HAARLEMS CH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 95. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 28 November 1903. TE HAARLEM Zondag 29 Nov. 1903. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Psr drie maanden-,25 franco p. poet ,40. Afzonderlijke nommcrs 8 centen per stnk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en VrljdagavonO Advertentie», worden aangenomen tot DINSDAG en VBIJDAG des middagten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Egliso Wallonne. 9l/| heures, Ecole du Dimanche. 101/» heuree, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Vs. Mulder. 's Avonds 5 Va ure, Vs. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'i Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Vs. Mulder. Gemeensch. dienst. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. Woensdag. 's Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. (Nassaulaan). 's Avonds 61/» ure, Dr. van Bakel. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. 's Avonds 6 ure, Ds. Plantenga. Kemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. Haentjens. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Gemeente Vergadering. Nam. 12 nre, Zondagsschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Dinsdag. 'g Avonds 8Vs ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 nre, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 nre in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Dr. Gerth van Wijk. Emer Pred. te 's Gravenhage. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Eveng. ïiuthereohe Kerk. Voo m. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezind© Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1, ingang Oranjestraat. 's Avonds 6Vs ure, Ds. Sepp. Pred. te Beverwijk. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 6Vs ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 nre, Dr. Jonker. Nam. 2Vi ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Wustenhoff. Pred. te Sassenheim. Avondmaal. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Nam. 2Vi ure, Dr. de Sopper. Doopsbediening. Velseroord. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. 's Avonds 5 nre, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. Pred. te Haarlem. Eerste Kamer. De Kamer verga derde Dinsdag. Beëedigd werd het ge durende het reces herkozen lid, de Heer Sickenga, na onderzoek en goedkeuring der geloofsbrieven. Kennis werd gegeven van het zenden van een brief van rouwbeklag aan de familie Schorer, waarvoor dankbetuiging was ontvangen. Verschillende stukken werden naar de afdeelingen verzonden en daarna is de vergadering verdaagd. Tweede Kamer. In de Kamerzitting van Maandag werd nog door verschil lende Heeren deelgenomen aan de al- gemeene beschouwingen omtrent de Indische begrooting meest ter beant woording van hetgeen vroeger in het midden was gebracht. De 150 millioen bedoeld door den Heer Van Kol is ge noemd vullen van het vat der Danaiden, want zij zullen den inlander niet be schermen tegen de hebzucht der Chinee- zen, waartegen hij niet beschermd is, I terwjjl ook nog wordt opgemerkt, dat de Heer Van Kol het doet voorkomen, of hij alleen het weet. In de avondzittiog sloeg de Heer Hugenholtz nogal door wat den Voor zitter aanleiding gaf te verzoeken geener lei insinuaties ten beste te geven, daar die tot de onedelste middelen in het Parlement behooren. De Heer Van Kol kreeg ook nog een en ander te hooren in zake zijn voor gestelden verkoop van een deel onzer koloniën. Vervolgens kwam de Minister van Koloniën aan het woord. Een sluitpost van eigenlijken zin is de voorschotpost niet. Zeer beslist ontkent de minister gezegd te hebben dat die post geen fundament heeft of in de lucht hangt; hjj heeft alleen gezegd te beseffen wat er aan dat fundament ontbreekt. De minister is bereid met zijn ambt- genooten te bespreken of de post als een bijdrage kan worden uitgetrokken. Hij betwijfelt echter of zij er mee zullen instemmen. Voor Indië is 't financieel hetzelfde. Maar trekt men een bijdrage uit, dan praejudiceert men den lateren vorm van hulp, hetgeen met een voor- schotvorm niet 't geval zou zijn. De minister zal intusschen gaarne over de zaak in overleg treden. Verder is het den Minister aangenaam, dat de vertegenwoordiging met de re geering wil samenwerken om Indië voor verdere inzinking te bewaren. De algemeenc beraadslagingen werden nu gesloten en zou Dinsdag de behan deling der hoofdstukken een aanvang Dinsdag; kwam Hoofdstuk II (Uitga ven in Indië) in behandeling. Opnieuw werd gewezen op den grooten achter stand in Indië en de faillissementsrege ling, en werd urgentie der herziening van het drukpersreglement besproken. Op dit laatste punt was de Heer Troelstra aan het woord, noemende het een politiek instrument tegen hen die men treffen wil en aanleiding gevende tot willekeur. Verder is hrj van meening dat sommige onbeschroomde uitingen niet mogen onderdrukt worden. De Heer Van Kol bepleitte nog af schaffing van de koelie-ordonantie. De Minister verklaarde van de wenken betreffende de faillissementen gebruik te zullen maken. Het drukpers-reglement heeft intus schen de ontwikkeling van de Indische drukpers niet belemmerden de minister was derhalve van oordeel, de herziening te kunnen uitstellen totdat zjj van zelve aan de orde komt. Bij art. 13 zegt de Minister toe, dat zooveel mogelijk zal worden bevorderd de benoeming van gegradueerde griffiers bij de landraden. Bij Afdeeling Financiën wordt aan gedrongen op meer controle bij de ont vangsten ter voorkoming van kas tekorten De Heer van Kol vraagt waar de Indische millioenen zitten. Op papier zijn er belangrijke kassaldo's, maar waar de millioenen zijn kon men niet zeggen. En toch zijn vroegere achterstanden tegenwoordig aangezuiverd. Men kan weten wat in de beide kassen van Indië en Nederland aanwezig moest zijn, en nu behoort geverifieerd te worden of het vastgestelde saldo aanwezig was, o. a. f 24,268,000 op 31 Dec. 1891. De Minister deelt mede, dat de aan dacht der regeering op dit punt geves tigd blijft en betwijfelt niet het streven naar bestrijding van het opiumverbruik, waartoe de Heer van Kol aanplanting van de papaverplant door het gouver nement had aanbevolen. Nog wordt er op gewezen, dat de politie behoort ver sterkt te worden, terwille van de open bare veiligheid. Verder lichtte de Heer Cremer toe een amendement om de voorgedragen verhooging van de tractementen van zes residenten 3e kl. op de buitenbezittingen, tot een bedrag van 18,000, te doen vervallen. Die verhooging acht hij, met 't oog op den financieelen toestand, niet gewenscht en ook niet urgent. De M nis ter acht den post noodig en verzoekt verwerping, zooals dan ook geschiedt. Woensdag werd de behandeling voort gezet. De Heer van Kol wijst op het ergerljjk toenemen van groot grondbezit op Java bij de post remigratie", meent, dat die post bij behoorlijke welvaart van den inlander geheel kan verdwijnen. Aanleg van spoorwegaanleg wordt ont raden. De Minister beantwoordt. Door de emigratie moet eensdeels afleiding wor den gegeven aan de overbevolking op Java en anderdeels moeten de buiten bezittingen bevolkt worden. Niet in de overbevolking zelve zoekt ook de minis ter de reden van den achteruitgang, maar in den onvoldoenden voorraad van pro ducten. En voorts zal er een groot deel der bevolking van de landbouwende categorie naar de industrieele worden overgebracht. B(j Inlandsch bestuur wordt toelage gevraagd voor de klerken en opgemerkt dat in 't belang der bevolking, lang zamerhand de handel met de Chineezen en vreemde Oosterlingen in de binnen landen moet worden geweerd, en vooral arme Chineezen daar niet moeten worden toegelaten. De Minister wijst erop dat, tegen over den schadelijken invloed van de inmenging der Chineezen, in menigen tak van bedrijf de Chinees onmisbaar is. De Heer van Vlijmen wjjst op 't be lang van verbetering van den rijstbouw en de Heer van Kol vraagt landbouw- premiën, terwijl van andere zijde nog de koffie- en boschcultuur besproken werden. De Heer Hugenholtz kreeg nog een harde noot te kraken omtrent de ver melde insuniatie tegenover den Heer Cremer, bijzonder over den eerste inge- laschte woorden in de Handelingen. Bij Onderwijs besprak de Heer De Visser het ambachtonder wijs en het lager- en voorbereidend onderwijs. De Heer Terlaan besprak het tekort van onderwijzers bij het L. O. Donderdag vroeg bij Afd. Europeesch Onderwijs de Heer Pijnacker Hordijk subsidie voor de Meisjes H. B. S. te Batavia. Geantwoord wordt, dat dit voorloopig niet mogelijk is. De Heer Ter Laan zou het huisvlijt onderwijs ook ingevoerd willen zien op inlandsche scholen, terwijl de Heer Verhey bevor dering bepleit van het Nederlandsch. De Minister repliceert. Bij Eeredienst spreekt de Heer Roes- singh een enkel woord omtrent het zeer groote subsidie, door de Regeering voor gesteld aan het Utrechtsch Zendings comité voor de zending op de Sengi en Talauerei-landen. Hierdoor wordt op nieuw een band gelegd tusschen Staat en kerk, die niet gewenscht is en de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven belemmert en ook volgens den Heer Schokking, naar streng kerkelijk recht niet is goed te keuren. De post werd echter goedgekeurd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1