Bjj de werkstaking van dokters te Rheydt gaat het hard tegen hard. Het ziekenfonds voor fabrieksarbeiders vraagt twee nieuwe dokters, en de vereenigde dokters hebben op dezen maatregel geantwjord, door voortaan te weigeren om leden van het fonds, zelfs tegen de minimum tarieven, te behandelen, tenzij iemands leven in gevaar zou zjjn. In dit geval moeten de dokters wel pa tiënten behandelen, om niet in botsing te komen met de strafwet. Het personeel van den Italiaanschen Noorderspoorweg staakt. Het verkeer staat gedeeltelijk stil. In een dorp bij Marseille zijn vijf gevallen van pest met doodeljjken afloop voorgekomen bij arbeiders van een kar tonfabriek, waar lompen verwerkt wer den, afkomstig uit de Levant. De Fransche bladen blijven ontkennen dat er te Marseille pest zou zijn uitge broken. Tot dusverre zjjn er 4 personen aan de ziekte overleden. Van de 9 per sonen, die ziek liggen in een voor der gelijke gevallen bestemde inrichting, zjjn er 8 op weg van beterschap, de 9de blijft dobberen. Wij klagen over regen, over te veel water. Nu komt een Engelsch geneeskun dig tijdschrift aandragen met het bericht, dat al die nattigheid eigenlijk een zegen is, want de statistiek toont aan, dat er juist in de regentijden de minste sterfge vallen plaats hebben. Het laat zich wel verstaan, dat door den regen veel onzui vers in den dampkring wordt weggeno men en het stof der straten en wegen wordt vastgelegd, maar er tegenover staat, dat wij van het goede toch wel wat veel ontvangen, blijkbaar aan den oogst, die hier en daar nog minder dan de helft van het gemiddelde bedraagt. De Amerikaansche professor Morgan vindt, dat er in zijn land veel te veel echtscheidingen voorkomen. De oorzaak zoekt hjj in het gebrek aan kennis der vrouwen-, zij begijjpen hunechtgenooten niet. De professor wil de vrouwen leeren, hoe zjj b.v.b. veel gelukkiger huwelijks leven zouden hebben, als zjj beter koken konden. Dus zjj moeten in de eerste plaats kooklessen nemen, en dan nog een paar vakken, die de professor do- ceeren zal. Nu zou 't ook kunnen zjjn, dat de vrouwen door hun echtgenooten niet begrepen werden. Vervolgens zouden de gelukkigste huwelijken voorkomen, waar de keuken het best is en hieruit zou volgen, dat waar een goede keukenmeid is, het huwelijk gelukkig is, wat niemand zal gelooven. Veeleer moest de geleerde professor Morgan een middeltje geven tegen onberaden huwelijken, want daar zal het grootste gevaar wel schuilen. Ieder weet, dat er tegenwoordig een strooming bestaat om echtscheiding gemakkelijk te maken, doch men ver geet, dat het huwelijk een der grond slagen is van onze maatschappij en men met een der grondslagen te doen verbreken gemakkelijk te maken, het maatschappelijk gebouw zelf in gevaar verkeert. Eenige jaren geleden viel de heer Ali Nouri Bey; consul generaal van Turkije te Rotterdam, in ongenade omdat hij verdacht werd in verbinding te staan met de jong-Turken en de werkeljjke uitgever te zijn van het Turksch Spot blad „Droul" (alarmtrom). Hij was zoo wijs niet te voldoen aan de oproeping zich te Konstantinopel te komer. ver antwoorden en werd bij verstek tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Thans is hij, gelijk de „Frankf. Z." i mededeelt, te Kopenhagen gevestigd en leeft er van letterkundigen arbeid. Hij heeft daar dezer dagen een verzameling caricaturen uitgegeven, ontleend aan het genoemde blad, en er een uitlegging bijgevoegd. Men verneemt daaruit o.a. dat het den Turkschen ambtenaren nog niet is gelukt op te sporen, waar dat blad wordt gedrukt en hoe men de duizenden exemplaren die in Turkije gelezen worden, binnensmokkelt. De jacht er op wordt te scherper gevoerd omdat de spotprenten een zeer geschikt middel zijn om den bijgeloovigen eerbied te ondermijnen welke een groot deel der bevolking voor den Sultan bezielt< De dieven die den zilverschat uit het I officierscasino van de koningsulanen te Hannover hebben gestolen, zijn gepakt Hun aanvoerder was een gewezen ulaari die vroeger ordonnans in het casino is' geweest. Van het zilver is echter no" niets terecht. De langzame maar toenemende ver betering van de Duitsche arbeidsmarkt in den loop van dit jaar is ook in Augus- tus II. weer gebleken. Volgens de sta tistiek van den openbare Arbeitsnach- weis kwamen op 100 open plaatsen 131.5 aanvragen om werk, tegen 148.1 in het vorige jaar. Vijf Engelschen die te Königsfeld, in het Schwarzwald, een kuur deden, had den dezer dagen, naar wjj in de Köln Ztg. lezen, een fietstochtje naar Tennen- üDnj°ndernomen en daar'n een vjjver gebaad Toen zjj uit het water kwamen bonden zjj hun kleeren op hun rijwielen en reden spiernaakt door Tennenbronn. IJe verschrikte gendarmes daar seinden onmiddellijk naar St. Georgen om de heeren aan te houden. Te St. Georgen moesten zjj hun kleeren aantrekken, en vandaar zijn zij naar de gevangenis te Tnberg overgebracht, in afwachting van hun straf. Te Minsk, in Rusland, hebben de winkelbedienden het werk gestaakt om dat een besluit van den gouverneur om 's avonds om negen uur alle winkels te sluiten, door den minister opgeheven IS. Zg verlangen herstel van deze be paling in overleg met de patroons. Vele groote winkels blijven den geheelen dag gesloten. B De Parjjsche avondbladen publiceeren het volgende telegram uit Petersburg. „Een officieele Russische nota verklaart dat er geen enkelen grond van waar heid is in het bericht dat in de aan staande samenkomst van den Czaar en den Keizer van Oostenrjjk Hongarije ter sprake gebracht zal worden een voorstel tot interventie van Europa in den Turk«chen opstand. t Is treurig, te meer als men weet, dat al de ellende had kunnen voorkomen worden, als zeven jaar geleden Engeland en Duitschland niet hadden weten door te drijven, dat Macedonië onder Turksch bestuur zou bljjven, terwjjl zjj verder een richtig bestuur waarborgden. Wat er van geworden is, men ziet het nu. De verantwoordelijke mogendheden doen niets. De beweging onder de Servische offi cieren om hen die schuldig zjjn aan den koningsmoord, te straffen, neemt toe te meer omdat de macht en invloed der laatsten op den koning een onrustba rende hoogte heeft bereikt. Lang heeft de regeering dien toestand verbloemd, maar dit is onmogelijk geworden, sedert de trouwgeblevenen een manifest hebben uitgevaardigd, waarin tegen de straffe loosheid der koningsnioorders wordt ge protesteerd. Alle officieren, die als zjj oordeelen, worden uitgenoodigd zich bij hen aan te sluiten. De koningmoorders er uit, of wij, zeggen zij. Er hadden in deze eenige arrestaties plaats, doch dit vermocht niet de beweging den kop in te drukken. Het manifest wil door stem ming onder de officieren uitgemaakt zien op welke wjjze de moordenaars ver wijderd zullen worden. Terwjjl van den eenen kant de ma nifestanten geprezen worden is de re- geeringspartjj de sterkste en zij laat niet na haar overmacht te doen gevoelen, tegenover de mannen van recht en plicht. Hoe dan ook, den eenen of anderen dag zal het tot een ontbarsting moeten komen en het zal dan de vraag zjjn of koning Peter het hoofd zal kunnen bieden aan den opgestoken storm. Het is toch ge noegzaam bekend, dat hij de revolutio- nairpn, die hem tot den troon riepen, moeieljjk in den steek kan laten, tenzij zjjn geweten geheel zuiver is, wat men sterk betwijfelt. Kort geleden werd in de »Frankf. Z." gemeld dat een hulpbaanwachter een spoorwegongeluk had voorkomen, door de tijdige ontdekking dat een zware ijzeren staaf over de sporen was gelegd, terwijl een sneltrein in aantocht was. Natuurlijk kwam de man voor een groote belooning in aanmerking. Maar toen de rechter, die met het opsporen van den aanslag belast was, hem in verhoor nam om de bijzonderheden te vernemen, kreeg hij door verschillende tegenstrijdige op gaven verdenking; en inderdaad, ten slotte bekende de man zelf de staaf op de rails gelegd te hebben om die dan zoogenaamd te ontdekken en de be- looning op te strjjken Het rapport inzake het onderzoek omtrent den Zuid Afrikaanschen oorlog blnkt de Engelschen wakker te schud den uit hun alvermogendheidswaan. Thans heeft Roseberry er op gewezen, dat het rapport geringschatting van Engelands macht kan ten gevolge heb ben en alzoo een oorlogsgevaar oplevert. Voor de misslagen wordt de regeering en de oorlogscommissie verantwoorde lijk gesteld, maar ook het geheele volk, omdat het niet te rechter tijd gebruik maakte van zijn grondwettige rechten, j De lord ziet in Kitchener den man om alles weer in 't rechte spoor te brengen. De storm van Vrijdag heeft verschrik kelijk huisgehouden in Engeland, Frank rijk en België. Uit Havre wordt melding gemaakt van een groote overstrooming de wijken van Ste FranQoise en Notre Dame stonden blank. De telefonische gemeenschap tusschen Parijs en Londen werd verbroken. Op de kust van het Kanaal is overal schade aangericht, even zoo op de Engelsche kusten. Veel schepen moeten vergaan zijn, en hier en daar zijn ook menschen omgekomen, maar nauwkeurige opgaven ontbreken nog wegens de storing in het verkeer. Ook op het Haringvliet heeft de storm zich doen gelden: vooreerst zijn vele visschersvaartuigen blazers - in de haven van Hellevoetssluis gevlucht, alle met verlies van zeil en netten; een zit in het Aardappelgat vsst; nog één sloeg vol water met het treurig gevolg, dat een jeugdige knecht door de staffok overboord sloeg en jammerlijk verdronk. Te Zijpe is door den storm een hoogaars omgeslagen. De veerboot uit Numans- dorp trachtte te vergeefs hulp te ver- leenen, drie man zjjn er bij verdronken. De buitenpolder Hemmeland nabij Monnikendam liep voor de tweede maal onder water, waardoor het pas gemaaide gras zeewaarts dreef. Het hevigst was de storm in Havre, waar letterlijk een cycloon woedde. De woeste zee sloeg over de havenkaden, die met de aangrenzende straten dadelijk op een groot meer geleken. Zelfs in de straten van het centrum der stad stond het water meer dan dertig centimeter hoog. Met pompen trachtte de bevolking te redden wat te redden was. Zeer belangrijk is natuurlijk de schade geleden door handelaars en kooplieden, die hunne waren in de kelders opge slagen hadden. j Van badkoetsjes, die aan het strand stonden, was niets meer te zien. Twin tig visscherspinken werden op het strand aan stukken geslagen. De havenwerken hebben zeer geleden. In de Engelsche bladen lange ver slagen van al het onheil en de schade die de storm in den lande en vooral op de kust heeft aangericht. Een aantal schepen en vaartuigen zijn vergaan of worden vermist. In vele streken heeft het gewas zwaar geleden; met name heeft de storm in de hopvelden van Kent huisgehouden. Het geboomte is op vele plaatsen zwaar geteisterd. Om een denkbeeld te geven van de kracht van den wind wordt vermeld, dat de snel trein van Exeter naar Plymouth Don derdagavond niet verder kon. Eerst toen de wind bedaarde reed hij door. In België is de storm hevig geweest. Te Brussel is met name aan de plant soenen groote schade aangericht. Markt kon niet gehouden worden. Een neer vallende oude olm verpletterde een voor bijganger. Het was zoo, dat de overheid luer en daar tjjdelijk het verkeer ver bood. Mechelen, Charleroi en Spa werden ook hevig geteisterd en verloren menig mooien ouden boom. Bij den storm van Vrijdag zijn drie Arnemuider visschersschuiten vergaan. Veertien personen lieten er het leven bij, nalatende negen weduwen en vijf en twintig weezen. Naar het Hblad verneemt is van hooger hand bezwaar gemaakt tegen het rooien der boomen aan den Sloterstraatweg ten behoeve van de Electrische Spoor Am- I sterdam Haarlem. De stoompont Kennemerland wordt ontdaan van de vangarmen enz. om wederom naar Amsterdam te gaan, waar aan de andere zjjde eveneens van die instrumenten zullen worden aangebracht. Dan wil men nog eens proeven doen. Wat de Velsen aangaat, die ligt nog j altijd zooals zjj is gekomen. Zondagmorgen te negen uur is de sneltrein naar Duitschland te Bameveld ontspoord. Eerst was er roep van zooveel dooden en zooveel gewonden, maar later bleek, dat drie personen licht zjjn ge wond, in elk geval niemand levensge vaarlijk. De oorzaak is onbekend, want loco motief en tender liepen over den wissel, de wagens volgden een verkeerd spoor. Waarschijnlijk is de wissel losgeraakt, op het oogenblik, toen de wagens zouden passeeren. Een derde klas wagen was omgeslagen en een tweede klas stond schuin op het spoor. De rails waren natuurlijk afgeknapt op verschillende plaatsen, terwijl de zware wagens diep in 't zand waren gedron gen en trucs, koppelingen en meer zwaar materiaal totaal verbogen waren. Over den weg lagen stukken ijzer en hout, onderdeelen van machine en wag gons verspreid. Wanneer de wagens niet zoo zwaar waren geweest, zou het ongeluk veel grooter geweest zjjn dan thans. H. M. de Koningin liet Zondag on middellijk informeeren aan het zieken huis te Apeldoorn naar den toestand der slachtoflers. Alweder vertrekken uit Haarlemmer meer tal van arbeiders naar Duitschland om daar werk te vinden, wat ten ge volge van den slechten zomer hier te vergeefs gezocht wordt. Te Hoofddorp is men druk bezig met het aanvaren en verwerken van zand, benoodigd tot belasting van den grond, voor het te maken fort. Het vooruitzicht bestaat, dat het weder verplaatsen van dat zand en meerdere werkzaamheden aan tal van werklieden gedurende den winter brood zal verschaffen. HAARLEM 15 September 1903. Bg den Zaterdag voortgezetten wedstrijd uitgeschreven door de Lieder tafel »De Vereenigde Zangers" te Am sterdam, behaalde in de eerste atdeeling de Gemengde Zangvereeniging „Onder Ons" alhier, den eersten en inde tweede afdeeling „Haarlemsch Gemengd Koor" den tweeden prijs. Van beide Vereeni- gingen is de Heer Pielage directeur. De Utrechtsche Mannen zangvereeni ging, welke Zondagavond in de inter nationale eere-afdeeling van den zang wedstrijd te Amsterdam den eersten prjjs behaalde, werd Maandagavond aan 't centraalstation aldaar bij haar terug komst van Amsterdam feestelijk ontvan gen. Met muziek en fakkellicht werd, onder toeloop van eene zeer groote menigte, een tocht door de stad gedaan en werden serenades gebracht aan den directeur der vereeniging, den heer P. J. Jos Vrancken, en- aan den voorzitter, mr. A. J. M. Bake. Zaterdag verwacht men in den Schouwburg het Brondgeest-Ensemble met „Maria van Magdala", Drama in vjjf bedrijven van Paul Hejjse. De hoofd rollen worden vervuld door Mevrouw A. Roelofsen als Maria van Magdala en den Heer D. W. Brondgeest als Judas Iskarioth. Dit veel besproken werk van Paul Heijse trekt overal veel belangstelling. In de afgeloopen week zjjn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 388 baden. Na den stormachtigen Vrijdag en het langdurige onweer van Vrijdagnacht volgden een paar kalme dagen met lage temperatuur on nu en dan een bui. De barometer had trouwens al voorspeld, dat een geduchte verandering te wach ten was en als we die niet recht ver trouwden, hadden we 't ook nog kunnen bespeuren aan de straatjeugd, die al een paar dagen wind in 't hoofd had.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2