producten van ons land aan het minimum tarief zouden wurden onderworpen. De koloniale producten die aan het tarif général waren onderworpen, genoten dus geen bijzondere protectie. Toen volgde de aandrang onzerzijds, om ook voor de koloniale producten een dubbel tarief vast te stellen, wat dan ook heeft plaats gehad. Maar telkens werden de invoerrechten verhoogd, zoodat 't zaak werd een speciaal trac'aat tot stand te brengen voor onze koloniën. Na deze op heldering werden de overeenkomst goed- gekeurd.Toen werden de beraadslagingen geopend over de Begrooting van Justitie. De Heer van Ntspen tot Sevenaer vestigde de aandacht op de regeling der Naam'ooze Vennootschappen, aangezien thans het vertrouwen geschokt is door faillissementen, wat scherpe controle noodig diet zijn en daarvoor zijn noodig geëxamineerde accountants, wenscht aan dezen het werk der commissarissen op te dragen. De Heer Van den Bosch van Heem stede bespreekt nog gedwongen winkel nering en vreemde munt. De Heer De Ridder vindt betere or ganisatie van de politie, vooral ten platte- lande. De Heer Hugenholtz besprak enkele punten betreffende het gevangeniswezen en celstraf en brengt het verbod van sigarenverkoop aan de Centr. Werkpl. te Haarlem te pas. De Heer De Stuers wijst op de nood zakelijkheid der bescherming van kunst voortbrengselen, omdat schilders, gra veurs, beeldhouwers, architecten, bloot staan aan diefstal van hun producten. De Heer Troelstra komt terug op de financieele crisis ten onzent, waarvan de laatste slachtoffers nog niet zjjn gevallen en op de speculatiewoede die zooveel onheil sticht, en vraagt, of niet sommige feiten strafbaar zjjn, bespreekt het faillissement der Noord-Brabantsche bank, waarbjj de Commissarissen bleken niet op de hoogte zijn van den toestand en daarna de Rotterdamsche Maat schappij Maasland. Vraagt of de Justitie een en ander heeft onderzocht. Voor de soliditeit der ondernemingen kan de Staat naluurljjk niet geheel instaan; maar veel vermag de overheid toch wel. En hij hoopt, dat zjj in staat zal zjjn in ons land ook de kapitalisten te be naderen, evengoed als den kleinen man. Nadat Woensdag nog verschillende Heeren het woord gevoerd haddeD, diende de Minister van Justitie voor antwoord. Ten opzichte van het noemen van namen en het uiten van in^umaties, moest de Heer Troelstra nog een en ander van Min. hooren. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van een commies griffier. Benoemd werd na twee stemmingen Jhr. Mr. F. B. Beelaerts van Blokland, waarna nog eenige Heeren het hunne inbrachten. Donderdag kwam de artikelsgewijze behandeling van Justi'ie. Bij de afdeeling Rijkspolitie behan delt de Heer Janssen de onvoldoende samenwerking der onderscheiden deelen der Rijkspolitie De nag ver der korpsen marechaussee en Rjjksveld wacht mag niet zoo ver gaan dat verzuimd wordt kennis te geven van gepleegde misdrijven aan het eene korps door iiet andere. De Heer Smeenge brengt den Minis ter hulde voor hetgeen hg in de Memorie van Antwoord heeft neergeschreven over de lotsverbetering der Rijksveldwacht. De inspecteurs der Rjjksveldwacht be veelt hij in 's Ministers welwillende j aandacht aan. De Heer Passtoors acht herziening noodig van het pensioenstelsel der rijks politie, waarna de art. dezer afdeeling worden goedgekeurd De Heer Hugenholtz bespreekt de strafgevangenis te Haarlem. Kan voor de bewaarders aldaar niet een zitplaats gedurende de godsdienstoefening worden aangebracht? Neen, antwoordde de Min., daar hierdoor het zoo noodige toezicht zou worden geschaad. Spr. ontkende dit. Hjj heeft de zaak van beide kanten kunnen bezien, als geestelijke en als gevangene, en nu weet hij dat men van het platform in alle cellen kan zien. De diensttijd is ook zeer zwaar, 12 uur per dag. Daarom worde voor de be waarders een krukje aangebracht bjj de godsdienstoefeningen. Spr. dringt voorts aan op bepalingen betreflende het bezoek ook van gewone gevangenen, niet slechts van preventief gedetineerden. De Heer van Styrum zet uiteen dat hij de godsdienstoefeningen niet alleen een bewaarder is op het platform, maar ook bewaarders beneden in de kerk zijn. Voor de laatsten zou geen zitplaats kunnen worden aangebracht; voor den eerste, den man op het platform, ware een zitplaats wellicht te overwegen. Nog stelt de Heer Van Gijn voor den post van f 20.000 tot aankoop te Dord recht van een huis voor kantongerecht. De Kamer gaat hierop niet in Ten slotte werd Hoofdstuk IV aan genomen. Kolonel baron v. Kesling zegt in de Jahrbü'-her der Armee und Marine zijn meening over de herhaaldelijk voorko mende soldatenmishandelingen. Hij ver wacht alle verbetering van een persoonlijk toezicht van de compagnieschefs. En dan wil hij een eind gemaakt hebben aan den barschen toon dien de meei deren tegen hun minderen plegen aan te slaan. Door vertrouwen-wekkende toespraken en goed onderrecht zal men zich veel meer achting van den kant van de man schappen verschaffen „dan door een in den loop des tijds tot gewoonte geworden barschheid die, in plaats van vertrouwen, enkel vrees, in plaats van achting, enkel haat wekt." Betreffende den toestand in Servië valt te melden dat de club der radicalen in een nachtelijke bjjeenkomst tot het resultaat kwam, dat samenwerking van de leden mogeljjk is, indien het geheele politiewezen aan een reorganisatie wordt onderworpen, wat het aanblijven van het thans aan het bewind zjjnde Ka binet kan tengevolge hebben. In de Skupschtina is het weer eens rumoerig toegegaanbij de beraadslaging over een verkiezingsquaestie kwam het tusschen twee radicalen tot handtaste lijkheden en vielen over en weer klappen. De jurie van het Seinedepartement heeft een beklaagde wegens bigamie vrijgesproken, een zekeren Raffeux, on danks diens volledige bekentenis. Raf feux was in 1894 getrouwd te Maisons- Alfort met een weduwe die 10 jaar ouder was dan hij. Het boterde niet best tus schen die twee, zei was hem te bits, zei hij, en daarom was hij van haar afgeloopen. Op een andere plaats, te Saint-Mandé, was Raffeux toen in het huwelijk getreden met een jonge vrouw van 29 jaar, zonder dat hij de voorzorg had genomen de wettelijke banden die hem aan zgn eerste hu welijksliefde snoer den, los te maken. Raffeux gaf tot zjjn verontschuldiging te kennen, dat hij zoo brandde van liefde voordie nieuwe vrouw, dat hij het niet had kunnen uithouden tot hij van zijn vorige gade langs den langen weg van een echtscheidingsproces afscheid zou hebben genomen. Was hjj een Nederlander geweest, dan had hij zeker de spreuk aangehaald, dat men geen oude schoenen moet weggooien voor rnen nieuwe heeft. De jurie schijnt dit gedrag van Raf feux niet laakbaar te vinden. Te Berlijn heeft zich een treurige ge schiedenis afgespeeld, waarvan het on gelukkig verloop hoofdzakelijk te wijten is aan de achteloosheid van een politie agent. Op de Spittelmarkt zat Dinsdag morgen een jonge man, van omstreeks 23 jarigen leeftjjd op een bank en trok door zjjn zonderlinge houding de aan dacht van de voorbijgangers; een politie agent kwam eveneens poolshoogte nemen en beval de man daar niet te blijven zitten, doch liever zgn weg te vervolgen. Met uiterst zwakke stem antwoordde de aangesprokene, dat het hem niet moge lijk was zich te bewegen, daar hjj op zich zelf had geschoten. En werkelijk zag men naast den man een revolver liggen, welk wapen aanstonds door een der omstanders werd opgenomen om het te ontladen, met welke handeling hij zich op de hoogte verklaarde. Intusschen was het aantal nieuwsgierigen sterk aange groeid en drong men naar voren om te zien wat er toch gaande was. Door het ge drang kreeg de man, die het vuurwapen ter hand had genomen, een stoot tegen den armde revolver ging af en de kogel trof een der omstanders, een nog jonge man, diedoodelijk verwond op den grond viel. De zelfmoordenaar en de doodge schoten man werden naar het gasthuis vervoerd, waar ook de eerste overleed. De Russische reus Machnow, die zgn contract met een A msterdimsche directie verbroken had, is te Berlijn gep ikt Ge noemde directie had vierduizend mark schadevergoeding geëischt en omdat de reus deze som bij zich had, werd het in beslag genomen. Intusschen bleek later dat M. ook een contract in Frankfort a/M. had gesloten en dit eveneens verbroken had. De Frank- fortsche directie eischte 14,000 mark schadevergoeding en hierover werd hg op weg naar het Silezische station, van waar hij ditmaal met den nachttrein naar Rusland wilde vertrekken, aangesproken door een deurwaarder die hem beval zich te laten fouilleeren. Toen bleek dat hij slechts 30 mark bg zich had. Deze som had hg noodig voor de reis en der halve kon er geen beslag op gelegd worden. M. bevond zich in gezelschap van een ambtenaar van het Russische Consulaat en deze vertelde dat de reus zgn Berljjnsche spaarpenningen een som van 18,000 roebel in het con sulaat had afgegeven met verzoek dit voor hem naar Rusland te zenden. Aan dit verzoek was voldaan, zoodatdeFrank- fortsche directie achter het net vischt. Het Parlementair Comité van het Cuüperatief Congres heeft een manifest rondgezonden, waarin er op wordt ge wezen, hoeveel het uitvoeren van Cham berlain's beschermingsplannen den ar beidenden stand wel zou kosten. De coöperatieve vereenigingen leveren minstens 6,000,000 meel en meel- producten per jaar en de kosten daarvan zouden door Chamberlain's maatregelen met minstens 500,000 vermeerderen. Voor zuivelproducten betalen zij nu jg 7,500,000 en dan zouden zij mins tens =g 7.800 000 moeten betalen. Het vleesch zou hun minstens 200,000 meer kosten, enz. Dat zgn, merkt Dtihj News aan, alleen de coöperatieve vereenigingen, maar voor het meerendeel der arbeiders, die buiten deze vereenigingen staan, zou de ver meerdering van lasten noggrooter zijn. De reis naar Lissabon is de eerste buitenlandsche ieis, die koning Alphon- sus van Spanje nog ondernomen heeft. Politieke uitkomsten verwacht men er niet van. Er zijn misschien nergens ter wereld twee staten die, in weerwil van hun buurschap, zoo vreemd en koel tegenover elkander staan als Spanje er. Portugal. In wat in Portugal gebeurt, stellen de Spanjaarden geen belang, terwijl zg zich over de toestanden in andere Europeesche landen tamelijk goed laten inlichten. Er bestaat noch een noemenswaard handelsverkeer, noch een gedachtenwisseling op letterkundig ge bied tusschen beide landen. Het is dus niet aan te nemen, dat het bezoek van Alphonsus daar iets aan zal veranderen. Hg zal in Portugal wat gehuldigd wor den, jagen, tot eere kolonel van een regiment infanterie benoemd worden en dan weer de Portugeezen den rug toe- keeren. In Belg'ë wordt een Zondagswet i voorbereid, één rust in de zeven dagen, van minstens dertig achtereenvolgende uren. Natuurlijk zgn ook eenige uit zonderingen voorgesteld. Te Leipzig wordt een nieuw centraal station gebouwd, dat, naar de plannen te oordeelen, reusachtig groot zal wor den. De oppervlakte van het gedeelte, dat voor de reizigers bestemd is, be draagt 96 000 v.k. M. De lengte is 320 M. de breedte 300 M. Er liggen 26 sporen in; terwijl niet minder dan 32 sporen zullen gelegd worden in het ge deelte voor den postpakketdienst. De gezamenlijke kosten worden geraamd op 130 millioen mark; Pruisen en Saksen zullen daarvan ieder 53 millioen mark betalen; Leipzig W'A millioen. De over blijvende kosten komen grootendeels voor rekening der Postergen. Over 12 jaar rekent men, dat het werk gereed zal zijn. Welk een voordeelig vak het bedelen kan zgn, bleek onlangs weder te New- York. Daar werd Zondagmiddag een bedelaarster opgepakt, die bg onderzoek door de politie een som van 11.25 dollar (ruim f 28) in den zak bleek te hebben de ontvangst van dien nog* niet verstreken dag. Thibet rust zich uit om mogeljjke Engelsche invallen te keeren, maar het zal niet veel kunnen baten, tenzij Rus land tusschenbeide komt. Er zgn er die meenen dat Engelands invloed er noodig is met het oog op Eogelsch Indië, nu Klein Thibet reeds in hun macht is, maar men vraagt terecht waar het eind zal zijn, als Engeland alleen om redenen van staat zoo de vrjje hand wordt gelaten. En Ru.-land zal niet veel kunnen doen, want het heeft handen vol werk in Mandsjoerjje en de resulta ten van de onderhandelingen met Japan zjjn nog steeds loopende. Omtrent Mand sjoerije denkt China met Rusland een vergelijk aan te gaan. Uit een dezer dagen openbaar ge maakte statistiek van het door Pruisische lotellngen genoten onderwijs, bleek.dat van de 150.245 opgeroepen jongelingen slechts 71 geen school bezochten, zoodat in gansch Piuisen het aantal analpha- beten 0.4% bedroeg; voor twintig jaren wees de statistiek 2.4% aan. Deze 71 recruten werden bij het leger ingedeeld niet één hunner kon in aanmerking komen voor plaatsing bjj de marine. Uit de provincies Pommeren, Sleeswijk-Hol- stein, Hannover, Westfalen en Hessen- Nassau kwam niet één loteling zonder schoolonderwijs te hebben genotenuit Saksen slechts 1, uit Brandenburg kwa men er 3, uit Silezië 11uit West-Pruisen en Posen 18. uit Oost-Pruisen 19. Van de drie analphabeten uit Brandenburg behoorden er twee te Potsdam en Ber- ljjn thuis, terwgl de derde geboren werd te Frankfort a/d. Oder. Reeds gedurende eenige dagen gingen in de Belgische bladen geruchten als zou de dochter van prinses Stefanie, gehuwd met graaf Windischgiaz, de minnares van haar echtgenoot met een revolver schot zou gedood hebben. Het geval wordt echter ontkend en bevestigd, zoodat men niet weet, waaraan zich te houden. De Arnhemsche Courant herinnert er aan, dat in het voorloopig verslag over de begrooting van binnenlandsche zaken was aangedrongen op het facultatief toelaten van lijkverbranding, en tevens- op mededeel ing van de resultaten van een onderzoek, dat een vorige minister van binnenlandsche zaken deed instellen „naar de gevolgen van het begraven voor de volksgezondheid en naar de voor- en nadeelen van de crematie." Dezelfde leden wenschten, dat de centrale ge zondheidsraad over het vraagstuk ge raadpleegd zou wo'den, om den minister daarna zijn meening over de verlangde wetswjjtiging kenbaar maken zou. In de Memorie van An'woord, schrijft het blad, doet de Minister Kuyper zoo ongeveer juist het tegenovergestelde van hetgeen van hem gevraagd werd. Ter wijl men zgn oordeel over wetswijziging ter verkrijging van facultatieve lijkver branding verlangde, nadat de Centrale Gezondheidsraad over het vraagstuk zou zgn gehoord, verklaart hij reeds terstond en botweg: „de invoering der crematie wenscht het Kabinet niet te bevorderen." In de Alexanderskazerne te Den Haag had dezer dagen een uitgebreid onder zoek plaats naar diefstallen (door middel van valsche sleutels) van aanzienlgke bedragen uit de kas van een der eska drons huzaren, gedurende geruimen tijd gepleegd. Daartoe verschenen aldaar 2 officieren- commissarissen, vergezeld van den au diteur-militair en diens substituut. Na verhoor van getuigen en het passen van verschillende sleutels op het eskadrons bureau, is een korporaal der huzaren, schrijver op het eskadronsbureau, per celwagen naar het Huis van bewaring overgebracht. Naar de Kamper Ct. meldt, zgn Dins dag de eerste officieele telegrammen gewisseld door middel van de toestellen der draadlooze telegrafie tusschen Am sterdam en Kampen. Afstand hemels breedte 72 kilometer. Het van Amsterdam uit ontvangen telegram luidde: „Aan wezige officieren station Amsterdam betuigen langs draadloozen weg hunne waardeering voor de belangstelling der autoriteiten van Kampen en voor de krachtige hulp bg de totstandkoming dezer verbinding bewezen." Waarop van deze zjjde geantwoord werd: „Het was het gemeentebestuur van Kampen een

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2