HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 93. Uitgave van DE ERVEN DOOSJES Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG November TE HAARLEM Zondag Nov. 1903. E R 0 N I E K TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDINB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden —,25. franco p. post —,40 Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentién worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. BUITENGEMEENTEN. Waar niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Eglise Wallonne. 9Vj heures, Ecole du Dimanche. lOVs heures, ilr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 Vs ure, Ds. Mulder. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Tibben. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Kropveld. Pred. te Rijswijk, 's Avonds 5 Vs ure, Ds. Kropveld. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. Woensdag. 's Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderlinge Vergadering. Nam. 12 ure, Zondagsschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Dinsdag. 's Avonds 8Vs ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evang. Lutheriiche Kerk. Voo m. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. Pred. te Medemblik. Bldemendaal. Niet ingekomen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. 's Avonds 7 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Plug. Pred. te Katwijk aan Zee. Voorbereiding. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. 's Avonds 7 ure, Ds. Balion. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. van Bakel. Nam. 1 ure, Zondagsschool. (Nassaulaan). 's Avonds 6Vs ure, Ds. Poolman. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. 's Avonds 6 ure, Dr. Elhorst. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Visser. Herv. Pred. te Assen. Repetitie Zangkoor 11 Vs ure in de kerk. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Nam. 6 ure, Ds. de Sopper. Velseroord. Voorm. 10 ure, de Heer Gulteling. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Pred te Hoofddorp. Wegens afwezigheid van den Burge meester en ongesteldheid van den oud sten Wethouder, den Heer de Haan Hugenholtz, werd de Raadsvergadering van Woensdag gespresideerd door Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman. Mededeeling werd gedaan van de aan besteding van ophooging van gronden enz. op het terrein van het Gemeente slachthuis waarvan de inschrijving de raming heeft overtroffen. Gevraagd wordt als aanvullingssom f3000.Na eenige discussie werd de som toegestaan. Ter tafel kwam ter vaststelling, de ontwerpstaten voor de pensioenverorde ning. In de vorige vergadering had de Raad verzocht een opgaat van alle per sonen in dienst der gemeente, niet voor komende in de eerstbedoelde. B. en W. hadden thans ook die verlangde lijst aangelegd, waarop voorkomen de perso nen, die, omdat hun werkzaamheden in dienst der gemeente niet hun hoofdberoep zijn, volgens de opvatting van B. en W. niet in de termen der pensioenverorde ning vallen. De Heer V. d. Kamp had nog een voorstel ingediend om in de lijst nog eenige categoriën op te nemen uit de aanvullingslijst, en ook van den Heer Bijvoet c.s. De laatste licht het voorstel toe. Hij meent bemerkt te hebben, dat B. en W. op de staat alleen hebben geplaatst zulke personen, die bun hoofd salaris van de gemeente ontvangen. Wij hebben tijdelijke ambtenaren, die in dienst der gemeente aan gevaar bloot staan. Het beginsel van B. en W. be hoort te worden losgelaten, vandaar het voorstel. De Heer V. d. Kamp verdedigt ook zijn voorstel, heeft daarom zich bepaald tot hen die een vaste aanstelling en vast salaris hebben. De Heer Kleynenberg zou wenschen te kennen het verschillend standpunt der voorstellers. De Heer Schram merkt pp, dat vele tijdelijke ambtenaren vallen onder de ongevallenwet en dan zal voor velen de keuring een beletsel zijn. Zal overigens met de lijst van B. en W. meegaan. De Heer Modoo bespreekt de kwestie. Meent, dat ieder die een aanstelling en vast salaris geniet, op de lijst behoort. De Heer Stolp meent, dat b.v.b. ge neeskundigen tijdelijke ambtenaren zijn, evenals agenten 4e klasse en dus niet op de lijst behooren voor te komen. De Heer Thijssen, die de aanvullings lijst aanvroeg, gaat mede met voorstel Bijvoet, is van opinie, dat zij op de lijst behooren. De Heer V. d. Kamp wil ook die personen opnemen met het oog op inva liditeit, zooals de Heer Bijvoet bedoelt. Nog de Heer Bijvoet, meent dat ook de Burgemeester op de lijst behoort te komen, wat de Heer Groot niet wil. Verschillende heeren hebben nog het woord. De Heer Rasch wenscht een lijst van catagoriën, waardoor zal opgelost zijn, of men behoort op het ouderdoms- of op het invaliditeitsstaatje. Wenscht lijsten in deze te vormen, en later te beslissen. De Heer H. D. Kruseman doet op merken, dat voor sommigen het pensioen 25 ets. per 3 maanden zal zijn, waar de Heer Thijssen nog op antwoordt. In stemming wordt het lijstje van de Heeren Bijvoet c.s. gebracht. Persoon voor persoon, dus eindelooze stemming. Daarna kwam de lijst van B. en W. aangevuld met zeer weinige van het lijstje van de Heeren Bijvoet c.s. in stemming. De Heer B(jvoet zal tegen stemmen omdat z.i. het principe verloren is geraakt door de stemming. Bijzondere spraakverwarring De l(jst van B. en W. met aanvulling werd aangenomen. Voorstel V. d. Kamp in zijn geheel verworpen. Lijst Weduwen en Weezen werd aan genomen. In 1902 was door J. Joosten een adres ingediend in zake kinderkleeding en voeding, waartoe de leerplichtwet de bevoegheid verstrekt. B. en W. badden geadviseerd tot af wijzende beschikking, aangezien van particuliere zijde, waar het noodig is, in het noodige voorzien wordt. Het Haarlemsch Arbeiders-Secretari aat gaf haar bevreemding over dit ad vies te kennen en de Heer Hugenholtz kwam laatstelijk met een voorstel om voor kleeding voor behoeftige school kinderen een som van f 1700.— te bepalen, waaruit zou kunnen blijken, dat dit punt voeding is losgelaten. De Heer Hugenholtz heeft het woord. Er is betoogd dat het werk der Com missie in deze behoort te worden uit gebreid. Kleeding blijft echter noodig omdat op dit gebied niets geschiedt. Daarom is dus gemeentehulp noodig. Uit de rapporten der hoofden is ge bleken, dat verzuimen wegens gebrek aan kleeding als ziekte wordt genoteerd. De Voorzitter verzoekt dat geen namen van rapporteerende hoofden genoemd worden, wat den Heer Hugenholtzschynt te prikkelen, maar waaraan hij toch gevolg geeft en treedt in een uitvoerige beschouwing ten opzichte van kinder voeding. Verschaffing van kleeding zou een stap zijn in de goede richting, doch hij houdt rekening met de toestanden, niet met een beginsel. Be veelt aanneming sterk aan en wenscht de f 1700.op de begrooting van 1904. De Heer Kleynenberg meent ook dat hulp noodig is. Meent, dat die van partikulieren behoort te zijn. Het is Spreker gelukt in deze de medewerking van de Vereeniging Kindervoeding te kunnen mededeelen, zoo noodig met gemeentehulp. De Heer Stolp, wenscht af te wachten, wat de Commissie in deze bereiken kan en inmiddels voorstel Hugenholtz te verwerpen. De Heer van Lijnden meent dat ge meentehulp in het belang van het alge meen, zeer ongewenscht is. De Heer Schram behoort niet tot de partij die in haar politiek program kindervoeding en kleeding heeft opge nomen. In 't algemeen vraagt hjjofde ouders niet voor drie dagen vo<ds°l be hooren te zorgen. Acht gemeentehulp als de Heer Hugenholtz wenscht, erg opge drongen. Schiet de Commissie finantieel tekort, welnu, dan is 't tijd om zich tot de gemeente te wenden. De Heer Groot geeft nogal af op de omstandigheid dat de kinderen in een reek naar het eetlokaal gaan. Maar kleeding is volgens de schoolhoofden zeer noodig. De Heer van Lennep noemt een en an der een premie op onberaden huwelijken. De Heer de Braai verkiest hulp boven het binnen brtngen van gemeente soci alisme. De Heer V. d. Berg is ook tegen een gemeentebedrag en komt op tegen het „schandehok" waarmee de Heer Groot het eetlokaal betiteld. De Voorzitter meent dat de nood niet van dien aard is, dat de gemeente be hoort in te grijpen. De Commissie Kindervoeding zelfheeft geen subsidie gevraagd. Bovendien loopen de rapporten der schoolhoofden zeer uit een en om verschillende reden is ge- meentehulp niet gewenscht. En dan de moeiel(jkheid der regeling. Juicht dus een Commissie in deze zeer toe, zij kan de behoeften kennen. Schieten de krach ten te kort, nu, dan is er de gemeente nog. De Heer Hugenholtz zegt tevreden te zijn doch had van den Heer Schram geen principieel bestrijder verwacht; houdt een lange rede ter wederlegging van de bezwaren door den Heer Schram bedoeld en laat niet na het motief van den Heer van Lennep tamelijk hatelijk aan te vallen. Trekt zijn voorstel in na de betuiging van den Heer Kleynenberg, dat de Com missie gereed is. De Heer V. d. Kamp stelt voor als

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1