. Recoid het volgende over kwak zalvers-manieren Dr. Knopf te New-York kreeg voor uoor eenigen tijd een vrouw in het laat ste tijdperk van tuberculose in behande ling; toen hjj vroeg wie tot nu toe haar arts was geweest, kreeg hij ten antwoord dat een kwakzalver haar had behandeld totdat haar geld op was, en haar nu niet verder wilde behandelen of zij moest een attest geven, dat zij volmaakt gene zen was. Zoo komen de attesten in de wereld. Nog fraaier handelde een kwak zalversfirma te New-York, die adver teerde, dat Robert Koch met haar geas socieerd was tot exploitatie zijner wijze van behandeling. De commissie tot voor koming van tubercolose zorgde voor spoe dige logenstraffing van dit verzinsel, maar moest kort daarop ervaren dat andere firma's haar naam en het gezag harer leden op dezelfde wijze misbruik ten. Zij heeft toen in krachtige bewoor dingen bekend gemaakt, dat er geen specifiek middel tegen tering bestaat, en dat, wie het tegendeel beweert, dit met bedriegelijke bedoelingen doet. Woekerprocessen gevoerd door officie ren zjjn in Duilschland niet zeldzaam. Thans weer heeft terecht gestaan een persoon, van beroep herbergier en koop man, maar winstgevender zaken makende met woeker, dien hij reeds vele jaren stel selmatig bedreef. Aan een minderjarig adellijk luitenantje leende hjj langzamer hand 11,000 mk. uit, waarvoor deze wis sels over een bedrag van 28,000 mk. gaf. Door voortdurende prolongatie steeg de schuld tot 42000 mk., waarvoor de lui tenant 19,000 mk. in baar geld had gehad. Ten slotte bleef het slachtofler ook nog borg voor zjjn vriend baron von Löw en een anderen wapenbroeder, met het gevolg dat hjj eindeljjk bjj den woekeraar voor 87000 mk. in hetkrjjt stond. Van verschillende kooplui nam hjj ook 50 percent rente. Uit de inbe- slaggenomen papieren bleek dat de woekeraar met ongeveer duizend men schen groote en kleine zaken van dezen aard gedaan had. De rechtbank veroordeelde den geld- scharrelaar tot een jaar gevangenisstraf en 4000 mk. boete. In antwoord op een toespraak door president Loubet gehouden te Calais na aankomst uit Engeland, heeft hjj o.a. gezegd: het deed zjjn vaderlandslievend hart goed, te kunnen zeggen dat de Franschen zelfvertrouwen moeten heb ben: als zjj maar willen zullen zjj altijd hooger kunnen klimmen op den weg der beschaving. Loubet drukte de hoop uit, dat vredelievende betrekkingen hoe lan ger hoe meer in de plaats zullen komen van verhoudingen die door geschillen en oorlogen gespannen zijn, daarbij zullen Frankrijk en het menschdom wèl varen. Tusschen Japan en Rusland waren conflicten ontstaan, die tot ernstige bot singen hadden kunnen leiden. In verband hiermee was Japan met kracht begonnen zjjn vloot te versterken. Het politiek on weer schjjnt nu afgedreven, althans Ja pan zet de eerst gemaakte haast met den schepenbouw niet voort. Ook te Londen is het buitengewoon warm. Veel menschen worden op straat ziek, zelfs zjjn er tengevolge van de hitte al plotselinge sterfgevallen voor gekomen. Te Parjjs woedde Zondagmiddag een storm, vergezeld van sterken hagelslag. Chamberlain wil aan Britsch Indië een nieuwe belasting opleggen voor leger- hervorming. Lord Curzon, de onderko ning, weet heel goed, dat het reeds zoo zwaar beproefde land dit niet kan dragen en zou volgens geruchten willen aftreden. Zoo jaagt Chamberlain de meeste vader- landslievenden tegen zich in het harnas. Generaal Botha is te Kaapstad aan gekomen om zijn vrouw en kinderen af te halen. Tegen een vertegenwoordi ger van Reuter zeide de generaal, dat het nutteloos was handenarbeid voor de mjjnen uit den vreemde te halen. Er was, meende hij, op het oogenblik alleen ontwikkelingsarbeid aan den gang en delving werd nog niet gewenscht. Botha sprak als zijn overtuiging uit, dat er ge noeg werkkrachten zjjn zoowel voor de delving der mineralen als de ontwikke ling der mijnen. Maar hij was tevens overtuigd dat de bjj de mijnen belang hebbende magnaten de markt bewerken om Aziaten invoer te krjjgen. Natuurljjk, want Chineezen zjjn goed- koopere werkkrachten, dan Kaffers, die tjjdens den oorlog door te hooge loonen verwend en niet zeer leidzaam zjjn. De Polytechnische School te Delft viert zjjn Lustrumfeesten. De s»ad is op de meeste punten met smaak versierd. Maandag werden de réunisten ontvangen en heerschte er veel drukte. De toevloed van vreemden is groot. Een aardige bjjzonderheid op onder- wjjsgebied meldt de Haagsche kroniek schrijver van de N. Gr. Ct. Er is tot de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus in den Haag voor de 3e klasse een.... leerares middelbaar onderwjjs toegelaten 1 Ra, ra. wat is dat Het is niet zoo heel vreemd, maar toch zeker niet alledaagscheen jonge dame, 16 jaren oud, in 't bezit van het diploma voor teekenen middelbaar onderwjjs heeft zich tot verdere ontwikkeling harer gaven aan 't examen onderworpen en is voor de 3e klasse geslaagd. Uit Duizel (Nbr.) meldt men Nabjj ons dorp zjjn dezer dagen door verschillende personen oude muntstuk ken gevonden ter plaatse Het Hof. Een koperstuk draagt nog duidelijk het jaar tal 1380. Naar men wil, bevond zich ter plaatse in vroegere eeuwen een groot kasteel. Wijl de grond op die plek on doordringbaar schjjnt, acht men het mogeljjk, dat een onderaardsch gewelf nog aanwezig is. Nu er alle kans bestaat, dat het trom melen op de nieuwe beurs te Amsterdam niet kan toegestaan worden hebben de Heeren J. en C. Blooker, medegedeeld dat zjj in de maand Augustus het Paleis voor Volksvlijt voor eenige dagen willen huren om den kinderen hunne traditi- oneele trommelweek te waarborgen, nu de raad waarschjjnlijk besluiten zal, hen op de nieuwe beurs niet toe te laten. Doch dat trommelen in Volksvlijt is niet te vergeljjken met dat op de oude beurs, zoo vlak in de nabjjheid van de plaats, waarvan de traditie omtrent die ver gunning spreekt. En in dat trommelen, had de jeugd toch al langzaam aan de vroeger bestaar.de lief hebberjj -verloren. Wij herinneren ons nog van voor een veertig jaar de herrie en het oorver- doovend geweld, dat daar toen gemaakt werd en vroegen ons toen af, of dat nu genot voor de jeugd kon zjjn. Men begint thans ook de schoolbibli otheken aan te vallen; van zekere zijde wenscht men ze onder censuur. Het blad, dat daar erg vóór is, wil, dat aan elke openbare inrichting van middelbaar of gymnasiaal onderwjjs, aan welke een schoolbibliotheek bestaat, de catalogus daarvan gedrukt en elk jaar met zorg bijgeschreven moet worden. Aan den vader of voogd van iederen nieuwen leerling zou deze catalogus moeten wor den toegezonden met een formulier, dat hen ter onderteekening wordt toege zonden en waarbjj al of niet te verlangen dat aan zijn kind of pupil uit de school bibliotheek lectuur wordt verschaft. Aan dit verlangen zou dan door directeur en leeraren der school moeten worden vol daan. 'tZou beter zijn, als er toezicht werd gehouden door de ouders op de boeken, die de jongelui lezen en niet uit de schoolbibliotheek afkomstig zjjn. Voor zoover wij kunnen nagaan, worden de laatste met zorg gekozen. De invitatie-voorstelling in het circus Olympia te Zandvoort kon Zaterdag avond niet plaats hebben, zulks in ver band met de verlichting en geleden stormschade. Om dezelfde reden gingen ook de voorstellingen van Zondag niet door. Uit den Haag wordt gemeld Naar men verneemt, zal de regeering bjj aanvullingsbegrooting tot dekking der gemaakte kosten vóór en tjjdens de spoorwegstaking, een bedrag aanvragen van ongeveer één millioen gulden. Uit de Ringvaart van Haarlemmer meer, bij de Nieuwe Meer is door de Rjjkspolitie opgehaald, het lijk vaneen reeds bejaard onbekend manspersoon, i Zjjne handen waren gebonden. Of hier een misdrijf of zelfmoord heeft plaats gehad zal moeieljjk uit te maken zjjn, wjjl geen uiterljjke teekenen van ge weld aan 't lijk zichtbaar waren. Het lijk is door de politie naar Hoofddorp gebracht en hiervan aan de justitie te Haarlem kennis gegeven. HAARLEM 14 Juli 1903. De uitslag der Vrjjdag gehouden verkiezing van leden voor den gemeente raad, te laat bekend om nog in ons blad van Vrjjdag te vermelden is als volgt: In District I werden herkozen de Heeren Sneltjes, Stolp, Welsenaar en Krusemanresp. met 729, 828, 822 en 827 stemmen; in District II de Heeren Baron van Lijnden, de Haan Hugenholtz, Rasch en van Linden Tol, resp. met 1018, 1074, 1082 en 1048 stemmen; in District III de Heeren Loomejjer, Jhr. van Styrum en Nieuwenhuizen Kruseman, resp. met 1019, 1107 en 1118 stemmen. In herslemming komen in het eerste District de Heeren Lasschuiten Rinkema. Op deze Heeren waren uitgebracht resp. 448 en 473 stemmen. De kandidaten der S. D. A. P. behaal den in geen der drie districten een meer derheid, zelfs niet in het derde district waar in 1899 drie en in 1901 een kandidaat dier partjj werd afgevaardigd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2