Nieuwsberichten. Door Th. J. Verzijlberg is aan de gemeente te koop aangeboden een strook grond aan den Zjjlweg groot 41 M1. tegen f 17.50.per M'. (Oorspronke lijk f 20.) Met het oog op verandering aldaar ten behoeve van tramaanleg stellen B. en W. voor op het aanbod in te gaan. De Heer Mr. F. A. Bijvoet verzoekt en verkrijgt vergunning tot bebouwing van een gedeelte voor tuin bestemden grond achter zijn huis hoek Nieuwe Gracht en Nassaulaan. De eerste Nederl. Electr. Trammaat schappij wenscht vergunning tot het leggen van dubbel spoor op een gedeelte van de Leidsche Vaart. Voorgesteld wordt de vergunning te verleenen. De Heer V. d. Kamp vraagt of er geen recognitie voor behoort betaald te worden. De Heer Kru;eman beantwoordt. De vergunning wordt verleend. Voor Mej. W. C. Schouten wordt voor gesteld een pensioen van f 312.per jaar. (Vroeger f 600. De Heer Sneltjes doet opmerken, dat de omstandigheden van het gezin niet verbeterd zijn. Zou wenschen een bijdrage tot f 600.te verleenen en stelt dit voor. De Heer Kruseman is er tegen, met het oog op de pensioen regeling, ziet niet het wenscheljjke in van af wijking in deze, en meent, dat op andere wijze voorzien zou kunnen worden. De Heer Sneltjes zou dan zjjn amen dement intrekken. Neen, zegt de Voor zitter, op andere wijze kan niet voorzien worden. De zaak wordt aangehouden tot de volgende vergadering ter nader onder zoek. Mr. F. A. de Graaff verzoekt gunstiger bepalingen ten opzichte van het hem verleende pensioen. Voorgesteld werd afwijzend te be schikken en te bepalen dat hel pensioen zal bedragen f 1624.per jaar. Dat van Mejuffrouw Josset werd vastgesteld op 850.van den Heer L. Dekker Kz. op f 870. Over het eerste punt heeft de Heer Tj. Willink het woord. Voorstel omtrent Mr. de Graaff wordt aangenomen en daar na het geheele voorstel. De firma Brom en Co. verzoeken ver- gunmng tot het hebben van een afvoer bui i in de Leidsche Vaart. De vergun ning wordt verleend. De Heer van Lijnden wenscht een aanvulling van de vergunning ten opzichte van vuil water, welke wordt toegezegd. Aan J. A. van Oest wordt vergunning verleend tot het plaatsen van een beer put, gedeeltelijk op gemeentegrond aan de Leidsche Vaart, en aan S. van den Bos en G. Bot tot het maken van uit gangen voor door hen aan genoemde Vaart gebouwde perceelen. In behandeling komt de Instructie voor den wetenschappelijken assistent bij het laboratorium verbonden aan de gemeentelijke duinwaterleiding. Hij zal staan onder de bevelen van den Direc teur der duinwaterleiding; is belast met de hem opgedragen onderzoekingen en zal ook later den Directeur behulpzaam zjjn bij het bacteriologisch onderzoek; rnag zonder toestemming van B en W. geen andere betrekking bekleeden; op het laboratorium mag hjj, zonder toe stemming van den Directeur niemand toelatenrechtstreeks of zijdelings is het hem verboden deel te nemen aan leveringen voor de waterleiding of ook aankoopen of bestellingen te doen. De Heer V. d. Kamp heeft nog over een zeer ondergeschikt punt het woord. De instruc.ie wordt verder zonder dis cussie aangenomen. Aan den Heer A. F. Kremer is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaats vervangend lid van de Commissie van aanslag op bedrijfs- en andere inkomsten en als zoodanig benoemd de Heer J. Leupen. Tot leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werden benoemd de Heeren C. M. J. van den Heuvel Reinders en A. Rinkema. Tot leeraar in het boekhouden aan de Hoogere Burgerschool met öjarigen cur sus gedurende den cursus 19031904 benoemt de Raad den Heer S. J. van der Vliet. De Heer Hugenholtz had bjj de om vraag het woord omtrent de nieuwe weigering van de collecte voor de uit gestotenen. Doet opmerken, dat de Enschedéers en de uitgeslolenen niet gelijk zjjn. Door de weigering van de eerste zou de toe stand der staking verlengd zjjn, terwjjl het niet toestaan aan de laatste van invloed is op de kinderen der uitgeslo- tenen. Een collecte voor de kinderen beveelt de Heer Hugenholtz ten zeerste aan, vraagt of er kans op toestemming voor zou zijn. De Voorzitter gevoelt geen opgewekt heid om tot een collecte voor de uit geslotenen mede te werken. Hoe zich te gedragen op andere aanvragen kan nog niet gezegd worden. Weêr de Heer Hugenholt!, maakt de opmerking, dat nu de strijd uit is, wat de Voorzitter weerspreekt met het oog op uitlatingen in enkele bladen, waaruit blijkt, dat er nog steeds een strjjd om het gezag bestaat. De Heer Schram vraagt eenige inlich ting omtrent de oproeping van een on derwijzer in Fransch en Engelsch aan de Burger Avondschool, vraagt of het aantal leerlingen een oproeping recht vaardigt. En dan vindt de Heer Schram de vergoeding te hoog. De Voorzitter verzoekt den heer Schram zich in in deze tot B. en W. te wenden terwjjl als de Raad het wenscheljjk acht de beantwoording zal plaats hebben. De vergadering werd daarna gesloten. De nieuw benoemde Paus, kardinaal Guiseppe Sarto heeft den naam gekozen van Pius X en heeft den leeftijd van acht en zestig jaar bereikt. In weerwil dat Pius X zich als liberaal denkend man deed kennen hij maakte herhaald zjjn opwachting bij de koningen van Italië heeft het den schjjn, alsof lnj tegenover den koning van Italië de tot heden gevolgde politiek zal bestendigen, maar was zeer gezien door zijn per soonlijkheid. Tot op veertig jarigen leeftijd pastoor te Salzano en in 1893 tot kardinaal benoemd hield hjj verblijf te Venetië. Bij zijn vertrek naar Rome tot bij woning van het. Conclave juichte de menigte hem toe. Kardinaal Sarto ver klaarde echter niet te denken, dat hjj zou gekozen worden en een retourbiljet te hebben genomen. Eenige jaren ge leden legde kardinaal Sarto een zeer plechtig bezoek af bij koning Humbert en koningin Margaretha, toen hij Rome bezocht. Ook bezocht hjj verleden jaar koning Victor Emmanuel en koningin Helena. Hij converseert liever in de Venetiaan- sche volkstaal dan in het Italiaansch. Ter gelegenheid van de eerste steen legging voor den nieuwen toren van San Marco, had hij een ontmoeting met den graaf van Turijn. Pius X, alius leest men in het Han delsblad van Antwerpen vermeld, is de zoon van een eenvoudig werkman, vol gens een ander bericht was zjjn va^er deurwaarder. Kardinaal Gibbons uit Amerika was hem in het heilige College in afkomst gelijk. Volgens het Giornale d'Italia, die zegt voor zijn berichten te kunnen instaan, waren Zaterdag bjj eerste stemming de stemmen aldus verdeeld: Rampolla 24, Gotti 17, Sarto 5, Vannutelli 4, Capea- latro 3, di Pietro 3, Oreglia 2, Agliardi, Segna, Portanova en Satoli ieder 1. Zaterdagavond had Rampolla 19 stem men de stemmen van Gotti waren verminderd; Vannutelli had verscheidene stemmen en Sarto 10. Later had Sarto er 35, de overige stemmen waren ver deeld tusschen Rampolla, Gotti en eenige anderen. Rampolla had de meeste stem men na Sarto. Maandagochtend had Sarto 27 stemmen tegen 24 op Ram polla. Dinsdagochtend was de einduit slag: Sarto 50, Rampolla 10, Gotti 2. Het Giornale zegt nogZondagochtend kwam er een telegram van den keizer van Oostenrijk, zijn veto tegen een ver kiezing van Rampolla aankondigende. Het heilig college was er over bedroefd de Franrche kardinalen waren zeer ver toornd. Het gevolg van dat telegram was dat Rampolla, die b(j de laatste stemming 29 stemmen had, er nu 30 kreeg, als vjjandig protest tegen het veto. De Voss Ztg." vermoedt, dat deze man, die volle bevrediging voor zijn bestaan tot nu toe vond in het beroep van gees telijk leider zijner geloovigen en zeer weinig zich bezig hield met de politiek, voornamelijk als Paus zich zal onder scheiden door de behartiging der speciaal kerkelijke belangen. In denzelden geest spreken de Italiaan- sche bladen, dadelijk na het bekend worden der Pauskeuze verschenen. In de betrekkingen tusschen Kerk en Staat, zeggen zij, zal geen verandering komen. Het laatste Conclave is nog strenger bewaakt dan anders. Omdat men tot de ontdekking is gekomen dat getracht werd uit de vergadergebouwen gemeen schap te houden met de buitenwereld door middel van spiegels een imitatie draadlooze felegrafie en postduiven. Of deze pogingen gelukt zijn, wordt niet vermeld. Men zou geneigd zijn te vermoeden van wèl. Hoe anders zouden de Italiaansche bladen weten het aantal stemmen op de verschillende candidaten uitgebracht tijdens de geheime verga dering? De kroning van den Paus was eerst vastgesteld op 9 Augustus, thans noemt men 8 December. Zij zal plaats hebben in de basiliek van de St. Pieter. Een eigenaardige inrichting is Char- lottenburg, de grootste en welvarendste westelijke voorstad van Berlijn 200,000 inwoners rijk geworden. Een aantal mannen en vrouwen van ver schillende politieke richting hebben met ondersteuning van het gemeentebestuur, dat 2000 mark beschikbaar stelde, een openbare schrjjfzaal opgericht. Hier kun nen werklooze handelsbedienden, kan toorklerken, enz. van beiderlei geslacht, schrijfwerk b .-komen en verrichten tegen voldoende betaling. De toestand in Spanje is zeer ernstig en enkele buitenlandsche bladen verge lijken reeds dezen toestand met dien, waarin Frankrijk in 1789 verkeerde. De trouwringen van het vermoorde Servische koningspaar zijn in een pand jeshuis te Belgrado ter beleening aan geboden. De verbanning van Finsche burgers blijft voortduren. Een correspondent van de Times noemt verschillende na men van aanzienlijke en geachte Fin nen die uit het land zijn gezet. Het Engelsche Jingo blad moest er liever het zwijgen toe doen. Wat heeft het blad niet ijverig medegewerkt tot hetzelfde doel in de voormalige Afri- kaansche republieken en in Kaapkolonie! Op de lijn Sucha Kalvaria in Galië ten zuiden van Krakau is een verschrik kelijk spoorwegongeluk gebeurd. Daar zjjn namelijk van een goederentrein twaalf met steenen geladen wagens losgeraakt en met vreeselijke vaart de helling afgeloopen. In enkele minuten legden de wagens 30 kilometer af; toen stietten zij op een van Sucha komen den personentrein, die verpletterd werd. Er zijn 30 personen gedood en 52 zwaar gewond. In België zijn thans honderd een en twintig fuizend kinderen zonder onder wijs. Toch wil de regeering niet van leerplicht weten, zij zegt: zie de statis tieken, dan bemerkt ge, dat de toestand voort durend verbetert. Hoe dit eigenlijk ineen zit; sommige schoolopzieners doen de staten der schoolbevolking maar willekeur stijgen. „Die eenvoudige doenwijze, zoowat overal herhaald, zal met ettelijke dui zenden de totalen der schoolbijwoning doen groeien: de regeering zal er triom fantelijk op wijzen en de voorstanders van den leerplicht kunnen afdruipen." Dinsdagmiddag is te Leeuwarden de Drachtster boot omgeslagen. Met bijlen en breekijzers werd het gedeelte van het dek, dat boven water stak, stuk gehakt en werden de opvarenden, acht tien personen, waaronder vier jonge kinderen, uit hun gevaarlijken toestand gered. Allen waren ongedeerd, doch bevonden zich natuurlijk zeer uitgeput. Er wordt beweerd, dat het ongeval te wijten is aan te zwaren bovenlast. Men schrijft uit Velsen: De getransformeerde stoompont Ken- nemerland ishiergearriveerd van Amster dam. Het stuurtoestel bovenop de kap is er afgenomen en de rader-pont is nu een schroefpont geworden. Voor op de plecht staat nu een klein stuurtoestel en daar bij een handel, waarop pijltjes met de woorden: Naar Velsen en naar Bever wijk. Voor de aanpassing bjj de rails Op de los- en laadbruggen schijnt door beweeg bare kettingen te zullen gezorgd worden. Men was nog druk aan den arbeid. De transformatie heeft f 12.000 gekost. HAARLEM 7 Augustas 1903. Al de kermisinrichtingen, Carré, Vereeniging, De Kroon en de Schouw burg werden druk bezocht. Bjj „Opstan ding" in den Schouwburg was veel pu bliek en men genoot van het nobele spel der Koninklijke Vereeniging. Mooi en aangrijpend is 't stuk, maar, of dit nu ligt aan den verslaggever, men raakt er door in een gedrukten toestand, die soms nog lang nawerkt. Hetzelfde kan men ondervinden bjj »Op hoop van Zegent en «Ghettot. 't Ligt er maar aan in hoeverre de toeschouwer meê gevoelt. En dan nog een vraag door deskun digen ontkennend beantwoord zjjn de voorgestelde tafereelen waarheid, of brengen zjj de massa der toeschouwers die vaak in de voorstellingen meer zien dan kunstwerk misschien in een verkeerd spoor. Waarheid en niets dan waarheid helpt terecht, verbetert, ver edelt; halve waarheid is ook halve leu gen, zij leidt tot overdrijving en tot overschatting van het minder goede in de bestaande toestanden. Aan dit laatste willen de meest geroemde producten van onze moderne tooneelkunst wel eens lijden, en dit is te betreuren. Het bljjspel „Als ik Koning was" trok weer veel bezoek. Het werd dan ook ge geven door de élite van onze tooneelisten. Langs de kermis was 't niet bijzonder drukkijkers genoeg, maar koopers..1 Op een stillen hoek van de Oude Gracht staat weer de „Bijbelwagen". De colpor teurs doen hun best iets goeds te doen. Het iZaait aan alle waterend wordt door hen zeer consequent doorgevoerd. Muziek op cornet, zang, lichtbeelden met verkla ring, toespraken, wisselen elkaar af en men blijft er ook wel luisteren. Maar om op een plaats als de kermis indruk te maken is een geestig spreker gewenscht; ja, wjj stellen onze eischen misschien wel wat hoog, maar de groote massa is vat baar voor een ernstig, docli geestig woord. Men meene echter niet, dat het werk der colporteurs in eijn geheel is af te keu ren, doch wij zouden de voorkeur geven aan een goed woord op de rechte piaats. Of de rechte plaats het kermisterrein is, wordt betwjjfeld, maar dit is alweer verschil in opvatting. Donderdagmorgen vernamen wjj dat er in den Bjjbelwagen gedurende den vorigen nacht was ingebroken. Ver mist wordt naar men zegt eenig geld, een cornet a piston van veertig gulden en eenige boeken. Het orgelconcert in de Groote kerk op kermis Donderdag behoudt haar oude reputatie. Het was er ook dezen keer weer zeer vol, meestal jonge lieden, want Donderdag is de kermisdag der dienst meisjes en hun vaste of gelegenheids galanten zijn er dan in den regel ook. Van de muziek wordt niet meer notitie genomen, dan de gelegenheid toelaat, want het sleepen van honderdtallen be spijkerde en onbespijkerde schoenen ver oorzaakt een geluid niet ongelijk aan een reusachtige sljjpmolen. Alleen als de Heer Ezerman zjjn diepe registers eens optrekt, dan staat het publiek een oogenblik stil, om bjj de zoete pianis- simos weer elk geregeld geluid te over stemmen door wandelen en praten. Enfin, met het uurtje van twee tot drie is men verlegen, daarom, naar de Groote kerk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2