Nieuwsberichten. motie van orde de beraadslagingen te sluiten. Den Heer Kleynenberg spijt het, dan niet in de gelegenheid te zijn onjuist heden aan te toonen, evenzoo de Hee- ren Schiam en de Braai. Motie V. d. Kamp wordt verworpen. De Heer Kleynenberg weerlegt nu eenige onjuistheden, o a. deelt hij mede dat de kinderen niet ter kindervoeding komen, als ze niet naar school behoeven, zooals op Woensdag en Zaterdag en de Kerstvacantie En dan wordt er werkelijk veel aan kindeiklee ling gedaan, hoopt dat de Commissie haar zeer moeielijk werk zal kunnen voortzetten. Nog de Heer Schram, die sterk op komt tegen sommige beweringen van den Heer Hugenholtz. De Heer Hugen- holtz toch alléén kent niet de nooden en behoeften der behoeftige arbeidersgezin nen. De Heer de Braai bespreekt nog de principieele bezwaren, ten slotte wordt tot afwijzende beschikking besloten, vol gens voorstel B. en W. De Voorzitter wil thans de vergade ring verdagen tot Donderdag, waartegen bezwaar bestaat. De Heer V. d. Kamp wil de verga dering schorsen tot acht uur, verworpen. Toen werd besloten de meest urgente zaken af te doen. Voorgesteld wordt tegen den prijs van '20.perM5 gronden behoorende tot de Gedempte Beek te veikoopen. Aangenomen. Voorgesteld wordt van het toegestaan bedrag voor den Haarlemmerhout, dit jaar 1400 meer te laten verwerken. Tot gemeente geneeskundige, vacature de Heer Hoogcarepel, benoemd de Heer G. Adrian; tot gemeente-geneeskundige, vacature de Heer P. W. Peereboom, werd her- noemd de Heer Peereboorn tot onderwijzers aan de Opleidings school voor Jongens de HeerenD. Ink- laar te Zutphen, M. G. A. Neunstiehl en J. de Jong, de laatsten thans werk zaam aan de Opleidingsschool voor meisjes. Daarna werd de vergadering gesloten. I)e Nutslezing. In de bovenzaal der „Vereeniging" had Dinsdagavond de eerste buitenge wone vergadering van 't Nut met dames plaats. Spreker was de Heer W. C. Goteling Vinnis van 's Gravenhage. Voorgedragen werd het blijspel „Les Romanesques" van Edmond Rostand, verialing van den Spreker. 's Sprekers voordracht is er op toege legd te boeien, nu eens in proza de handeling van het stuk uiteen zéttend, dan sommige der schoonste strofen in op de meest aantrekkelijke wijze dekla- meerend. Eerst beschiijving van 't tooneel, een hoek in een park meteen lioogen muur, daarop en jonkman, lezende mooie ge deelten uil Shakespeares Romeo en Julia, aangehoord door een jonge dame, in een aangelegen park. Tusschen die twee is liefde ontstaan, maar de vaders zullen die liefde tegenwerken, want zij zijn geslagen vijanden. En Romanesk plan wordt besproken en als dan alles zóó gaat zullen ze mekaar krijgen. In mooie verzen hebben ze elkaar verteld van hun liefde, maar. de vaders De oude heeren spelen echter come- die, in schijn vijanden, verbieden zij de jongelieden elkaar te zien, rekening houdende met 's menschen trek naar 't verbodene. Tusschen de oudjes ontspint zich een mooi weergegeven gesprek over den muur, zij hebben hun doel bereikt, de jonge menschen zullen vereenigd worden, maar 't lastigt is, 't zoo aan te leggen, dat partijen den toeleg merken.De vaders, even romanesk aangelegd als de kinde ren, beramen een schijnontvoering van de dochter, dan zal de jonkman haar redden, zij, bewogen door zooveel liefde, geven hun zegen, de vaders worden de beste vrienden, de oude muur valt. Een aardig tooneel is de schaking, alles loopt goed. De minnaar is een held. Vrede tusschen de vaders. fn het tweede bedrijf is de muur weg, maar de oude heeren zijn daarmee het romantische kwijt De jongelui evenzoo. Twist tusschen de papa's, die door alles te vertellen de jongelieden doen begrij pen dat zij als marionetten een voorge - schreven rol gespeeld hebben en de nota van den pseudo-ontvoerder brengt de rest aan 't licht. Hij komt betaling eischen, maar, „geen huwelijk, geen geld." De notaris, gereed het huwelijks contract op te maken, wordt weg ge zonden, de minnaar, moedeloos en ge krenkt, verlaat zijns vaders huis. In het derde bedrijf wordt de muur weer opgebouwd; de pseudoschaker is de metselaar. Het is hem te doen door list de jongelui weer bijeen te brengen, dan ontvangt hij zijn schakers loon. Hij veinst, het meisje te willen schaken, zegt dat hij den minnaar heeft gedood, zij meent, dat ze toch maar liever voor de aardigheid wordt geschaakt, maar op 't goede oogenblik komt de minnaar weer ten tooneele en in een innig mooi dicht ontboezemt hij het sluierlied. Maar de muur bleef. De jongen, zoo wel als de ouden hadden dien noodig. Zie, 't is nu niet een blijspel, dat U een onbedaarlijke lachbui zal aanjagen, maar er heerscht een opgewekte toon, m 't stuk. Het doet weldadig aan,... ook om de schoone voordracht. Als bijdrage gaf Spreker de vertaling van een schets, welke hjj betitelde als ïHet Model." Menig fijn gevoeld trekje mooi voorgedragen, sierde dit gevoelig opgevatte stukje menschenleven. Voordrachten in Teylers Stichting. In Teylers gehoorzaal hield Woensdag avond Prof. E. Dubois een voordrecht over het W/ater uit den Bodem. Na eenige algemeene opmerkingen omtrent waterverhouding besprak de Heer Dubois de af komst van het grond water in de provincies Noord en Zuid- Holland, welk punt, in de laatste tijden druk besproken, een punt van onderzoek door den Spieker heeft uitgemaakt. Nu eens sneller, dan langzamer dringt het water in den bodem tot het op een aardlaag koint die geen water door laat; dan vormt zich een bekken, uit gebreid waterreservoir, steeds met zoet water gevuld, zij het ook dat het opge loste kalk en ijzer bevat. Opgemerkt werd hier dat bijv. de Rijn ontzettend veel kalk opgelost houdt, waaruit ook de druipsteen bestaat. Onze zee-provincies hebben veel brak water, doch het zoete schuilt in den bodem, het drijft daar op zoutwater als zijnde soortelijk lichter, evenals als olie op het water drijft, het zoute water vermeng' zich niet met het zoete. De theorie in deze werd door een proef en bovendien door verschillende boringen bevestigd. Een schema van doorsnede van ons polderland werd vervolgens veiklaard, als uitkomsten van boringen. Zand is het hoofdbestanddeel met sterk afwis selende- kletbanken, doch deze bestaan slechts uit ongeveer dertig procent zuivere klei, daarboven zeer verspreid een veenlaag van een halven tot zeven meter diep en onder het kleihoudende zand grof zand of grind, dat soms keien bevat. Het veen bestaat uit plant aardige overblijfsels uit een tijd toen onze bodem twintig meter hooger lag. Het veen heeft een groot doorlatings vermogen evenals de zandhoudende klei, maar veen neemt ook veel water op en het water beweegt er zich langzaam uit. Het veen geeft alzoo zijn water aan de diepere lagen af, terwijl het bovendien de eigenschap heeft zout aan het water te ontnemen. Het zoete water heeft men leeren vinden op een diepte van ongeveer dertig meter beneden Amsterdamsch peil. Vervolgens werd de beweging van het grondwater besproken. Zooals het water aan de oppervlakte zich steeds in horizontale richting tracht uit te breiden, doet dit ook het grond water, het is de zwaartekracht welke dit verschijnsel veroorzaakt. Een proef maakte dit duidelijk. De afvloeiende beweging van het grondwater heeft plaats van de duinen naar de polders. Uit verschillende waarnemingen is gebleken dat verder de beweging plaats heeft uit de hooge naar de lage polders, zooals de Haarlemmermeerpolder. Spreker deelde mede, dat in den tjjd toen de Haarlemmermeer uit vier meren bestond, deze zoetwater bevatten, als gevoed wordende door water uit den Katwijkschen Rijn. Terwijl thans het water daar in kanalen en slooten brak is en ook dieper, is uit boringen gebleken, dat het grondwa: er er zoet is, toe te schrij ven aan de zoutonttrekkende eigen schap van het veen, waardoor het moet dringen om diepere lagen te bereiken, welke voorraad ook nog gestadig wordt aangevuld door den regenval, terwijl een en ander verklaart de aanwezigheid van zoet water in de diepe putten te Purmerende en te Schermerhoi n. De voordracht van Prof. Dubois, waarvan hier slechts een vluchtig over zicht gegeven wordt, verspreidt veel licht over het brandende vraagstuk van watervoorziening der steden. Op grond van een en ander mag veilig vastgesteld worden dat Haarlem met het systeem van grondwater voor de waterleiding goed geholpen is, dat de watervoorraad in zekeren zin onuitputtelijk is, al- tjjd onuitputtelijk in verband met de mate van wateronttrekkingen dat van de soms uitgesproken vrees voor brak worden van het water geen sprake behoeft te zjjn. Spreker vond een aandachtig en be langstellend gehoor. Tot Vice president van den Raad van State is benoemd Jhr. Mr. P. J. van Swinderen, Commissaris der Koningin in Drenthe. Met de landbouwwerkzaamheden is 't in Haarlemmermeer treurig gesteld. Veel land moet nog beploegd worden en nog weinig is uitgezaaid. Het uit gezaaide echter wat welig stond te groei en wordt nu weder door de slakken vernield, waardoor op nieuw weder ge zaaid moet worden. Komt er geen spoedige verandering dan zal het zaaien tot het voorjaar moeten wachten waar door dan weder weinig wintergewassen te wachten zijn. HAARLEM 20 November 1003 Het R.-K. Parochiaal Armbestuur alhier, deelt mede, dat de opbrengst der Donderdag gehouden Turfcollecte be draagt de som van 761.20T/s Op het Concert van Zondag 22 November,door Haarlemsch Muziekkorps voor de leden van het Brongebouw, zal Mejuflrouw Betzy van Greuningen, con certzangeres uit Amsterdam zich doen hooren, in composition van Haydn, Ver hulst, Zweers en Hol. De Heer E. Cats speelt het 4e Concert van Vieuxtemps. Het orkest voert onder meer uit, de ItaliaanscheSymphonie van Mendelssohn, en de scènes Pittoresques van Massenet. De Liedei tafel Haarlem's Zanggenot had het voorrecht gisterenavond, ter herdenking van het 35 jarig bestaan, een goed geslaagd feestconcert te mogen geven in de concertzaal der Soc. Ver eeniging. De Koorwerken, blijkbaar goed voorbereid onder leiding van den heer N. H. Andriessen, gaven van de samen stelling der zangvereeniging een goeden indruk, terwijl het sologedeelte, toever- - trouwd aan de talenten van mejuffrouw Anna Zur Haar (sopraan) uit den Haag, Carel Phlippeau, en den heer J. v. Steen- acker (baryton) uit Amsterdam, zich in gehalte en uitvoering daarbij waardig aansloot. De Stalboefhet meermalen gemaakte toondicht van den directeur, mocht bij deze reprise uitnemend vol doen; blijkbaar was het werk met bij zondere toewijding beoefend, waardoor de frissche en goed geschreven ensembles voortreffelijk tot hun recht kwamen. De heer Phlippeau wist van de sym pathieke Stalboef-partij alles te maken en mocht zich dan ook verheugen in een groot succes. De vermelding van dat succes sluit geen waardeering buiten van het werk der andere solisten. Naar de mate hunner krachten hebben allen het hunne bijgedragen om het met zorg opgezette concert te doen slagen. Moge het thans ingetreden nieuwe tijdvak Zanggenot's bloei bestendigen en zoo het zijn kan nog verhoogen. Niettegenstaande de officieele feest avond van Trou moet Bljjcken een intiem karakter droeg en het ons toch belang rijk voorkwam althans iets ervan te ver melden, was men zoo viiendelijk het volgende mede te deelen. De feestrede werd gehouden door den Heer Lieflinck, Keizer van Trou, waarna de Factor, de Heer Waller de berijmde viereeuwsche geschiedenis der Sociëteit voordroeg. Felicitaties werden ontvangen van de Besturen der Sociëteit „Vereeniging," de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cre- mer", de Kegelclub »de Kroon" alhier, en „Doctrina" te Amsterdam. De leden ontvingen een zilveren her inneringspenning, vervaardigd op het atelier van de Firma W. voet en Zonen alhierde kastelein een gouden horloge, de knechts een zilveren als aandenken. In het Museum van Kunstnijver heid is thans de tentoonstelling van de Dames Reesema Nierstrasz geopend. Deze Tentoonstelling geeft ons een overzicht op welke wijze het kunst naaldwerk kan worden toegepast op allerlei benoodigdheden bestemd voor de meubeleering. Zondag is de toegang kosteloos. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19 Nov. P. Slot en H. M. Willemse. P. D. Vallenduuk en G. C. R. de Valk. A. den Hertngh en C. Visarius. H. Keij- zer en W. Outjers. H. Brauckmann en M. van de Grootepoort. 18 Nov. B. M. H. Malherbe en M. van Velzen. P. Man- naart en J. H. van der Hart. H. B. van Velze en G P. Schoon. H. Idema en P. du Faian. GETROUWD. 17 Nov. Jhr. E J. Repelaer van Driel en R. J. Gravin van Limburg Stirum. 18 Nov. T. J. Teeuwen en P. Romijn. A. van Loon en M. Eennis B. van Tricht en M. van Eerde. J W. C. Vooges en C. W. Lichtenveldt. E. A. Hendriks en H. Huijpen. J. E. Prins en J. Siegerist. P. Knip en C. W. M. Hecre.19 Nov. B. B. M.. Sanders en M. C. Jsnsen J. G. Gimbsrg en A. M. Jonker. GEBOORTEN. 11 Nov. E J. Lajet geb. Ego d. A. van der Hart. geb van der Meij z. 19 N0v. J. P Zoon geb de Best d. M. C. Vige geb. van Waard d. J. M. Wijtzes geb Smi's z. 13 Nov. 1'. Ruij- sen&ars geb. Roozen d. E van Zalen geb. Nrgrijn d. C. van Gennip geb. van Brsgt z. M. van der Veldt geb Btuman d. M. de Groot geb van Berkel d. J. H. G M. Eendriks geb. Eeijerman z. M. G. Bijrjj geb. van Raaphorst d A. G. van Hemert geb Yelthujjsen z. A. C Barends g;b. van Zijl z 14 Nov. J. Kramer geb. van den Berg z. 15 Nov M. C. Heins- bergen geb. Frencken z. T. Brouwe- geb. Theurisz d. E Lamme'a geb. Hul-cher d. M. Korsman geb. Bo erman z. J. M. Nix geb Jansen d M. san Dam geb. van Hooff d 16 Nov. M. J. van der Meij feb. van Straten d. W. Scholte geb van en Otter d. 17 Nov. A. E Verh-jjde geb. Verputten d. A. Krnijer geb. Kuve- ne- z. G. Hoerc geb. Eoeve d. T. Zwaneveld geb. de Waal d. '8 Nov. C. de Vries geb de Brnin d. T Bogaard geb. Booker z B. Neugebauer geb. Bes- selsen z. M. G. Ylstra geb. Dotting- meijer z. E. Smils geb. van de Wall Perné z. 19 Nov. K. Ebbing geb Smitz. OVERLEDEN. 11 Nov. E C v. Wotrkom 3 m. z„ Beek- steeg. 12 Nov. C. H. v. Breemen geb. v. Roosenhagen 89 j„ Zijiweg 13 Nov. E C Boogaard geb. v Hemert 80 j., Ged. Oude Gracht B. J. Roelofs 6 m. d., Burgwal G. J. Warmer 20 j., Valkcsteeg. HM. Reinhart 5 j. z., KI. Heiligland. 15 v-ov. J. Houtzager geb. Bakker 77 j., Leidscheple n 16 Nov. G. M Uiterma-k 25 j Linschotenstraat. 17 Nov. H. Spie ring 81 j.. Jansstraat. J. H. Siammeijer 73 j., Spaarne. 18 Nov. M. van den Bo- gaa d 85 jBakkerstr. J. Menke 78 j., Janss'raat. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 24 Nov. 1903, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuge in (As moll.)Joh. Brahmi. 2. FantasieA. Hesse. 8. Sonate No 4J. S. Bach. a. Adagio. b. Andante. c. Un poco Allegro. 4. Allegro ModeratoNiels W. Gade. 5. Aria uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2