Het goed is door de politie voorloopig in beslag genomen en door haar wordt een onderzoek ingesteld. De Amsterdamsche politie heeft van die te Londen bericht gekregen dat i een drietal Polen of Hongaren een hoe veelheid valsche Nederlandsche munt biljetten van f 10.vervaardigd heeft en nu op weg naar ons land zijn om hun fabriekaat van de hand te doen. Zjj zgn naar Antwerpen vertrokkenen zullen van daar uit hunne operaties beginnen, wellicht eerst te Ven'.o of op an dere plaatsen van Limburg. En als het hun daar lukt hun slag te slaan zonder gesnapt te worden, kunnen de grootere steden voorzeker wel op een bezoek van het drietal schavuiten rekenen. Het moet in de bedoeling der regee ring liggen, zoo spoedig de voorbereiden de maatregelen voor de stichting van een nieuw gebouw voor het Arbitrage hof zulks toelaten, eene internationale prijsvraag uit te schrijven voor een ontwerp voor den bouw van dit vrede- paleis uit de gift van Carnegie. HAARLEM 22 September 1903. „Het is nog niet de rechte Schouw- burgtijd" werd gezegd, toen Zaterdag avond werd opgevoerd het drama Mat ia van magdala. En ziende de slechts matig bezette zaal, bleek dat zeggen waar te zijn. Jammer voor tooneelvrienden, die wegbleven, omdat 't nog de rechte tijd niet was. Men kent de geschiedenishet bijbel verhaal ligt er aan ten grondslag; het speelt in den tijd toen Christus het volk te Jeruzalem onderwees in de dingen die niet van deze wereld zijn, doch de Christusfiguur verschijnt niet ten too- neele, wel bemerkt men zijn invloed en verneemt men een enkele maal zijn stem. Men heeft zich aan dit werkelijk schoon gedachte tooneelwerk gestooten. Omdat Paul Heijse den Romein Aulus Flavius en den Jood Judas Iscarioth in volle vlam zet voor de schoone Maria van Magdala? Of omdat men denkt aan profaniseeren als in een ernstig stuk als de Maria van Magdala de stem der vergeving gehoord wordt? Heeft men zich geërgerd aan de Passie spelen te Ober Ammergau, waar men het lijden van Christus in al zijn reali teit opvoerde? Het Brondgeest Ensemble werkt ge heel in de lijn die vereischt wordt om een ernstig stuk op waardige wijze voor te dragen. Maria van Magdala wordt voorgesteld door Mevrouw Roelofsen. Hoe vol gevoel en welgeplaatsten hartstocht vertelt zij van haar leven zonder liefde, zonder ge luk hoe wordt zij begrepen door den Ro mein Flavius, hoe weinig door den Judas Iscarioth; wat fier en moedig weerstaat zij den priester, die haar wil verlagen tot het werktuig in zijn hand, om door haar lieftalligheid den grooten Meester tot haar slaaf te maken. Een treffend oogenblik als de woe-1 dende schare Maria, de echtbreekster, steenigen wil, en zij in den voorhof van den Romein vlucht. Noch het gezag van den hoogepriester Kajaphas over het volk, noch de vertegenwoordiger van het gezag te Jeruzrlem is in staat de woedende volksmenigte tot kalmte te brengen; doch j daar wordt vernomen het woord des Meesters: ïWie van u zonder zonden is, werpe den eersten steen op haarEn van de opgewonden schare wordt slap de opgeheven arm, is uitgedoofd de volks hartstocht. Werkeljjk, wie nog nooit de kracht van het medelijden met 's menschen zwakheden heeft gevoeld, nimmer de diepe beteekenis vanChristus' liefdewoord heeft kunnen begrijpen; hij komeinde Maria van Magdala tot het besef van den alvermogenden invloed van het goede; het gesproken woord overtreft het afge beelde. De Voorstelling van Zaterdag heeft een goeden dunk gegeven van het kun nen van het Brondgeest Emsemble. Wij roepen het gaarne een »lot weer ziens» toe. Men zal er ontmoeten goede krachten onder uitstekende leiding. Bg de voorstelling van Zondag, waar het Rotterdamsche Gezelschap Directie van Eysden Madame Sans Gêne gaf, was de Schouwburg goed bezet. Mevrouw van Eysdens opvatting van de titelrol verschilt met die van Mevrouw Mann-Bouwmeester, maar de zeer gevier de actrice gaf door sober spel zonder mooidoenerij alle voldoening. Warme hulde bracht het publiek aan den zeventigjarigen Rosier Faassen, die in de rol van Déspreaux weer veel goede kunst gaf. Woensdag zal het „Haarlemsch Too- neel", de Heer I.ouis Bouwmeester, als abonnement s voorstelling geven het Dra ma in vijf bedrijven „Narciss" van A. E. Brachvogel. Het zeer aantrekkelijke drama, waar van wij reeds op de gunstigste wijze hoorden gewagen, is zeer de aandacht waard van het tooneellievend publiek. De gelegenheid tot het nemen van abonnement blijft nog open. Zooals het met alle wereldsche zaken gaat, is het ook met de Troon rede; sommigen weten er veel op af te wijzen, andere minder, weer anderen leggen er zich bij neer. Om welke reden niets vermeld is van het succes van Generaal van Heutz in Atjeh is al heel moeielijk te vatten en dan met het noemen over de arbeiders beweging in het voorjaar, te spreken van misdadige woelingen, dit vindt men hard te vernemen van onze Koningin, terwijl óók de meening wordt geuit, dat het kind bij den iechten naam ge noemd is, aangezien het een revolutionair bedrqf was- En zoo wordt de Troonrede aange vallen of verdedigd, al naarmate het standpunt waarop men zich meent te moeten plaatsen, men ziet dan, hoe moeielijk het is, het ieder naar den zin te maken. Maar dat behoeft ook niet; 't zou een bewijs zijn, dat allen op de zelfde wijze over dezelfde zaak dachten, wat onmogelijk en ongewenscht is. In de afgeloopen week zijn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 463 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 284 baden. Naar ons wordt medegedeeld is een Weldadigheidsvoorstelling in voor bereiding, te geven door de Gemengde Koren „Onder Ons" en Haarlemsch Gemengd Koor" onder directie van den Heer Pielage. Nadere bijzonderheden kunnen nog niet verstrekt worden. Zooals men zich zal herinneren, be haalden beide Koren op den onlangs ge houden Wedstrijd de hoogste onder scheidingen. Het zou zeker velen genoegen doen als ook de Mannen Zangvereeniging „Caecilia" haar medewerking kon ver- leenen en vooral als zij dan uitkwam met Psalm VIII, waarvan de uitvoering op Koninginnedag in de Groote Kerk zoo in hooge mate de aandacht trok. Gaarne voldoen wij aan de Uit - noodiging om de aandacht te vestigen op de gelelegenheid voor Dames en Hee- ren om zich aan te sluiten bij de Zang vereeniging der flaarlemsche Afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, onder leiding van den Heer W. Robert. In studie zal worden genomen het Oratorium „Odysseus" van Max Bruch. In Juni 1904 viert de Maatschappij van Toonkunst haar 75-jarig bestaan in Utrecht met een groot driedaagsch Muziekfeest, waartoe ook de Leden onzer Zangvereeniging zullen worden uitge- noodigd hunne medewerking te ver- leenen. Wij vertrouwen dus dat vele zange ressen en zangers zich bjj het Koor van Toonkunst zullen aansluiten. De wethouders Nieiiwenhuyzen Kruseman en mr. De Haan Hugenholtz zullen, naar men ons mededeelt, onder ling van werkzaamheden verwisselen. De eerste wordt dan belast met de af deeling Burgerlijken Stand en de tweede met het Onderwijs. In de Vrjjdagavond gehouden ver gadering van de Liberale Kiesvereeni- ging „Haarlem" kwam aan de orde de ontslagneming van het geheele bestuur. De vergadering besloot echter daarop nog niet in te gaan, maar tegen een volgende vergadering ontbinding van de vereen'ging aan de orde te stellen. VEEöAUEB ING van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 23 September 1903, des namiddags te Il/s ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten tuih n aan de orde worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw in komend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 3. Zitting met gesloten deuren. 4. Adres onderwijzer D. de Wit om eervol ontslag. 5. Schrijven B. en W.W. aanbieding rekening en verantwoording der gemeente, dienst 4902, met rapport Comm. Bijstand beheer gemeente- financiën. 6. Voorstel id. beschikbaarstelling gel den bouw Zesde Tusschenschool en bewaarderswoning. 7. Id. id. beschikbaarstelling gelden bouw perceel Spaarne No. 58. 8. Id. id. beschikbaarstelling gelden herstelling Schneevoogtkamer. 9. Id. id. machtiging aanstelling 2en Onderkeurmeester Slachtvee enz. 10. Id. id. afstand grond Amsterdam sche Vaart aan Electr. Spoorweg- Mpij. 11. Id. id. gedeeltelijke intrekking raads besluit d.d. 18 Mei 1898 No. 7 12. Id. id. aanwijzing terrein Linscho- tenstraat stichten nieuwe school L. O. en bestemming overig gedeelte tot bouwterrein. 13. Id. id. vaststelling gewijzigde rooi- ingslijn Zijl weg. 14. Id. id. nadere regeling jaarwedde Onder-Directeur Gemeentelicht fabrieken. 15. Id. Commissie van Bijstand ver- leenen pensioen enz. regeling onder stand van weduwen en weezen na 1903. 16. Id. B. en W.W. gratificatie Wed. K. Keerwolf. 17. Id. id. id. Wed. P. Piepenbrink geb. Bjj.ster. 18. Id. id. id. Wed. J. Hogeweg. 19. Id. id. onderstand Wed. J. Tol. 20. Id. id. verbetering kadastrale aan duiding in raadsbesluiten d.d. 13 Mei 1903 No. 20 en 5 Augustus 1903 Nos. 15, 16 en 17. 21. ld. id. vergunning R. Wereldsma, uitgang weg langs Leidsche Vaart. 22. Id. id. beschikbaarstelling gelden maken basalt-kademuren enz. en opruiming Catharjjnebrug. 23. Id. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Morinnesteeg No. 21. 24. ld. id. vaststelling verordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging van de ambtenaren, boden en hulpboden ter Secretarie. 25. Schrijven id., adres H. vanWaveren, wijziging raadsbesluit d.d. 22 April 1903 No. 16. 26. Voorstel id. wijziging art. 2 «Be palingen voor den dienst der ge meente reiniging". 27. Id. id. ruiling grond met J. Neder koorn. 28. Id. id., vaststelling begrooting Huis zittende Armen en Stads-Armen- en Ziekenhuis, dienst 1904. 29. Benoeming 2 leden Gezondheids commissie (vacatures-Van Linden Tol en Welsenaar). 30. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres 2e Burgerschool. 31. Id. id. id. onderwijzend personeel Herhalingsscholen. INGEZONDEN. SCHOOLBADEN. Gisterenochtend om 10 uur had de opening der schoolbaden plaats in het 2e Volks-douchebadhuis van „Het Witte Kruis" op het Leidsche Plein. Tegen woordig waren daarbij de Wethouder van Onderwijs Dr. Nieuwenhuiyzen Kru seman, het bestuur van »Het Witte Kruis« en de heeren Valken en Montau- ban, resp. hoofd en plaatsvervangend hoofd der 2de Tusschenschool. Hoewel, zooals bij alles, het begin ook hier niet zoo heel gemakkelijk was, ging het er toch dadelijk reeds ordelijk toe en het was een lust de jongens te hooren ver tellen hoe heerlijk ze het vonden. Als proef zal voorloopig alleen een deel der leerlingen van de 2e en 3e Tusschen school baden van 10—12 uur in 4 secties op de 5 eerste werkdagen der week. Het plan is om later, wanneer de kin deren er meer aan gewend zijn, de uren' uit te breiden, den Zaterdag er ook bij te nemen en het baden vlugger te doen geschieden, zoodat er dan veel meer kin deren van zullen kunnen genieten. Het baden geschiedt onder toezicht vsn een onderwijzer of onderwijzeres. Alles gaat op commando; het uitkleeden, het in wrijven met zeep, de besproeingen, het wasschen, het afdrogen en het aanklee- den. Voor elk onderdeel wordt een be paalde tjjd gegeven. Gedurende het aan- kleeden van de eene sectie, gaat een andere sectie zich reeds gedeeltelijk ont- kleeden. De eerste ochtend gaf al veel reden tot tevredenheid. Ailoop van de verkoopjng van Huizen, gehouden den 19 Sept. 1903 in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. Nos. 1 3. Drie Huizen met afzonderlijk op gaande Bovenwoningen en Erven met Tuinen naast elkander aan de westzijde van het Zuider-Buiten- spaarne, en wel als volgt: No. 1. No. 52 zwart en rood. No. 2. No. 52a zwait en rood. No. 3. No. 52c zwart en rood. No 4. Twee Huizen en Erven naast elkander, met daarvoor gelegen Tuin en Poort, aan de west zijde van het Zuider-Bnitenspaarne. No. 54a en 54b. No. 5. Een etuk Grond met de daarop staande gebouwen, aau de westzijde van het Zuider Bui- tenspaarne en achter nitkomende aan de Linscho- tenstraat. Nos 46, 48 en 50. De perceelen No. 1 tet en met 5 gecombineerd. ƒ20205 S. Haz'voet. Nos. 6 en 7. Twee Huizen en Erven met Tui nen naast elkander aan de westzijde van den Burg wal, en wel No. 6. No. 32. No. 7. No. 34 De perceelen No. 6 en 7 gecombineerd, ƒ3510. S. Hazevoet. Nos. 8 tot 11. Vier Huizen en Erven naast elkander aan de noodzijde van de Koolsteeg en wel: No. 8. No. 3. ƒ1125 A F. Captein. No 9. No. 5. ƒ1100. J D. v. Patten. No. 10. No. 7. ƒ1150. J. D. v Putten. No. 11. No. 9. ƒ1775. J. D. v Patten. No. 12. Een Winkelhuis en Erve aan de zuidzijde van de Spaarnwouderstraat en uitgang door een poort aan de Lange Heerenvest. No. I14./2115 P. de Lugt q q. No. 13. Een groot Eif met daarop staand Pak huis, benevens Steeg, aan de noordzijde van de Lange Heerenvest. No. 18. 1870. N. S. Bles graaf q q. No. 14. Een zeer net onderhouden Huis en Erve aan de noordzijde van het Nieuw Heiligland nabij het Groot Heilig'and. No 15. ƒ1725. N. Haudgraaf. No. 15. Een Huis en Erve aan de westzijde van de St. Anthoniesteeg na:ij de St. Anthonie- straat No 3. ƒ560 P. F. Hagen. Nos. 16 en 17. Twee Huizen en Erven naast het voorglande en wel No. 16. No 5. ƒ860. P. F Hagen. No. 17. No. 7. ƒ1010. J. J. Guldemoud. No. 18. Een zéér net onderhouden Hnis en Erve met Tnin aan de westzijde van de Ged. Voldersgracht. No. 16. 4000, C. A. Jonckbloedt. Markt van 21 Sept. 1903 Boter. Aangev. 70 K.G., verk. 70 K. G. L. pr. f 1.45, H. pr. f 1.50 p K. G. Biggen. Aangev. 48, verk. 40 stuks. L. pr. f5.H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 15, verk. 14 stuks. L. pr. 14.-H. pr. f 21.p. stuk.' Aardappelen. Aangev. 370 HL., verk. 300 H.L. L. pr. f 1.90 H. pr: f 2.75 p. H.L. Appelen. Aangev. 128 H.L. verk. 96 H.L. L. pr. 6.H. pr. f 12.p H.L. Peeren. Aangev. 67 HL., verk. 48 H.L. L. pr. f 7.H. pr. f 16. Reereboonen. Aang. 270 Mnd., verk. 270 Mnd. L. pi. f 1.20 H. pr. f 2. Snijboonen. Aang. 63 Mnd., verk. 63 Mnd. L. pr. f 1.20 H. pr. 2. Wortelen. Aang. 1100 bos, verk. 1100bos; L. pr. 5 ets., H. pr. 12 ets. 0R6ELBESPELIN6 ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Sept. 1903, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2Adagio uit de 4e Symphonic Beethoven. 3. AllegrettoCores. A Bonten. 4. Aria uit -Elias"Mendelssohn. 5. Allegro eon brio uit de Sonate A. Mailly.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2