HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEliRTES enz. No. 61 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 1 Augustus 1903. TE HAARLEM Zondag 1 Aug. 1905. N ieu wsbericHten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBIND 1N8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden —.25. n franco p. post—.40. 4 'zonderlijke nommers 8 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG du middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. ülvaiig. Luthereche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. de Lang. Emer. Pred. te Haarlem. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Gilde. Pred. te Groningen. Eglise Wallonne. 10V« heures, Mr. Martin Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Proostdijk. van Amsterdam. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 nre, Ds. Tibben. 't Avonds 5Vj ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Schotel. Donderdag. 's Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. van Bakel. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. BUITENGEMEENTEN. Wast Biets andsri vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerlh van Wijk. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Voorm. Bloemendaal. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Pred. te Haarlem. Voorm. Heemstede. 10 ure, de Heer Visser. Candidaat te Utrecht. HHlegom. Voorm. 10 ure, Ds. Zegers. Directeur van Meer en Bosch te Heemstede. Voorm. Houtrijk en Folanen. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Voorm. Santpoort. 10 ure, Ds. Tersteeg. Emer. Pred. te Haarlem. Voorm. Spaarndam. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm 10 ure, de Heer Guiteling. Heide. sAvonds 5 ure, de Heer Gutteling. Voorm. Zandvoort. 10 ure, ure, Ds. Hulsman. Bemon8trantsch Geref. Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Emer. Pred. te Zeist. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Avondmaalsviering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 'g Avonds 6 ure, Oaderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 nre, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. De familie van den Paus is zeer onte vreden over zjjn testamentaire beschik kingen. Zij moesten in verband met de hooge waardigheid van hun bloedverwant zekeren staat voeren, waaraan thans voor een deel een einde komt. Men meent, dat er in het conclave vier en zestig kardinalen zitting zullen heb ben en men blijft zich verdiepen in de vraag wie de opvolger zal zijn. Een zeldzaam eerbewijs hebben Zater dagochtend de nieuwsgierigen op het St. Pietersplein te Rome kunnen zien. De Belgische kardinaal Goossens en de Oos- tenrjjksche kardinaal Puzyna traden bjj hun aankomst voor het Vaticaan op de hoofdpoort van de St. Pieterskerk toe en gingen daarbij de Italiuansche troepen voorbij die hun de voorgeschreven vor stelijke eer bewezen. De Italiaansche kardinalen vermijden steeds de kerk door den hoofdingang te betreden, ten einde het koninkrijk Italië niet de gelegenheid te geven hun eenige eer te bewijzen. Er zijn er, die hierin meenen te zien een demonstratie ten gunste van het koninkrijk Italië. Hoe men het moge uitleggen, zonder bedoeling zal het niet zjjn geschied en dus zal de politiek er niet vreemd aan zijn. De Temps" deelt een onderhoud mede met kardinaal Capecelatro, die van oor deel was dat bij de Pauskeuze slechts de kardinalen Rampolla en Oreglia goede kansen hebber. De genoemde kardinaal verwacht de verkiezing van den kamer- lengo Oreglia. Mag men gewicht hechten aan een correspondentie uit Weenen, dan zouden de kansen voor kardinaal Rampolla ver minderen aangezien de zeer invloedrijke Amerikaansche kardinaal Gibbons de Fransche kardinalen zou bewogen heb- qen om niet de kandidatuur Rampolla Ie steunen, als behoorende deze tot de verouderde richting in de Kerk, voor namelijk in de politiek tegenover Frank rijk, en dus tegen de politiek van den overleden Paus. Ook zou Gibbons zjjn stem willen verheffen tegen het groote getal Italiaansche kardinalen terwijl Amerika er maar een bezit, hoewel het getal katholieken in Amerika even groot is als in Italië. Merkwaardigerwijze is de zg. visschers- ring van Paus Leo XIII zoekzij werd reeds op het oogenolik van 's Pausen dood vermist. Daaruit volgt dat het ver haal, dat deze ring met het pauselijk zegel volgens gebruik kort na het over lijden door den kardinaal kamerlengo Oreglia is stukgeslagen, even waar is als de geschiedenis van het zilveren hamertje. Men heeft in het vertrek van den overleden Paus op last van Oreglia an dermaal een nauwgezet onderzoek inge steld. Alle laden die op slot en bovendien verzegeld waren zgn geopend, maar vruchteloos. Persoonlijk heeft Oreglia een onderzoek ingesteld om te weten wanneer het kostbare voorwerp van 's Pausen hand kan zijn genomen. Maar noch dokter Lapponi, noch de kamer dienaar Pio Centra, noch de biechtvader Pifferi, noch een der kardinalen, die de hand van den stervenden paus hebben gekust, kunnen eenige aanwijzing geven. Het schijnt een onoplosbaar raadsel, en Oreglia heeft daarom last gegeven alvast maar een nieuwen visschersring te maken. Rusland heeft beloofd Mantsjoerjje te zullen ontruimen en zal deze belofte zeer zeker gestand doen d.w.z. het zal zijn militaire bezetting terugtrekken. Maar inmiddels voert het in groote getale burgergezinnen en vooral voormalige soldaten met hun gezinnen als kolonis ten in en gaat deze invoer op den tot dusver gevolgden voet voort dan zullen op het tijdstip voor de definitieve ont ruiming in Niantsjoerjje, naar men be rekend heeft, honderdduizend Russische gezinnen zijn gevestigd. Het Russische dorp Brachlofl in het gouvernement Tschernigoff is door een geweldige orkaan in vijf minuten tjjds geheel verwoest. Zeventig hoeven, twee landhuizen en de kerk werden als kaar tenhuizen omvergeblazen. Het bosch om het dorp werd ontworteld en kilometers ver weggeslingerd. Alle visschen in het riviertje Snowa werden door een orkaan gedood. In de naastbijgelegen dorpen zijn ook groote verwoestingan aangericht. Merkwaardig is dat geen enkele inwoner werd gedeerd.'' Zoo staat te lezen in het Berl. Tageblatt dat een ernstig blad is. Vorst Ferdinand van Bulgarije is na het bezoek aan zijn moeder te Colburg, naar zjjn goederen in Hongarije ver trokken. Dinizoeloe, de jeugdige zoeluekoning, die als prinsje ettelijke jaren op Sint Helena moest wonen, doch voor een acht tal jaren in vrijheid werd gesteld en naar zijn land terug mocht keeren, schjjnt zich in den laatsten tgd te roeren. Uit Pietermaritzburg verneemt men, dat de houding der Zoeloe's den Europeanen in deze streken aanleiding heeft gegeven naar de kust te trekken. Kuning Peter I heeft een bedevaart ondernomen naar het graf van Kara- george te Topola, den bevrijder van het Servische volk, die door Milosj Obreno- witsj werd vermoord. De reis des konings was een ware zegetocht; vooral aan de stations en gedurende den tocht per rij tuig van Wladenowalz naar Topola was de geestdrift der bovolking zeer groot. Eigenaardig is, dat koning Alexander I van Servië een soortgelijke bedevaart maakte, kort na zijn troonsbestijging, toen men nog hoopte, dat hij met Prin ses Helena, dochter van den tegenwoor- digen koning, in het huwelijk zou treden maar Milan was toen hevig tegen dit huwelijk gekant. De Pruisische regeering heeft nu de zorg op zich genomen voor leniging van den nood in Silezië. De ministers heb ben vergaderd en besloten, dat, wegens den omvang van de schade, de Staat met buitengewone middelen ter hulp diende te komen, voor zoover 't vergoe den van de schade den krachten van de provincie te boven ging. Voor de ver- eischte maatregelen zjjn de noodige mid delen onverwijld door de schatkist be schikbaar gesteld. In het district Ratibor werden 10,000 hectaren akker- en weiland overstroomd, 8 plaatsen stonden geheel, 27 gedeelte lijk onder water. In het district Oppeln weiden 15,000 hectaren overstroomd. De schade, die alleen aan dijken, bruggen en wegen is aangericht, strekt zicht uit over meer dan 7u0,000 vierkante meters. In het district Léobschütz zjjn vele gebouwen beschadigd. In het district Falkenburg zijn in zeven plaatsen ge bouwen ingestort. Overstroomd werden 7000 hectaren akker- en 1800 hectaren weiland. De keizer moet zeer verstoord zijn op den minister, die verzuimde reeds dade lijk hulp te verleenen. Zijn onverwachte terugkomst van zijn reis moet hiermee in verband staan. Woensdagavond heeft te Rome een grootsche volksbetooging plaats gehad ter gedachtenis aan Koning Humbert I. Een aanzienlijke stoet met verscheiden muziekkorpsen en tallooze vaandels trok naar het Pantheon langs liet Corso Umberto en de Via Lapa. Een groote menigte nieuwsgierigen stond langs den weg opgehoopt. De stoet trad het Pan theon binnen en defileerde langs de graftombe van wijlen kuning Humbert. Bij het verlaten van het Pantheon ging de stoet naar het Kapitool waar talrijke vereenigingen geschaard stonden. De afgevaardigde Piuchia hield een rede voering ter herinnering aan den over leden koning te midden van kreten Leve de Koning's Avonds hadden er aan de bureaux van de comité's der verschillende stadskwartieren herden-

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1