verkregen, waarmede men zich zal moeten tevreden stellen, waar de waarde der landbouwhoeven zoozeer is achter uitgegaan en op vele plaatsen bosch wordt gevonden, waar vroeger hoeven bestonden. En nu is 't een sociaal be lang om naar gelang van de afgenomen waarde van den grond het belasting percentage matig te stellen. De Heer vau der Borch van Verwolde kan de vrijstelling van de schuren niet deelen. De Minister van Financiën beant woordde de sprekers en meent, dat het wetsontwerp tot bevredigende uitkom sten zal leiden. In de zitting van Woensdag is door de heeren Ter Laan, Helsdingen, Hugen- holtz, Van Kol, Melchers en Troelstra een amendement ingediend om artikel 1 van het wetsontwerp aldus te lezen Het bepaalde in artikel 2 der boven genoemde wet wordt vervangen door het volgende De belastbare opbrengst van gebouwen of gedeelten van gebouwen welke ken nelijk geheel of gedeeltelijk dienen voor de uitoefening van landbouw, veeteelt, tuinbouw, boom- en bloembollenkwee- kerij, wordt, voor zooveel zij daartoe dienen, gesteld op de helft der huur waarde, bepaald op den voet van het eerste, tweede en vierde lid van art. 4, en voor zoover zij voor woning bestemd zijn, op de volle huurwaarde, bij dat artikel bepaald. Het werd door den Heer Ter Laan toegelicht. De Heer van Dedem meent, dat de belasting aanslag door een en ander nog hooger zou worden, dan vol gens de wet van 1873 en dat er geen reden is om verpachte schuren lager te schatten. Hij acht het am. Ter Laan in strijd met de bedoeling der wet. De heer van den Borch van Verwolde doet opmerken, dat z. i. het amendement- Ter Laan c. s. eene tegenovergestelde uitwerking zal hebben dan het beoogde. In plaats van de hier bedoelde kleine lieden te helpen, zal men hen benadeelen. Trouwens, de personen met de gecom bineerde bedrijven zullen wel zeldzaam zijn; indien men althans eigenlijke boe renarbeiders niet met ambachtslieden wil verwarren. Niet de veldarbeiders zul len dus van de gunstige bepaling profi- teeren, maar de ambachtslieden, terwijl men anderzijds volstrekt niet moet den ken dat de eigenlijke kleine boeren van gemiddeld 3 hectaren bezit (een bezit van 100 hectaren behoort tot de zeld zaamheden) geen voordeel zouden heb ben van de wet zooals zij thans is voor gesteld. In verband met de besprekingen zoude de Minister het beter vinden als het am. werd ingetrokken en legt nog uit dat onder bedrijf per se moet verstaan worden het verkoopen van de gewonnen prcducten. Oveie nkomstig den gezon de gewonen en bruikbaren zin van bedrijf. Wie uitsluitend voor huiselijk gebruik een stukje land exploiteert, is geen landbouwer. Na verwerping van 'l amendement Ter Laan is het wetsontwerp onver anderd aangenomen, benevens de daar mede verband houdende wijziging van de begrooting van financiën. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel des voorzitters, om het wetsont werp tot aanvulling van de Militiewet voor de openbare behandeling aaa de orde te stellen, wordt aangenomen met 70 tegen 8 stemmen, terwijl thans in bespreking kwam het ontwerp Tucht scholen. Gewezen werd op de bijzondere be- teekenis van dit wetsontwerp, dat de opvoeding van het jeugdig geslacht, van jeugdige misdadigers raakt. Wij hebben hier te doen met een onvermijdelijk uitvloeisel van de Kinderwetten, die echter een ruime plaats openlaten voor het particulier initiatief. De hier bedoelde tuchtscholen moeten echter van over heidswege worden ingericht. De overheid kan zich echter niet plaatsen op het standpunt van de ouderlijke tucht. Hjj hoopt echter, dat het particulier initia tief zich bjj de opvoedingsgestichten het overwicht zal weten te verzekeren. De meening werd uitgesproken, dat men met deze tuchtscholen den goeden weg opgaat, den weg niet van bestraf fing of afschrikking, maar van belooning en vreesaanjaging. In een goed op voedingsstelsel kunnen beiden gemist worden. Tegen het isolement van de kinderen le klasse bestaat bezwaar. Het zal een verderfelijken en verontzede- lijkenden invloed hebben. De kinderen zullen bang worden en zich dwangvoor stellingen maken. De gemeenschappelijke opsluiting heeft ook hare nadeelen maar daartegenover staat dat de eenzame opsluiting niet zoo kort zal zijn, soms een maand kan duren. Waarom niet deze soort van kinderen tot een groep van bv. 12 vereenigd? Dan is er be hoorlijk toezicht mogelijk. De Heer Hugenholtz, hoewel met de zaak ingenomen miste noode enkele za ken in de toelichting, zooals de voor waardelijke invrijheidstelling als waar borg tegen niet-ontslag voordat voor hen een passende werkkring zal zijn gevon den. Voorts wil hjj die tuchtscholieren de gelegenheid geven hunne korter of langduriger opsluiting afhankelijk te stellen van hun eigen gedrag en vreest, dat gepensioneerde officieren aan het hoofd der school zullen geplaatst worden en hoopt dat de minister niet aan zijn stelsel van eenzame opsluiting zal blijven vasthouden; zich zal spiegelen aan het voorbeeld van Noorwegen, Fngeland, Amerika, overal waar men door het opvoedingsstelsel wonderen heeft bereikt, en zorge ook te untwikkelen de kiemen van goedheid die in iedere kinderziel sluimeren. Donderdag werd de beraadslaging over Tuchtscholen voortgezet. De Heer Verhey deed opmerken, dat men hier minder aan opvoedings dan met tuchtscholen moet denken, en zjj moeten als proef aanvaard worden, doch de Minister zou zjjn systeem verbeteren door de afzondering te beperken. Spreker keurt af uitsluitend internaat en den ongehuwden staat van het personeel. De strafien moeten aan bepaalde regelen zijn en dan zjjn vier tuchtscholen te veel. De Heer De Visser, acht voor de tuchtscholen het particulier initiatief van groote beteekenis. Hjj hoopt, dat men van christelijke zijde paedagogen zal opleider), die bjj de vacatures een eer lijken strijd met anderen kunnen aan gaan. Wilde men aanstonds den weg opgaan van distributie naar den aard en de gesteldheid der kinderen, dan zou men met 4 tuchtscholen voor jongens en 1 voor meisjes niet kunnen volstaan en zeker een dubbel aantal moeten stichten. De verplichte ongehuwde staat heeft ook sprekers sympathie. De heer Schokking is ook na de rede van den heer De Visser niet overtuigd, dat beperking van het aantal scholen niet mogelijk zou zjjn. Spr. hoopt dat niet verder gegaan zal worden dan voor een proefneming noodzakelijk is. Die proefneming zjj uitstekend. Beknibbelen op de kosten van inrichting wil hij dan ook niet, maar beperking bjj de stich ting der scholen ware wenschelijk. Na verschillende replieken en verwer ping van een motie van den Heer Hugen holtz van den volgenden inhoud „De Kamer, van oordeel dat individueele afzondering niet dan bjj hooge uitzon dering en dan nog alleen als tuchtmaat regel op de gedetineerden in de tucht scholen moet worden toegepast, gaat over tot de orde van den dag," werd het wetsontwerp Tuchtscholen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Sultan heeft aan keizer Wilhelm eenige stukken van den gevel van het kasteel Masjita bij Amman ten geschenke gezonden, die reeds aan boord van een schip geladen en naar een Duitsche haven onderweg zjjn. Prof. Euting uit Straatsburg, die Masjita herhaaldelijk bezocht heeft, had door het overleggen van fotografiën de belangstelling van den Keizer gaande gemaakt voor de rjjke ornamentiek van het beeldhouw werk in den gevel. De Sultan heeft, toen hij dit vernam, voor den Keizer de beste stukken uit den gevel laten zagen. De heele verzameling heeft een gewicht van 80 ton. De minder goed bewaard gebleven deelen zjjn aan den gevel van het kasteel gelaten, zoodat er nu te Masjita niet veel merkwaardigs meer te zien zal zjjn. In de Kaapkolonie worden nu vor deringen op de militaire autoriteiten uitbetaald. Eindeljjk! Munchen gaat door voor de stad waar het meeste bier gebrouwen wordt, ter wijl de Muncheners als fameuse bier drinkers bekend staan. In de laatste jaren neemt het biergebruik er echter af. Terwijl in 1901 in de biei>tad 1,712,995 HL. verbruikt zjjn, bedroeg dat quantum in 1902 1,517,998 HL., dus ongeveer 200,000 HL. minder. Als men echter ziet, welke vervaarlijke hoe veelheden de Muncheners vroeger plach ten te gebruiken, ligt het vermoeden voor de hand dat door overmatig gebruik minder weerstandsvermogen is ontstaan, tusschen 1886 90 dronk elke Munche- ner, zuigelingen medegerekend, gemid deld 487 L, in het jaar, tusschen 1991 95 412 L., in 1896 401 L., in 1897 395 L., in 1898 391 L., in 1899 364 L., in 1900 356 L., in 1901 341 L.en in 1902 ïnog maar" 298 L. Uit andere Beiersche steden, als Neurenberg en Augsberg wordt eveneens een vermin dering van het bierverbruik gemeld. Zekere Duitsche luitenaDt Bilsen heeft een roman geschreven, waarin de han delende personen tot den militairen stand behooren. Nu meenden verschillende officieren in deze personen zich zelf te herkennen. Hierbjj kwam nog, dat de karakters niet altjjd het stempel der1 zedeljjkheid droegen. Vandaar een proces. De krijgsraad veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf. Bilse heeft zjjn ontslag genomen. Donderdag is de nieuwe spoorwegbrug te Velsen met goed gevolg beproefd in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. De brug is ontworpen door den inge nieur Van Schaick en gebouwd door de werken van Cockerill te Seraing (Bel gië). Zjj is daar in deelen geheel gemaakt onder leiding van den hoofdingenieur Galopin en te Velsen opgesteld door den heer D'Urbuy onder toezicht van den rjjks-ingenieur N. C. Kist en den ingenieur Franjois. Deze brug is de grootste draaibrug in Europa, 168 M. lang, het vaste ge deelte 58 M., het draaibare 128 M., dit laatste heeft een gewicht van 1400000 KG. Bij de beproeving werd zjj belast met vier locomotieven van 76 ton elk en acht zandwagens van 20 ton elk, een totaal gewicht van 464 ton. Bjj het oprjjden had geen uitzetting plaats; tijdens de belastingsproef bedroeg deze een half tot één millimeter, terwjjl 16 millimeter doorbuiging werd waarge nomen. Na opheffing van de belasting keerde de brug volkomen tot den vorigen stand terug. De Tweede Noordhollandsche Tram (de lijnen Edam en Alkmaar) gaat op 1 December over aan de Hollandsche IJze ren Spmjj. De heer Th. Sanders treedt dan af als directeur. Nu het meer en meer tot zekerheid gaat behooren, dat Haarlemmermeer, na verloop van enkele jaren, in 't bezit zal geraken van een spoor, begint er te Hoofddorp nu reeds leven te komen, alwaar dan ook 't station zal gebouwd worden. Verscheidene huizen worden nu reeds afgebroken en door betere en flinkere vervangen. Nog tal wachten op het aanstaande voorjaar om diezelfde verandering te ondergaan. Een en ander is ook een noodzakeljjk gevolg van den lagen stand der huizen als gevolg van 't krimpen van den grond en 't voort durend ophoogen der wegen. Weer anderen koopen in voorbaat bouwgrond, die hier niet te veel voor handen is, wjjl men nog meer stjjgende prjjzen wacht en door te bouwen wanneer dit noodig is. Haarlemmermeer maar vooral Hoofddorp gaat naar alle waar schijnlijkheid eene goede toekomst tege moet. Bjj den landbouwer H. Boot aan de IJweg te Haarlemmermeer, is een felle brand uitgebroken, waarschjjnljjk ont staan door een gebrek in den schoorsteen. De woning gedekt met riet is geheel verbrand, van den inboel kon bjjna niets gered worden. 35000 pond hooi, 1V» H. A. ongedorschte boonen benevens l'/j H. A. onged. haver is mede een prooi der vlammen geworden. Eene hoe veelheid gedorschte tarwe, erwten en eene hoeveelheid aardappelen, werden mede door de vlammen vernield. 80 kippen, jachtwagen, tuigen en landbouw gereedschappen konden nog gered wor den. Schuur en schelven bleven door de krachtige werking der spuit behouden. Geassureerd los en vastgoed, bjj de Oud Carspelsche Mjj. en de Jong Co. H lAKLJiJ! 13 November 1903. De Turf-Collecte voor de Gerefor meerde Armen heeft opgebracht de som van f 535.73t/j. In vHumanitas" vergaderde Don derdag 42 November op initiatief van de Afd. Haarlem v. d. Ned. Chr. Geh. Onth. Bond een tiental personen, ten einde te beraadslagen, wat in Haarlem le doen met het oog op de a.s. Drank wetsher ziening. Vertegenwoordigd waren: deafdeeling Haarlem v. d. Ned. Ver. t. Afsch. van Ale. dr.de Geheel Onthouder Spaarkas de afd. Haarlem v. d. N.O.P.G.; de loge nOlivioi v. d. Goede Tempelierde afd. Haarlem v. d. Ned. Chr. Geh. Onth. Bond. De Afd. Haarlem v. d. Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, berichtte dat zjj geen af gevaardigde had kunnen zenden ten oor- zake van het korte tjjdsverloop tusschen de uitnoodiging en de samenkomst. Besloten werd tegen den 26sten Nov. 's avonds le 8 ure in „Humanitas" al de drankbestrjjdende vereenigingen te dezer slede uit te noodigen zich te doen vertegenwoordigen, ten einde een comité van actie te vormen. In de Rotonde van het Museum van Kunstnjjverheid is thans eene zeer eigenaardige tentoonstelling geopend, die betrekking heeft op de beeldhouwkunst in hare uiting als opvatting van het menschbeeld onder de meest verschil lende culturen van af het Oud-Egyptische tot het moderne tjjdperk Zondag is de toegang kosteloos. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Nov. W. F. J. de Graaf en J. E Meure. P. Kloos en M. A. de Z&aijsr H. A. Waning en H. Vermeulen. J. M. Felle- mans en C. E. Cramer P. J. Klaaren en J. van Lierop. GETROUWD. 11 Nov G. Kluver en M. Winkels. G. F. de Bruijn en A Wagemaker. D. Niclai en M. Hogeboom van Buggenum. T. Bakker en C. Honmg W. Koeleveld en C. Zorge. J. Bijster en J. van Djjk. A van den Broek en C Bruins. P. Appelboom en M. Fris. L. J. W. Ave- ling en G. Molenaar. H. Rerout en J. van den Bjfch. J. Schispers en J. G. van Eeden. J J. Sohager en J. G. van 't Vlie. H. Kneijn.berg en B. Helling. G. P. Alders en C F. Versteeg. J. van der Werff én W. J. van Huizen. A. W. N. Heemskerk en J. M. Bergers. 12 Nov. J. W. Dicrmanse en C Hartog. GEBOORTEN. 3 Nov. M. F. Vermeer geb. Janssend. 4 Nov. A. Campiens geb. Bakker z. J. M de Graal!' geb Vester z. M. de Vries geb. Wijker d. C. A. Piepers geb. de Winter d. J. Venema geb. de Maakerd. 5 Nov. H. J. Schipper geb. v d. Kaaij d Y. v.n Rijn geb. t Hooft z. 6 Nov P. J. Hoekstra geb. Louws z. - M. J. van Kam pen geb. Pistoor z. J. H. Meijer geb. Voorneveld d 7 Nov. N. Veis geb Over- water z A. M. Teeuwen geb vauKerseld. C. G. Marselje geb. Uljee z. 8 Nov. C. J. J. Kunkeler gsb. van Uden z. W. de Joode geb. Koper z. A. C. Menre geb. Redeker z. A. B. Hartkamp geb. Muis z. J. van Veis geb. Jongejan d. 9 Nov. W. Hes-ling geb. van Raalte z. M. S. Terol geb. Switser z. 1. J. Peper geb. Goedhart z. J. J. Koessingh van lterson geb. Luitjes z. A. H. van Beek geb. Vorst z. 10 *ov. M. E. Smit geb. Pel z. F. J. M. Do-ée geb. Huis in 't Veld z. 11 Nov. C. Mol geb. Kother z. J. H. Groen geb. Srqueira z. A. van der Voort geb Lassehuit, z. OVERLEDEN. 6 Nov. A. G. Burghout 6j. d., Nassaulaan. M. H Willemsen geb v. Beijeren 41 j., Gaelstraat. 7 Nov. J. T. Boerkoel 83 j., W. Geldeloozepad. 8 Nov. S. T. van Wort 4 j. z., L. Heerenvest.D W.Oud- hoff geb. de Roos 69 j„ L. Margarethastr. 9 Nov. H. J. v. Schooten 4 j. z Kl. Houtstr. U. J. Pennarts geb. Mols 62 jZ. Pol derstraat. 10 Nov. W. de Klijn 59 j., Burgwal. R Nederkoorn geb. ter Maten 35 j„ Weversstr. 11 Nov. M. P. de Ridder 68 j., Gasthuisvest. 0R6ELBESPELIN8 in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 17 Nov. 1903, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA 1. Sonate No. 1...Mendelssohn. a. Allegro moderato. 4. Adagio. e. Ree. et Finale, AndsnteNiels W. Gade. 3. Prelndinm en Fogs No. 3.. Mendelssohn. 4. Meditation No. 2A. Gnilmaat. 5. Aria: Pas VobiscumFr. Schubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2