Nieuwsberichten. De Vereeniging voor Ziekenverpleging kon aan 136 aanvragen niet voldoen. Verpleegd werden 201 zieken, waarvan 11 kosteloos. In het Ziekenhuis van den H. Joan nes de Deo bevonden zich 126 personen, 20 zjjn er overleden. Er waren 21 broe- i ders en de broeder-overste. De Vereeniging van den H. Vincen tius a Paulo ondersteunde 182 gezinnen. Uitgereikt werden 28884 porties ge kookte spjjs en voor de Vereeniging Kin dervoeding 14300 porties aan leerlingen der scholen. In het St. Franciscusgesticht, samen gesmolten met de Mariastichting aan de Kamperlaan, verpleegde337 zieken, waar van 49 zjjn overleden. De Commissie ter Spjjsuitdeeling aan Behoeftigen reikte gedurende 14 weken aan 1172 personen 32450 porties ge kookte spjjs en aan Israëlitische gezinnen 238 porties droge gort uit. Het kapitaal der Stads Bank van Leening bedroeg 62900. Er werden beleend 98435 panden, waarop is voorgeschoten 279610.75. Verkocht werden 1711 panden die 6883.80 opbrachten. Het voordeelig slot, 1331.07, werd gestort in de ge meentekas; het is een vergoeding voor het renteverlies over 50000, dat de gemeente zich getroost. Dan geeft het verslag een opsomming van de binnen Haarlem bestaande hofjes. De Vereeniging «Weldadigheid naar Vermogen" ondersteunde 243 gezinnen, bestaande uit 1254 personen, 17 ervan kwamen voor de eerste maal in aan merking voor ondersteuning. Losse werk lieden, grondwerkers en werkvrouwen leverden het grootste contingent. Ten behoeve der gezinnen werd uit gegeven ƒ11371.21, benevens bons voor kleedingstukken, brandstoffen en eet waren. Een legaat groot 5000.viel der Vereeniging ten deel. De Haarlemsche Hulpbank werkte met een kapitaal groot 40050.ren- deerende 3 °/c. Het uitgeleende bedrag beliep 80950, aan premiën enz. werd uitbetaald 395.02. Aan 61 aanvragen kon wegens ver schillende omstandigheden niet voldaan worden. Bij de Spaarbank van het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bedroeg op 1 Januari 1902 het gezamenlijk te goed der deelheb bers 758613.00'/j, ingeboekt werd 159096.74i/a, aan rente werd inge- -chreven 24306.21 l/s- Op 31 December bedroeg het tegoed aan 4313 deelhebbers ƒ776387.95, de] reserve 89350.31 Vs- In de schoolspaarbank werd door 279 leerlingen ƒ2096.33 belegd. De Stuiversspaarbank van den Volks bond was aan 1416 inbrengers schuldig 23963.47, het reserve-fonds beliep ƒ1101.68. Wordt vervolgd.) Eertle Kamer. Na Maandagavond weder te zijn bijeengekomen hervatte de Kamer Dinsdag hare werkzaamheden. Zonder stemming werden onderscheiden wetsontwerpen aangenomen-, ondermeer: betreffende het onder de wapenen hou den der lichting 1902; suppletoire oor- logsbegrooting voor kazernement te Nij megen; salarisregeling voor klerken en bedienden aan de departementen; pro vinciale heffingen in Frieslandspoorweg aanleg en exploitatie van het Lawa-ge bied en overeenkomst met de Maatschappij Suriname; decentralizatievan het bestuur in Ned. Indiê; suppletoire Indische be grooting betreffende invoering van het kandidaat ambtenaarschap; wijziging van het mailkontracht met de Stoomvaart maatschappij „Nederland". Op de behan deling van het wetsontwerp betrekkelijk de traktementsregeling voor leden van de rechtbank en de kantonrechters te Am sterdam en Rotterdam, bepleitten de hee- ren van der Biesen en Dijckmeester een meer algemeene betere salarieering der rechterlijke macht. De Min. van Justitie achtte algeheele herziening een onafwijs bare eisch, omdat ook hij de traktemen ten over het algemeen te laag oordeelde. Voorts werden aangenomen de suppletoire begrootingen betreffende de kosten van de Spoorweg enquête Kommissie en Ra den van Beroep in zake de Ongevallen wet, en het wetsontwerp tot voorkoming van gelijktijdig genot van Ongevallenwet- uitkeering en pensioen ten laste van den Staat. In haar artikel over 's Pausen dood zegt de Kölnische Zeitung dat voorden opvolger van Pius IX de moeilijke taak was weggelegd om een richtsnoer te vinden voor den weg, dien de Kerk voortaan in geheel nieuwe toestanden had te gaan, toestanden, waaraan Pius IX zich niet meer had kunnen wennen. De Küln. meent, dat Paus Leo dat richt snoer heeft gevonden en als een kostbare nalatenschap aan zijn opvolgers over draagt. Hij heeft zonder aan den vorm te raken de Kerk weten te leiden en buiten botsingen te houden tegenover den tijdgeest van de 19de eeuw. Boven dien is Leo XIII een uitbreider der Kerk geweestvolgens de Gerarchia cattolica voor dit jaar is onder paus Leo het aan tal kerkelijke waardigheidsbekleders met 254 vermeerderd; hij heeft opge richt twee patriarchaten, 34 aartsbis dommen; 113 bisdommen; 65 apostoli sche vicariaten; 35 apostolische prefec turen, een versterking van de hooge organen der kerk als onder geen vroe- geren paus op zoo grooïe schaal heeft plaats gehad. Tie Weetminster- Gazette zegt, dat ook zij, die die niet tot de Roomsch-Katho lieke Kerk behooren, wel hulde moeten brengen aan het edel karakter en de persoonlijke vroomheid van dezen Paus. „Wanneer wjj.t zegt het blad, „de eigenschappen opsomden, welke naar onze meening bij het hoofd van een groote kerk worden vereischt, dan zou den dat voor het meerendeel de eigen schappen zijn, welke hij bezat. „Hij was vriendelijk en waardig in zjjn houding, wjjs, rechtvaardig en zacht aardig gezind en hij wist door een tint van welwillenden humor het gestrenge te verzachten, zonder iets aan zijn waardig heid te kort te doen." „Alleen betreurt de Gazette's Pausen hardnekkig verzet tegen den tegenwoor- digen staat van zaken in Italië en zjj spreekt den wensch uit, dat de nieuwe Paus meer verzoeningsgezind zal blijken. Door sommige berichtgevers worden uit Rome geruchten verspreid, dat het Conclave ditmaal belangrijk van den ge wonen vorm zou afwijken krachtens bul len, die nu na 's Pausen dood voor den dag moeten komen. Een der gewich tigste veranderingen zoude zijn dat de kardinalen niet meer zullen worden op gesloten. Zij zouden alleen bij het weg gaan telkens beëedigd worden van niets te zullen zeggen en zich niet te laten beïnvloeden door eenige regeering. De kardinalen in het Conclave behoeven volstrekt niet een kardinaal te kiezen tot paus, zij zouden zelfs uit de leeken- wereld hunne keus kunnen doen. Eens heeft dan ook een keizer van Duitsch- land Maximiliaan de tiria begeerd. Maar in de practijk zijn het grootendeels kerk vorsten geweest, die op den pauselijken troon verheven werden, en Adrianus VI is het laatste voorbeeld, zoowel van een niet-Italiaan, als van een kardinaal, die zich niet binnen het Conclave bevond, die tot Paus verkozen werd. De bijeenkomst van het Conclave, dat den opvolger van Paus Leo XIII zal moeten aanwjjzen, is op 1 of 2 Augus tus bepaald. Reeds moet beslist wezen, dat het weder te Rome zal worden gehouden, wat trouwens niet wel anders verwacht werd. Een belangrijk besluit namen reeds de kardinalen, door bij meerderheid van stemmen Mgr. Merry del Val tot con- sistoriaal-secretaris aan te wijzen. Aan gezien kardinaal Rampolla tegen deze benoeming moet geweest zijn, ziet men hierin eene manifestatie tegen den ge wezen Staats-secretai is, aan wien overi gens de Camerlengo, kardinaal Oreglia, de vriendelijkheid bewees hem te ver gunnen zjjne vroegere vertrekken in het Vaticaan te blijven bewonen. Het blad van den Italiaanschen pre mier, Zanardelli, schrijft: »Was LeoXIII een groot paus? Het antwoordt luidt ontkennend. Zijn eenig doel was de wereldlijke macht weer te krijgen, en dat had slechts tot nadeel van het vader land kunnen geschieden: heeft hij aan vankelijk de verzoening gewild, spoedig heeft hij onder den invloed der kardi nalen en het Gezelschap van Jezus, in welks geestelijke knechtschap hij stond, daarvan afgezien. Vandaar zijn zwakheid tegenover Frankrijk, dat dientengevolge zonder tegenspraak der Curie zjjn anti- clericale politiek kon drijven. «Zjjn droom van vereeniging van alle christelijke kerken reikte niet verder dan het sturen van onnutte zendbrieven aan de Engelschen. In plaats van die vereeniging te bereiken, spleet bij het katholicisme door de christelijke demo cratie groot te brengen, die het hevig aan den stok heeft met het conserva tisme." De Messagero verwijt nog den Paus dat h|j ter wille van een nietig politiek doel vasthield aan verouderde begrippen tegenover de vorderingen der wetenschap. Het begin van het Vaticaan, het Pau selijke paleis te Rome, dagteekent uit het midden der 4e eeuw, toen de Bis schop van Rome het Lateraan verliet om op den Vaticaanschen heuvel te gaan wonen, ten einde dichter bjj het stoffelijk overschot van den Apostel Petrus te zijn, die daar ter plaatse, waar het paleis en een circus van Nero hadden gestaan, den marteldood stierf. Er werden daar langzamerhand een paleis en een sterkte gebouwd. Maar den naam paleis verdiende het Pauselijk verblijf eerst na 1146, toen Paus Eugenius den bouw van het huidige Vaticaan be gon. Latere Pausen hebben het Vaticaan verg: oot en verfraaid. Maar het is niets anders geworden dan een verzameling van gebouwen, zonder eenheid of plan. Om acht uur is Donderdag het lijk van den Paus naar St. Pieter gedragen. Alle zalen, gangen en trappen van het Vaticaan, waarde rouwstoet langs moest gaan, waren met kaarsen verlicht. In de Sala ducale en de Sala regia had men eenige honderden personen toege laten, voorzien van bizondere, door den raajordomus afgegeven toegangskaarten. De mannen waren in rok gekleed; de dames in het zwart met zwarten sluier. De eerbewijzen werden in deze zalen gegeven door de pauselijke gendarmes en de paleiswacht. Deze laatste was in twee rgen geschaard en vormde een haag langs den geheelen stoet. Het langzame, gecadenseerde gezang van de personen die deel uitmaakten van den stoet, kondigde van verre zijn komst aan en verwekte een levendig vertoon van nieuwsgierigheid en aandoening. De stoet kwam om 8.20 aan den ingang der Sala ducale. Hij werd voorafgegaan en begeleid door Zwitsersche gardes. Aan het hoofd van den stoet liepen de pause lijke stalknechten, gekleed in hun kos tuum van rood damast en dragende brandende toortsen. Vervolgens kwamen de poenitentiarissen van de basiliek van het Vaticaan, de sacristein en de onder sacristein der apostolische paleizen, allen in koorhemd en stool met brandende kaarsen. Vervolgens kwam het doods bed met het ljjk, gedragen door de draag stoeldragers en omringd door leden van de adel wacht en door officieren van de pauselijke lijfwacht met brandende fak kels. Onmiddellijk na het doodsbed kwamen de familie Pecci, de kardinalen twee aan twee naar rangorde van an ciënniteit. Eerst Oreglia en Vannutelli, de een deken en de ander onder-deken van het Heilig College. Alle kardinalen waren gekleed in paarse kleeren ten teeken van rouw. Ieder kardinaal werd gevolgd door zijn secretaris, die een brandenden fakkel droeg. Nadat de stoet de Sala ducale en de Sala regia langzaam voortschrijdende was doorgetrokken, daalde bij de trap af, die naar de kapel van het H. Sacra ment. in ds basiliek van het Vaticaan geleidt, waar hij om 8.45 aankwam. Hjj trok binnen door de hoofddeur. Het was een roerend en grootsch schouwspel. Aan de deur gaf mgr. Pericoli de eerste ab solutie. Het ljjk werd opgewacht door al de leden van het kapittel van het Vatikaan, die kaarsen droegen. De basi liek die gesloten was, werd verlicht met electrisch licht. De stoet schreed voort tot aan het hoogaltaar waarvoor het lijk wordt neergezet op een katafalk, terwijl de zangers van de Juliaansche kapel de gebeden aanhieven. De familie Pecci schaarde zich aan een kant van het altaar, de kardinalen aan den anderen achter hen de verdere clerus en de hooge waardigheidsbekleeders. Mgr. Ceppelelli gaf de tweede absolutie. Vervolgens trok ken de kardinalen zich terug en ging het kapittel de sacristie weer binnea, terwijl het lijk, omringd door edelen en Zwitsers van de garde, en gevolgd door de waardigheidsbekleeders, overgebracht werd naar de sakramentskapel, waar het werd neergelegd op een praalbed, met zes kaarsen er omheen. Het lijk werd vlak voor het hek ge plaatst en zoodanig dat de voeten door de tralies steken, opdat de geloovigen ze kunnen kussen. Toen het lijk de basiliek werd binnen gebracht begonnen de doodsklokken te luiden en bleven dit doen tot de plech tigheid om kwart over negenen af was geloopen. De kansen van kardinaal Oreglia bjj de Pauskeuze schijnen toe te nemen. Tot dusver gold de kardinaal-kamerlengo als een hard en gestreng man, een waar tiran, maar thans heeft zijn taktvol op treden, zoo wordt uit Rome aan ver schillende bladen gemeld, hem vele sym- pathiën bezorgd. Door de verzoening met kardinaal Rampolla en de dezen betoonde vrien delijkheid, heeft Kardinaal Oreglia vele vrienden gemaakt, terwijl Paus Leo zelf in zekeren zin hem als zjjn opvolger heeft aangewezen. Bjj het afscheid nemen toch van den stervenden Paus drukte deze zjjn ouden tegenstander Oreglia de hand met de woorden: „Ik beveel de kerk in uwe zorgen aan." Men beschouwt dat als een aanwijzing dat paus Leo zelf Oreglia als zjjn opvolger wenschte. In het laatste jaar zijn in de Vereenigde Staten niet minder dan 10,306,407 dol lars door rjjke menschen vrienden ge schonken voor het inrichten van volks bibliotheken. De milde millionnair Carnegie schonk daarvan 6,679,000 dollars. Berljjnsche bladen weten te vertellen dat Koningin Wilhelmina en de Prins der Nederlanden de tweede helft van Augustus te Rudolstadt komen door brengen. De verjaardag van H. M. zou daar ook gevierd worden. Eerst tegen het najaar zou een verbljjf op het Meck- lenburgsche slot Rabensteinfeld beraamd zjjn. De Engelsche Koning en de Koningin zjjn te Dublin met groote geestdrift ont vangen, heel anders dan voor vjjftien jaar, toen den Prins van Wales in Ier land een aller onwaardigste ontvangst ten deel viel. In antwoord op een tot hem gerichte toespraak zeide de Koning dat de dood van den Paus droefenis heeft gewekt in zijn eigen hart en in het hart van een groot aantal zjjner onderdanen. De Koning wist, hoeveel belang de Paus stelde in de welvaart van het Britsche volk, in elk opzicht. Voorts zeide de Koning, dat zjjn be zoek aan Ierland plaats had op een tjjdstip waarop schitterende verwachtin gen voor een nieuw tjjdperk van welvaart gekoesterd werden; hjj hoopte hartelijk dat deze verwachtingen zouden vervuld worden. Een Laffan-telegram uit Peking meldt, dat Japan naar Petersburg een aantal vragen zond, welker beantwoording on middellijk zou beslissen over den vrede of oorlog tusschen Japan en Rusland. Uit Parjjs wordt gemeld, dat de be grafenis van paus Leo, behalve door den gezant Nisard als vertegenwoordiger der Fransche Republiek, nog door twee of ficieren van het militaire huis van pre sident Loubet bjjgewoond zal worden. De Vesuvius is weer violent aan het ontploffen; het doet denken aan de ex plosies, welke de vuurspuwing van 1878 zjjn voorafgegaan. Napels loopt niets geen gevaar, daar de lava den kant van Pompeji uitloopt. Woensdag hebben de Belgische Kamer en Senaat, in weerwil van het verzet der liberalen en socialisten, hun vergadering opgeheven wegens het overljjden van den Paus.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2