transportschepen afgehuurd en meerdere zullen volgen. Volgens den Petersburgschen corres pondent van de New York Herald, dringt in Russische potitieke kringen de over tuiging door, dat er gauw een eind moet komen aan de tegenwoordige on zekerheid, alleen reeds omdat het voort duren ervan Rusland eiken dag een millioen roebels kost. Nu zou men kunnen vragen of de voordeelen voor land en volk tegen deze ontzaglijke sommen zullen opwegen, het zedelijkheidsgevoel nog daargelaten. Nu de leiding van de buitenlandsche Russische politiek weer berust bij Graaf Lamsdorf is de kans voor vrede weer grooter geworden en zyn de vreedzame onderhandelingen heropend. Engeland steunt de Japansche oorlogs partij, de Engelsche pers maakt geen geheim van haar sympathie in deze, wat tengevolge heeft dat de verhouding met Rusland zeer gespannen is. Men begrijpt wat Engeland dry ftAls er oorlog komt, dan kan Rusland zich niet verzetten tegen Engelands inval in Thibet omdat het dan de handen vol heeft met Japan De Directeur van het regeerings la- boratorium voor de bereiding van serum tegen de pest die op een klein eiland bij Kroonstad in een fort is afgezonderd en daar voortdurend met cultures van pestbacillen bezig is stierf eergisteren aan de pest. De doktoren die hem be handeld hebben en de andere menschen uit zijn omgeving zyn afgezonderd en met anti-pest serum ingespoten. Legien, lid van den Rijksdag en secre taris-generaal van de socialistische vak- vereenigingen, schrijft in de Vorwarts een lang artikel over de redenen die de leiders hebben doen besluiten, de staking te Krimmitschau plotseling op te heffen. Twee redenen hebben daartoe den door slag gegeven, verzekert hjj. Men moest verhinderen dat de strijd gaandeweg ver flauwde en verder dat de nijverheid te Krimmitschau ten gronde ging. Dit was allebei te vreezen, als het verzet na Januari voortduurde. Hij erkent dat de staking aan het verloopen was volgens zijne eigen opgaven, werkten reeds 1770 «onderkruipers" en 252 bazen die zich geheel buiten de staking gehouden had den. Met eiken nieuwen «onderkruiper" legde een van de oude strijders het af, en er werden steeds meer van de oude arbeiders uit Krimmitschau gedreven, zonder in andere plaatsen werk te kun nen vinden. Daarbij kwam dat de over heid de stakers verhinderde «met de afvallige en nieuw aankomende arbeiders voldoende te onderhandelen". Legien vertelt dat tegen de hervatting van het werk geen noemenswaard verzet bestond, wat bewijst dat de stakers zeiven den stryd verloren achtten. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Montreal is het in het Oosten van Canada en het Noordoosten van de Vereenigde Staten Dinsdag de koudste dag in den koudsten winter geweest dien men in vele jat en beleefd heeft. Op verscheiden plaat» en was de thermometer 48 graden beneden nul Fahrenheit. Dat is dus 80 graden vorst. Deze strenge koude is oorzaak van vele branden als gevolg van overmatig stoken. Zoo is er in een der voorsteden een schoone Roomsche kerk verbrand. Het vroor toen 52 graden. De Java-Bode schreef den 24sten De cember: Aan de militairen beneden den rang van officier is gisteren een Kerstgave geschonken, die zy wy hopen het op prijs zullen weten te stellen. De Indische regeering, daartoe aangespoord door het legerbestuur, heeft een daad ver richt, die algemeen waardeering ver dient. De ruime woning tegenover de kazernen van infanterie en artillerie, tot voor kort bewoond door den generaal, chef van laatstgenoemd wapen, is door haar ingericht tot drankvrije cantine. En daarvoor heeft zij op royale wijze in de beurs getast: 7000 zijn ten koste gelegd om het gebouw geheel te restaureeren en geschikt te maken voor zijn doel; f 5000 zijn besteed om het in te richten met een nette leeszaal, met drie splinternieuwe biljarten, met een goede kegelbaan, met meubilair, kortom zóó keurig dat menige sociëteit op een vrij groote plaats in Indië er begeerig naar zou zy n. Met ingenomen heid werd dit geconstateerd door de hooge autoriteiten uit de militaire en burgermaatschappij, die met hunne dames waren uitgenoodigd om de plech tige opening van liet lokaal bij te wonen. Steeds werden de berichten over de overstroomingen in de Vereenigde Sta ten ernstiger. Bij Pittsburg staat het water voeten boven normaal peil. De spoorwegdienst is gedesorganiseerd. Alle huizen langs de kaden zijn over stroomd. De spoorlijnen van de Baltimore, Ohio en Pennsylvania-routen staan eenige voeten onder water. De politie verleend in schuitjes hulp aan de bevolking. De Westminster Gazette rekent uit, dat in de verkiezingen, die er sedert die van Bury, in het begin van 1902, ge houden zijn, een unionistische meerder heid van 11,960 stemmen, welke de districten in 1900 gaven, in een liberale meerderheid van 4865 veranderd is. Het aantal uitgebrachte stemmen is voor de unionisten verminderd met 3 pet., voor de liberalen vermeerderd met 45 pet. De Duitschers worden in hun kolonie Zuidwest-Afrika op het oogenblik door de Herero's met hun eigen wapens neer geschoten. Slechts de armste Herero's 1 in het uiterste Oosten van de kolonie, aan den rand van de Kalahari hanteeren nog pijl en boog, verreweg de groote meerderheid heeft eigen vuurwapens. Vroeger waren dat meest Engelsche voorladers, maar tegenwoordig hebben zy vele Duitsche geweren van het model 1871, die zij tegen den pry s van 100 mk., het dubbele van wat een Europeaan ervoor te betalen heeft, van het gouver nement konden krijgen. Na de demping van den opstand zullen zy alle vuur wapens wel moeten inleveren, en zal het Duitsche bewind de gevaarlijke proef om de inboorlingen aan wapens te helpen, wel niet meer herhalen. Te Limerick in Ierland is ook het onzinnige antisemitisme te voorschijn gebracht. De Joden worden er in hun handel en bedrijf geboycott en op straat worden zij nagejouwd en lastig geval len. In de Jodenwijk is er als een staat van beleg. Naar het heet, is de bevol king door de taal van een Redempto ristenpater tegen de Joden ontvlamd. Deze geestelijke heeft van den kansel de Joden beschuldigd van „den heiligen naam van Jezus te lasteren", van „het verspreiden van onzedelijke geschriften en onreine boeken", en van anderen zedenbedervenden invloed. De Joden hebben een beroep gedaan op den Roomschen aartsbisschop. Een krachtige brief van Michael Davitt aan de bladen schijnt de Jodenhaters al eenigszins tot bedaren te hebben gebracht. Van den kant van de fabrikanten te Krimmitschau komt de verzekering dat zij geen wraak zullen oefenen, zelfs niet tegen de voornaamste leiders van de werkstaking. De fabrikanten bij wie zij voor de staking in dienst zijn geweest, zullen hen weliswaar niet meer in dienst nemen, „maar de andere fabrieken staan voor hen open". By het weerzien tus- schen de patroons en de stakers moet het hier en daar bjjna hartelijk zijn toege gaan. Een van de «fabrieksschoorsteen baronnen® riep zijn arbeidsters toe„Na, da seid Ihr glücklich wieder da", waarop een koor van vrouwenstemmen hem opgewekt antwoordde, alsof er niets gebenrd was in de vyftien weken die beide partyen zulke wonden hebben ge slagen. Het bericht van de Vorwarts dat slechts een vierde gedeelte van de sta kers werk zullen krijgen is onjuist. De fabrikanten hopen 75 pet. van de oude arbeiders te kunnen plaatsen. Maar zy moeten de tot in de laatste dagen ge sloten contracten met vreemde werk lieden natuurlijk nakomen, een deel hunner is reeds naar Krimmitschau onderweg. Het geheele aantal slacht offers zou dus 25 pet. zyn, een cyfer dat al hoog genoeg is. Te Ostrowo, op Duitsch gebied, zijn vijf deserteurs uit het Pruisische leger aangekomen Deze mannen waren een jaar of zes, zeven geleden uit de gele deren weggeloopen en naar Rusland getrokken. Daar werd ,-n zij wegens ver schillende vergrypen en mi-drijven tot gevangenisstraf en deportatie naar Si beriê veroordeeld, vonden elkaar terug in een kolonie van ballingen en namen het besluit, te vluchten. Daarin slaag den zy ook, want zij bereikten ten slotte na een tocht vol ontberingen en ellende Ostrowo, waar zij zich by gendarmerie als deserteurs aanmeldden en verzochten, in hechtenis genomen te worden. Vol gens hun verklaring, is Siberië eenvou dig vreeselijk en aan een hel gelijk. Zaterdag is de Noorweegsche stad Aalesund bijna geheel door brand ver nield. Twaalfduizend menschen zyn er zonder dak. Door de vlammen zijn slechts gespaard, behalve het douane-pakhuis en een expediteurs-opslagplaats aan de ha ven, een twintig- tot dertigtal kleine huizen. Twee stoomtrawlers en een aan tal kleine visschersvaartuigen zyn ver brand. Een hevig onweder bemoeilijkt den toestand der dakloozen. Uit verschillende plaatsen zijn hulp expedities onderweg. De vlammen maak ten het den bewoners onmogelyk de stoomboot te bereiken, die hen naar Molde had kunnen brengen. Keizer Wilhelm heeft onmiddelyk hnlp gezonden en twee Duitsche hulp expedities zijn afgezonden om de men schen een voorloopig onderdak te ver schaffen. Natuurljjk wordt van regee- ringswege ook het noodige verricht. Over de ramp zelve worden nog de volgende bizonderheden gemeldDe brand ontstond 's nachts om half drie in de fabriek van de Aalesund Praser- vering Compagnie. Een kapitein en zijne raatrozen waren de eersten die den brand ontdekten en alarm sloegen. Reeds om 3 uur was alles in de grootste ver warring. In niet meer dan twee uren was het grootste deel van de stad af gebrand, en de bevolking kon niets anders doen dan voor de vlammen vluchten, die haar verder en verder het land op dreven. Van het eerste oogen blik af aan geleek de uittocht een wilde vlucht, waarby men in den beginne beproefde iets te redden. Vele dingen werden ook op straat gebracht, maar het vuur sloeg zoo snel over dat men alles moest laten liggen, om alleen het leven te redden. Vonken zoo groot als een vuist vlogen rond en verspreidden het vuur naar alle hoeken van de stad. De stoomspuit die op een schip was geplaatst, werd door de vlammen ver nietigd. Het telegraafkantoor moest tweemaal naar een andere plaats ver huizen. Men weet dat reeds herhaaldelijk be proefd is de prachtige schepen van keizer Tiberius, die op den bodem van het meer Nemi bij Rome liggen, op te halen. Thans is een maatschappij gesticht om dit werk uit te voeren. Deze vraagt echter als belooning van den Italiaanschen Staat het recht wat zy ophaalt vijftig jaar lang in een afzonderlijk museum ten toon te stellen. Na dien tijd zal het museum aan den Staat komen. Nu de waterstand in Friesland het werken op de lage waadlanden toelaat, ziet men daar thans gras maaien, wat dezen zomer onmogelijk was. Na tuurlijk is dit gras geen geschikt vee voeder meer, doch daarom is het ook niet te doen, al is menige hooischuur slecht voorzien. Men maait het gras er af, om de jonge spruitjes gelegenheid te geven zich te ontwikkelen, wanneer het voorjaar in 't land komt, welke anders door de oude graslaag zouden verstikken. Bovendien zou de bemesting op de oude graslaag niet helpen. Papuss, de vaster knakworstjeseter heeft een Papuss-courant uitgegeven, betreffende het gebeurde te Rotterdam, maar van de worstjes spreekt hij heele- maal niet. Hij beschuldigt zijn impres- sario, maar deze werpt alle schuld van zich. Jhr. B. uit Velp, die indertijd op de Boecop, te Rheden, circus-voorstellingen gat, is met zyn paarden en personeel naar Frankrijk vertrokken. Door den kantonrechter te Arnhem werd hjj, wegens het geven van voorstellingen zonder verlof van den burgemeester van Rheden, tot f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis, veroordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep is gekomen. De leiders der spoorwegstaking zjjn het nog altjjd oneens. Men gaat voort elkaar te te beschuldigen. In Het Volk is de bekende Petter nu eens losge komen tegen zijn vroegeren medewer ker Van den Berg, maar doet dit!op een manier, die nogal walgelijk is. Vieze uitdrukkingen en lage scheldwoorden vormen het geheel, dat als staaltje van de manier, waarop men zijn tegenstan der niet moet terechtzetten stellig aan bevelenswaardig is. En aan zulke menschen hebben hon derden hun hoogste belangen toever trouwd. Natuurlijk kunnen de omstan digheden den mensch tot bitterheid stemmen, maar dan nog behoeft rnen niet alle goede vormen af te schudden. Goed, dat het Volk er zelf genoeg van krjjgt, want de redactie verklaart, dat het einde van het debat nadert. Vrage of al die onguurheden, al de scheldnamen eenig ander gevolg gehad hebben, dan volkomen verwjjdering. Nadat reeds Donderdagavond ter eere van het Jubilé van H. M. de Koningin- Moeder door een gala-diner ten Hove waardig was ingezet met een toost van H. M. de Koningin, waarin op treffende wijze de Dochter de Moeder toesprak, daaraan toevoegde een dankbare her innering aan H. D. Vader en daarbjj de overtuiging uitsprak dat Zij de Tolk was van het geheele Volk volgde na afloop eene hartelijke ovatie van het publiek, dat zich buiten het paleis ver zameld had. De Residentie was op verschillende punten van gemeentewege versierd en vele partikulieren hadden dit voorbeeld gevolgd. Vrijdag, den eigenlijken feestdag, verleende H. M. audiëntie, woonde het conceit bij, dat de zanger Ernst van Dyk voor H. M. de Koningin ten paleize in het Noordeinde gaf, en maakte daarna een rijtoer door sommige straten der stad, waar zy met blijden jubel werd begroet. Verschillende adressen werden aangeboden. In het adres van het Haarlemsche ge meentebestuur wordt met bijzondere dankbaarheid de erkentenis uitgesproken van de uitstekende daden, door H. M. in het belang van het Ned. volk tot stand gebracht, en hulde en erkente lijkheid betuigd aan H. M. voor hare onuitputtelijke liefdadigheid. In de stad werd druk gevlagd. De feestviering in de „Vereeniging", Vrijdagavond, liep uitstekend van stapel. De groote zaal was goed bezet. Een korte feestrede werd gehouden door Mr. Th. de Haan Hugenholtz, waarna het Wilhelmus door allen staande gezongen werd. De verschillende programma- nummers bleken zeet in den smaak te vallen. Vooral de dichter zanger J. H. Speenhof! had veel succes en de allego rische voorstelling onder directie van den Heer von Saher met medewerking van verscheidene jonge dames ondervond veel bijval. Mej. J. d. C. v. W., die met veel entrain twee Fransche liederen voordroeg, vielen welverdiende toejui chingen ten deel. De ztal was mooi versierd. Zaterdagavond was de zaal minder goed bezet, hoewel was zorg gedragen voor een zeer afwisselend programma, dat met veel succes werd afgewerkt. Verschillende vreemde vorsten en vorstinnen hebben aan H. M. de Ko ningin-Moeder hunne gelukwenschen aangeboden met haar feest. H.K.H. de Prinses von Wied, Prinses Marie der Nederlanden, zond by hare felicitatie tevens eene gift van f 1000 voor het sanatorium Oranje-Nassau's- oord. Bjj het hestuur van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord zijn nog in dank ontvangen verschillende giften, als bewijs van instemming met het doel der in stelling, van personen, die niet op eenigerlei wijze aan de huldebetuiging voor H. M. konden deelnemen. Tevens zijn bij den penningmeester, of by leden van het hoofdcomité voor de bizondere hulde, giften ontvangen voor hetzelfde doel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2