INGEZONDEN. De Neue Gemeinschaft, een in Schlach- tensee bij Berlin gevestigde kunste naarskolonie, wil in hel begin van September t-achten de beschaving, de kunst, de literatuur van een lang gele den periode zichtbaar te maken voor de menschen van heden. Men zal twee dagen lang voorstellingen houden, groe pen vormen, reconstructiën te zien geven die de 17de eeuw in herinnering zullen roepen. Het reizend tooneel der Engel- sche tooneelspelers, die in dien tijd Duitschland is doorgetrokken, zal wor den opgeslagen, oude drama's en kluch ten worden er vertoond, ook de „Aminta" van Tasso en de Peter Squenz van Gryphius. Gedichten van tqdgenooten zullen worden voorgedragen, o.a. van Opitz, in een legerkamp uit den 30 jari gen oorlog zal pater Abraham a Santa Clara preeken tegen de Turken, oude muziek wordt ten gehoore gebracht. En tevens zullen bevoegde personen voor drachten houden over de kunst en de beschaving der 17de eeuw. Het Berl. Tagebiatt ontvangt uit Kon- stantinopel een telegram meldende, dat het Russische eskader bq Karaboeron landingsmanoeuvres zal uitvoeren. De Porte vreezend, dat misschien een Rus sische overval van een der Anatolische havens bedoeld is, heeft aan verschillen de punten van de Zwarte Zeekust troe pen gezonden. De opgewondenheid onder de Turken neemt toe en in hetzelfde telegram aan het Duitsche blad wordt melding gemaakt van mishandeling van Europeanen, zelfs van den Engelschen consul te Monastir. De correspondent van de Times te Sofia meldt, dat in de laatste dagen zeer veel geweren over de Bulgaarsche grens gesmokkeld zijn en dat verschei den talrijke benden Macedonië zijn bin nengevallen. De comités onder leiding van Zontsjef en van de „binnenlandsche organisatie" zqn met elkaar verzoend, en hebben een soort van overeenkomst dienaangaande opgesteldde tweedracht onder de revolutionairen is daarmede opgeheven en de opstand zal (volgens den correspondent) zich nu weldra sterk uitbreiden. De opperste leiding blijft bq Sarafof berusten. Zelfs in de stad Adrianopel moeten de christenen sedert een paar dagen veel te lijden hebben van de Turksche troepen, en op een vertoog van de con suls zou de wali geantwoord hebben dat hij er niets aan doen kon. De keizerin van Rusland betrekt jaar lijks volgens den Petit Bleu uit Parijs voor niet minder dan vijftig duizend francs aan odeur, zeep, etc. Hoewel violette, speciaal voor haar ver vaardigd, haar voorkeur geniet, heeft ze voor parfums in het algemeen zulk een voorliefde, dat ze in haar apparte menten en ook in de antichambres es sences van den meest verschillenden aard doet vervluchtigen. Het haar van de Keizerin is soratqds zoo met reukjes doortrokken, dat per sonen, aan het Hof verbonden, er onge steld van worden en zich genoodzaakt zien, heen te gaan, Wanneer de odeuren uit Parqs aan komen, worden ze eerst in het labora torium van de hof-apotheek onderzocht. Het kapittel van de kerk van Onze Lieve Vrouwe del Pilar te Saragossa maakt aanstalten om 22 beroemde en kostbare tapijten, waarvan er vier tot de twaalfde eeuw behooren, in klinkende munt om te zetten. Er terecht aan twqfelend, of er in Spanje een Maecenas te vinden is, die kunstschatten voor dat land bewaart, slaan de Spaansche bladen alarm om de regeering wakker te schud den, dat deze een onvermijdelijk schqnen- den uitvoer naar het buitenland voor- kome. Reuter's correspondent te Pretoria meldt, dat bq generaal Botha en gene raai de la Rey stappen gedaan zijn in verband met een beweging om de in- vrq heidstelling te bewerken van luitenant Witton, van de Bushveld Carabineers, en dat dientengevolge van beide kanten gewerkt wordt voor het verzamelen van handteekeningen onder een verzoek schrift, strekkende om amnestie te ver krijgen voor allen die nog gevangenis straf ondergaan in Transvaal en Vrijstaat ter zake van den oorlog. In een Newyorksch gasthuis is een stoker van den viaduct spoorweg in Brooklyn binnengebracht, welke man al verscheidene malen beproefd had, om zich van kant te maken en nu nog ligt te soebatten om gedood te mogen wor den. De man had de gewoonte, om 400 sigaretten op een dag te smoken. De geneesheeren zeggen, dat hij aan de ge volgen van deze buitensporigheden zal bezwqken. De ongelukkige is pas 21 jaar en is al als jongen beginnen te rooken. De Haagsche correspondent van de Zw. Ct. sprekende over de zomerreis van onzen premier, zegt o.a.: »Te Innsbruck vertrouwde een mqner stadgenooten zijn oogen niet, toen hij, onlangs daar een voetganger in volledig nationaal Tirolsch kostuum, met alle attributen van die schilderachtige klee derdracht versierd, ontmoetende, het expressieve gelaat van onzen vermaarden premier onder den Tiroler hoed her kende. Was het geen zinsbedrogHuis vestte Innsbruck wellicht een dubbel ganger? Bij onderzoek bleek echter, dat de Nederlandsche premier inderdaad aldaar vertoetde en, naar men verzekerde, een uitgebreide garderobe medevoerde." Onze regeering stelt voor afschaffing der Staatsloterij, en wat die loterij is weet ieder: maar wat is wel een loterq Wanneer een dagblad een lijfrente be looft aan de weduwe van den eersten abonné, die in het loopende abonne mentskwartaal bq de uitoefening van zqn beroep is verongelukt, dau zal gewis niet ieder abonné zich als speler in een loterij-onderneming aanmerken. En toch is het zoo volgens de hoogste rechts spraak in Duitschland. Onder het opschrift Staking van ar tilleristen bevatte Het Volk het volgende bericht: „Van twee zjjden bericht men ons uit Amersfoort, dat op twee man na de manschappen van de zesde batterij veldartillerie aldaar het werk hebben neergelegd en de plaat gepoetst. Ook onder de 4e batterij vreesde men voor zoo iets; er zqn reeds maatregelen ge nomen tegen wegloopen. Het schijnt dat er reeds geruimen tjjd gisting heeft bestaan onder die mannen, en wel in hoofdzaak wegens het onmenschelijk optreden van den kapitein." Het Hblad, informeerde bij zijn cor respondent te Amersfoort, die daarop de volgende lezing zond: Maandagochtend heeft een tiental manschappen van de zesde batterij veld artillerie zich aan den dienst onttrokken door de stad in te gaandenzelfden avond nog meldden allen zich vrijwillig weer aan. De oefening had intusschen zonder eenige stoornis plaats. HAARLEM 28 Augustus 1903 Aanstaanden Dinsdag geeft het Haarlemsch Tooneelgezelschap onder di rectie van den Heer Louis Bouwmeester, in den Schouwburg alhier de eerste voor stelling. Alsdan wordt opgevoerd de Tra gedie Koning Oedipus van den Griek- schen schrijver Sophocles. Kosten nog moeite zqn gespaard om deze eerste voorstelling luister bq te zetten. Bouwmeester vervult de hoofd rol en de verdere leden van het Gezel schap doen hem beschikken over uitste kende krachten, zoodat een meer dan gewone kunstavond in 't vooruitzicht is. Hierbij moet nog opgemerkt, dat de Oedipus bijna nooit gegeven wordt met de koren, zooals dit de gewoonte was op het Grieksche tooneel. Bij de voor stelling van Dinsdag zal dit wél het geval zqn. De koren, muziek van wijlen Jhr. J. C. M. van Riemsdijk, worden onder leiding van den Heer W. Robert gezongen door een dertigtal leden der Koninklijke Liedertafel Zang en Vriend schap, met medewerking van het Haar lemsch Muziekkorps. Een en ander zal de opvoering van Koning Oedipus stempelen tot een evene ment in de Tooneelge schiedenis. Het kan misschien zijn nut hebben te herinneren dat Sophocles zijn drama bouwde op de volgende legende. Oedipus was een koningszoon van Thebe. Het orakel had de ouders voor speld, dat die zoon zqn vader dooden en zqn moeder huwen zou. Onder die omstandigheden geeft de koning bevel dat kind te dooden. De slaaf met dit werk belast, staat het knaapje echter af aan een vreemden herder, die het toeschikt aan den kinder- loozen koning van Korinthe, welke hem als zijn kind grootbrengt. Op zekeren tqd wordt hem verweten, dat hij een vondeling is. Zqn pleegvader ontkende en hij geloofde. Doch het ora kel raadplegende, werd hem medegedeeld, dat hq voorbeschikt was zijn vader te dooden en zqn moeder te huwen, om welk lot te ontgaan Oedipus Korinthe verlaat en terecht komt in Thebe, zijn geboorteland. Daar zwervende, ontmoet hq zjjn hem onbekenden vader met wien hq twist krjjgt en dien hij doodt, waar door 't eerste deel van het orakel ver vuld is. Juist in dezen tqd werd Thebe on veilig gemaakt door Sphinx. Zq ver scheurt wie haar raadsel niet raadt. Wie het wel raadt, verlost Thebe van het monster en wordt Koning van Thebe, mits hij de Koning-weduwe (Oedipus' moeder) huwt. Aan beide voorwaarden voldoet Oedi pus en maakt alzoo ook het tweede deel van het orakel tot waarheid. Maar de goden, vertoornd op Oedipus, die, hoewel door het noodlot voorbeschikt en ontwetend de bovengenoemde daden bedreef, straften jThebe met een vree- selqke pest en dit is het oogenblik waarop het drama aanvangt. Het eerste tooneel geeft den koning terwql zijn onderdanen hem smeeken het pestonheil van de stad te trachten af te wenden. De feestelijkheden op Koninginnedag beloven het volgende: Torenmuziek, ont haal der schoolkinderen. Naar men ons medei eelt verzamelen de kinderen zich in hun scholen en vertrekken van daar naar de feestlokalen. Op daartoe geschikte punten zullen zij in de gelegenheid gesteld worden den stoet van het Bloemencorso te zien. Met erkentelijkheid maakt de Com missie voor de kinderfeesten melding van de aanbieding van vierduizend reepen chocolade door de firma van Houten te Weesp. Te één ure Feestconcert in de Groote keik met medewerking van de Dames Estella de Jong en Nella Gunning, Zang en Viool, de Heer W. Ezerman, Orgel, het Mannenkoor Caecilia, Directeur de Heer Henri Pielage en de Muziekver- eeniging Harmonie, Directeur de Heer H. W. Hofmeester Bz. Toegangskaarten zullen verkrijgbaar zqn a 25 cents. Te drie uur Bloemencorso in den Hertenkamp. Hiervoor hebben zich reeds aangemeld, 14 automobielen, tusschen 20 en 30 rijtuigen en ruim 1Q0 fietsen. Van 3 tot 4 uur zullen de deelnemers voor de Jury passeeren, en zal de uitreiking der prijzen plaats hebben, waarna een omgang door de stad zal plaats hebben. Gunstig weèr voorbehouden, stelt men zieh van dit corso veel voor. De Hertenkamp is tegen entrée toe gankelijk. 's Avonds van 7 tot 9 uur hebben in den Schouwburg, Sociëteit Vereeniging, de Kroon en St. Bavo Volksvoorstellin gen plaats, waarvoor Zaterdag tusschen 12 en 2 uur kaarten te bekomen zijn. Op de Groote markt wordt de bekende gas illuminatie ontstoken. In den Boekhandel van den Heer Mul, Kruisstraat, zal gedurende eenige dagen tentoongesteld zijn de buste van den Heer Louis Bouwmeester als Corio- lanus, afgietsel van het bekende werk van den beeldhouwer Dupuis berustende in het Rijksmuseum te Amsterdam. Zondag a.s. zal in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier tentoongesteld zijn een Egyptisch bas- relief uit den bloeitijd der Oud Egyptische Kunst. Zondag is de toegang kosteloos. VERGADERING- van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Dinsdag 1 September 1903, des namiddags te IV» ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten tulltn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Trekken afdeelingen. 3. Voorstel B. en W.W. goedkeuring begrooting St. Ehsabeth's ofGroote Gasthuis, dienst 1904. 4. Id. id. vaststelling rekening en ver antwoording Schutterijdienst 1902. 5. ld. ld. id. begrooting id., dienst 1904. 6. ld. id. id. plan bebouwing gronden ten zuiden van de Amsterdamsche Vaart. 7. Id. id. adres C. Rous en J. van Schoorl, demping sloot. 8. Id. id. benoeming personeel Bur geravondschool. 9. Benoeming van drie Wethouders (vacatures De Haan Hugenholtz, Nieuwenhuqzen Kruseman en Kru seman). 10. Id. vier Ambtenaren van den Bur gelijken Stand (vacatures De Haan Hugenholtz, Kruseman, Nieuwen huqzen Kruseman en Van Stqrum. 11. Id. vaste Commissiën. 12. Id. twee leden der Speciale Com missie voor de tramplannen (vaca tures Roog en Stolp). 13. ld. drie leden der Speciale Com missie voor brandverzekering van gemeentelijke eigendommen (vaca tures Laane, De Lanoij en Stolp). 14. Id. twee leden der Commissie voor de bezwaarschriften in zake de plaatselijke directe belasting (vaca tures Van Lijnden en Sneltjes). 15. Id. plaatsvervangend lid der Com missie van Onderzoek voor de Schut terij (vacature Loomeijer). 16. Id. twee raadsleden-Commissarissen der Stads-Apotheek (vacatures Loo meijer en Winkler). 17. Id. Commissaris gemeentelijke Bank van Leening (vacature Van Lennep). 18. Id. raadslid-Regent St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis (vacature Kru seman). 19. Id. lid Commissie van toezicht op Haarlemsch Muziekkorps (vacature Kruseman). Pensioenfonds. In een ingezonden stukje Pensioen fonds 1.1. week in Haarlem's dag blad opgenomen las ik, dat het vroegere personeel der H.IJ .S.Mij. in «dwaling" verkeerde door te meenen, dat het ook nu nog, na ontslag tengevolge der werk staking, recht heeft op, of deel kan nemen in het pensioenfonds der H. IJ. S. Mjj. Zeer teleurstellend is het voor dat personeel dus, alles te verbeuren (al heeft het dit ook aan zichzelf te wijten, door vrijwillig zijn werkkring te verlaten.) Hieruit is echter de con clusie te trekken, dat het niet onge- wenscht, en in vele gevallen billqkzou zqn, om ieder individu, dat aanspraak kan maken op pensioen van gemeente- of pirticuliere zjjde, jaarlijks een Pen- sioenbewqs van eenig bedrag in handen te geven. De bepaling zou gemaakt kun nen worden, dat aan niemand een pen- sioenbewjjs wordt gegeven, dan na één jaar plichtmatige dienstverrichtingdeze bepaling zou medewerken om ieder zoo lang mogelijk achtereen aan een betrek king te binden, daar toch door elke ver andering weder voor een jaar een pen- sioenbewijs zou worden gemist. Nog niet lang geleden, heb ik mijn idéé over Pensioen uiteengezet in een ingezonden stuk, na een voordracht van den heer Perio over Staatspensioneering. Het ge noemde geval van het vroegere personeel der H. IJ. S. Mg. kan misschien vele besturen of werkgevers er toe nopen in te zien, dat het verlies van alle rech ten op pensioen door welke oorzaak ook verschillende treurige toestanden in de toekomst in het leven roeptNiet iedereen verlaat zijn patroon of patrones vóór den aanvang van het pensioen door onaangenaamheden, het gebeurt ook vaak om lotsverbetering I Neem aan dat iemand gedurende 10 jaren zqn plichten getrouw heeft nage komen en zqn meester-, patroon- of gemeente goed gediend heeft. Nu wordt hem eene betrekking binnen- of buitens lands aangeboden, die een grooter salaris geeft, en zit hij om zoo te zeggen vast door het pensioen, dat aan zqn tegen- woordigen werkkring, na heel wat vol brachte dienstjaren verbonden is! Voor hem blqft niets anders over dan of dat

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2