len beschikbaar had en geen leening behoefde te sluiten. De schatkist beschikt over 25 millioen, ongerekend het saldo van 500 millioen roebels in goud bq de Russische staatsbank. Raffaliwits be weert dat de oorlog met Turkije Rus land ruim 1*25 millioen heeft gekost. Maar een oorlog met Japan zou meer een inheemeche oorlog te land zijn en veel minder kostbaar zijn, omdat de re geering de kosten van het onderhoud van het leger in papieren geld zou be talen. Men meldt dat de Jopansche regee ring te rade is geworden, de laatste Russische nota niet te beantwoorden met een ultimatum, aangezien de nota, hoe wel onbevredigend, een verzoenenden geest ademde en zoodoende uitnoodigde tot voortzetting vandeonderhaneelingen. De Heer Katayama, een zeer verlicht en bekwaam Japanner, spreekt in een schrijven aan Clémenceau's blad VAurore de berichten tegen, als zou het Japansche volk oorlogszuchtiger wezen dan zijne Regeering en ongeduldig een oorlog met Rusland wenschen. Hij reisde het land door, om zich op de hoogte van het gevoelen der inwoners te stellen en hij kwam tot de slotsom, dat de overgroote meerderheid van het Japansche volk sterk tegen een oorlog met Rusland is. Een merkwaardig oordeel wordt door een Japanner uitgesproken in de „Au rore"; hij zegt, dat de meerderheid van het Japansche volk, werklieden en land bouwers, tegen den oorlog is, omdat die een nuttelooze slachting van duizenden ongelukkigen tengevolge zou hebben, zondereenig voordeel. Wordt Japan over wonnen, dan zal het eene zware oorlogs schatting moeten betalen aan Rusland, En wanreer het Rusland mocht over winnen wat vrijwel onmogelijk is dan heeft het nog niet veel. Een Engelschman, pas uit Mantsjoerjje teruggekeerd, vertelt dat de Russen druk oorlogstoerustingen maken. Zij zullen,als het tot vechten komt, den heiligen oorlog afkondigen. De Russischesoldaten zweren den dood aan de gele duivels. De correspondent van de New-York Herald te Tsjifoe zegt dat de Russen de landing van Japanners te Mokpo, op de Koreaansche kust, waarschijnlijk ach ten; het doel zou zijn, Rusland te nood zaken het eerste schot te lossen. Een rentenier te Weenen heeft een oogenblik van onbedachtzaamheid zeer duur, met 178,000 kronen, moeten be talen. Hij was bezig zijn effecten na te zien en liet, toen hq zich even moest verwijderen, het kistje onbewaakt ach ter. Bij zijn terugkomst was het meeste van den inhoud verdwenen. Men ver moedt dat een bedelares of koopvrouw, die toen hij terugkeerde, juist de trap afging, de effecten heeft gestolen, maar tot dusver is geen spoor daarvan ont dekt. Door een aardbeving is een gedeelte van de wallen van Spoleto ingestort; ook de beroemde kathedraal uit de twaalfde eeuw met de fresco's van Filippo Lippo, schijnt in gevaar te zqn. Er gaat tegenwoordig nagenoeg geen dag voorbij de Engelsche bladen be vatten hetzij het verslag van een of meer processen tegen moordenaars hetzij een verhaal van een nieuwen moord. Een bizondere tragische misdaad is gisteren nacht te Dundee gepleegd. Men had daar in een huis in Todbarn-lane een familie feestje gehad en zou omstreeks één uur uit elkaar gaan. Eender feestvierenden, een zekere Alexander Philips, werd toen hij zijn pijp aanstak, door zijn moeder een opmerking gemaakt. Als antwoord trok de man zijn zakmes en stootte dit de oude vrouw in den hals. Het slacht offer zonk hevig bloedend neer en was onmiddellijk dood. De moeder-moorder is gehuwd en heeft 13 kinderen. Door buitengewonen regenval lijdt men in Algerië aan watersnood en over stroomingen van dien aard, dat het ver keer bijna geheel gestremd is. De Herero's in Duitsch Zuidwest- Afrika, die thans, na de Bondelzwarts, een dreigende houding tegen de blan ken aannemen, zijn nooit bizonder te vreden onderdanen van het Duitsche rijk geweest. Maar met de wapens had den zij zich nog met verzet. Men denkt dat er onder hen onware berichten zijn verspreid over den afloop van den op stand onder de Bondelzwarts (die, zooals men weet, reeds in onderwerping zijn gekomen) en dat zij daarom het tijd stip geschikt achten, hun ontevredenheid over het Duitsche bestuur in daden te luchten. De Coroner en zijn gezworenen te Shoreditch, een wijk van Londen, hadden pas een gruwelijk geval te behandelen. Een lantaarnopsteker, die aan den drank was, sarde zjjn vrouw sedert lang met hun jongste kind, een meisje van anderhalf jaar, dat, beweerde hij, niet van hem was; ook van den achtjarigen zoon zei hij dat Verleden eek Donderdagavond werd de zoon uitgestuurd om wat visch en aardappe len te halen. Toen hjj er mee thuis kwam zei de vader, die gedronken had en ruzie met zijn vrouw had weer noemde hij het meisje de dochter van een ander dat de zoon er niets van aan het kleine kind mocht geven. De moeder nam toen het kind, opende het raam en gooide het er uit. Het was een tweede verdieping; het kind viel op de straat voor een wandelaar neer. Deze liep er mee naar de dokter, maar kort daarop stierf het wicht. De moeder be kende voor den Coroner. De gezwore nen beslisten, dat zij tot hun spijt de vrouw schuldig moesten verklaren, maar niet aan moord, slechts aan doodslag on der groote uittarting van haren man, dien zij als medeplichtige in de zaak betrokken wilden zien. De Coroner merkte op, datde man niet vervolgd kon worden als mede plichtige aan doodslag, wel aan moord. Zjj behoefden niet bang te wezen, dat de vrouw de doodstraf zou krijgen. Een der gezworenen: Wq houden de arme vrouw in het geheel niet voor schuldig. De Coroner: Dan zou 'teen geval van tijdelijke krankzinnigheid wezen, en daarover hebben de gezworenen van een Coroner niet te oordeelen. De ge zworenen beslisten daarop, dat de vrouw schuldig stond aan moord en de man haar medeplichtige was. De Coroner verwees daarop beiden naar den straf rechter. Het is wonderlijk, dat de ge zworenen liever de vrouw aan een zwaar der straf blootstelden dan zij haar gun den, dan den man buiten schot te laten. Een zeldzaam geval kwam Dinsdag voor den politierechter in Staffordshire. Een mijnwerker stond daar terecht wegens rustverstoring. Dat is ook in Engeland niets bizonders. Maar uit het getuigenis van den politieagent kwam de zonderlinge oorzaak van het wan gedrag van beklaagde aan 't licht. Hij was verliefd geworaen op de vrouw van een ander en de vrouw beantwoordde de teedere gevoelens. De bedrogen echt genoot, waarschijnlijk geen kans ziende, een andere oplossing te vinden, besloot zijn vrouw voor/9.aan den minnaar over te doen. De koop werd gesloten, het geld betaald en de vrouw zou ten slotte naar haar nieuwen eigenaar trekken. Maar toen kreeg de verkooper spijt van den koop en hield de verkochte vast. De minnaar trachtte zich daarop met geweld van zijn koopje meester te maken. Maar toen kwam de politie tusschenbeiden, en de rechter maakte kennis met het achtenswaardige drietal. Zoowel het Berl. Tagebl. als de Neue Freie Presse maken melding van de ernstige bezorgdheid, die de lijfartsen der Tsaritsa over haar toestand koes teren. De Keizerin heeft een abnormale temperatuur en men vreest voor een complicatie in het zieke oor. Daar de patiente zich vóór alles voor tocht moet hoeden, is van het gewone bezoek aan de Krim in Februari op raad der dok ters afgezien. Uit Si.-Petersburg komt bericht, dat •10,000 werklieden aan eene machine fabriek te Kamenskoja, op 40 wersten van Jekaterinoslaw, wegens verminde ring van loon staken en wanordelijk heden bedrijven. Zij vernielden voltooide wagens en staken de fabriek in brand. Zuid-Afrika zal nu toch invoer van Chineesche mijnwerkers krijgen, hoe wel de mijndirecties er tegen zqn. De kapitalisten onthouden eenvoudig hun steun, aan wie weigert en zonder het ontbrekende kapitaal kan natuurlijk niet gewerkt worden. Minister Kuyper liet zich te Brussel druk fèteeren. Hoewel men zou kunnen meenen dat de politiek niet het doel zou zijn, zqn er toch velen die er anders over denken Omtrent een militair politiek verbond tusschen Nederland en België laat zich een Duitsch blad ongeveer op de vol gende wqze uit. Dat de mogendheden die de onzijdig heid van België waarborgden maar zou den toelaten dat de beide Nederlandsche staten dooreen militair staatkundig ver bond te sluiten, iets als een groote mo gendheid zou gaan vormen, valt te be twijfelen. Ook zou de werkzaamheid van zulk een verbond begrensd zqn. In Ne derland houden vooral de tegenstanders van een engere aansluiting bij het Duit sche rjjk de oogen op België gericht, want alléén is Nederland niet zoo sterk, als zqn internationale beteekenis wegens zijn belangrijk koloniaal rijk wenschelqk zou maken. Of nu echter juist met het oog op de overzeescho belangen het aan zien van het land door een eventueel Nederlandsch-Belgisch verbond zou stij gen, is meer dan twijfelachtig. Aldus oordeelt het blad overeen tol verbond, misschien noodig om Nederland zqn plaats in de handelswereld te doen behouden en dit in verband met de volksstemming ;Onder het Nederlandsche volk zijn er altijd nog die een hevige angst hebben voor elke innigere ver houding tot den grooten buurman, met wien men toch door afstamming verwant is. Zij vreezen altqd nog het zq dan geljjk sedert lang ten duidelijkste be wezen is, geheel ten onrechte dat Nederland dan langzaam maar zeker door den machtigen nabuur opgeslokt zal worden. Deze spokenvrees is nog zoo sterk, dat de staatslieden dien fac tor niet mogen verwaarloozen, en dus blijft voor Holland alweer slechts België over als de mogendheid, met welke men op het gebied der handelspolitiek hand aan hand zou kunnen gaan. Naar Het Volk mededeelt lijdt de heer Van Kol aan hardnekkige slape loosheid tengevolge van oververmoeienis, zoodat hq gedwongen is eenige rust te nemen en van alle heel of half beloofde spreekbeurten af te zien. Brieven enz. bereiken hem voorloopig niet. De intrekking der muntbiljetten, f 10.en f 50.zal op 1 October 1904 plaats hebben. Die biljetten worden dan nog gedurende een jaar bij alle betalingen aan Rijkskassen aangenomen en kunnen tot 1 April 1904 bij de be taalmeesters of bq de Ned. Bank en hare bijkantoren enz. worden ingewis seld tegen geld of bankbiljetten. Feitelijk zullen de muntbiljetten dus tot 1 October 1905 wettig betaalmiddel bljjven, dat wil zeggen dat ieder verplicht is ze voor het volle bedrag als geld in betaling te nemen. Naar men weet is tegen dien tijd het bankpapier wettig betaalmiddel. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens reeds den 5den Februari naar Engeland te vertrekken om de feesten ter gelegenheid van het huwelqk van hertogin Alice van Albany bij te wonen. H. M., die van uit Vlissingen met een der mailbooten van de Maatschappij Zeeland den overtocht zal doen, gaat allereerst naar Claremont, de verblijf plaats van haar zuster, H. K. H. de hertogin weduwe van Albany, bij wie zij eenige dagen zal logeeren. Tegen den dag der huwelijksvoltrek king zal H. M. in het Koninklijk Kas teel te Windsor logeeren als gast van koning Eduard en koningin Alexandra. Te Strqpen, aan de Belgische grens, heeft men den heer K. de L. en zqne zuster vermoord in hunne woning ge vonden. Beiden waren met koorden geworgd. Diefstal is het doel der boos wichten geweest, daar alle kasten en laden opengebroken waren. De heer De L. had Zaterdag een groote som geld ontvangen, hetgeen de daders vermoede lijk hebben geweten. Allerlei middelen worden aangewend om de schouwburgbezoekers gerust te stellen en aanwijzingen gedaan om op de snelste manier weg te komen. Zoo heeft een schouwburgdirectie op de plaats biljetten ie nooddeuren aangewezen en het publiek verzocht zich steeds, onder welke omstandigheden ook, daar langs te verwijderen, teneinde er reeds dadelijk aan te gewennen. Niet zelden komt het voor, dat ouders en voogden in Oost of West Indië kin deren naar het moederland zenden of wel, naar de tropen terugkeerende, ten behoeve van de opvoeding hen moeten achterlaten. Moeilijk is dikwerf de keuze; vooral in het eerstbedoeld geval. En toch, hoe veel is er aan gelegen, dat de leerlingen een deugdelijke inrichting van onderwijs bezoeken, daar de onderscheidene scholen volstrekt niet op ééne Iqn gesteld kun nen wordendaarenboven, van hoe over wegend belang is het, dat de kinderen in een volkomen betrouwbare omgeving komen, wat lichamelijke ontwikkeling, wat karaktervorming betreft. Ook liet «tehuis" laat dikwqls veel, zéér veel te wenschen overal mogen dan voeding en verpleging aan billijke eischen be antwoorden, hetgeen echter evenzeer soms gansch onvoldoende bleek te zijn. Vooral in de groote steden zqn de gevaren niet denkbeeldig, waaraan de kinderen bij gebrekkig toezicht zqn blootgesteld; er zqn toch families, die gaarne zich met de verzorging van andermans kinderen belasten, doch liefst zoo min mogelijk moeite zich daarvoor getroosten en de hun toevertrouwde panden bq voorkeur hun eigen weg laten gaan, zonder naar hen om te zien. De Vereeniging Oost en West tracht aan de moeilijkheden in deze te gemoet te komen. Zq heeft in verschillende pro vinciën afdeelingen, wier Bestuursleden zich op de hoogte houden van de be staande inrichtingen van Lager-, Mid delbaar- en Hooger Onderwijs in Neder land, terwijl Registers zqn aangelegd van de gelegenheden, welke in ons land bestaan om aan kinderen en jongelieden een goed „tehuis" te verschaffenwaar die afdeelingen niet zijn, heeft zij corres pondenten, die zich beijveren om steeds de verlange informatiën aan te vullen. Er wordt dus gezorgdnietalleen.dat de kinderen in de stad of streek, door de ouders het meest wenschelqk geacht, aan een goede inrichting van onderwijs en in een goede omgeving terecht komen, maar de Commissie houdt desverkiezende ook toezicht over hen en blijft in cor respondentie met ouders en voogden. Nochthans kan zq slechts lusschenper- soon zijn en wenscht zq zich niet in te laten met Qnanciëele aangelegenheden. De werkzaamheden der Commissiën bleken reeds van groote waarde voor Indië te zijn. Een hoofdconducteur van de Staats spoor te Arnhem ontving dezer dagen van een naar een buitenpost verplaat sten wegwerker de volgende briefkaart, die een waardige bijdrage vormen kan voor de rubriek „pleidooien voor den leerplicht", maar ook van de schrander heid van onze post. „Aan meheer Piet, hoov kolleteur bij de staspoor sjeerv op de spoorwages, waar hij op rijje moet af te geefen bij tezzelhov in het kavee Spoorzig op hjjjeoort te Arnhem. Vrind jullie suit wel dinke as je dit printje siet nauw hq zit taar ook in een neegrq, mar dat fait zat meei, die boeremijde zijn nog niet zoo lellik. Ik bin blei dat hent wat beter wort't was zonde alsi ook dood gong. GAARTJAN. Alemaal dag hoor." In de verschillende garnizoen plaatsen bieden zich in de laatste dagen, meer dan gewoonlijk, personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage arbeidsloonen zijn daarvan de voornaamste beweeg reden. De qsberichten zqn bqna overal in den lande tamelqk gunstig. Zwak drqfjjs, dat echter nog scherp genoeg is, in de rivieren en bqna overal is de vaart weer heropend. Zoo van tqd tot tijd vernam men nog van kinderen die zich op de brooze massa waagden en verdronken. Met Marken was het verkeer nog ge stremd, de Markers wagen zich niet meer op de thans gevaarlijke ijsvlakte.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2