Zaterdag 1.1. had te Luik bjj het oplaten van luchtballons op het binnen plein van het Oud-Paleis een ongeval plaats, dat hoewel ernstig genoeg nog een vrjj gelukkigen afloop had. Van de vijf ballons die zouden opstijgen, had de tweede als passagiers de heeren dr. Delcominelle en Hubert, student, terwijl de bestuurder van den ballon, de heer Duchéteau, onder aan het schuitje op een trapéze had plaats ge nomen. Bij het opstqgeri werd het gevaarte, dat 800 kubieke meter inhoud had, gegrepen door een hevigen Noordoosten wind, die het met geweld tegen den gevel van het Paleis slingerde. De ballon streek langs het dak en raakte vast aan den bliksemafleider, waarvan de punt een scheur van ongeveer drie meter lengte in de ballonstof maakte. De heer Duchéteau was inmiddels reeds tegen een der vensters van het Paleis geslingerd en vervolgens door een open raam op de tweede verdieping van het gebouw geworpen, waar men hem opnam met een ernstige hoofdwonde en een gebroken been. De eene passagier, de heer Delcomi nelle, was, toen de hallon over het dak schuurde, uit de mand gesprongen en het. luchtschip, toen ontlast van een gewicht van 120 K.G., steeg ondanks de scheur in den ballon weder omhoog met den tweeden passagier, den heer Hubert, verdwijnende in de richting van het Noorden. De heer Delcominelle bleek niet gewond en met een lichte kneuzing vrijgekomen te zijn. Het meest bekommerde men zich natuurlijk om het lot van den heer Hubert, die onder zulke ongunstige omstandigheden aan het luchtreizen was gegaan. Gelukkig kwam 's avonds te 11 uur een telegram uit Aken de ver ontrustte gemoederen gerust stellen. Op twee mijlen afstands van genoemde stad, nabij Warden, was namelijk de gescheurde ballon ongehinderd neer gediald en de heer Hubert had zich op den grond kunnen neerlaten, slechts licht gekneusd. De ballon had zich daarna opnieuw opgeheven en was weggedreven in Oostelijke richting. De Duitsche rijkskanselier heeft ook nog den technischen attaché bij de Duitsche ambasade te Parijs opgedragen, over de oorzaken en den afloop van de noodlottige ramp op de Parijsche Métro uitvoerig verslag te doen. Dit verslag zal dan als grondslag dienen voor de beoordeeling van de vraag, of de vei ligheidsmaatregelen, die de directie van den Berljjnschen onderaardschen spoor weg genomen heeft, afdoende zijn. In de Vereenigde Staten onderzoekt het openbaar ministerie een beschuldi ging tegen eenige ambtenaren van bin- nenlandsche zaken en landmaatschap pijen. Naar het heet zouden deze samen gespannen hebben om in het Indianen- gebied 20,000,000 acres, geschat op 800,000,000 dollar waarde, aan de In dianen afhandig te maken. Men zegt, dat verscheiden ambtenaren reeds hun ontslag hebben genomen. Te Bochum in Westfalen is een be langrijke vergadering van gedelegeer den der mijnwerkers zij vertegen woordigden ongeveer 250,000 werklieden gehouden, waar in hoofdzaak beslo ten werd, er bij de regeering op aan te dringen dat de kosten van de bestrij ding der wormziekte, een zuiver sani taire maatregel zijnde, in geen opzicht ten laste van de werklieden gebracht zullen worden, en voorts dat de werk gevers uitgenoodigd zullen worden tot het verleenen van tegemoetkoming aan de aangetaste werklieden. De Kölnische Zeitung gelooft niet, dat de beweging tot een werkstaking zal leiden. De uitgever van de New York Word, Pulitzer, heeft aan de Columbia univer siteit twee millioen dollar geschonken voor de oprichting eener, aan de uni versiteit verbonden, opleidingschool voor journalisten. Rusland maakt nog maar geen aan stalten om Mandsjoerjje te verlaten, terwijl op Korea de houding der Russen van dien aaid is, dat die J.ipan erg vertoornt. In Korea optreden kan Japan niet wegens de Russische troepen mach ten in Mandsjoerjje en dit brengt tus- schen die twee staten een heftige span ning, waarvan men het ernstigste ver wacht. In Japan is men niet alleen boos op Rusland, maar ook op Engeland. De kleine gele broeder begint in te zien dat hjj er met zjjn Engelsch bondge nootschap ingeloopen is. Dat verbond zou „den bestaanden toestand en den vrede in Oost-Azië beschermen, en de onafhankelijkheid van China en Korea, die voor den handel en de nijverheid van alle naties open moeten blijven, bewaren". Rusland, van dit tractaat kennis ont vangen hebbende, doet wat het wil in Mandsjoerjje en Korea; en Engeland ziet toe en zwijgt. De Japansche regee ring wordt nu en dan eens opgestookt om te protesteeren; maar daarbij blijft het. En wanneer eindelijk Japan het zwaard trekt, om zijn positie in Oost- Azië tegen Rusland te verdedigen, dan zal Engeland op den achtergrond blijven, om naar Engelsche gewoonte te zien, of er niet wat voordeel uit te trekken valt. Denys Cochin heeft den minister van buitenlandsche zaken verwittigd, dat hij hem in de Kamer zou interpelleeren over de sluiting der kloosterscholen in Tunis. Door den bey van Tunis te dwingen tot dien maatregel over te gaan zegt Cochin heeft de Fransche regeering afstand gedaan van den machtigen invloed welken Frankrijk door die scholen op de Italiaansche en inlandsche bevolking van Tunis oefende. Bovendien acht lijj deze handel wijze in strjjd met de belofte, destijds door Delcassé in 1901 namens de Fransche regeering aan den Paus af gelegd, dat aan de congregatiewet geen terugwerkende kracht zou worden ge geven. Het verbod van kloosterscholen in Tunis nu strekt zich niet alleen uit tot de scholen welke van vóór 1901 dateeren, maar zelfs tot de scholen, die ouder zijn dan het Fransche protectoraat over dat land. De sneltrein MüuchenBerljjn liep Zaterdagmorgen op den personentrien BerlijnHalle in. De beide locomotieven van den sneltrein en die van den per sonentrein werden gedeeltelijk vernield en de reizigers in de eerste twee wag gons van den trein uit Berlijn komend, zwaar gewond. Het ongeluk, dat bij Groszbeeren plaats had, is waarschijn lijk veroozaakt, doordat, wegens het bouwen van een brug, gedeeltelijk maar enkel spoor kon gebruikt worden; de schuld ligt dan bij den machinist van den sneltrein, die er geen acht op ge slagen had, dat het signaal bij de brug onveilig stond, omdat, de personentrein op het enkel spoor in aantocht was. Groote schrik ontstond bjj de wach tenden op het station te Anhalt, toen het gerucht verspreid werd, dat er doo- den gevallen waren, tot eenige der oog getuigen aankwamen, die nadere be richten geven konden. De machinist van den sneltrein werd dadelijk buiten dienst gesteld en in han den van het gerécht overgegeven. De „Badhoeve" te Haarlemmermeer, waaraan voor den eersten eigenaar en bewoner wjjlen Mr. J. P. Amersfoordt, zulke gewichtige herinneringen aan ver bonden waren, zal weldra onder sloopers handen vallen. Door de splitsing van het land, zullen t wee nieuwe boerderijen gebouwd worden. Vele vorstelijke personen, hebben de modelhoeve, die oorspronkelijk 200 H .A. groot was, bezocht. Nog nimmer is in Haarlemmermeer zooveel belangstelling getoond bij eene concessieaanvrage voor 't leggen van een spoor door Haarlemmermeer als thans. Geldelijke oilers bljjven buiten rekening. Men is meer dan ooit over tuigd, dat zoo'n aanzienlijke gemeente niet langer van het snelle verkeer raag uitgesloten blijven. In de laatste raads vergadering aldaar gehouden, gingen zelfs stemmen op, om het aangeboden renteloos voorschot aan de H.E. S. Mij, thans 75.000 gulden, merkelijk te ver- hoogen. En dit zoude misschien gebeurd zijn, indien niet een lid den raad gegeven had te wachten hiermede, tot de volgende maand, alsdan brengt de comm ss'e voor H. E. S Mij rapport uit aan Gedeputeerde Staten van N.-H. Men kan dan hooren wat nog aan 't benoodigde kapitaal ontbreekt. In Haarlemmermeer is men vol hoop, dat de langgekoesterde wensch vervuld worde. Aan de interparlementaire conferentie voor den vrede, te Weenen te houden, zullen de volgende Nederlanders deel nemen: mr. E. N. Rahusen, lid van de Eerste Kamer; mr. F. S. Van Nierop, lid der Eerste Kamer; mr. S. van Houten, C. V. Gerritsen, A. Bouman, mr. H. Goeman Borgesius, jhr. mr. H. W. van Asch van Wjjck, S. M. van Wijck, mr. M. Tydeman Jr. en waarschijnlijk ook nog het lid der Eerste Kamer jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck. Naar aanleiding van een toespraak, gehouden bjj de ontvangst van socialisten uit Nederland te Brussel, heeft volgens den correspondent van het Handelsblad de Heer Troelstra gezegd dat zjj hoofd zakelijk naar Brussel gekomen zijn om de coöperatie, die in Holland nog maar begint, in oogenschouw te nemen. Na de Brusselsche kameraden bedankt te hebben voor de grootsche ontvangst, bespreekt ook hij de jongste werksta king, diep betreurende de handeling veler partijgenooten die het vaandel hadden verlaten en dit thans op lage wijze belasterden. Men gelooft dat de socialisten geslagen zjjn, maar wij zullen den strijd voor 't recht weer aanvaarden. Wij hebben bemerkt dat bij u de in stellingen de kracht van de partij vormen. Bij ons zijn oogenblikkeljjk 5000 ar beiders broodeloos geworden, de volks klasse heeft uit talrijke wonden gebloed. Het gevolg i'ezer burgerlijke tyrannie is, dat thans velen gek zjjn geworden, terwijl anderen, die niet meer in het onderhoud hunner familie konden voor zien, zelfmoord pleegden. Regeering en kapitalisten beschuldigen ons, omdat wij vnor ons recht streden, misdadigers te zijn. 5000 arbeiders zijn uit de maat schappij gestooten, niet wetende of zij ooit hunne plaats zullen hernemen. Wij bezitten nog niet die wapenen welke gij bezit, doch wij zullen ze weten te veroveren. Wij zien in deze samenkomst den dageraad der wereldvrede gloren, en ik eindig met den kreet: „Levende internationale arbeiders 1" De juistheid der cijfers en de onbe paalde telwoorden voor de verdere ge gevens zjjn natuurlijk voor rekening van den Heer Troelstra. Menigeen zullen ze te hoog en te onbepaald voorkomen. Naar men verneemt is op last van den procureur-generaal bij het Hof te 's Hertogenbosch een onderzoek bevolen naar de beweerde misbruiken die bij de jongste Kamerverkiezing in het district Sittard, zouden hebben plaats gehad. Bij het Gemeentebestuur van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude zijn de plannen ingediend voor den bouw van een krachtstation voor den electrischen spoorweg AmsterdamHaarlem, nabjj Halfweg. De Tilb. Ct. spreekt de berichten aan gaande den schilder Mutsaers tegen. Het blad heeft van zijne familie vernomen, dat hjj sedert zes maanden te Antwerpen werkzaam is in een groote schilderszaak, als eerste knecht. Vijf weken geleden werd hjj, op een ladder staande, door een bierwagen omvergereden, maar kwam er met een paar lichte wonden af. Ove rigens maakt hij het zeer goed en ver dient ruim zijn brood. De nieuwe schutsluis in den Hoogen- dam te Zaandam is thans in zooverre gereed, dat het voornemen bestaat het water op 1 October daarin te doen stroomen, zonder dat het in de bedoeling ligt, haar van af dien dag reeds voor het scheepvaartverkeer te openen. H. M. de Koningin zou voor deze plechtigheid worden uitgenoodigd, waar bij Hare Majesteit dan in de gelegenheid zou worden gesteld, eerst in de droge kolk te loopen en daarna het water te zien binnenstroomen. In het laatst der vorige week is te 's-Gravenhage gearresteerd de gepen9i- onneerde kapitein van het Oost-Indisch leger De V. H., aldaar woonachtig, ver dacht van verduistering van gelden ge pleegd in zijne hoedanigheid van secre taris eener sociëteitsvereeniging in Indië. Zijne aanhouding was door de justitie in Ned.-Iridië gevraagd. De aangehoudene bevindt zich thans in het huis van be waring te 's-Gravenhage, in afwachting van eene gelegenheid tot vervoer naar Indië. Naar de Tel. verneemt, zal binnen eenige dagen het rapport verschijnen van He commissie van onderzoek, welke op de tweede nachtvergadering van de vakvereenigingen na de opheffing der algemeene staking werd benoemd om te onderzoeken in hoeverre en door wien er verraad zou zijn gepleegd. Het rapport zal ongeveer 390 pagina's druks bevatten. Waarschijnlijk zullen er wel maat schappijen worden opgericht, die bij abonnement op overeen te komen tijden meubelen, tapijten en gordijnen aan huis komen schoonmaken, evenals de glazenwasscherjj voor onze ramen zorgt. Dit zal dan te danken zijn aan de uit vinding van een stofopzuiger, die met een luchtpomp werkt en op een k'einen wagen staat, dus verplaatsbaar is, Een zekere R., gewezen trompetter der huzaren, die te Roermond door zjjn kruidenier werd aangemaand tot betaling zijner rekening, ontstak hierover zoo in woede, dat hij den man in zjjn winkel met een mes te lijf ging en hem een tweetal steken in de borst toebracht, waarvan één tot het hart doordrong. De verslagene verloor dadelijk het be wustzijn en is nog steeds niet buiten gevaar. Onder grooten toeloop van volk is R. nog laat in den avond gearresteerd. Te Rhenen is de metselaar P. L. die zich voortdurend aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, Zater dagavond in zulk een verregaanden staat van dronkenschap thuis gebracht, dat hij, na eerst nog eenige harde woorden en verwenschingen tegen zijn vrouw te hebben uitgebraakt, op een stoel en vandaar op den leien vloer is neer gevallen en daar in een slaap is geraakt, waaruit hjj niet is ontwaakt, 's Morgens werd hjj dood gevonden. Het aan vrouw en kinderen onthouden weekloon had hij aan drank besteed. Men schrjjft uit Leiden aan de Ned. Met de „negen uur-sluiting" der winkels alhier gaat het niet naar wensch. Sloten aanvankelijk tal van winkeliers behalve op Vrijdag en Zaterdag om negen uur des avonds, eenigen zjjn reeds van hun besluit teruggekomen, wjjl bemerkt werd, dat er winkeliers waren, die wel beloofd hadden om negen uur te zullen sluiten en dit ook oogen- schjjnljjk deden, maarin hun „ge sloten winkels" verkochten! Zulk een verregaand oneerljj ke concurrentie dreigt de proefneming te zullen doen mislukken. De heer d'Estournelies de Constant heeft een open brief gericht tot de alge meene raden in Frankrijk, waarin hjj erop wjjst, hoe weinig men tot nu toe te rade is gegaan bjj het Internationale Hof Arbitrage te 's-Gravenhage. Hjj stelt voor, een motie aan te nemen, waarbij de onmiddellijke toepassing van de Haagsche Conventie tusschen de 26 mogendheden, die onderteekend hebben, gevraagd wordt. Het Hof van Arbitrage kon zooveel goeds tot stand brengen, als het maar meer als scheidsrechter kon optreder. Nu moet het zich tevre den stellen, de onbeduidende geschillen tusschen Amerikaansche repnbliekjes te beslechten. HAARLEM 18 Augustus 1903. Het uitgestelde koperen feest door de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en Omstreken heeft Vrjjdag plaats gehad, met alle kans dat Pluvus de gemaakte aanstalten zou dwars- boomen. Het op zich zelf reeds mooie park van het Brongebouw, zag er met een rose a giorno verlichting zeer aantrekkelijk I uit. Bovendien waren de namen der buitengoederen, waar den leden ver gunning tot wandelen wordt verleend, op het terrein te lezen in vetglaasjes- licht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2