Ruslands antwoord aan Japan, waar van naar men meent afhangt of Japan de wapenen zal opvatten, staat inge zonden te worden. Het antwoord zou eene besliste weigering bevatten aan Japan's verlangen te voldoen om, nevens de integriteit van Korea, ook die van China te erkennen, wat natuurlijk be teekent: bepaalde beloften afteleggen omtrent deontruiming van Mantchourije. Nu wordt eigenlijk alles beheerscht door de vraag of Rusland Mandsjoerije en Korea scheiden kan. Neen, zegt men, want met het oog op den spoorweg door de Russen aangelegd is Mandsjoe rije zonder Korea voor hen niets. Tegen over een sedert eenigen tijd ingeti eden onverschilligheid in Rusland omtrent oorlog of vrede is de Japansche natie zeer enthousiast en stellen de groote bankinstellingen groote kapitalen be schikbaar voor het geval dit noodig mocht zgn en gaat de regeering voort veel particuliere stoomvaartuigen op te eischen. In de Siberische provincies is het goederenvervoer geheel gestremd, omdat de Russische regeering alle wagens heeft in beslag genomen voor het troepenvervoer. Beide Staten hebben aan de mogend heden hun standpunt ten opzichte van de kwesties uiteengezet. Rusland heet voor en na bereid ter wille van het behoud van een zoo moge lijk duurzamen vrede het met Japan eens te worden over de grondslagen van een verdrag. Wat Korea betreft heet feitelijk alles door Rusland toege geven en in Mantchourjje worden de verdrags rechten van Japan en van andere Mogendheden door Rusland er kend. Maar verder dan tot zekere gren zen kan Rusland in deze niet gaan. De concession van Japan in zake Korea schjjnen te wezen: dat het de vrijheid der zeeêogte van Korea wil waarborgen en beloven nooit op de Zuidkust ver sterkingen aan te leggen. Wat Mant chourije betreft, wil Japan erkennen al de rechten, die Rusland krachtens met China gesloten verdragen in Mantchourije oefent, daaronder begrepen het „pach ten" van Port-Arthur en het beheer van den spoorweg. Japan wil er zelfs in bewilligen, dat eene strook lands van 30 mjjlen, aan beide zijden van den spoorweg, met inbegrip van de stad Harrin, door Russische soldaten wordt bezet. Maar daar is dan ook Japan's grens en het verlangt, dat het overige van Mantchourije weer kome onder de daadwerkelijke souvereiniteit van China. Volgens nader bericht van den Ber- ljjnschen berichtgever der N. R. Ct. is het reeds vermelde geschil in de Ber ljjnsche dokterswereld van eenigszins anderen aard dan aanvankelijk werd gemeld. Niet tusschen de dokters en de fondsen besturen maar tusschen de ge- neesheeren onderling is over de fond sen geschil gerezen. Onder de Berlijnsche dokters bestaat eene vereeniging van Berlijnsche fonds dokters, welke ongeveer 500 leden sterk is en die dezer dagen door haar bestuur aangemaand werden zich binnen drie dagen schriftelijk te verbinden voor be paalde Berlijnsche ziekenfondsen vijf jaren lang als fondsdokters te fungee- ren. Eene weigering om te teekenen zou uitsluiting uit de vereeniging ten gevolge hebben. Over dezen stap van het bestuur van de doktersvereeniging ont stond in de geheele dokterswereld te Berlijn een stormachtige beweging, om dat door een verbintenis voor vijfjaren om werkzaam te zijn voor bepaalde fondsen, een soort van monopolie ge schapen zou worden, en de vrije dok terskeus vooreerst onbereikbaar zou zijn. Ongeveer 1500 Berlijnsche dokters hebben thans eene druk bezochte ver gadering gehouden, waarvan de uitkomst was, dat men op de Berlijnsche fonds dokters een beroep zal doen om, wegens de algemeene collegialiteit en de ge meenschappelijke belangen van den doktersstand, een verbindtenis voor vjjf jaren te weigeren en voorhands maar tot einde 1905 de gevraagde verplich ting aan te gaan, opdat de Berlijnsche dokters in den strjjd met de zieken fondsen er niet slechter aan toe zouden zijn dan hun collega's elders, die reeds in andere Duitsche steden succes heb ben gehad met hun pogingen. De leider van de hulp expeditie die met de Phönicia te Aalesund is seinde van daar: Wij deelden heden 1350 porties middageten uit en bovendien een groote hoeveelheid brood en koffie. De koks moesten 17 uren achtereen werken, en ten slotte om huip vragen bij de I inwoners. Opmerkelijk was de behoefte aan kleedingstukken, ook [bij de aan zienlijken. Het gedrang om bjj ons kleerenmagazijn te komen, was somtijds zoo groot, dat wij slechts met moeite de orde konden handhaven. Er zijn uit Kristiania vertegenwoor- digeis van verzekerings-maatschappijen te Aalesund aangekomenzij schatten de schade op 20 millioen kronen. Met den bouw van gaarkeukens en werkplaatsen tusschen de puinhoopen schiet men flink op. Maar het werk ondervindt veel belemmering door de zeer korte dagen. Omtrent de uitbarsting van de Merapi op Midden-Java seint de correspondent te Batavia van het H blad het volgende De onderneming Tampir is in vol slagen duisternis door de zware aschlaag. Op de onderneming Gemamsir zgn huizen ingestort. De opgezetenen vluch ten. Aan brandwonden overleden drie personen. Ten opzichte van de Hulde aan H. M. de Koningin Moeder te Amsterdam het volgende Woensdagmiddag worden aan 6213 kinderen met 320 geleiders in verschil lende lokaliteiten feestvoorstellingen aangebodenbij de keus der kinderen heeft men zich moeten bepalen tot de hoogste klasse der openbare scholen le en 2e klasse en van de daarmede ge lijkstaande bijzondere scholen. 't „Circus Carré" heelt dien middag van 24 uur 2000 plaatsen ter be schikking gesteld en „Flora" 1266 er zullen verschillende specialiteitenvoor stellingen gegeven worden. Bjj »Van Lier" 800 plaatsen en liefhebberij too- neel, en door de zorgen van den heer Pimentel muziekuitvoering. In den „Stadsschouwburg" worden 1229 plaat sen ingenomen; eerst speelt men „In Politiek", de vermakelijke klucht van Gustav Kadeiburg uit het Duitsch, en daarna »De Bruiloft van Kloris en Roosje". In den „Werkenden Stand" 500 plaatsenBamberg treedt hier te 2 uur op en daarna voorstelling van den bios coop van den heer Nöggerath (directie „Flora"); in het „Gebouw Patrimonium" 500 plaatsen en te twee uur optreden van den heer Lion Knoop en daarna de bioscoop van den heer Merkelbach; in vBellevue" met 700 plaatsen, eveneens bioscoop-uitvoering van denzelfden heer. Alle lokalen en zalen en voorstellingen zijn gratis aangeboden, wel een bewgs hoeveel de verschillende directies en artisten voor het aardig doel voelen om oek den kinderen een feestdag te be reiden ter gelegenheid van het huldefeest der Koningin-Moeder. Donderdag wordt H. M. te Amster dam verwacht. Het ontwerp tarief van invoerrechten is thans van het departement van Fi nanciën naar de Tweede Kamer ver zonden, zoodat de verschijning binnen kort te verwachten is. Men verzekert dat van bestaande rechten een gedeelte wordt gehandhaafd, een ander gedeelte wordt verhoogd waaronder er zijn die tot 8 percent van de waarde worden opgevoerd en dat tal van artikelen, die tot dusver vrjj wer den ingevoerd, aan heffing zullen wor den onderworpen. Vooral voorwerpen van weelde zouden bjj invoer hooger worden belast, daar onder begrepen buitenlandsche sigaren en sigaretten, waarop een maximum- recht van f 60 per 100 kilogram zou worden voorgesteld. De hoogere opbrengst van de tarief wijziging wordt, zooals vroeger is mede gedeeld, op een jaarlgksch bedrag van 9 millioen meer geschat. Te Wgdenes (N. H.) bespeurden kort geleden eenige veehouders 's ochtends dat des nachts van hunne paarden de staarten waren afgesneden. Werd eerst aan baldadigheid gedacht, thans blijkt diefstal de vermoedelijke beweegreden tot dezen wandaad te zgn geweest. De staarten zgn nl. teruggevonden in den I mesthoop van den vrachtrijder de H., te Wgdenes, terwijl deze afwezig was. Na zgn thuiskomst is hg gevankelijk naar Alkmaar gebracht. Wederom wordt een ernstige post- diefstal gemeld. Een aangeteekende brief van Amsterdam naar Diepenheim bleek bij aankomst van den geheelen inhoud (1750) beroofd te zgn. Dit is thans reeds het derde geval in korten tijd. Eerst een brief van Amsterdam naar Venlo met een groote geldswaarde, daarna een aan geteekende brief van Amsterdam naar Meppel, en nu weer deze. Bij alle drie gevallen waren de brieven op kunstige wjjze geopend en met een soort stijfsel dichtgeplakt. Thans zijn de nummers der bankbiljetten bekend en is de diefstal zóó tijdig ontdekt, dat het onderzoek tot een kleinere kring beperkt blijft. Naar wij reeds mededeelden is aan Jozef Israëls ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag een bedrag van twintig duizend gulden ter beschikking gesteld. Omtrent de bestemming dier gelden wordt het volgende medegedeeld. „Door den heer Jozef Israëls is als zgn meening te kennen gegeven dat niets hem meer blijvend genoegen zal verschaffen dan dat het fonds van twin tigduizend gulden, bijeengebracht door eenige zjjner vrienden in het buitenland tot aanbieding op zijn 80sten verjaardag, zal bestemd worden ter toevoeging aan het bedrag door don staat ter beschikking gesteld voor den bijbouw aan het Rijks museum, bestemd voor Rembrandt's Nachtwacht. Ofschoon er nog geen gelegenheid ge weest is alle bijdragers met het voor nemen van den heer Israels in kennis te stellen, kan het niet anders dan dat in deze de wensch van den jubilaris wet moet zijn, daar het er slechts om te doen was hem op zgn feestdag het maximum van voldoening te bereiden." HAARLEM 2 Februari 1904 De regenbuien van de vorige week hebben weer opnieuw in het licht ge steld, hoe ongelukkig 't op sommige punten in deze gemeente gesteld is met de bestrating; waar waterplassen blijven staan is zg niet in orde en wie gewoon is onze straten te bewandelen weet al vooruit waar hij moet wijken of springen. Nu is op de begrooting wel een mooie som uitgetrokken voor bestrating, maar één maand is om en men begint nog maar niet. Wacht maar, zegt men, dat de vorst over is en de straten niet meer opge broken behoeven te worden voor gas en waterleiding en electrischen aanleg. In den Raad is eens beweerd, dat de straatmakers hier hun werk niet zoo goed verstaan als elders. Men ziet toch in andere gemeenten hetzelfde als hier, maar nergens treft men de ongelijke herstellingen zóó aan als hier. Maar 't kan ook aan onzen bodem liggen meent men, maar dan behoort het werk anders verricht dan thans. In de afgeloopen week zijn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 395 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 233 baden. Deze week tellen wij twee jubi leums, het vijf en twintig-jarige van Dr. H. Brongersma, als Directeur derHoogere Burgerschool, samenvallende met dat van Dr. E. van der Ven, als Conservator van Teylers Physisch kabinet en wiens opvolger hg werd, nadat Dr. van der Ven dat ambt gedurende de oprichting dier School sedert 1864 bekleed had. Vermochten wjj van den ongeveer gelijktijdig jubileerenden Concierge der H. B. S. iets mede te deelen, ingevolge den wensch van Dr. Brongersma werd het feit in besloten kring herdacht en past het dus er over te zwijgen. De Voordrachtsavond van leerlingen en oudleerlingen der H.B.S. Zaterdag en Maandagavond was zeer druk be zocht en verschafte veel genoegen. Het Lyrisch Tooneel van het Grand Théatre te Amsterdam geeft hier een bui tengewone voorstelling van „'N Paasch- lam", Het Treurspel der Joden. Over het stuk het volgende Een prachtig stuk een aangrgpend stuk een realistisch stuk. Realistisch in den goeden zin des woords, daar in dit drama een onderwerp wordt behandeld, dat eeuwen lang de nachtmerrie der be schaafde volkeren is geweest en zelfs nu nog in sommige streken (men denke aan Rusland) als motief dient, om duizenden joden te vermoorden, nl. de zgritueele moord. Meeiterljjk heeft de schrg ver zijn stof behandelt; het leven in een joodsch gezin is er op treffende wijze geschil derd, het type van den ouden Mozes is subliem uitgebeeld aangrijpend en aan doenlijk is het geheel en vooral ook het slot. Omtrent de eerste voorstellingen te Amsterdam berichtte men De zin voor sterke kleur spreekt al uit den ondertitelTreurspel der Joden. De kleur heeft gewerkt. Want stamp vol was het in Grand Théatre met een publiek, dat naar waarheid over het Jood- sche wezen en over Joodsche gebruiken oordeelen kan. De auteur had er op ge rekend. Met groote aandacht, soms met ontroering, heeft hei, tot oordeelen van al wat het Joodsche betreft gerechtigd publiek de voorstelling gevolgd. Het is niet karig geweest met toejuichingen. Het toonde zich warmer, dramatischer dan de zonen der lauwe Westerstran- den. Het kon niet naar huis gaan, het zou niet geslapen hebben als het den schrgver niet bedankt had voordeaan- genamen avond, een avond vol emotie. Het riep om den auteur. Daar verscheen eindelijk de auteur onder gejuich. Hg bleek te zgnde Heer Eduard Jacobs, de zanger der liederen van ellende en verwording. Het was een oogen blik van kunstenaars- weelde voor de auteur, voor den hoofd redacteur, den Heer Herman Schwab, voor allen die hadden medegespeeld. Maandag werd in het gebouw van het Nut in de Zijlstraat de Algemeene vergadering gehouden van de Vereeni ging «Weldadigheid naar Vermogen", zjj werd geleid door den Voorzitter, den Heer J. Muilemeister, die een woord van welkom sprak en met dank voor het bewgs van belangstelling zijn inge nomenheid betuigde voor de tegen woordigheid van den Eere-Voorzitter Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen. Nadat de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen en goedgekeurd waren, werd medegedeeld dat de Heer Mr. E. A. .A. S. van Stralen voor de betrekking van Secretaris der Vereeni ging had bedankt, doch zich voor zoover noodig ter beschikking stelde, terwql het Bestuur een zjjner leden, den Heer G. J. van Dieren Bijvoet door den dood verloor, aan wiens nagedachtenis een hartelijk woord werd gewjjd. De aftredende Bestuursleden werden allen herkozen en verkozen tot leden van het Bestuur de Heeren W. A. van Vloten en R. J. van Dieren Bjj voet. Bij monde van den Heer Jhr. C. C. van der Wijck, Lid der Permanente Commissie, werd verslag uitgebracht van het dienstjaar 1902/03. Het volgende is er aan ontleend Het Bestuur constateert aan de hand van het vjjf-jaarljjksch overzicht datde inkomsten geen gelijken tred houden met de toeneming van de bevolking onzer gemeente. Het register van gezinnen die ge durende het 15 jarig bestaan der Ver eeniging in behandeling kwamen, telt thans 2000 nummers. Het Bestuur hoopt, dat van dit alle gegevens bevattende register een ruim gebruik zal gemaakt worden tot het verkrijgen van inlichtingen. Een gelukkig verschijnsel wordt ge noemd, dat het aantal ondersteunde gezinnen vermindering aanduidt, doch met het oog op den gevoeligen knak dien onze gemeente in de tweede helft van het jaar ondervond, denkt het Be stuur een keerpunt bereikt te hebben, waartoe opnieuw de steun wordt inge roepen. Mocht, zegt het Verslag, de tjjd komen, dat ieder ingezetene naast den post voor Eerste Levensbehoeften er ook een van „Weldadigheid naar Vermogen" op haar begrooting bracht. Gedurende het laatste vjjftal jaren was het gemiddeld bedrag der contri buties en giften f 12500 Over 190*2/03 bedroeg het aantal ondersteunde gezinnen 232 of 11 minder dan vroeger, meer weduwen met kinderen genieten thans steun.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2