EAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 103 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste .laargang. 144- WOENSDAG 30 December Wegens den Nieuw jaarsdag zal Vrijdag geen nummer van dit blad verschijnen. TE HAARLEM IÏLIPHOONNUMMIR TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P»p drie maanden 125. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 8 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. POSTERIJEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van 28 Dec. af aan de postkanto ren zullen verkrijgbaar zijn postzegel boekjes inhoudende 6 zegels ad 1 cent, 6 zegels 3 ct. en 12 zegels 5 cent, tot den prijs van 85 cent per boekje. De directeur voornoemd. MOLL. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag. Zondag 3 Januari 1904. Egliso Wallonne. Oudejaarsavond. 7 Va heures, Mr. M. Dupont. Zondag. 9t/i heures, Ecole du Dimanche. lOt/s heures, Mr. M. Dupont. Collecte pour l'Eglise. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Oudejaarsavond. 's Avonds 7l/a ure, Ds. Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Zondag. Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5Vs ure, Vs. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland Oudejaarsavond. 'i Avonds 8 ure, Ds. Tihben. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Va ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Oudejaarsavond. Avonds 8 ure, Ds. Schotel. Nieuwjaarsdag. Foorm. 10 ure, Ds. Schotel. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs ure. Ds. Schotel. IiUtherscbe Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Dr. van Bakel. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Bevestiging van Kerkeraadsleden. Van half 12 tot 12 uur inechrjjving van nieuwe leerlingen voor de Luthersche Zondagsschool in de Consistoriekamer. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Oudejaarsavond. 's Avonds 7 are, Ds. Plantenga. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. 's Avonds 6 ure, Ds. Plantenga. jRemonstrantBch Geref. Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Dr. Haentjens. Met medewerking van het Zangkoor. Zondag. Voorm. 10 ure, Dr. Kamp. Herv. Pred. te Zwolle. Geen repetitie van het Zangkoor. Maandag 4 Januari hervatting der lessen. Kerk der Broedergemeente. Oudejaarsavond. 's Avonds 11 t/a ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schachelstraat 6. Oudejaarsavond. 's Avonds 8 ure, Openbare Vergadering. Nieuwj aarsdag Voorm. 10 ure, Openbare Vergadering. Zondag. Voorm. 10 nre, Gemeente Vergadering. Nam. 12 ure, Zondagsschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Dinsdag. 's Avonds 8 ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Iiuth. Genootsohap voor In- en Uitwendige Zending. Zondag. Zondagsschool ten 1 nre in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niet» andara vermeld wordt, wordt da Nad. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Gerih van Wyk. Beverwijk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 nre, Ds. Boon. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Zondag. Yoorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Evans. Luthersche Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 6Va ure, Ds. Loman. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde Kerk. Oddejaarsavond. 's Avonds 6 V» ure, Ds. Sepp, Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Heemstede. Oudejaarsavond. s Avonds 7 nre, Dr. Jonker. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Zondag. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. Hillegom. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds. Oberman. Pred. te Leiden. Nieuwjaarsd ag Geen dienst. Houtrijk en Polanen. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds Heeringa. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds Heeringa. Bevestiging van Kerkeraadsleden. Santpoort. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 nre, Ds. Kutsch Lojenga. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Doopsbediening. Spaarndam. Oudejaarsavond. 't Avonds 7 ure, Ds. Balion. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Zondag. 's Avonds 7 nre, Ds. Baljon. Velsen. Oudejaarsavond. Nam. 7 ure, Ds. de Sopper. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Bevestiging van een Onderling en een Diaken. Nam. 2Va nre, Ds. de Sopper, Doopsbediening. Velseroord. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, de Heer Gutteling. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. Zondag. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. 's Av. 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Oudejaarsavond 's Avonds 6Vs nre, Ds. Veen. Pred. te Haarlem. Nieuwj a arsdag Voorm. 10 ure, Ds. Kampstra. Emer. Pred. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Pred. te Blocmendaal. WETEN EN WERKEN. Om te beginnen een verontschulding; in het vorige verslag heeft de verslag gever Rubens doen geboren worden te Antwerpen, dit behoort na nader inzien te zijn te Siegen. Maandag trad voor de mannen van Weten en Werken de Heer J. C. van den Berg van Heerenveen als Spreker op, als naar gewoonte voor een volle zaal. Had Spreker ten vorigen jare zjjn toehoorders eenige episoden medegedeeld uit den Franschen revolutietijd, thans was het de levensgeschiedenis van een Duitsche vorstin uit hetzelfde tijdperk, koningin Louise van Pruisen. Koningin Louise, geboren den lOden Maart 1776, was het zesde kind uit het huwelijk van den hertog van Mecklen burg Strelitz met een hertogin van Hes sen Darmstadt. Reeds op zesjarigen leef tijd verloor zij haar moeder door den dood. Als kind van haar tijd nam zij volgens haar dagboek met angstige be langstelling kennis van den politieken toestand in Frankrijk. Inmiddels brak de oorlog uit tusschen dien staat en de geallieerde mogend heden, aangevangen onder gunstige voor teekens en aanvankelijk voordeel, ein digde deze met een smadeljjken aftocht der vereenigde legers. Om dezen tjjd had de eerste ontmoe ting plaats van Louise met haar aan staanden echtgenoot, Friedrich Wilhelm, kroonprins, zoon van koning Friedrich Wilhelm II, koning van Pruisen. In December 1792 had haar intocht te Berlijn plaats, waar zij door haar een voudige beminnelijkheid al dadelijk aller harten won. Het best voelde zij zich thuis in den huiselijken kring en wist zich dikwijls te ontwringen aan de hooge eischen der etikette op een wjjze die soms de hof dames den schrik om het hart deed slaan. Spreker deelde hiervan een paar ver makelijke bijzonderheden mêe. Op 19 jarigen leeftijd werd Louise reeds, door het overlijden van koning Friedrich Wilhelm II tot den Pruisischen troon geroepen. Steeds namen de politieke moeieljjk- heden toe. Frankrijk scheen zich tot taak gesteld te hebben Duitschland op het diepst te vernederen, maar koningin Louise ging haar volk voor in trouwe aanhankelijkheid aan vaderland en vorst. Napoleon had Pruisen weten te bewe-

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1