Nieuwsberichten. NGEZONDEN. Als laatste punt der agenda wordt behandeld de Schouwburgbouw. Het Comité in deze wenscht een schouwburg te stichten overeenkomstig de eischen des tjjds en wenscht daartoe aangewezen een gedeelte van het terrein der oude gasfabriek, terwijl als de ge meente dien grond kosteloos afstond, de uitvoerbaarheid grooter kans van slagen zou hebben. De bedoeling is een geheel vrijstaand gebouw; drieduizend vier kante meters zouden daartoe voldoende zijn, welk terrein thans bij den Raad wordt aangevraagd. B. eu W. van oordeel, dat een Schouw burg, beantwoordende aan de eischen des tgds aan de gemeente zal ten goede komen en van meening, dat het bedoelde terrein daarvoor geschikt is, stellen voor in beginsel te besluiten tot inwilliging van het verzoek als volgt: 2800 M1 grond wordt voor den bouw gedurende 99 jaar in erfpacht gegeven tegen f 1. per jaar. )£Binnen een jaar moet de bouw zijn aangevangen en twee jaar later voltooid. Het gebouw mag zonder toestemming van B. en W. niet worden gebruikt dan voor tooneel of operavoorstellingen. Zoolang en zoo dikwijls B. en W. dit gelasten moet het gebouw gesloten worden en des gewenscht ieder jaar drie dagen kosteloos ter beschikking van B. en W. gesteld worden. De Heer V. d Kamp stelt voor deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering. Dit wordt aangenomen. De Heer Hugenholtz vraagt bij de gewone omvraag: Of waar is, dat als een arbeider werk vraagt aan de H. IJ. Sp. onderzoek ge daan wordt door de politie; Of de Voorzitter inlichting kan geven of menschen die sigaren verkooper. ten bate der uitgeslotenen bemoeilijkt worden Of B. en W. kunnen goedkeuren, dat de bladen inzage krijgen van de rap porten der Schoolhoofden in zake kin dervoeding en kleeding. De Voorzitter zegt omtrent punt I en 2 dat het hoofd der politie zal over wegen de vraag te beantwoorden, als de Raad het wenschtB. en W. moeten beslissen over vraag 3. De Heer Hugenholtz doet een voorstel omtrent de vragen. De Heer Groot heeft hoop, dat de Raad de wenschelijkheid uitspreekt. De Heer V. d. Berg is tegen de motie. De Heer Thijssen meent, dat protest moet aangeteekend worden tegen vra gen als deze in den Raad, daar als er in deze wat te vragen is of op te merken men dan den Burgemeester als hoofd der politie er over kan spreken. De Heer de Braai is liet met den Heer Hugenholtz eens, de laatste meent dat de publieke zaak in 't publiek dient behandeld. Een verwijt in betrekking tot zjjn vragen heeft hij niet verdiend. De Voorzitter zegt, dat hij beant woordt vragen als dit mogeljjk is, doch de Wet heeft niet gewild, dat inlich tingen gegeven zullen worden over politiezaken als dit niet wenschelijk is. Voorstel Hugenholtz omtrent vraag 1 werd verworpen met 5 stemmen voor. Vraag 2 werd ingetrokken. Vraag 3 werd aangenomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Tweede Kamer.In de vergadering van Dinsdag stelde de Voorzitter voor, in afwachting het gereedkomen van het afdeelingsonderzoek aan de orde te bren gen de wetsontwe pen a. betrekkelijk het Bank-octrooi en de muntbiljetten b. tot wijziging van de Gemeentewet; c. be trekkelijk den aanleg van telegrafen en telefonen. Dienovereenkomstig wordt be sloten. Donderdag of Vrijdag kunnen de open bare beraadslagingen aanvangen. In de vergadering van Donderdag werden de algemeene beraadslagingen geopend over de bankoctrooi wet. De Heer van Bylandt sprak met allen lof over de zorgvuldige voorbereiding der wet en behandelde de goud-politiek der Bank, waarbij den minister op het hart werd gedrukt voor een goed muntstelsel te zorgen, om achteruitgang van zilver te voorkomen, noemde hij een vernieu wing van 15 jaar voor de Bank tekort. De Heer van Asch van Wjjck acht 't gelukkig, dat de regeering niet heeft voorgesteld een staatsbank op te richten. In 't algemeen wordt begrepen, dat het niet alleen een voordeel voor de Bank, doch vooral ook voor den Staat, en voor het algemeen een geluk zal zijn, zoo de Bank door een nieuw octrooi in staat gesteld zal worden haar nuttige werkzaamheid voort te zetten en uit te breiden. Zelfs de principieele voorstan ders van de Staatsbank, laten het Be stuur der Bank en diens politiek vrijwel intact. Gelijk men weet stelt het ontwerp voor: 15 jaar octrooi, met stilzwijgende verlenging van jaar tot jaar, als niet een van de beide partijen, Staat of Bank er een eind aan maakt. De minister van financiën was over den duur van het octrooi, of dit 10, 15, 20 of 25 jaar zou zijn, vrijwel onverschillig. Volgens den Dresdenschen correspon dent van de Petit Bleu, zou de verzoening tusschen den Kroonprins van Saksen en zijn gescheiden vrouw een heel eind gevorderd zijn, sedert de prinses op verlangen van hare familie en van het Saksische hof er in heeft toegestemd stil te gaan wonen op een kasteel bij Lyon en alle betrekkingen met Giron heeft afgebroken. De Koning van Sak sen, de voornaamste hinderpaal voor een verzoening, zou ook niet meer zoo on verbiddelijk zijn. Reeds zou in beginsel besloten zijn dat de moeder hare kinderen terug mag zienmen tracht alleen nog een modus vivendi te vinden, die aan den eenen kant de moeder tevreden zal stellen en aan den anderen kant rekening zal houden met den toestand waarin de Kroonprins en de prinses tengevolge van de echtscheiding verkeeren. L 't Begint al in Servië. De te Boedapest vertoefende prins Milan Christits, er kende zoon van wijlen koning Milan heeft besloten zijn rechten op den troon te handhaven en verklaarde, den eenen of anderen tijd op zijn streven succes te verwachten. Hg heeft toelating verzocht op de Maria Theresia school te Weenen, maar die is hem geweigerd. Natuurlijk zal zich mettertijd een groep ontevredenen om hem verzamelen. Een trouwlustig en naar een bruid schat jagend Amsterdammer schreef op een advertentie, waarin door „Glück- stern", poste restante, Diekirch (Luxem burg) een juffer met 60,000 gulden, of laat het dan mark wezen werd aan geboden. Hij ontving als antwoord een aangeteekend schrijven uit Diekirch, voor welks inontvangstneming ƒ2.60 moest worden betaald. Het bedrag werd ge stort, de epistel afgegeven en wat be vatte hij Eene mededeeling van zekere Bertha Röther, dat de 60,000 gulden- of mark- dame met nog meer anderen aan 't onderhandelen was, doch dat, bij even- tueele afbreking der connectie, Bertha nog wel een 500-tal dames met min of meer belangrijke bruidschatten ter be schikking had Men schrijft uit Velsen Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen om, als de pont Kennemerland de transformatie heeft ondergaan en uit Amsterdam hier is teruggekeerd, de voetbrug voor het verkeer te sluiten, om dan een afdoende proef te nemen, ook met het oog op het verkeer per pont. De redactie van De Smid eri Koper slager doet een oproep tot stichting van een bond van rijwielherstellers en-han delaars. Doel is o.m. inkoop van materiaal bij wijze van Coöperatie. Reeds hebben omtrent 500 rijwielherstellers instem ming betuigd. Men schrijft uit Baarn: ln de laatste tijden beginnen de her ten in onze uitgestrekte bosschen zoo talrijk te worden, dat zij zelfs hun schuilplaats verlaten en zich op de bouw landen onder Eemnes te goed gaan doen. Deze dieren stammen oorspronkelijk af van de herten uit het voormalige Her tenkamp achter het paleis Soestdijk. Ruim 15 jaar geleden, liet wijlen Z. M. Koning Willem III de dieren uit dat kamp opvangen en naar het Loo over brengen. Bij die gelegenheid ontsnapten enkele vlugge gasten, die in de Baarn- sche bosschen een e:li~e schuilplaats vonden. Aanvankelijk werden zij nog zeer zelden gezien, maar van lieverlede namen zij sterk in aantal toe, zoodat in de laatste jaren meermalen dit edel wild geschoten werd. De storm van Dinsdag heeft in ons land nog al scheepsongelukken veroor zaakt, doch ook België en Engeland hebben geleden. Zoo is in de Londen- sche parken veel schade aangericht. HAARLEM 9 October 1903. Als de vorst onzer dichters ruim twee eeuwen na zjjn verscheiden tot het volk dat hij lief had, spreekt, dan past het den nazaat naar zijn stem te hooren. Als het zoele Hollandsch van Vondel ons tegenstroomt in zuiver gevormde strofen, soms zacht als een lenteregen, soms op bruisend als in metaalklanken, dan eens trilt in melodieuze woordklanken, hoe stijgt dan nog onze bewondering voor den tot heden onovertroffen dich ter, en dit te meer, als men zjjn heer lijke poëzie hoort vertolken op een wijze als de artisten van het Nederlandsch Tooneel dit vermogen. Donderdagavond kwam Vondels Jep tha voor het voetlicht. In het eerste bedrjjf komen op één uitzondering na, al de personen ten too- neele. De Heer la Roche vervulde de hoofdrol. In de gespierde verzen wist hij al de kracht en den gloed te leggen, al het smartgevoel bij hem opgewekt, door de onvoorzichtig afgelegde offerbelofte. De meest sympathieke rol is die van Ifis, Jeptha's dochter, voorgesteld door Mevrouw Holtrop- van Gelder. Als mu ziek klonken de fraai gezegde troost gronden, vol onderworpenheid en liefde tot den vader, kalm in het denkbeeld, dat haar den heiligen plicht was opgelegd het dankoffer te zijn voor 's vaders roemrijke overwinning. De reizangen der maagden werden gezegd door de dames Rika Hopper en Anna Klaassen, die deze moeilijke par tijen zeer verdienstelijk voordroegen, moeilijk, omdat de rei zegsters alleen door het woord den loop der handeling aan vullen. Of en in hoeverre het tooneel-decora- tief beantwoordde aan het karakter van het stuk, laten wij in het midden. De costumes waren in overeenstemming met den tjjd der handeling en met zorg ge kozen. Alweer was de Schouwburgzaal niet zoo bezet, dat men van een gevuld huis kon spreken. De schouwburg was dus ook Donderdagavond niet te klein, on- - danks de mooie voorstelling. De Wiskunstenaars, kluchtspel van Langendijk, hebben wijniet gezien; we vonden 't jammer de stemming te be derven. Het Haarlemsch Tooneel geeft Zaterdagavond een eerste voorstelling van het Tooneelspel Mozes Mendelssohn, naar het Duitsch door Justus van Maurik. De Heer Louis Bouwmeester vervult de hoofdrol. Daarna 'n Heerlijk Zomer reisje, Klucht in 3 bedrijven door Blumenthal en Kadelberg. Zondag wordt op verzoek gegeven het Tooneelspel Asra, met bezetting van de hoofdrollen door Mevrouw van Lier- Cuypers en den HeerLouis Bouwmeester. De Afdeeling Haarlem der Neder- landsche Vereeniging tot Afschaffing van alcoholische Dranken geeft Maan dagavond te acht ure in Weten en Werken een feestavond. Het kan een interessant avondje wor den, opgeluisterd door zang, viool- en pianospel. De aandacht wordt gevestigd op het Zaterdag te openen magazijn van de Firma G. de Vleeshouwer en Co. in de Gierstraat No. 4 en 6, voorheen Wed. Veel en Zoon. De Tentoonstelling betreffende de Egyptische kunstontwikkeling zal Zon dag a.s. voor het laatst in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te bezichtigen zijn. Zondag is de toegang kosteloos. gers, een plaatsje in uw veelgelezen blad. Na veel moeite is het ons zoover ge lukt, dat de meeste slagers des Zondags hunne winkels gesloten hebben, althans in de wintermaanden, d.w.z. van Octo ber tot Mei. Maar nu dreigt het gevaar, dat sommige slagers hunne winkels weer zullen openen, omdat het publiek gaarne des Zondags zjjne inkoopen doet. Vooral de slagers, die in de nabijheid van de Roomsch Katholieke Kerken wonen, schjjnen gedwongen te worden des Zon dags te moeten verkoopen, omdat de Kerkgangers na Kerktijd meestal meteen boodschappen willen doen. Zou men niet uit naastenliefde dit koopen des Zondags willen nalaten? Misschien zijn er velen, die alleen uit onnadenkendheid of onachtzaamheid ook des Zondags de winkels open willen zien. Mogen zij, door bovenstaande regelen tot Christelijker inzicht gekomen, er toe besluiten des Zaterdags te koopen, wat zjj Zondags noodig hebben. Ik zou mij dan met vele mijner kame raden kunnen verblijden in de gezellig heid van mjjn huisgezin des Zondags. U beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik Een R. K. Slagersgezel. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 7 Oc M.. J. Co'lin en E. van Duijn. A. W. van Danrik en J Schabbing. N. Scheen en H. de KruijfF. J. J. M.. Woudenberg en G. van Gelder. S Bar reling en A. J. de Vries. T. Söcor en M. Kist. K. K. Suister en H. M.C. Boot. G. L. Krijnen en P. de Graaf. J. E. van der Ma*k en P. Bernhard. 8 Oct. H. G. Kruseman en G. A. E Reijdon. J. Scholte en H. J Brnkman. GETROUWD. 7 Oct. H. Bronkhorst en W. Kluft. G. J. M rreld en R. M. Bakker. L. B'jekkooi en J. Schnrnagel. 8 Oct. H J. Len'elink en P. J. Vermeer. J. B. Roy en A. Traksel P. Raadiveld en A. M. Weber G P Mossinkoff en F. Wils. P. de Nobel en E. And-éa F Guode en J. C. Sernee. J. G. Heuermann en A.C. van Looij. A. Verlaan en M. Platvoet. GEBOORTEN. 29 Sept. B M. Boers geb. Sarlet z. levenl. 1 Oct. A W Adelaar geb. Jurriens z. H. van der Spek geb. van Lent d C. van der Vijgh geb. Koelemij d E. C. G. van den Heuvel geb Hasselbacb d. 2 Oct. M. P. K'ning geb. v. Duiivendijk d. 3 Oct. A. Dortmundt geb. de Mooij z P. J. Lakeman geb. Eelspeel d. M. M. Koks geb. Visser d A. C. Hartog geb. Alders z. A. A. Brugman geb. Hooge- woonink z. 4 Oct. A. G. Hoogkamer geb. Veldkamp d. A. M. Kemp geb. Bode graven z. EG. Toornend geb van der Hulst z 5 Oct. N. J. van Ehwijk geb. Vreeken z. A. C. van der Aart geb van den Engh d J. M. G. Spoor geb Pistoord. 6 Oct C. M. J. van Eijk geb Heijboe'd. M. P Klooster geb. Prins d. M Konijn geb. de Wit z A. J. Meys geb. Prenen z. J. H. van den Brink geb. Waleveldz. 7 Oct. M. W. Dingjan geb. Kroon d. T. Smulders geb. Marcband z. G. Bloem geb. Konijn z. M. R' zenhart geb Blok z. M. van Wclsenes geb. Brauckmann z. J. M. Groen geb. Brinkman z 8 Oct. J. M. de Tcllo geb. van Bommel d. E. de Lee geb. Colijn d OVERLEDEN. 1 Oct. M. van Daa'en 37 j-, Paarlaarst. B. D bont 19 m. d., N. Kerksplein. J. D. Dingemans 59 j., Emmastraat. 9 Oct. A. Saarloos 28 j„ Zomervaart. J. A. Remmé 79 j., Zomerstraat. 3 Oct. G. Allan geb. de Boer 79 j., KI. Hou weg. L. J. Herckenrath 72 j., M. v. Heems- kerckstr. A. C. van Vliet 9 m. d.. Voor- uitgangstr, 4 Oct. C. F H ijdeman 1 m. z., Tempel lerstr. 5 Oct. C. M. Carlier geb. Gonnet 69 j„ W. Geldel.pad. J. van den Bunt 13 j. z., Brouwe-sstraat. 7 Oct. H. Cornet geb Grit 3! j., Rolland straat. P. P. Halabréga 44 j„ Gr. Hout straat. J. Huijboom 10 m. z., Sophiastr. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U, voor opname van onderstaand verzoek aan onze bur. VEEMARKT 7 Oct. 1903. AangevoerdPrjj s 3 Pinken ƒ115.ƒ110. 15 N. Kalveren 20.9. 10 Lammeren 21.f 16. ORGELBESPELING in de tfroote- of St. Bavokerx alhier op Dinsdag 13 Oct. 1903, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert No. 3G. F. Handel. 2. Lied ohne WorteF. Lux. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranquillo. 4. FugaJ. S. Bach. 5. Aria: LitaueijSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2