dezes jaars onder zqn bescherming te nemen, door te verklaren dat het Skoep- tsjina overtuigd, dat het leger, iri wending versterkt en geschaard om den troon, onder het bevel van den kleinzoon van het grootste militaire genie in Servië, zal beantwoorden aan alle verwachtingen van den koning en van het vaderland I en voor de verzekering van de orde en 1 de gerechtigheid. De Vorwarts erkent in haar nummer van Zaterdagochtend ruiterlik dat zij in het proces met betrekking tot het eiland Pichelswerder het bewijs van de waar heid niet heeft kunnen leveren en dat het thans boven allen twijfel verheven is, dat in hofkringen zoodanige plannen niet bestaan hebben. De Köln. Ztg. verwijt het socialisti sche orgaan de grenzelooze lichtvaardig heid waarmede zq het verhaal van het luchtkasteel en wat daaraan verder vast was, voor zoete koek heeft geslikt. Overi gens vindt zij de erkenning van haar eigen lichtvaardigheid door de Vorwarts die anders bij kris en bij kras hare meest gewaagde beweringen blijft staan de houden, een verrassing. In elk geval zal deze zaak de Vorwarts wel wat voorzichtiger gemaakt hebben, en haar tot de overtuiging gebracht hebben, dat niet alles waar is, wat haar aangenaam lijkt en in hare politieke kraam te pas komt. Dr. Zappert te Weenen heeft gedu rende drie jaren 1399 jongens en 1041 meisjes onderzocht en bevonden, dat 1 ziektegevallen aan de ademhalingswerk tuigen gedurende de beide eerste school jaren zeer talrijk zijn, in de beide vol gende eenigszins afnemen, in de beide daaraanvolgende 't geringst in aantal zijn en in de beide laatste weer aan merkelijk toenemen. Zappert zoekt de voornaamste oorzaken voor het verschijn sel, dat vooral de jongste leerlingen 't meest ziek worden, lo. in 't begin van den schooltijd in 't vroege morgenuur, 2o. in den dwang om bq elke weers gesteldheid op straat te gaan, 3o. in 't groote temperatuurverschil tusschen 't klasselokaal en de vrije lucht, 4o. in het stof der lokalen. Later schijnt de weer standskracht der kinderen tegen deze schadelijke invloeden van lieverlede toe te nemen, zoodat de 10—12 jarigen het gezondst zqn. De nu volgende stijging der gevallen in de beide laatste jaren wordt als een ernstig verschijnsel be schouwd, daar een niet gering deel der aldus aangetasten de slachtoffers van longtuberculose dreigt te worden. Daar bq meisjes veel meer gevallen voorko men dan bij jongens, rijst de vraag, of het onderwijs in de handwerken in de lagere klassen niet schadelijker voorde gezondheid is, dan men gewoonlijk wel meent. De „Daily Mail" geeft het verhaal van een Russischen postwagen, die, in den Kaukasus reizend, op klaarlichten dag door vier met geweren en dolken ge wapende roovers werd aangevallen, met dit gevolg, dat hèt rijtuig, waarin zich vijf en-twintig personen bevonden van boven tot onder werd uitgeplunderd. Alles ging op de ouderwetsche, ro mantische wijze toe. Natuurlijk begon het avontuur daarmee, dat de reizigers verklaarden heusch maar enkele onbe duidende sommen gelds bq zich te heb ben. Waarop natuurlijk de roovers ach terdochtig werden, hen uitnoodigden het rijtuig te verlaten en hun kleeren zorg vuldig doorsnuffelden. En, om niets aan het avontuurlijke te doen ontbreken, j vonden de roovers een groote som aan bankbiljetten in de schoenen der onge lukkige reizigers; daarna verlieten de bandieten hen, even beleefd en voor komend als bq de kennismaking. Maar enkele uren na dezen diefstal werden de roovers reeds achterhaald en gearresteerd. Het moeten beruchte en gevaarlijke lieden zijn, die reeds lang de schrik der bewoners van den Kau kasus uitmaken. De machinisten der Elevated Railway te New-York hebben besloten liever te staken dan zich te laten keuren. Er was namelqk last gegeven hen te on- j; derzoeken in verband met den dienst J op een nieuwe ondergrondsche spoor lijn, die geopend zal worden. Nu vrees den de machinisten, dat het erom te doen was, de zwakkeren onder hen te ontslaan en door nieuwe krachten te vervangen. Daarom wilden zij zich tot den president der maatschappij, den heer Belmont wenden om intrekking van dit besluit te verkrijgen. Wordt hierin niet toegestemd, dan staken tq, wat in New York zeker groot ongemak zal veroor zaken. Dat afbestellen van des czaren reis naar Rome bljjft nog een punt van ernstige bespreking in Italië. Nu men het juiste er niet van kan te weten komen, zoekt men naar feiten. Eén meent men gevonden te hebben in de geheime Russische politie, die den czaar de reis heeft tegen gemaakt, omdat Italië eenige maanden geleden prote steerde tegen de uitlevering van een nihilist, die in betrekking heette te staan met een moordcomplot. De man bleek geen lid van het complot te zjjn en bleef vrij. Ook is uitgekomen, dat slechts sprake kon zqn van een politie-complot, dienende om aan te toonen de onmis baarheid der geheime politie. Na deze mislukking zouden zij thans den czaar de qselqkste dingen hebben voorgesteld. Of echter de uitvinders van dit motief het bij 't rechte eind hebben? De Rus sische bladen blijven de schuld geven aan de socialistische Italiaansche leiders van het parlement. Met de bevrediging tusschen Oosten rijk en Hongarije wil het maar niet vlotten. De Hongaren willen de militaire 'eischen niet opgeven en geen recruten voor het leger afstaan voor zij hun zin hebben. Sedert maanden bestaat er een ministerieele crisis en de goedkeuring der begrooting is geweigerd. Keizer Franz Jozeph is nu bezig te overleggen tot hoever hq de eischen kan inwilligen zonder de rechten van de kroon aan te tasten, zeker geen aan gename toestand voor den goed willigen, ouden keizer. Koning Peter van Servië gaat zich voorstellen aan de Europeesche hovens. als er niets in den weg komt, b.v.b. een soldaten oproer. De Tsaar wordt te Darmstadt niet minder goed bewaakt dan in zqn eigen lane. Een vaste wacht van dertig gen darmes in burgerkleeren is voortdurend om het jachthuis Wolfgarten op post. Overdag is er bovendien nog een militaire wacht van vijftig dragonders, die 's nachts tot tachtig versterkt wordt, terwijl een paar dozijn politieagenten hem vergezellen, telkens wanneer hij te paard of in een rijtuig een tochtje gaat doen. De koning van Italië is weer naar Rome terug, aan de Parqzenaars ach terlatende de herinnering aan zqn lief tallige vrouw en den goeden geest van broederschap tusschen zqn volk en het Fransche. Bq Trenton in New-Jersey liepen Zaterdag twee arbeiderstreinen van den Pennsylvania-Spoorweg tegen elkaar; 16 arbeiders werden gedood, 30 gewond. De ramp werd veroorzaakt door een dichten mist. Zaterdag verscheen, op last van den Sultan, een uitvoerig hervormingspro gram. Het handelt voornamelijk over den terugkeer van gevluchte Bulgaren en het weder opbouwen van verwoeste plaatsen, waarvoor de middelen reeds zouden zqn aangewezen. Ten gevolge van een overeenkomst tusschen de regeeringen van Turkije en Bulgarije, heeft de regeering te Sofia de naarhuiszending besloten van tienduizend man troepen, die verleden maand waren opgeroepen. Het resultaat van de gehouden ver kiezingen voor gemeenteraden in België was ongunstig voor de socialisten, voqral in de provincie Henegouwen, waar zij tamelijk de overhand hadden. De liberale partij heeft in de groote steden vorde ringen gemaakt. De katholieke partq behoudt haar positie, hoewel zij hier en daar kleine verliezen leed. Er is gevraagd hoe koning Eduard staat tegenover de plannen van Cham berlain. Als antwoord wordt medege deeld het volgende woord van den ko ning: Men kan het voedsel des volks niet belasten. Met dit zeggen heeft dus de koning zich partq gesteld tegenover de drijvers in zake de bescherming. Ook het publiek begint voor de zaak warm te wordenin een spoorweg coupé kregen een voor- en een tegenstander het zoo samen te kwaad, dat de mede passagiers den trein deden stil staan, om de vechtenden door de politie te doen scheiden. Zooals te begrijpen was, waren de Britsche koloniën nogal tevreden met Chamberlain's plan om de invoerrechten der koloniale producten lager te stellen dan die van het Buitenland, maar en dit was voor hen een punt van be lang, zij moesten dan niet zelf meer produceeren, dit overlaten aan Enge land en bij voorkeur in Engeland koo- pen. Het sterk produceerende Canada in de eerste plaats kon zich daar niet toe laten vinden en zeer duidelijk heeft men Chamberlain doen gevoelen dat Canada van beperking der eigen industrie niet gediend is. Dr. Friedrich Lipptnann. de onlangs overleden directeur van het Berljjnsche prentenkabinet, een geboren Pragenaar, had bij laatsten wil verzocht, om zjjn lijk te Hamburg te verbranden en ver volgens zijn asch bij Cuxhaven in open zee te verstrooien. De oudste zoon van Lippmann heeft den laatsten wensch van zijn vader thans vervuld. Miss Hickman's lijk is Maandag in het park van Richmond gevonden. Men weet, dat deze doctores sedert 15 Juli spoorloos verdwenen was. Het lqk was in sterke ontbinding; daardoor is het nog niet mogelijk geweest de doods oorzaak vast te stellen. Is het moord of zelfmoord? Maar de indentiteit is ontwijfelbaar. Het lijk is verminkt, maar dat kunnen ratten gedaan hebben. De politie gelooft dat de overledene zelf moord heeft gepleegd door zich den hals af te snqden. Ten raadhuize te Rotterdam zqn bq de stemming voor een lid van den ge meenteraad de kiezers door den burge meester, als voorzitter van het stemdis trict I in het kiesdistrict V, uitgenoodigd om bij wqze van proef, naaBt de ge bruikelijke door de wet aangegeven wqze van stemmen, ook gebruik te maken van de stemmachine uitgevonden en vervaardigd op aanwijzing van mr. N. J. E. de Voogt, hoofdcommies voor de afdeeling burgelijken stand en be volkingsregister alhier. De kiezers waren natuurlijk geheel en al vrij of zij deel wilden nemen aan deze proefneming. Het is gebleken, dat de machine geen enkele maal haperde, doch het stem- mencijfer verschilde, omdat niet alle kiezers aan de vrijwillige stemming hadden deelgenomen. Uit Amsterdam kwam dmededeeling dat de Nederlandsche Opera (Stads schouwburg) had opgehouden te be staan de aan het gezelschap verbonden personen zouden evenwel voor gezamen lijke rekening continueeren, althans voorloopig. Als oorzaak van de opheffing noemde men het staken der betalingen; toen Vrjjdag j.l. het personeel moest worden gehonoreerd, bleken de kasmiddelen 1 ontoereikend, terwijl Zaterdag evenmin kon worden betaald. Er schqnen echter slechts eenige moeielijkheden gerezen, die het Bestuur meent te zullen overwinnen. Zoowel de voorstelling van Maandag te Amsterdam als die te Rotterdam had voortgang. HAARLEM 20 October 1903. Vrijdag avond werd een voorstel ling gegeven van de opera »Carmen" door de Nieuwe Nederlandsche Opera. De aangekondigde hoofdpartijen, Me vrouw Dirckzvan der Weghen in de titelrol, Mevrouw Coini Francisca als Miceela, de Heeren Pauwels en Orelio, resp. als José en Eseamillo, waren geen van allen door ongesteldheid verhinderd, zoodat die partijen niet door middel matige artisten vervuld werden zooals bij een vroegere voorstelling. Er werd mooi gezongen; wat duide lijkheid van uitspraak aangaat, wint nog steeds de Heer Orelio het, zoodat althans voor zqn partij het tekstboekje over bodig was. De koren waren goed verzorgd. Bq de laatste voorstelling van de Faust bewoog men zich vrijer op het tooneel, waarschijnlijk hieraan toe te schrqven dat de partijen thans bijeen dienden te blijven. Het orkest deed het zijne, om de opvoering wèl te doen slagen. De Ouver ture werd fraai gegeven. Bq de voorstelling van La Dame aux Camelias met Sarah Bernhardt in de rol van Marguerethe Gauthier, was Zondagavond de Schouwburg in zooverre goed bezet, dat het balcon alles te wen- schen overliet, zeker in verband met de hooge prijzen. Het is een genot de groote actrice in dit stuk haar schoone gaven te zien ten beste geven. Reeds heeft natuur haar geschonkeu zóóveel dat haar in staat stelt het hoogste in het drama te be reiken, haar aantrekkelijkheid aange vuld door hooge kunst geeft het hoogste wat te eischen is. Het bq hebbend gezelschap was merk waardig door goed sluitend samenspel, waardoor de vele aardige, woelige too- neelen tot hun volle recht kwamen. In het eerste bedrijf viel in dit opzicht zeer te roemen de vroolqke, luchtig en vlot afgespeelde dejeuner-scene en in de vierde acte de scene aan de speeltafel. Het stuk zelf is niet, zooals men weet van de nieuwe school, het is ruim zestig jaar oud maar het geeft mo menten genoeg om een groote actrice als Sarah Bernhardt te doen schitteren. Het publiek liet zich niet onbetuigd gelukkig werden de bedrijven niet door applaus onderbroken. Aan het einde werden echter de meest hartelijke be tuigingen van bqval gegeven. Sarah Bernard heeft steeds den naam gehad de meeste zorg te dragen voor onberispelijke kostuums. Ook thans was dit het gevalin het eerste en vierde bedrqf v'e' 6e schoonheid der toiletten zeer op. Het decoratief was beter dan gewoon lijk wat de tooneelmeubeling betrof. Onwillekeurig komt men tot het ver gelijken van het spel en de opvatting der hoofdrol van de terecht beroemde Fransche actrice met die van eigen bodem. Om te beginnen heeft zij vóór het mooie Fransch van Dumas, een machtige voorsprong, waarbjj een vertaling het begrijpelijker wijze moet afleggen. Trekt men echter de lqn verder, over kracht van uitdrukking en stil spel, dan hebben wij alle reden om tevreden te zqn; wie onze Mevrouw Mann Bouw meester in die rol heeft mogen volgen, de fijn gevoelde trekjes, het machtige spel heeft mogen waardeeren, zal moeten toestemmen, dat wij geen reden tot klagen hebben, terwijl ook van de Ar- mand-vertolking mooie herinneringen zjjn achter gebleven, vooral in het ge lukkige samenspel der twee hoofdpar tijen. In losheid van beweging in de tus schen tafeieelen moet de eerepal m aan het Fransche gezelschap worden toegekend, dat gaat bq de onzen te stroef, veel te deftig en worden veel te veel de vormen in acht genomen, m. a. w. men is er te fatsoenlijk. Zaterdagmiddag werd de bekende fabriek Amstelhoek aan den Zijlweg alhier naar men zegt om financieele redenen gesloten. Den werklieden is aangezegd, dat men deze week nog niet naar ander werk behoefde om te zien, daar men trachten zou, alsnog voldoend kapitaal bqeen te brengen tot verdere voortzetting van het bedrqf. Ook de Amsterdamsche fabriek Am stelhoek is Zaterdag gesloten. In een vergadering Maandagavond gehouden is besloten tot oprichting van een liberale kiesvereeniging, die het pro gram der Liberale Unie aanvaardt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2