Z E 0 N I E Nieuwsberichten. ■werd Haar na het overlijden van den Koning het Regentschap opgedragen. Wij Nederlanders weten en gevoelen op welke niet genoeg te loven wijze H. M. Koningin Emma aan de hooggestelde eischen als Echtgenoote, als Moeder en als Regentes heeft voldaan; hoe zij Ko ningin Wilhelmina heeft opgevoed tot een constitutioneele Vorstin, overeen komstig het verlangen van allen, wien het welzijn van het Vaderland en van het Oranjehuis ter harte gaat. Toen in 1898 Koningin Wilhelmina zelf den voorvaderlijken troon besteeg, kon de Koningin Moeder Haar taak tegenover het Vaderland als afgedaan beschouwen, doch te meer nog plaatste Zij zich aan de spits van hen, die zich ten onzent het lot van ongelukkigen aantrekken. Wq brengen in herinnering het vorstelijk ge-chenk van het sohoone Oranje Nassau Oord, bestemd tot leni ging en herstel van lijders aan de ziekte, die in Nederland reeds zoo menig offer heeft gevraagd. En dan gedenken wij met dankbaarheid aan zoo menig bewijs van hartelijke belangstelling in het lot van zoovelen, die zich om hulp en steun tot H M. de Koningin Moeder richtten. Voor al die bewijzen van innige ver knochtheid kan Nederland zqn Koningin Moeder niet genoeg erkentelijk zijn. De uiting van dien plicht der dank baarheid zij devoltooiing van het liefde werk door Hare Majesteit aangevangen. In de Raadsvergadering van Woensdag waren afwezig de Heeren Welsenaar en Baron van Lynden. Voorgesteld wordt op 22 Januari een Adres van Hulde aan te bieden aan H. M de Koningin-Moeder. Het wordt aangenomen met vier stemmen tegen, die van de Heeren Hugenholtz, Holland, Modoo en Groot. De Heer N. Kruseman beantwoordt een vraag gericht tot B. en W. omtrent 36 uren achtereen werken aan de ge meente-gasfabriek. De Heer Groot dient van repliek. De Heer V. d. Kamp sluit zich aan bij den wensch om hierin voor 't vervolg te voorzien. De Heer Stolp merkt op, dat er in dit geval van noodzaak sprake was, werk, dat niet door anderen kon verricht worden. (De Heer Groot schijnt dit te betwij felen). De Heer Hugenholtz heeft nog het woord. De geloofsbrieven van het nieuw in komend lid, de lieer Seignette, worden goedgekeurd. Voortgezet werd het werklieden-re glement; werktijd 60 uren per week en kalenderjaar. De Heer Modoo wil de te kort gewerkte uren in den winter niet ingehaald zien. De Heer de Breuk beantwoordt. Am. Modoo wordt verworpen. De Heer Hugenholtz wenscht, dat voor nachturen meer wordt betaald dan voor andere over-uren. De Heeren de Braai en Bey nes zullen er voor stemmen. De stemmen staken, zoodat de beslissing in deze valt in de volgende vergadering. De Heer Hugenholtz wil op Zondag niet laten werken, de Heer Kleynen- berg ook niet, maar als 't dringend noodig is, dan vrijwillig. B. en W. zullen hiertoe medewerken. De Heer Stolp zou het stuk in verband met het behandelde willen uitstellen, maar de Heer Bijvoet geeft een redactie, welke de bezwaten ondervangt. Dit werd aangenomen. 100 percent verhooging voor Zondagswerk. De Art. betrekking hebbende op overwerk, nacht- en Zon- dagsarbeid worden aangehouden, na heel wat spraakverwarring. De Heer de Braai wil nu de geheele behandeling uitstel len, maar de Heer Bijvoet ziet niet in dat dit noodig is. De Raad verwerpt het. De bepalingen betreffende Loon worden uitgesteld. Verlof. Over dit punt wordt nog lang ge discussieerd; bq gebleken ijver en toe wijding kan een verlof van zes dagen verleend worden. De Heer Hugenholtz wenscht nog een extra toelage voorde verlofgangers. Ook in deze kwamen de sluizen der welsprekendheid los. Van de extra toelage, of wel reis penning, wilde de Raad niets weten. Verzuim. Al de artikelen werden goedgekeurd. Ziekte. Hier werd besproken dat geen loon I betaald wordt, als die het gevolg is van drankmisbruik. Do Heer Hugenholtz had ook hier een amendement, maar het bleef bij het voorgestelde. Loonsbetaling na overlijden. Aangenomen. Eervol ontslag. Alweer denkt de Heer Hugenholtz aan willekeur. De Voorzitter kwam kalm en waardig hier tegen op. De Heer Bijvoet wil een bepaling van termijn voor dienstopzegging. Voorstel tot mededeeling van de reden tot ongevraagd eervol ontslag, wordt verworpen. Schorsing. De Heer Hugenholtz wenscht extra vergoeding bjj onschuldige schorsing; verworpen. Het artikel wordt aangenomen. Straffen. Boete wil de Heer Hugenholtz van 3. op ƒ1.gebracht zien. De Raad handhaaft f 3. Kern. De Heer Hugenholtz o.a. wenscht een Scheidsgerecht en bepleit dit, op grond, dat het Dagelijksch Bestuur niet on partijdig is, omdat het op een ander standpunt staat dan de werklieden. Is van meening, dat een Scheidsgerecht hooger staat dan een kern uit de werk lieden. Bovendien zou een Scheidsgerecht li et bestaan uit gemeentewerklieden, deze zouden niet benoembaar zijn. De Heer de Braai acht samenwerking in deze niet mogelijk aangezien de Heer Hugenholtz er den klassenstrijd bij ge haald heeft. Wij willen dien onaange- namen klassenstrijd niet, zegt de Heer Hugenholtz. Blijkbaar staat de Raad dit niet toe. Scheidsgerecht komt in stemming en wordt verworpen, ook door den Heer Modoo. De Kern wordt aan genomen. De Heer Schram wenscht het regle ment voor de Kern vastgesteld zien door den Raad. Kwestie of de stemmen sta ken zij staken zooals blijkt uit de af lezing der stemmen. In werking treding van het Reglement. Aangenomen. B. en W. wenschen in verband met de steeds toenemende werkzaamheden op de gemeente-secretarie, deze slechts als proef voor een deel voor het publiek open te stellen, van 9 tot 2 uur, waar door de ambtenaren in de gelegenheid zullen zijn de zaken meer geregeld te kunnen afwerken. Aangenomen. S. van den Bosch te Heemstede ver zoekt vergunning tot uitbouw. Omdat hier gebouwd is wel op eigen grond, maar zonder toestemming van B. en W. wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. Aangenomen. Opnieuw wordt aan P. J. Schwartz voor een jaar vergunning verleend tot bouwen op den stadsmuur bij de Am- sterdamsche poort. Besloten werd de jaarwedde van den Directeur van de Hoogere Burgerscholen met 5 jarigen en 3 jarigen cursus te verhoogen met 500.en alzoo, met ingang van 1 Januari i904, te brengen op 4000. Gewijzigd werd de verordening rege lende den rang in het politiecorps. B. en W. achten het wenschelijk de werken en leveringen voor den aanleg van de gemeentelijke duinwaterleiding en van de gemeentelichtfabrieken toe gestane bedragen, ondershands aan te besteden. De Heer V. d. Kamp is tegen onders- handsche aanbestedingen uitgenomen in bijzondere omstandigheden. Ook de Heer Schram is van die meening De Heer de Breuk licht toe. De Heer V. d. Berg stelt voor uitstel ter betere redactie. Dit wordt verworpen en daarna het voorstel B. en W. aangenomen. De overige punten worden uitgesteld. De Heer van den Berg besprak den tienurigen werkdag in verband met een besluit om B. en W. uit te noodigen tegen 1905 een voorstel te doen tot invoering in de gemeentebestekken, na afloop van de loopende aanbestedingen, wat aanleiding gaf tot eenige discussie. De Raad wenscht inlichtingen. Te zes uur werd de vergadering ge sloten. Voordrachten in Teylers Stichting. Woensdagavond is door Dr. H. J. Elhorst voor een zeer talrijk gehoor een voordracht gehouden over Babel, een onderwerp door Delitzsch tot voor den Duitschen keizer gebracht, die dien ge leerde, zooals bekend is, zqn kritiek niet spaarde en misschien ook hierdoor een onderwerp van ernstige bespreking is geworden. Tegenwoordig staat het land van Ba byion en Assyrië onder Turksch bestuur, bewoond door Kurden en Arabieren. De steden zien er droevig uit, het platteland is dun bevolkt. Vóór omtrent vierduizend jaren en vroeger was Babylonieeen Paradijs: fraaie steden, schoone paleizen, een weelderige plantengroei, het land doorsneden van kanalen, die de landerijen drenkten en tevens het publiek verkeer bevorderden, alles zoo, dat men zich daar het Pa radjjs waande. In dit land, Babylonië en Assyrië leefde een machtig en ontwikkeld volk, alles was er bloei en leven. Van de geschiedenis van dit merk waardige volk kende men niets, tot in 1844 de Fransche gezant te Mosul, Botta, een aanvang maakte met opgravingen in de heuvels van grooteren en geringeren omvang. Bij de daarop gevolgde ontgravingen werden de ruïnen gevonden van een koningspaleis met beelden, basreliëfs en opschriften- Niemand kon de inscrip ties lezen, den bouwheer kende men niet. Een Engelsch geleerde, Layard, zette de onderzoekingen voort; onder een heu vel van grooten omvang ontblootte hij de bouwvallen van Sanheribs paleis te Ninivé evenzoo met afbeeldingen van allerlei aard, waarvan vooral de diervoorstellin- gen uitmunten door schoone realiteit, waarin deze de menschflguren overtref fen. De voornaamste vondst in deze oude overblijfsels van vroegere grootheid was de blibliotheek des konings, Asperbani- pal, bestaande uit twee zalen, gevuld met tabletten van terracotta,inspijkerschrilt, zooals later bleek zeer kostbaar materiaal bevattend voor de historie, zeden en wet geving des lands. Dit spijkerschrift te ontcijferen be hoort zeker tot het scherpzinnigste waar de negentiende eeuw roem op draagt. In 1901 en '02 vond en ontcijferde men het oudste bekende Wetboek van 2250 jaar voor Chr. het beroemde Wet boek van den Babylonischen koning Chammurabi. De tabletten verkonden in kleine tee- kens o. a. dat er een uitgebreide brief wisseling, ja zelfs een koninklijke pos- terjj bestond. Spreker deelde den inhoud mede van een brief van een zoon aan zjjn vader, en van een minnebrief. Verder handelen de ruim twintigdui zend tabletten in de bibliotheek van Assurbanipal over mathesis, astronomie, ontaard in astrologie geographie. Zij bevatten koninklijke besluiten, con tracten van huur en verhuur, huwelijks overeenkomsten, in duidelijkheid niets te wenschen overlatend Spreker legde r.og uit hoe in deze verzameling woordenboeken konden noo dig zijn als volgt: Omstreeks 3800 jaar voor onze jaartelling, vestigden zich in Baby Ion Semieten. Hun taal verdringt die van het land, het Sumerisch, dat nu een doode taal wordt. Deze taal is thans bekend. Spreker gaf nu een denkbeeld van Spijkerschrift. De schrijver drukte met een ijzeren spijker zijn woorden en zin nen in de natte klei, de volgeschreven tablet werd gebakken en opgeborgen tot verdere raadpleging. In tegenstelling met ander Oostersch schrift wordt dit gelezen van links naar rechts. Een ander type was dit schrift echter voorafgegaan, het hyrogliephisch schrift, waarvan ook een paar voorbeelden wer den gegeven. Zij komen óók, als het eerstgenoemde, voor op rotsen en stee- nen. Uit het bovenbedoelde Wetboek gaf Spreker het hoofdstuk betreffende de Rechten der Vrouw in het rijk van Babylonië. De Wet beschermde er de Vrouw. Wel is zij meè aansprakelijk voor de schulden gedurende het huwelijk gemaakt, maar haar persoonlijk fortuin bljjft haar eigendom, zij erft mee met kinderen. Verder bestond er het bur gerlijk huwelqk, en de vrouw ontving gelijke opvoeding als de man. Waren de Assysiers meer een militaire natie, de Babyloniers waren handeldrij- venden en industrieelen. Hun bankiers huizen bevatten (volkomen veilige safety-inrichtingen. Bij de Rechtbanken werd elke zaak zorgvuldig behandeld. De medicus speelde in het burgerlijk leven een groote rol, maar de genees kunde stond niet hoog; ziekten werden toegeschreven aan booze invloeden. Een zeer oude pharmaeopea bevat de genees middelen, bestaande uit tooverdranken van planten op bijzondere wijzen en tijden verzameld. Een tarief voor den chirurg is er ge vonden, bepalingen bevattende omtrent zijn honorarium bij een operatie. Doode- lijke afloop van een operatie werd ge straft met het af kappen van de handen. Bij de bepalingen omtrent bouwwer ken eischte de wet doodstraf voor den bouwmeester van een ingestort huis. Dat de beschaving van Babylonië invloed heeft uitgeoefend op andere volken, mag wel blijken uit het feit, dat in 1887 te Tel-el-Amarna in Egypte de correspondentie is ontdekt van den koning van Egypte met de goeverneurs van Palestina en Syrië op tabletten met hetzelfde spijkerschrift. Ook omtrent Oudtestamentische plaats namen is thans meer licht verspreid en ontegenzeggelijk hebben de Israëlieten veel van de Babyloniërs overgenomen. Zoo hebben wij een Babylonisch Zond- vloedsverhaal, veel overeenkomst toonen- de met het Bijbelverhaal, maar Spreker ontkent den grooten invloed van Baby lonië op den Bijbel welken Delitzsch er aan toeschrijftIsraël heeft wel veel overgenomen, maar alles gelouterd. Op godsdienstig gebied heeft de Ba- byloniër weinig gepresteerdin zijn leven speelden zaken en geld de hoofdrollen, hoewel er toch ook op gewezen werd, dat het teedere in de letterkunde haar plaats vond. Een voorbeeld van dien aard, schoon gedacht en onberispelijk van vorm deed Spreker ons nog genieten en wjj blijven onze bewondering uit, spreken over land en volk als de baker mat der beschaving. Uit het Oosten, eindigde Spreker, is 't licht tot ons gekomen; moge het Westen dat licht weer doen stralen in het land der herkomst. De zeer belangrijke rede, boeiend door inhoud en voordracht, werd met inge spannen aandacht gevolgd. Spreker onzen oprechten dank voor de bevatte lijke wijze waarop wij met het belang wekkende onderwerp werden in kennis gesteld. Het standbeeld van Minckelers, den uitvinder van het lichtgas, zal in Juli te Maastricht, ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Vereeniging van gasfabrikanten aldaar, worden ont huld. Omtrent de plaa.s waar te Maas tricht het standbeeid zal verrijzen, schijnt men het nog niet eens te zqn. Allengs wordt de trekkracht bij de Amsterdamsche brandweer geheel ge wijzigd. De kazerne aan deHobbemakade aldaar heeft weldra geen paarden meer, daar met het in gebruik nemen van een nieuwe automobielkoolzuurspuit met electrische beweegkracht de geheele bespanning aan die kazerne wordt af geschaft. Ook bij de andere posten zullen geleidelijk meer machines worden in gebruik gesteld. Uit Maastricht meldt men: Op last van den burgemeester is de schouwburg alhier wegens brandgevaar gesloten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2