In Posen speelt zich ook een majoraats- geschiedenis at. Daar hebben de graven van Potocki als agnaten vergeefs gepro cedeerd tegen den Pruisischen staat over het majoraat Reisch, dat een gebied van 40,000 morgens omvat en totdusver be hoorde aan den ongehuwden prins Alex ander Sulkowski. De rechter besliste dat de Potocki's geen wettige agnaten waren en de ontzaglijke bezitting dus na het overlijden van prins Sulkowski aan den Pruisischen staat zou komen. De prins heeft nu echter een streep door de reke ning van den fiscus gehaald, door in het huwelijk te treden met de dochter van een Galicisch landheer. Wordt uit dit huwelijk een zoon geboren, dan is het uit met de aanspraken van den staat, Op het station te Rauxel by Dort mund is een trein binnen komen loopen, terwjjl een aantal reizigers die bezig waren met in en uit een stilstaanden trein te stappen, den spoorweg oversta ken. Drie mijnwerkers werden toen de trein voorbij was gestoven, op afzichte lijke wijze verminkt, dood gevonden. Een staking is uitgebroken onder het personeel van de electrische tram in het Oostelijk deel van Parijs. Twee honderd arbeiders, belast met het nakijken en zoo noodig herstellen van het materiaal, hebben het werk neergelegd omdat de directie hun loon wilde verminderen. De directie wil voortaan het uurloon bepalen op 50 centimes; premieën zou den toegekend worden, afhankelijk van de bekwaamheden van den arbeider. De werklieden wenschen echter het oude tarief te houden van 65 tot 70 centi mes, zonder premieën. De trams rijden thans natuurlijk in Oost-Parijs minder geregeld, te meer waar het slechte weer, de sneeuw, veel ongelukjes aan de electrische toestellen veroorzaken. Een derde deel der trams rydt niet. Uit vrees voor ongeregeldheden rijden op elk rijtuig twee politie agenten mee. Donderdagavond is er een vreeselijk ongeluk gebeurd in de kolenmijn van Gosson Lagasse te Montigny. De kabel, die een bak met twaalf mijnwerkers op- heesch, brak. De bak viel, 245 M. hoog, op den bodem der schacht. Alle mijn werkers werden gedood. Men vond hun lyken in een ontzettenden toestand. Tusschen het Potsdamsche station en de Linkstrasse te Berlijn zal een tunnel gegraven worden, uitsluitend ten be hoeve van het vervoer van poststukken. Aan het Postdamsche station moeten i alleen elk jaar 6J£ millioen paketten overgeladen worden, wat met het drukke verkeer aan dat station veel last ver oorzaakt. In een interview heeft Nordenskjöld meegedeeld, dat hij op zijn tocht met hondensleden slechts drie werkelijk ver moeiende dagen gehad heeft. Hij be reikte een ijsberg van waar hij den geheelen omtrek kon overzien. Hij keerde naar Snow-Hill terug langs een anderen weg dan hij gekomen was, gebruikte als voedsel conserven en sliep in huiden gewikkeld, in een zijden tent en zag slechts enkele pingouis. Een ander lid van de expeditie, Larseri, kapitein van de „Antarctie", zegt, dat na het ver loren gaan van het schip, de bemanning in booten trachtte verder te komen. Door het ijs ingesloten, moest zij echter, met verbazend groote inspanning, de booten over de jjsschotsen voortrekken. Twintig man hadden 16 dagen noodig om op deze wijze 24 mijl verder te komen. Eindelijk kwamen zij op het eiland Poulet aan. Een inbreker, die geen geluk heeft is Maxime Augeste. Vrjjdag was hij in de rue Auber te Parjjs een huis binnen gedrongen en naar de 6e verdieping gegaan, waar hjj de kamer van een knecht heeft leeggeplunderd. Dat had hy als man van 't vak heel handig en zonder gedruisch te maken gedaan. Tegenover deze kamer woonde een gouvernante, die een spaarpot had van 12.000 francs en juweelen ter waarde van 1800 francs. Een en ander vond meneer de dief ook naar zijn gading. Met den buit liet hij zich nu langs de trapleuning naar beneden gljjden, waar hij echter in de armen werd opgevangan door twee inspecteurs van politie, die hem achtervolgd waren. Omtrent don toestand van Keizer Wil helm na de keeloperatie verkeert men in 't onzekere en daardoor in zorg. Het heeft allen schijn, dat de operatie den patient sterker heeft aangepakt, dan men verwachtte. En de loop der genezing schijnt niet tot gerustheid te stemmen. Het spreken is bepaald verboden. Nu zegt men, dat de keizer zich voorstelt in het zuiden sneller te zullen genezen, doch er wordt bezwaar tegen gemaakt, omdat dit de reeds bestaande ongunstige meening aangaande de ziekte nog zou kunnen verhoogen, doch de geneesheeren laten niets uit en het publiek waagt gissin gen en maakt gevolgtrekkingen. Een der bladen merkt opin verband met berichten en geruchten was het misschien toch wel geschikt, als de dok toren des keizers nog eens de opdracht kregen ons ambtshalve o.a. een volkomen juiste voorstelling te geven van het ver loop der ziekte en van den tegenwoor- digen gezondheidstoestand des Keizers. Wij zijn nu eenmaal menschen die zich gemakkelijk door stemmingen laten be- heerschen en kunnen ons niet losmaken van de herinnering aan soortgelijke ge vallen. Het Duitsche volk verkeert in zorg over zijn keizer. Een onverklaarbare trek in de men- schelijke natuur komt in Engeland weer aan het licht. Nadat de bladen bizonder- heden hadden bekend gemaakt over de dierenverminking bij Groot Wyrlev zijn er in verschillende deelen van het land dergelijke gruwelddaden bedreven in veel sterkere mate dan men er te voren van hoorde. Dergelijke beschrijvingen wek ken tot navolging, dat is een bekende ervaring. De Engelscne bladen hadden pas weer een bericht uit een dorp, waar een onverlaat 's nachts in een koestal was doorgedrongen en daar de arme beesten jammerljjk toetakelde. De Pruisische minister van onderwijs heeft een zeer ernstigen omzendbrief aan de districtsschoolopzieners gericht, om het gevaarlijke van automaten met snoepgoed voor de jeugd in het licht te stellen. De schoolkinderen worden er, zegt de minister, niet zelden door verleid «tot snoepzucht en verkwisting, soms zelfs tot hoogst betreurenswaardige ver keerdheden." De minister heeft ernstig het plan overwogen deze automaten te verbieden. In een machine fabriek te Halle is een gietvorm met 130 centenaars vloei baar metaal ontploft, tengevolge waar van vijftien arbeiders, onder wie een doodelijk gekwetst werden. Zaterdag heeft Londen zijn eersten mist gehad, en een stevigen. Men was er door het uitblijven van den gewonen mist in November zoo weinig op voor bereid, dat 's ochtends alle straatlan taarns uit waren, en het gevolg was dat 't in de eerste uren van den voor middag in de straten, waar geen winkel ramen licht uitstraalden, donker als de nacht was. De zoogenaamde millioenenheer die voor eenigen tijd de Amsterdamsche wereld verbaasde door zijn meer dan gewone verkwisting, heeft te Parijs een einde aan zijn leven gemaakt, nadat waarschijnlijk zijn geld was verbrast. Men deelt mede, dat hij ongeveer een millioen heeft vergooid. Te Dessau is de 26 jarige leeuwen- temster mevrouw Fischer, gedurende een vertooning in een kooi met tien leeuwen, door de woedende wilde beesten verscheurd, terwijl hare kleine kinderen, die in den circus zaten, bjj den afgrijse lijken dood van hare moeder moesten toekijken. Een andere cricis is doorgemaakt in de stadsschouwburgen en concertzalen te Madrid. Van gemeentewege is voor geschreven dat de dames niet meer met een hoed in de zaal mogen komen. De dames van de groote wereld van Madrid hebben ernstige bedenkingen tegen deze nieuwe verordening, die zich aan geen mode stoort. Van de voorstellingen weg bljjven was natuurlijk onzin, zij willen er juist wél bij zij n, maar mét hoed. Nu hebben de dames allen afgesproken wat zij zouden doen. Terwijl een concert in vollen gang was zouden zij plotseling allen opstaan en heengaan. Het plan is tot een begin van uitvoering gekomen, maar meer niet. Want toen de heeren den opzet bemerkten, weigerden zjj de dames door te laten. Zoo konden de da mes niet wegkomen en zij zijn verplicht geweest het concert tot het einde toe blootshoofds aan te hooren. Met deze gebeurtenis is de zaak meteen beslist geworden. De heeren hebben de lachers op hun kant en de kracht der oppositie is gebroken. De Italiaansche politie heefteen goede vangst gedaan. TeFoggiazjjn zestig leden van een dieven en moordenaarsbende ge vangen genomen. Deze bende mocht zich twee jaren lang verheugen in een buiten gewonen bloei. Zjj oefende hare praktij ken uit in de steden en dorpen aan de kust van de Adriatische zee, terwjjl het bestuur zetelde te Barletta. De leden waren in drie klassen verdeeld, Camarratla, picciotte en tcagnozzi. Proeven van behendigheid wa ren noodig om promotie te kunnen maken, en daar deze boeven-kunsten niet aan waaien, waren scholen opgericht. Be tcag nozzi kregen les in het handig zakkenrol- len, de picciotti in het forceereu van sloten en het toebrengen van messteken. Omtrent een pas plaats gehad heb benden aanslag op het leven van den jongen koning vau Spanje bestaan twee lezingen. Volgens de eerste zou een jachtopziener een herder gewond heb ben bij het afschieten van een karabijn deze officieele verklaring wordt in Span je niet gelooft. Volgens de andere zou de herder zijn geweer tegen den koning gericht hebben, doch daarop door den opziener gedood zijn. Dit wordt alge meen voor waarheid aangenomen, te meer omdat de koning na het gebeurde onmiddellijk naar Madrid vertrok. Het pas opgetreden ministerie zal wel over de feiten inlichtingen aan de vertegen woordiging moeten verschaffen. Volgens de Fransche bladen wordt het nu toch wel weèr wel waarschijnlijk geacht, dat het Hof van Cassatie, na mogelijke verbreking van het tegen kapitein Dreyfus gewezen vonnis, diens zaak andermaal naar eenen krijgsraad zal verwijzen, vermoedelijk die van Ver sailles. Ook de Minister van Oorlog zou dit wenschen, ditmaal zeker zijnde van vrjjspraak, daar de naam van den waren verrader voorkomt in de stukken van het dossier. De Regeering zou dien echter niet willen zien openbaar gemaakt. Dit laatste is weer uiterst geheim zinnig en riekt weder naar de in deze al zoo vaak aangevoerde J>redenen van Staat." Inmiddels schijnt nu toch de waarheid in aantocht te zjjn. Een man die voor 12 500 een zijner ooren verkocht ten behoeve van een éénourigen millionnair te Philadelphia is nu losgemaakt van den kooper, aan wien hij 11 dagen lang vastgebonden heeft gelegen. Het aangezette oor heeft „gepakt" en de beide mannen zjjn, naar men verzekert, zeer wel. jjr Alsof Engeland nog niet genoeg op zjjn horens heeft, wil het nu ook in Thibet Engelsche propogande maken. Waarom viaagt men; de Thibethanen zjjn een rustig volk, geen lastige buren voor het aangrenzende Engelsch-Indië, terwijl ook geen handelsbelangen er Engeland in de weg staan. In de Times wordt gewezen op een constitutioneel bezwaar tegen de expe ditie. Indië zal er de kosten van betalen, maar een wet van 1858 verbiedt de kosten van een expeditie buiten de gren zen van Indië, tenzij om een inval te voorkomen of te keeren, op rekening van Indië te stellen zonder goedkeuring van beide Huizen van het Parlement. Het zou echter nog wel kunnen zjjn, dat Rusland een spaak in 't wiel stak, wat een gezaghebbend Russisch blad zegt: „Tibet is geheel en al in de onmo gelijkheid om ook maar den minsten tegenstand te bieden aan een Engel- schen invalmaar het zou voor Rus land gemakkeljjk zjjn een toestand in het leven te roepen d;e Engeland zou beletten zijn marsch naar het binnen land van Tibet voort te zetten. En de Regeering onderzoekt, welke maatrege len zij nemen kan, om Engeland te noodzaken zjjn opmarsch in MiJden- Azië te staken' Onder het opschrift Concurrentie ver telt de N. Rott. CourantDe vereenigde confectie fabrikanten te Haarlem zoude» een uitverkoop houden van heerenklee- ding in het lokaal Diligentia te Alkmaar. De vereischte openbare aankondigingen werden gedaan en de dag van den uitverkoop brak aan. Inmiddels hadden zich de verschillende Alkmaarsche con- fecliefabrikanten vereenigd. eveneens tot «vereenigde confectiefabrikanten", die door middel van strooibiljetten lieten bekend maken, dat zjj eenzelfden uit verkoop beneden fabrieksprijzen gingen houden in liet lokaal Harmonie. Het gevolg is geweest, dat de Haar lemmers zoo goed als niets verkocht hebben en zich wel zullen wachten om voor een tweeden keer te Alkmaar terug te komen. Aan Het Centrum schrjjft men uit Breda Alhier is in het noordelijk gedeelte onzer stad een gemeente op zichzelf beschouwd gevormd. Men heeft er een eere-burgemeester, burgemeester, wet houders, secretaris, gemeen te-geneesheer, hofmaarschalk, stalmeester, architect, enz. enz., alle mogeljjke titularissen, die in een gemeente gevonden worden. Het stadsbestuur is in handen der notabelste bewoners van het noorderkwartier en het stelt zich ten doel het geheelejaar door feesten voor de «burgers" en die der hoofdgemeente te organiseeren. Een dergelijke vereeniging is zeker nog wel eenig in haar soort. Men denke nu hier niet aan een grap, doch het is een volkomen ernstige zaak. De febris typhoidea die te Leiden reeds geruimen tijd sporadisch vooikwam, heeft zich in den laatsten tijd uitgebreid. Men schat het aantal gevallen reeds op meer dan honderd. Hoewel reeds verscheiden gevallen met doodelijken afloop voor kwamen, heeft de ziekte over 't alge meen geen kwaadaardig karakter. De Regeering heeft belangrijke wij zigingen voorgesteld in de regeling der personeele belasting. En der voornaamste is wel dat zjj de grondslag «haardsteden", als zeer impopulair laat overvallen, ook omdat zoo bjj meer- als bjj mingegoeden verwarmingstoestellen in gebruik zijn, die om practische redenen onbelast zjjn gelaten. De som van ruim 1 millioen, welke thans uit dezen grondslag in de schatkist komt, wenscht de minister van financiën terug te vinden door de hef fing op het mobilair, die ruim 2 millioen opbrengt, met 50 pCt. te verhoogen. Volgens een berekening zal de wjjziging voor de belastingschuldigen weinig ver schil uitmaken. (Uit een daartoe opge maakte tabel bljjkt dat bij de lage en hooge huurwaarden meestal een kléine verlaging bjj de middenklassen een kleine verhooging het gevolg zal zjjn). Het getal grondslagen blijft echter zes, omdat een wordt bijgevoegd, nameljjk „automobielen", Bjj den Heer Ernest Preiss Jr. te Am sterdam verschjjnt een Nieuwe Gids voor Amsterdam. Het boekje bevat eenige wetenswaar digheden omtrent Amsterdam in 3 talen en zal de noodige ruimte beschikbaar stellen voor advertenties. Het plan is er ook aan toe te voegen een en ander over Haarlem, omdat ook de omstreken van Amsterdam er in zullen voorkomen. De Gids zal gratis verspreid worden. Te Volendam bjj Edam zijn enkele pokkengevallen voorgekomen. Het trekt de aandacht dat in zulke gevallen het publiek telkens de toevlucht neemt tot vaccinatie of revaccinatie, ondanks de regeeringsplannen tot inperking der wetteljjke bepalingen in deze. t

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2