inneringsdag van het overlijden zijns vaders te herdenken. Maar 't is toch wel zonderling, dat torst Ferdinand juist nu naar Weenen op reis g«at waar het er in Bulgarije, niet het minst voor hem zelf, zoo be denkelijk uitziet, en er allerlei geruchten over zijn weggaan loopen. Het spreekt vanzelf dat zulke geruchten daardoor veel meer geloof vinden, terwijl de tegenspraak van een of ander obscuur telegraafagentsehap te Weenen zulke verhalen niet den kop kan indrukken. Een ver.'chrikkelijk ongeluk had Maan dagmorgen met een pleiziertrein op het eiland Man plaats. De trein liep op het stootblok in het station Stenoch; twee rijtuigen werden getelescopeerd, waarbjj dertien reizigers gedood en twintig ge wond werden. De onder-secretaris voor de posterijen en de lelegraphie in Frankrjjk, de heer Berard, heeft tot de directeuren der kantoren een aanschrijving gericht, die ook wel eens in andere landen noodig kon zijn. Deze directeur generaal heeft zoo vangt zijn schrijven aan zich met eigen oogen overtuigd dat de wacht kamers volstrekt niet altijd door zinde lijkheid uitmunten; dat de tafels, lesse naars, vloeipapier, die ten dienste van het publiek zijn, vaak met een dikke stof- en inktlaag bedekt zijn, zoodat men wordt afgeschrikt zich er van te bedienen; dat de pennen veelal onbruik baar zqn, en de inkt heelemaal ont breekt. Ik sta er op, dat aan dezen wantoe stand een eind komt. Een iegelijk die een postkantoor binnentreedt, behoort er niet enkel een goed ingerichten dienst en een voorkomend en ervaren personeel te vinden, maar ook die netheid en zin delijkheid der benoodigdhtden, welke deel uitmaakt van de beleefdheid waarop het publiek recht heeft. De wachtkamers moeten eiken dag geveegd, de meubels afgewreven worden, en de benoodigd- heden zoo vaak aangevuld als noodig is. De berichten over de vele ongelukken by de legeroefeningen in Oostenrijk heb ben het departement van oorlog zoodanig geprikkeld dat het is gekomen met wat het belieft te noemen een tegenspraak". Daarin wordt gezegd dat bij een proef marsch in Herzegowina „maar" 15 sol daten zijn gestorven aan zonnesteek en dit ongelukkig feit vond zjjn oorzaak in een „plotselinge" verhooging van de temperatuur van 22 tot 40 graden. Het departement van oorlog, noch de bevel hebbers hebben dus schuld. Er zjjn nu vele maatregelen genomen om de uit werking van dergelijke plotselinge tem- peratuursverhoogingen te verminderen door „de omstandigheden, waaronder de marschen plaats hebben te verbeteren". Een consul te Johannesburg heeft uit Honkong een aanbieding gekregen van 200,000 Chineezen voor het werk in de mijnen tegen een loon van nog geen 4 per maand. Het aanbod is ter ken nis van de mijnmagnaten gebracht. De overstroomingen in Silezië krijgt de Pruisische regeering op haar rekening omdat zjj de normalizeering der rivieren, volgens de algemeene opinie, heeft ver waarloosd. Er worden thans geldinzame lingen gehouden, maar men meent dat de regeering zal dienen te bekostigen het opruimen van puinhoopen, het ont smetten van de overstroomde en bedor ven bronnen, dus dat de bijeengebrachte gelden alleen moeten dienen om deslacht- offers te gemoet te komen in hun per soonlijke verliezen. De Pruisische regeering begint bij te draaien in de kwestie van de leniging van den nood in Silezië Zaterdag hebben de ministers vergaderd en besloten, dat wegens den omvang van de schade de staat met buitengewone middelen te hulp diende te komen, voor zoover het vergoeden van de schade de krachten van de provincie te boven ging. Voor de vereischte maatregelen zijn de noodige middelen onverwijld door de schatkist beschikbaar gesteld. Duitschland is thans voor Engeland de minst geliefde natie. Frankrijk en Duitschland, beiden hadden eerst in zijn oog de brutaliteit gehad te symphatisee- ren met de Boeren. Dit is Frankrqk edelmoedig vergeven, maar Duitschland niet, telkens wordt daar nog op door geborduurd en dan natuurlijk de hoofd zaak niet vergeten, n.l. de kans die er bestaat, dat de Engelsche handel over vleugeld, of minstens zeer geknakt staat te worden, door het alles aandurvende Duitschland, terwijl het laatste boven dien nog geweigerd heeft zich 'egen Rusland te laten gebruiken en dan nog het Chamberlainsche in- en uitvoer-tarief met den daaraan nauw in verband staan den handt l op de Engelsche koloniën. Van der Bilt, de Amerikaansche spoor wegkoning, die onlangs den Keizer aan boord van zqn jacht te gast heeft ge had, is op diens bevel overal waar hij in Duitschland geweest is, met haast vorstelijke eerbewijzen ontvangen. Te Dantzig was een regeeringsraad aan hem toegevoegd. De commandant van de bri gade lijthuzaren, generaal von Macken- sen, liet zqn kaartje aan boord van het jacht afgevenen aan een lunch aan den vasten wal ter eere van Van der Bilt zaten aan de regeering-president en de opperburgemeester, terwjjl de kapel van hel regiment artillerie speelde. Van der Bilt bracht ook een bezoek aan de Marienburg en stak 's avonds weer in zee. Te Dantzig heeft Van der Bilt, evenals elders in Duitschland, weer veel last gehad van verzoekschriften, anders gezegd bedelbrieven. De Duitsche pers stelt tusschen de regels door de vraag, of zulke groote eerbewijzen als van der Bilt heeft ont vangen niet meer in evenredigheid met zqn mammon dan met zijn verdiensten zijn. Er worden thans maatregelen ge nomen om Helgoland op de plaatsen die gevaar loopen, tegen de zee te be schermen. Op een plaats in het zuid westelijk gedeelte van het eiland, waar de afbrokkeling van de rotsen gaande weg toeneemt, bouwt men tusschen twee vooruitspringende rotswanden een muur, 65 M. lang en 2Vi tot 4 M. dik. De door verweering afbrokkelende stee- nen zullen, naar men verwacht,deruimte tusschen den muur en de rotsen lang zamerhand vullen, de thans steile wan den zullen begroeid raken en zoodoende zal het weerstandsvermogen van de rot sen tegen de zee versterkt worden. Als deze zeewering voldoet, denkt men alle gevaarlijke plaatsen op dezelfde wijze te beschermen. Dit werk kan in drie of vier jaren voltooid zqn. Koning Leopold van België ligt over hoop met zqn dochters over de nalaten schap van de overleden koningin Hen- riette. Eerst dacht men aan minnelijke schikking, doch nu wordt bericht dat de schuldeischeis van prinses Louise den Koning, den gemaal van prinses Louise, graaf en gravin Lonyay, en prinses Clementine hebben laten dagvaarden. De voor den Koning bestemde dagvaar ding heeft niet alleen betrekking op de nalatenschap van de Koningin, maar tegelijkertijd op het gemeenschappelijke vermogen van het koninkljjke paar. Het Hoofdbestuur van het Fonds, ge sticht ter nagedachtenis van den be roemden Vlaamschen componist Peter Benoit, verzoekt het volgende te plaat sen Op groote schaal wordt thans een omzendbrief verspreid, waarin het hoogst loffelijk doel der nieuwe instelling, het Peter Benoits Fonds, klaar wordt uiteen gezet, en melding wordt gemaakt van de voorwaarden en voordeelen verbon den aan het lidmaatschap. Het Comité is verzekerd dat de inschrijvingen tal- rjjk zullen zqn, en het krachtig zal gesteund worden door het publiek, tot vereering der nagedachtinis van Peter Benoit. De eerste jaarljjksche muziekplechtig- heid, ingericht door het Fonds, is vast gesteld op Maandag, 17 Augustus; zjj zat plaats hebben in de groote Feesthalle der Koninklijke Maatschappq van Dier kunde en bestaan uit de uitvoering van het Oratorio „De Oorlog", het grootste en machtigste werk van den Vlaamschen Meester. Onder alle opzichten belooft dit feest eene ware kunstgebeurtenis te zijn; sedert 1873 namelijk werd dit werk, wegens de groote bezwaren ver bonden aan de uitvoering, te Antwerpen niet meer in zqn geheel hernomen. Tqdens de Wereldtentoonstelling van 1885, werden voor de laatste maal de twee eerste deelen uitgevoerd. Thans, na dertig jaren, zul het werk nogmaals in zijn geheel worden ten gehoore gebracht door meer dan duizend uitvoerders. De zeldzame toewjjding der prachtig volzette koorvleugels doet eene uitstekende ver tolking voorzien. Voor alle inlichtingen gelieve men zich te wenden tot het Secretariaat van liet Fonds, Rol wagenstraat, 99, Ant werpen, a'.waar ook op aanvraag de standregelen der instelling gratis te bekomen zijn. De Neue Preie Preste, vertelt bijzon derheden van de ongeregeldheden, welke onlangs in een der Petersburgsche ge vangenissen onder de politieke gevan genen hebben plaats gehad. De onge regeldheden werden veroorzaakt door de opsluiting van eenige gevangenen in de onderaardsche hokken. Met het doei de ongelukkigen uit deze donkere vochtige kerkers te bevrijden weigerden de andere gevangenen gedurende verschillende da gen alle voedsel. Grootvorst Wladimir, chef van het militaire district Petersburg, kwam in de gevangenis ten einde onderzoek te doen en op zjjn last werden de gevan genen uit de onderaardsche holen be vrijd. Te Wilborg heeft iets dergelijks plaats gehad, waar een twintigtal gevangenen, rneest studenten, mishandeld werden, geketend en in de oublietten gewor pen Toch zijn volgens de berichten van rechtsgeleerden die het laatste congres te St. Petersburg bq woonden, de Rus sische gevangenissen over het algemeen zeer goed, terwql de gevangenen er een humane behandeling ondervinden, mits zij zich niet tegen de reglementen ver zetten. Naar de »New York Heralds meldt heeft men dit jaar te New York en om streken ontzaglijken overlast van mug gen of muskieten, vermoedelijk ten ge volge der zware regens. Vooral te New Yersey en op Long Island weet men geen raad. Groote vuren en talrijke vaten olie die men over de poelen uitgoot, bleken vruchteloos te zjjn. De plaaggeesten zjjn dit jaar kleiner van stuk dan gewoonlijk en dringen daarom door het gaas heen, dat anders beschutting brengt. Daar zij '8 nachts uit de weiden naar de huizen vliegen, heeft men 500 morgen van dat land laten omgraven om de larven te verdelgen. Een compagnie soldaten dat bij een meertje op Long Island kam peerde, werd door groote zwermen overvallen zoodat zjj den geheelen nacht door rooken zich moesten verdedigen en den volgenden dag naar een andere plek verhuizen. Er gaan geruchten van nieuwe ont moetingen van koning Eduard met vreem de staatshoofden. Nu eens heet het, dat de Tsaar hem een bezoek komt brengen, dan weer, dat hij naar Petersburg gaat. Een blad in de provincie beweert ook, dat een ontmoeting met keizer Wilhelm in den herfst vastgesteld is, hetzjj in Engeland, Duitschland of in Denemaiken. Koning Eduard zou onlangs twee brie ven van keizer Wilhelm over die samen komst ontvangen en er hartelijk op ge- 1 antwoord hebben. Men meldt aan de N. R. Ct Het plan bestaat om de gebruikelijke toekenning van ridderorden en andere eereteekenen bjj gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar uit te breiden tot een categorie van autoriteiten, officieren, ambtenaren, par ticuliere personen, van wie in de dagen van de spoorwegstaking in April buiten gewone diensten zjjn gevorderd, of die zich in dien tjjd bizonder verdienstelijk hebben gemaakt door ijver en toewijding aan hun taak, dienst of arbeid. Zaterdag heeft Z. K. H. Prins Hen drik de Marine-Jachtclub-wedstrijden te Helder bijgewoond, na den dag te voren aldaar te zijn aangekomen. De Prins werd met saluutschoten ontvangen. Een groote menigte woonde van den wal af de wedstrijden bjj. Te half vijf is de Prins weer naar het Loo vertrokken. De gemeente Sliedrecht hteft haar klompen-kwestie. In April werd een school in gebruik genomen van twee verdiepingen. Nu had het schoolhoofd bepaald, dat de kii deren niet met de klompen aan langs de trap mochten gaan, doch daar hadden een paar vaders bezwaar tegen, zóó dat het een punt van bespreking in de gemeente raad uitmaakte, waarbjj B. en W. ver klaarden, zich niet in de kwestie te kunnen mengen. De Raad besloot óók in dien geest, want men begreep, dal het gold de vraag wie baas is in de school, het schoolhoofd of de ouders der leerlingen, dus een kwestie van gezag. Men schrijft ons uit Barneveld: De onthulling van het standbeeld van Jan van Schaflelaar, die met groote feestelijkheden gepaard zal gaan, zal 31 Augustus of begin September plaats hebben. Naar wij vernemen, zal de feestcommissie pogingen aanwenden om H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden de plechtigheid te doen bijwonen. Een eigenaardigheid op het gebied van het kiesrecht doet zich in de Zeeuwsche gemeente Zuiddorpe voor, nl. dat iemand tegelijk in Nederland en België kiezer is. Uit Nederlandsche ouders in België geboren, is hij later naar Nederland teruggekeerd en heeft hij hier aan zqn militaire plichten voldaan. Toen hjj zich later weer in België vestigde, werd hjj als geboren Belg daar op de kiezerslijst geplaatst. Na zqn huwelijk heeft hij Zuiddorpe tot woonplaats gekozen en is nu ook in Nederland kiezer, terwijl hjj nog tot 1 Mei 1904 kiezer in België blijft. Men seint uit Vlissingen: „Naar ons van zeer bevoegde zijde wordt medegedeeld zijn dezer dagen op onze kust tal van haaien en noordkapers waargenomen. Het zou daarom zeker aanbeveling verdienen dat de noodige voorzorgsmaatregelen werden genomen dat deze gevaarlijke visschen niet al te dicht aan de kust komen en vooral bad gasten dienen gewaarschuwd zich op de aanwezigheid voor te bereiden.« Op de groote paardenmarkt te Hoofd dorp, waren aangevoerd: 512 paarden en veulens en 33 hitten. De prijzen wisselden van 725 tot 65 gulden. De handel in beste paarden was door de aanwezigheid van vreemde kooplie den vlug. H AARLEM 28 Juli 1903. De schoolvacanties begonnen, de kermis in aantocht, het weer ongestadig het is ongeveer hel telken jare weder keerend program. De lange vacanties zjjn een straf voor de ouders, en voor de kinderen die niet buiten logeeren, minder verdedigbaar. Reden om de vacantietjjden beter te verdeelen in het belang van leerling, onderwijs en ouders. Van de kermis willen we geen kwaad zeggen; menigeen helpt zjj aan brood en voor velen levert zij uitspanning van eenigszins anderen aard dan de gewone genietingen aanbieden. Carré, op de Parklaan, is voor een goed deel gereed. In den Schouwburg Jansstraat, treedt gedurende de kermis de Koninklijke Vereeniging „HetNederlandschTooneel" op. Maandag wordt gegeven de Comedie in 5 bedrijven Cyrano de Bergerac van Edmond Rostand. Dinsdag het Drama Opstanding van Leo Tolstoï. Woensdag het Blijspel Als ik Koning was van Mecarthy. Men weet hoe serieus de Koninklijke Vereeniging haar taak steeds opvat en over welke uitstekende krachten zjj be schikt verdere aanbeveling dus volkomen overbodig. Met het oog op de meer dan wispel turige veranderlijkheid van het wêer, willen we toch hopen, dat het kermis- weer niet te veel te wenschen overlaat.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2