Te Homberg, in het district Kassei, liggen op het oogenblik 120 menschen ziek aan trichinose. De ziekte openbaarde zich reeds eenige dagen geleden bij alle klanten van een zekeren varkensslachter. Men meende eerst met een vleesch- infectie te doen te hebben, maar een later onderzoek bewees dat de zieken aan trichinose leden. Op de ijzersmelterij Holzhausen bij Homberg liggen alleen ruim 50 arbeiders zwaar ziek, zoodat het bedrijf gedeeltelijk stilstaat. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Te Rheydt bij München—Gladbach hebben de dokters het werk gestaakt, omdat het plaatselijke ziekenfonds een natuurheelmeester heeft aangesteld. De dokters zullen de leden van het fonds alleen in erge gevallen behandelen. Lord Roberts is er op uit het leven van den officier, dat zeer duur was en nog is, goedkooper te maken. Dat is een der redenen geweest, waarom er in den laatsten tijd in de uniform zooveel ver eenvoudiging is aangebracht. Ook zijn er nieuwe voorschriften uitgevaardigd, waarin buitensporige uitgaven worden tegengegaan.Nu weer heeft de opper bevelhebber de bevelvoerende officieren gelast op handhaving van die bepalin gen toe te zien. Zoo moeten zjj geregeld de officierstafel bezoeken om na te gaan of die te weelderig is ingericht en dat verbieden. Mocht den opperbevelhebber blijken, dat de bevelvoerende officieren in deze taak te kort schieten, dan zal hij er een aanleiding in kunnen zien hen voor ontslag voor te dragen. Bij een tocht over de Walchensee, zoo wordt uit München bericht, zjjn Zaterdagavond vijf personen verdronken. In de boot, die naderhand gevonden is, lagen nog paraplu's en hoeden, die, blij kens de stempels van firma's, te Mün chen en te Zurich gekocht moeten zijn. De namen der verdronken zijn nog niet bekend geworden. Men vermoedt dat het vreemdelingen zijn geweest. Een ware goudkoorts woedt sedert eenigen tijd in Tunis. Men beweert, dat in de bergen, die bij de hoofdstad ge legen zjjn, goudlagen zjjn ontdekt. De regeering gaf niet minder dan 600 concessies tot het delven naar edel me taal. De Laboratoria, waarin men het goud keuren wil, schijnen uit den grond op te groeien. Talrijke speculanten en avonturiers komen in Tunis aan en we ten daar de lichtgeloovige bevolking over te halen hun kapitaal in gewaagde onder nemingen te steken. De tijdschriften houden vol, dat de goudrijkdom van Tunis, die van de Kaapkolonie nog over- treftt, maar de tot nu toe gevonden on beduidende goudlagen geven nog niet eens zooveel winst, dat de bedrijfskosten er door worden gedekt. De Bulgaren schijnen voornemens te zjjn de mogendheden tot interventie in de Macedonische quaestie te dwingen. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph te Sofia ten minste, verklaren de Komitadji's dat, zoo de mogendheden niettusschenbeiden komen en binnen drie, vier weken aannemelijke voorstellen doen, in Bulgarije een burger oorlog zal uitbreken, zooals de geschiede nis die nog nooit gekend heeft. Europa zal dan worden opgeschrikt door ge beurtenissen, waarbij de bloedigste tooneelen uit de bloedige geschiedenis van het Oosten verbleeken zullen. In Sofia verwacht men dat Rusland en Oostenrijk, na de aanstaande ont moeting tusschen den Tsaar en keizer Franz Jozef, krachtig zullen optreden om den toestand te verbeteren. Zeker is het, dat zoowel in Bulgarije als daar buiten hard wordt gewerkt door de leden der Macedonische comités, om de aandacht van Europa gevestigd te houden op de toestanden in Macedonië. In verband met de verregaande onge regeldheden te Beiroet door Turken aangevangen, wordt bericht dat de Porte aan markies Malaspina, den Italiaanschen gezant, heeft laten weten dat de wali van Damaskus, een knap en doortastend ambtenaar, bevel ontvangen heeft, on middellijk naar Beiroet te gaan met de noodige strijdkrachten om de orde te herstellen. De voornaamste aanstichters der troebelen zullen in hechtenis ge nomen en verbannen worden. Ook is den gouverneur van den Libanon opge dragen, mede te werken tot beperking van de woelingen. Alle maatregelen zjjn genomen om de veiligheid van de con sulaten en van de vreemdelingen te waarborgen. Uit vertrouwbare bron wordtgemeld dat het te Beiroet mohammedanen ge weest zjjn die de christenen aanvielen, en dat Turksche soldaten meegedaan hebben. De consuls hebben besloten, de afzetting te verlangen van den wali van Beiroet en de uitzending van oorlogs schepen naar de Turksche wateren. De »Petit Bleu" merkt een en ander op over de veiligheid der matrozen in de torens der pantserschepen, naar aan leiding van de oefeningen van het pant serschip »Henri IV". Men had toen in de torens dieren opgesloten om de uit werking der schoten op levende wezens te kunnen waarnemen. Alle dieren wer den er na de proefnemingen weer uit gehaald, maar twee hadden hersen- en twee andere langaandoeningen gekregen. De commissie van geneesheeren, die de uitwerking onderzocht had, verklaarde daarom, dat het verblijf in de pantser torens voor de matrozen lang niet zon der gevaar is, ook al zjjn de torenste gen het vijandelijk vuur bestand. Men vreest in Italië voor socialistische betoogingen naar aanleiding van het aanstaand bezoek van den Czaar. Zater dagavond stond in de „Avanti" een op roep tot het volk om tegen den Tsaar een vijandige houding aan te nemen. Men heeft de troepen, die in den omtrek van Civeni op manoeuvres waren, dade- ljjk teruggeroepen. Tot nog toe is de bevolking kalm en heeft geen enkel incident plaats. Pa trouilles trekken door de straten van Rome. De geheele schade in Silezië, door het hooge water aangericht, wordt thans op ruim 20 millioen mark geschat. Er hebben 81,000 H.A. akkerland onder water gestaan. Met 1 October zullen groote sommen aan de noodlijdende bevolking betaald worden, om de betaling van alsdan vervallende hypothecaire rente mogelijk te maken. Te New York is de ontscheping van een lading witte Bordeaux-wijn ver boden, omdat de wijn salicylzuur bevatte. Dit is het eerste geval van het verbieden van den invoer van» wijn, sedert de wet op de voedingsmiddelen van kracht is geworden. De koning van Hongarije is naar Weenen teruggekeerd, zonder de crisis te hebben opgelost. En daar de koning niet voor October weder te Budapest kan terugkeeren, blijft graaf Khuen— Hedervary nog eenigen tijd aan het be wind, en Hongarije gedurende dien tijd in een toestand, die strijd met de grond wet. De moeieljjkheid om de cricis op te lossen komt gedeeltelijk voort uit de houding van den Keizer, die vast blijft staan op zjjn standpunt, dat de leiding en het commando in het gemeenschap pelijk leger door de wet van 1867 in zijn handen zjjn gelegd; hij wil geen minister-president in Hongarije benoe men, die inzichten heeft, welke in strijd zijn met deze wetsbepaling. Deze opvat ting nu wordt door de oppozitie bestre den. Da zware regen die Zondagavond over een groot gedeelte van ons land is ge vallen, was slechts een kleinigheid ver geleken bjj de massa's water die over een deel van Noord-Duitschland en de Pruisische Rjjnprovincie zjjn neerge stort. Een zwaar onweer woedde vooral over en om het Wupperdal en heefter groote schade aangericht. Te Solingen, de messenmakersstad, woei een circus omver, gelukkig zonder dat het men- schenlevens kostte. Duizenden venster ruiten werden door den hagel vernield. Bjj Opladen sloeg de bliksem in een vol gepropt rijtuig en doodde drie van het gezelschap. Bij Lübeck geraakten 8 boerenwoningen in brand en werd veel vee in de weiden gedood. Het verslag der (Engelsche) Commis sie in zake den Zuid-Afrikaanschen oorlog brengt eigenaardige onthullingen. Zoo bljjkt dat er lang voor het ultima tum van president Kruger, in Engeland al zoo goed als tot den oorlog besloten was, maar de verklaring werd uitgesteld omdat men nog niet gereed was, om welke reden de onderhandelingen zjjn gerekt. De hollespitskogels werden eerst gebruikt, maar later buiten gebruik gesteld omdat zjj gevaarlijk werden ge acht voor den gebruiker. Een partjj van die kogels viel in handen der Boeren en toen het legerbestuur dit bemerkte, ontvingen de Boerenaanvoerders een scherpe terechtwijzing, waarin gezegd werd dat zulk oorlogsmaterieel volgens de Berner Conventie verboden was. Het werd een schande genoemd voor een beschaafde natie. President Steijn ant woordde, dat de kogels afgenomen wa ren van Engelsche troepen, en het is ook officieel erkend, dat sommige van die patronen in Zuid-Afrika gebruikt zjjn. In het verslag van de verhooren, af genomen door de Engelsche koninkljjke commissie tot onderzoek van den oorlog in Zuid-Afrika, staat te lezen: Vraag. Werd er niet geklaagd over de kaas? Kolonel W. A. Dunne. Ja. Vraag. Bederft kaas in een warm klimaat? Kolonel Dunne. Ja zeker doet ze dat. De eenige kaas, die we vonden dat 't daar werkelijk goed uithield, was Hol- landsche kaas, Edammer en Goudsche. De Chinees van Soerabaja, die beweert een middel tegen lepra te bezitten, gaat voort met genezingen te bewerken, zoo deelt de Soer.-Ct. mede. Een paar zeer frappante gevallen hebben de meening versterkt dat hij inderdaad zulk een middel kent. De regeering van Ned.-Indië is ook volkomen bereid hem de gevraagde f 100,000 uit te betalen, zoodra de proeven, die zjj wenscht dat zullen worden genomen, tot bevredigend resul taat hebben geleid. Een gebouwtje wordt thans opgericht ter zijde van het stadsverband, waarin twee lepralijders door hem zullen worden behandeld. Een sterke en tevens pjjnljjke indruk maakt de interventie van Engeland ten gunste van Turkije. De Engelsche ge zant te Sofia vei klaarde gisteren, namens lord Lansdowne aan Petrof, dat de En gelsche regeering hoopt, dat de Bulgaar- sche regeering krachtige maatregelen zal nemen tegen het overtrekken van de Bulgaarsche grens door oproerige ben den. Zou dit partij kiezen aanleiding geven tot inmenging ook van andere mogend heden, als Rusland en Oostenrijk, die meer den Bulgaarschen kant op willen Volgens het Russische Tijdschrift Dej- tatel" bleek uit een onderzoek bjj school kinderen het volgende: Van 58 kinderen uit de hoogste af- deeling van een lagere school waren 10 herhaaldelijk dronken geweest en dronken gaarne brandewijn. Van 21 leerlingen der middelklassen dronken 10 brandewijn en 5 daarvan waren her haaldelijk beschonken geweest. Van 29 kinderen uit de laagste afdeeling dron ken 19 brandewjjn en 15 daarvan waren meermalen dronken geweest. Slechts 8 kinderen hadden nog nooit sterken drank gedronken. Van 30 meisjes was er geen enkele die nog nooit gedistilleerd gedron ken had en 17 van haar waren meer dan eens beschonken geweest. In de St. Anthoniebreestraat te Am sterdam woont de 54 jarige Meyer Al- tenberg met zjjne vrouw Rebecca Robbi. Een familielid wilde hen Donderdagoch tend bezoeken, klopte aan de woning, maar kreeg geen gehoor. Daar zjj een ongeluk vermoedde, waarschuwde zij buren, van wie toevallig thuis was een agent van politie. Deze verschafte zich toegang tot de woning en vond den man dood te bed liggende en de vrouw be wusteloos vóór het bed. De agent opende onmiddellijk, daar hij een sterke gaslucht gewaar werd, deuren en ramen, stuurde een buurman om politiehulp en een dokter en begon zelf, door kunstmatige ademhaling toe te passen, de levensgeesten van de vrouw op te wekken, wat hem gelukte. Door de aangerukte politie werd de vrouw per raderbaar naar het Gasthuis gebracht. De geneeskundige, die spoedig ter plaatse was, constateerde den dood van den man. Uit een verder onderzoek op de woning is gebleken dat twee gaskranen van een gaskroon niet gesloten waren, zoodat het ongeval te wjjten is aan bedwelming door gas door onvoorzichtigheid. De Staatscourant bevat een rapport der voorzorgkas over den steun aan slachtoffers van ongevallen bij het werk overkomen, gedurende het afgelopen jaar. Op de 6147 slachtoffers van ongevallen dij den arbeid zijn er ongeveer 4527 dus meer 73 die bij geen enkele kas als lid zjjn ingeschreven. Deze cij fers toonen genoegzaam, hoe weinig de geest van voorzorg bjj deze volksklasse is doorgedrongen. Merkwaardig zjjn de waarnemingen omtrent de tjjden, waarop ongevallen voorgekomen zjjn 'sMaandags bijv. heb ben de meeste ongelukken plaats en is het aantal 1225; op Donderdag (de Zon dag niet meegerekend, waarop haast niet gewerkt wordt) is het aantal ,t geringst, maar toch nog 763. En al deze ongevallen zjjn hoofdzakeljjk te wjjten aan 't misbruik van sterken drank en wel op Maandag omdat de Zondag zoo vaak in kroegen en drinkgelagen wordt doorgebracht en tot laat in den nacht. Naar aanleiding van de berichten om trent drijvende tentoonstellingen in En geland en België kan gemeld worden, dat sedert ongeveer zes maanden zeer uitvoerige plannen gemaakt zijn te 's- Gravenhage vooreen DrjjvendeTentoon stelling van nationale kunstnijverheid, bestaande uit een aantal schepen die zóó ingericht zullen zijn, dat Nederland en de omliggende landen bezocht zullen worden. Reeds hebben een aantal voor name kunst-industriëelen hunne mede werking toegezegd. In zake het ontslag van den Wagening- schen leeraar Lindeman is in Plancius te Amsterdam een vergadering gehouden. Veel werd daar gesproken over de rech ten van den onderwijzer, maar van zijn verplichtingen jegens den Staat geen woord. Het ontbrak niet aan scherpe uitvallen tegen de regeering. Wij zouden wel eens willen weten, hoe de manier van handelen van de oppositie zou zjjn als zjj het gezag in handen had, wanneer het personen gold, die in woord en daad geheel andere beginselen waren toegedaan dan zjj. De enquête naar de wenscheljjkheid van invoering van geheele of gedeelteljjke Zondagsrust te Amsterdam, ingesteld door de Algemeene Winkeliers-Vereeni- ging, heeft over vijf districten der stad het resultaat opgeleverd, dat voor geheele Zondagsrust 1796 stemmen werden uit gebracht, tegen 251 stemmen; voor gedeeltelijke Zondagsrust waren 376 stemmen, tegen 89. De laatste mooie dagen hebben de landbouwers te Haarlemmermeer, zich ten nutte gemaakt, om den nog te veld staanden oogst binnen te halen en wat den laatsten tjjd is binnen gehaald, was nog boven verwachting. Nog enkele dagen en de oogst behoort tot het verleden. De suikerbieten, die alhier in grooten getale worden geteeld, hebben zich de laatste dagen wel wat hersteld. Men verwacht echter eene kleine pee met weinig suikergehalte. In de gemeente Aalsmeer wordt door de bevolking eene buitengewone belang stelling aan den dag gelegd, voor de aanhangige spoorwegplannen. Thans cir culeert een adres ter aanbieding aan de Staten van N. H. waarin voornamelijk gewezen wordt, op de dringende be hoefte voor land- en tuinbouw aan een versneld communicatie middel, het eenige wat den bloei van Aalsmeer kan bevor deren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2