By de bespreking van de le hoofd stukken der Uitgaven werd voorgesteld de jaarwedden der Wethouders met 3200 te verhoogen, terwijl ook was besproken de wenscheljjkheid om dit gezamenlijk te brengen op 6000. f B. en W. onthouden zich van beant woording. De Heer V. d. Kamp bespreekt dit punt, stelt voor verhooging van 3'200. voor. De Heer Groot vindt dit niet nood zakelijk, meent dat op 't bestaande traktement wel Wethouders te krjjgen zijn; men kan zich er toch niet geheel aan geven. Ook de Heer van Linden Tol vindt de uitgaaf voor de gemeentekas te hoog. De Heer Modoo vindt de betrekking hoog genoeg gesalieerd, tenzij een soort dienstregeling bestond. De Heer Stolp beveelt 6000.in 't geheel aan. De Heer van Lennep is voor voorstel van der Kamp. De Heer Bejjnes meent, dat de fout in deze, bij de vorige begrooting begaan, moet hersteld; dit is plicht in verband met de verantwoordelijkheid der Wet houders. De Voorzitter stelt sluiting dei- discussie vooraangenomen. Voorstel V. d. Kamp komt in stem ming. Dit werd aangenomen. Men meende den post brandstoffen met 200.— te mogen verminderen, wegens lager uitgaaf in 1902. B. en W. achten lagere raming niet gewenscht. Het voorstel komt in behandeling, wordt verdedigd door den Heer Modoo. In stemming wordt het aangenomen. De Heer V. d. Kamp meent den post Burgelijken Stand met 200. - te ver minderen, dit wordt verworpen. Ge /raagd was het loon der brugwach ters te brengen op 12.per week. B. en W. vinden dit ongewenscht, omdat het loon is vastgesteld. De Heer Modoo heeft zich geërgerd over de bewering dat het loon voldoende is. Wenscht 12 Wethouder de Breuk beantwoordt. In verband met een vergelijking door den Heer Groot, geeft de Voorzitter ten beste, dat het niet aangenaam is voor B. en W. de pas verhoogde Wethouders-jaar- wedden telkens te pas te brengen. Nog de Heeren de Braai, Kleynen- berg en Stolp. De Voorzitter bespreekt nog de zaak, nog eenige spraakverwarring. Voorstel Modoo in stemming wordt aangenomen. B. en W. wenschen het salaris van den Havenmeester-Inspecteur van ƒ1300 op ƒ1400 te stellen. By onderhoud van Gemeente-eigen dommen werd voorgesteld de jaarwedde van den concierge van den Doelen niet te verhoogen, doch B. en W. meenen dat de verhooging billijk is. De overhaal aan het Donkere Spaarne wenscht men te doen vervallen. B. en W. pleiten voor het behoud. Dit werd goedgekeurd. Aanstelling van een len teekenaar achtte men onnoodigdit zou 1600 uitsparen. Er wordt echter op gewezen, dat tijdelijke hulp voor het teekenwerk niet voldoende is. Tot regeling van de jaarwedde van den tolgaarder wegwerker aan de Leid- sche Vaart vinden B. en W. geen termen. De Heer Groot wil dat de stukken van dien aard voortaan worden gecorrigeerd en wil de jaarwedde met /100.— ver hoogen. De Voorzitter beantwoordt het punt correctie, 'tis niet om de menschen „in 't ootje te nemen," dat de stukken worden opgenomen zooals ze zijn. Voor stel Groot wordt verworpen. Den post ƒ182.50 voor toezicht op de stookgereedschappen wenscht men te doen virvallen. B. en W. achten dit toezicht noodzakelijk. De Heer de Breuk licht toe; het toezicht moet er wezen. De Heer Modoo meent, dat dit toezicht behoort bjj het opzicht op de schoolge bouwen. In stemming wordt het Voorstel Modoo in deze verworpen. Bjj onderhoud van straten en wegen werd in de afdeelingen met ingenomen heid begroet een voorstel om een flink bedrag uit te trekken voor straatver nieuwing en verbetering. Ook werd daar bij asphaltbestrating wenscheljjk geacht. Het laatste beamen B. en W., doch met het oog op het vele opbreken nog niet aan te bevelen. De bestrating wordt geleidelijk in orde gebracht. De Heer Schram meent een plan van bestrating gewenscht. en vindt B. en W. niet meegaande, waartegen de Voorzitter i opkomt. Breedvoerig werd het punt bestrating besproken. De heer Modoo wenscht dat de meerdere aangevraagde gelden niet besteed worden aan trottoirs, waar ze niet noodig zijn. De post werd vastgesteld volgens voorstel B. en W. Bjj het punt wandelplaatsen en plant soenen betuigde de le Afdeeling ingeno men te zijn met Springers werk in den Hout. Het ligt niet in de bedoeling den post voor wandelplaatsen en plantsoeneu hoo- ger op te voeren. Heel wat gepraat over het loon van den jongen bjj den bloemist-voorman. De Heer de Braai geeft in overweging de prikkeldraadversperringen weg te doen. De Voorzitter deelt mede dat dit een tjjdelijke maatregel is, doch afschei ding bljjft nog noodig. In de afdeelingen werd geklaagd over het verontreinigen van openbare muur vlak ten en dit meende men te voor komen door meer urinoirs. B. en W. zijn voornemens voorstellen in deze te doen, maar wezen op de moeieljjkheid tot plaatsing, niemand wenscht een urinoir in zjjn nabjjheid. Gewezen werd op het misbruik in deze bjj telefoonpalen. De Heer van den Berg vraagt een urinoir op de algemeene begraafplaats. B. en W. zeggen overweging toe. Bij Openbare veiligheid werd geklaagd over baldadigheid der jeugd. Van samen werking van ouders en onderwjjzers met de politie verwachten B. en W. echter veel. De Heer V. d. Kamp bespreekt de verhooging van politie voor een adjunct inspecteur. Ook is beter contróle noodig. Stelt voor de post met 800.te ver minderen. De Voorzitter licht toe. De contróle heeft op bevredigende wijze plaats, al is het een ander systeem als de Heer V. d. Kamp bedoelt. De Heer V. d. Kamp trekt zijn voor stel in. Geklaagd wordt over onvoldoend po litietoezicht in 't Noorderkwartier, wat het Hoofd der politie betreurt en ver zoekt omschreven klachten. Een hulppost zal voorgesteld worden na de grenswij ziging. De Voorzitter deelt mede, dat die be waking hetzelfde gaat als elders in de gemeente. De Heer Groot bespreekt de aanstel ling van een inspecteur voor de politie- administratie. De Voorzitter licht toe, dat dit geen baantjesscheppen" is. Het voorstel werd niet ondersteund. Bjj onderhoud van brandbluschmate rieel is betoogd de wenschelijkheid om de assurantiemaatschappjjen een deel der brandweerkosten te doen dragen. B. en W. zien niet in hoe dit mogeljjk zou kunnen gemaakt worden. Ingevolge een bemerking wordt mede gedeeld, dat het plan bestaat om in het loopende jaar de loonen der lantaarn opstekers te regelen. In een der afd. werd aangedrongen op loonsverhooging van den kuiper en een smidsbankwerker bjj de gemeente reiniging. Omdat evenwel de loonen bjj dezen tak van dienst onlangs zjjn ge regeld, gingen B. en W. hier niet op in. De Heer V. d. Kamp stelt voor den post te verhoogen met 310.68. De Heer Stolp wenscht met B. en W. mee te gaan. De Heer de Braai wil ten opzichte van gemeentewerklieden geen uitzondering. Voorstel V. d. Kamp wordt verworpen. Financiën stelt voor het subsidie aan het vaccinatiebureau te brengen van 800.op f 600.B. en W. ver eenigen zich er mee. De post bljjft onbesproken. Voorgesteld wordt de kosten voor dé Gezondheidscommissie met 200.te verminderen. B. en W. erkennen dit, doch stellen voor den post te splitsen in plaatseljjke Commissie 625.en rjjkscomm. 1.welke laatste dan nu 1 Aug. 1904 kan versterkt worden. Bljjft zoo. Omtrent schoolkachels zal voor de nieuwe lokalen ernstig overwogen wor den welke systeem het meest aanbeveling verdient. De Heer Modoo vraagt om teruggave van 2% als verplichte bijdrage der onderwjjzers aan het Rjjkspensioenfonds. De Heer Kleynen berg gaat hierin mede, doch zou een afzonderlijk voorstel op een anderen tjjd wenschelijk achten. Dit werd aangenomen. Gevraagd werd of alles gedaan is om het herhalingsonderwjjs te doen bloeien, aangezien de inschrijving van leerlingen hier veel geringer is dan elders. B. en W. deelen mede, dat door hen aan de verplichtingen der Wet in deze. is voldaan. De opmerking is gemaakt of de huur van den grond der gildegoederen, waarop 1 school Koninginneweg staat, met het oog op de rjjksbjjdrage niet kan ver hoogd worden. B. en W. verklaren zich bereid dit te onderzoeken. Het gebouw der H. B. S. werd zeer onhoudbaar genoemd. Zeer waarschjjnljjk zal de Raad eer lang in de gelegenheid gesteld worden zich in deze uit te spreken. De Heer Schram wenscht evenredig schoolgeld en het toelaten van sommige kinderen aan de H. B. S. kosteloos. De Heer N. Kruseman beantwoordt. De Heer Schram wenscht een onder zoek in zake evenredig schoolgeld. Gevraagd werd of niet wat meer reclame kan gemaakt worden voor de Stadsbibliotheek. B. en W. hebben tot heden van de reclame weinig resultaten gezien. Omtrent concurrentie, welke de Am bachtsschool particulieren zou aandoen, zou de Raad kunnen nagaan op welke wjjze die het best zou kunnen gekeerd worden. Het mag geen reden zijn om het subsidie te onthouden. De Heer V. d. Kamp bespreekt dit punt. De Heer Kleynenberg gevoelt niet veel voor dit punt concurrentie. De Heer van Lennep deelt mede, dat voor particulieren niet, voor werkbazen wel gewerkt wordt tegen korting voor den laatste en dan nog alleen als het overeenkomt met het leerplan. De Heer Stolp beaamt dit. De eerste Spreker bespreekt het be ginsel, en hoopt, dat het volgende jaar de post subsidie voor de Ambachtsschool van de begrooting zal verdwenen zjjn. De Heer Bejjnes betreurt dat de Am bachtsschool op deze wijze besproken is. Gewezen werd op de groote sterfte van kinderen beneden 't jaar en het denkbeeld aangegeven om aan ieder, die de geboorte van een kind komt aan geven, een boekje uitreiken, betreffende „de opvoeding van het kind in het eerste levensjaar." B. en W. meenen zich te moeten onthouden van het geven van genees kundige adviezen. De Heer Van den Berg beveelt het punt sterk aan. De Heer Kleynenberg wenscht althans een memoriepost. De Heer Schram stelt voor het boekje uit te reiken. De Heer Rasch wil de zaak in de gezondheids commissie ter sprake brengen. In verband met den toestand waarin de kinderen in het Stads Armenhuis verkeeren ten opzichte van het gemengde gezelschap waarin zjj verbljjven, werd gevraagd naar de vooruitzichten van een nieuw Armen- en ziekenhuis. Loffelijk werd genoemd de toewijding van den directeur der Inrichting, wat B. en W. aanleiding gaf te verzoeken diens jaar wedde met 100 te verhoogen en tevens de mededeeling dat de oprichting van een nieuw gesticht in voorbereiding is. De Heer Kleynenberg brengt hulde aan de werkzaamheid van genoemden directeur. De post bijdrage tot vorming van een reparatiefonds voor afdeeling eleclriciteit der lichtfabrieken vond bestrjjding, maar werd door B. en W. verdedigd. De Heer Modoo wenscht dien post te vinden op de exploitatie. De Heer Kruseman verdedigt den post. In stemming wordt voorstel volgens begrooting aangenomen. Sommige leden wenschen den post Buitengewone uitgaven voor publieke werken met f 3400 te verminderen voor de inrichting van de boomkweekerij aan de Kleverlaan. B. en W. vinden die inrichting goed- kooper dan aankoop van boomen. De Heer Modoo stelt de vermindering voor omdat wjj er met ƒ3400 niet af zjjn. De Heer van Lennep verdedigt den post. De Voorzitter licht nog toe. Wethouder de Breuk verklaarde zich ook tegen den post van 3400. Zeer zeker kon men de benoodigde boomen goedkooper koopen, dan zelf te kweeken. en is bepaald tegen eigen boomkweekerij aan de Kleverlaan. Voorstel Modoo wordt aangenomen. Ontvangsten liep tameljjk vlug af. Bjj punt 17 k wam weer ter sprake de openbaarmaking der belastingkohieren. Er werden bezwaren tegen aangevoerd, doch de meening werd uitgesproken de wenschelijkheid om elk Raadslid toe te zenden een staat van belastingschuldigen en aanslagen. B. en W. bljjven overtuigd, dat de kohieren niet openbaar moeten zjjn. De Heer Schram wenscht de uitkomst te weten van al- of niet openbaarmaking der kohieren in andere gemeenten en wenscht eigen aangifte. De Heer Rasch meent, dat dit nu bjj de begrooting niet behandeld kan worden. De Heer Schram denkt er later op terug te komen. Voor inkomsten, gebruik van openbare gronden voor leidingen der lichtfabrieken hoopte men op retributies. Voor de begrooting van 1905 wordt deze in 't vooruitzicht gesteld. De Heer de Braai wenscht met be trekking tot het bezoek van het ge meentelijk Museum ook nog op andere dan op Zondagen kosteloos open te stel len. Verzoekt dit in een volgende ver gadering te behandelen. De Heer Schram verklaart zich tegen de staangelden op de kermis. Meent dat inkrimping noodig is. Wil de Gemeente langzamerhand vrjj maken van dien post en pleit voor verplaatsing van de kermis buiten de Groote Markt. De Heer Modoo wenscht ook verplaat sing en geeft dit in overweging. De Heer Kleynenberg meent, dat de hooge ontvangpost een waarschuwing moet zjjn, want wie brengt den post op? Als die menschen dit inzien, zal de kermis van zelf wegsterven. Nog de Heer Schram. De Voorzitter deelt mede, dat van B. en W. geen voorstel tot afschaffing der kermis kan verwachten. Bjj ontvangsten van verschillenden aard vond instemming het denkbeeld om het tonnenstelsel te doen verdwjjnen, voor afgegaan door herziening en werd krach tig aangedrongen op verplaatsing van de belt. B. en W. zullen binnenkort voor stellen, met het plaatsen van nieuwe tonnen op te houden en zoo mogelijk het tonnenstel op te heffen. In antwoord deelen B. en W. mede dat de kosten voor verplaatsing van de belt aanzienlijk zullen zjjn. De Heer V. d. Kamp bespreekt de zaak. Afzonderljjk werd behandeld de be grooting der Duinwaterleiding. Opge komen wordt tegen een loon van 9. voor werklieden. De vraag of het wenscheljjk zou zjjn voor waterverbruik voor ieder denzelfden eenheidsprjjs aan te nemen, meenen B. en W. van te ingrjjpenden aard. Het vermoedeljjk batig saldo der ge meentelijke duinwaterleiding wordt ge schat op ongeveer 11,000.dat der lichtfabrieken op ongeveer 55000. welk bedrag 21 000.hooger zou zjjn, als de electrische centrale niet ƒ21000 der winst noodig zou hebben. De Heer V. d. Kamp meent, dat de Gemeente voor electriciteit denzelfden prjjs moet betalen als particulieren. Wethouder N. Kruseman bestrjjdt dit. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 2070498.67. De Heer van Lennep bracht dank aan B. en W. voor de buitengewone zorg waarmee deze begrooting is samen gesteld, wat een beleefd antwoord van den Voorzitter ten gevolge had. Ten slotte besloot de Raad B. en W. te machtigen tot aankoop van grond tus- schen Koudenhorn en Papetorenvest voor de gemeente tegen 9560. waarna de vergadering te half vijf ge sloten werd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2