Nieuwsberichten. KRONIEK. In de Raadsvergadering van Woens dag had eerst de installatie plaats van den Heer Seignette, met een vriendelijk woord van den Voorzitter. Vervolgens de mededeelingen en in gekomen stukken, en een zitting met gesloten deuren, welke tot kwart over drieën duurde. Na heropening had het onderzoek plaats van de geloofsbrieven der nieuw ingekomen leden, de Heeren Pahud de Mortanges en Loosjes. Voorgesteld wordt aan den geschorsten J. P. A. Dicke, onderwijzer aan de 2e Burgerschool niet eervol ontslag te ver leenen ingevolge onzedelijke handelingen. De Heer Groot stelt voor deze zaak uit te stellen. De Heer V. d. Kamp vraagt nog opheldering. Voorstel Groot wordt verworpen en dat van B. en W. aan genomen. Naar men weet bestond het gevoelen dat door een Raadsbesluit van 16 Decem ber de tienurige werkdag was aange nomen. Met 13 tegen 12 stemmen was het D.B. toen uitgenoodigd om voor stellen te doen tegen het einde van den termijn van gemeentelijke werken, in dien geest. In de vorige vergadering bleken eenige leden een ander gevoelen toegedaan. B. en W. deelden thans hun opvatting in deze mede: Voorop stellende dat de meening van D. en W. een ander samengesteld col lege niet binden kan geelt het D. B. te kennen dat het woord uitnoodigen in deze moest worden opgevat als een be leefde term voor opdragendat bij ver schil van opvatting van de interpretatie van een raadsbesluit de woorden waarin het vervat is beslissen moet. Waar nu in het onderhavige besluit aan het da- gelijksch bestuur dat tegen het eindigen van de onderhandsaanneming aan het bewind zal zjjn, wordt opgedragen voor stellen te doen betreffende den 10 uren dag enz., blijft weer het gevoelen van B. en W. geheel vrjj, wat aangaat den inhoud van die voorstellen, mits zij maar den tienurigen arbeidsdag en het aan gegeven minimumloon betreffen. Medegedeeld werd dat de bouw van de nieuwe school 2000 meer eischt, waartoe een crediet wordt gevraagd. Het wordt toegestaan ondanks het ver zet van den Heer Rinkema. De behandeling van het werklieden reglement weid voortgezet. De Heer Hugenholtz wenschte in de vorige vergadering, dat voor nachturen meer worde betaald dan voor andere overuren. De stemmen staakten, zoodat de beslissing in deze vergadering moet vallen. Het werd thans verworpen. Nu het uurloon voor Zondagswerk, het voorstel B. en W. in deze werd aangenomen, ondanks het amendement Modoo. De Heer Schram wenschte het regle ment van de Kern vastgesteld zien door den Raad. Ook op dit punt staakten de stemmen toen. Thans werd het verworpen. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten de beraadslagingen te sluiten, wat eenig verzet uitlokte. Het werkliedenreglement werd thans in stemming gebracht en aangenomen. De Heer Sneltjes stelt voor de beraad slagingen over de tramplannen aan te houden tot een volgende vergadering. Het wordt aangenomen. Goedgekeurd wordt een suppletoire begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur tot een bedrag van ƒ250. De Heer Rinkema is er tegen, want het moet dienen om het Armbestuur te laten rondreizen tot het verkrijgen van een plan voor een nieuw Armenhuis. De Heer Kruseman verdedigt het voor stel B. en W.; het nieuwe huis moet zoo doelmatig mogelijk zijn. In stemming wordt het voorstel aan genomen. De Raad had bepaald dat bjj den ver koop van bouwterreinen voorden bouw de vergunning van den Raad noodig is. B. en W. wenschen hieraan toe te voegen ïDit besluit heeft geene toepassing op »die gevallen waarin de gronden reeds «vóór 5 September 1893 zijn uitgegeven sen in de akte van uitgifte het bouwen »op den voor tuin bestemden grond af in hankeljjk is gesteld van eene toestem- »ming of vergunning van Burgemeester »en Wethouders.c De Heer Stolp vraagt inlichtingen. De Heer Van Styrum zet het voorstel B. en W. uiteen. Verschillende Heeren hebben in deze het woord. De Voorzitter beantwoordt. Het voor stel B. en W. wordt aangenomen. De maktmeester W. Wijkhuyzen ver zoekt, hem al-nog op de pensioenlijst te plaatsen. Geadvizeerd wordt afwijzend te be schikken. De Heer V. dr Kamp meent dat hem nooit een pensioen kan geweigerd wor den en de Heer Groot wil hem op den staat brengen. De Heer Kruseman meent, dat Wjjk- huyzen er niet op behoort, omdat de betrekking voor hem een bijbaantje is. De Heer Modoo meent, dat de deur in deze geheel behoort open te staan. De Heer Thjjssen wil weten wat de gevol gen zullen zijn van het plaatsen van Wijkhuyzen op den staat. Voorstel B. en W. wordt verworpen, de man komt dus op de pensioenlast. Besloten wordt aan M. de Njjs, wed. J. v. d. Berg ƒ100 per jaar onderstand te verleenen. Evenzoo aan de wed M. P. de Ridder, geb. Tijdgaat. Ingevolge een verzoek van de Firma L- W. Heil en Zonen wordt de veror dening betreffende de Kaasmarkt aldus gewijzigd De kaasmarkt wordt gehouden in de maanden Februari, Maart en April elke veertien dagen, »e beginnen op den eersten Woensdag in de maand Februari in de maanden Mei tot December elke week eveneens op Woensdag. B. en W. stellen voor stichting van een gemeentelijke zwem- en badinrich ting in het Zuider Buitenspaarne tegen over de Rustenburgerlaan, waarvoor met inbegrip van een remmingswerk aldaar, wordt aangevraagd 18100. Aan den Heer A. A. Sprenger toe te kennen een jaarlijksche subsidie van 850.en dezen de exploitatie op te dragen. De kosten van het gewone onderhoud komen voor rekening der gemeente. De Heer V. d. Kamp zal voorstellen de zaak uit te stellen en geeft hiervoor zijn motieven aan als zijnde in het belang der gemeente. Nadere onderhan delingen zijn noodig. De Voorzitter deelt meê, dat van nieuwe voorstellen van concessionaris, den Heer Sprenger, niets bekend is. De Heer Modoo verdedigt het voorstel V. d. Kamp. De Voorzitter licht nog toe. De Heer Rinkema verdedigt voor stel V. d. Kamp op ünancieële en hy giënische gronden De Heer V. d. Berg zal vóór uitstel stemmen. De zaak wordt uitgesteld. In behandeling komt het voorstel van de Heeren Modoo en Klejjnenberg, tot vergoeding der pensioens bijdiagen aan onderwijzend personeel indien wordt deelgenomen aan hetWeduwen-Weezen- pensioenfonds. De Heer Modoo verdedigt het voorstel. De Heer Bijvoet ziet het verband niet in lusschen de zaken en zal tegenstem men. Het voorstel wordt verworpen. Besloten wordt B. en W. te machtigen de huur van enkele gronden op te zeg gen, welke met 1 September ter be schikking van de H. IJ. S. M. moeten gesteld. Wegens het feit dat onder de bouwvak arbeiders groote werkeloosheid heerscht, verzoekt het Haarlemsch Arbeiders- Secretariaat de bouwvakarbeiders het uitvoeren van bouwwerken, waartoe reeds in beginsel besloten is, spoedig te doen aanvangen. B. en W. stellen voor te berichten dat voor aandrang geen termen bestaan. Den Heer Modoo heeft het voorstel B. en W. onaangenaam getroffen. De Voorzitter doet opmerken, dat wanneer er sprake kan zjjn van onaan genaam dit zeker aan de zijd# van B. en W. zou zjjn, wat niet het geval is. Voorstel aangenomen. Een crediet wordt gevraagd en toe gestaan van 250.tot afschutting van een terrein bij het Leidsche.Plein, bestemd tot opslagplaats van materialen voor de openbaie werken. De Heer H. Kramer te Bloemendaal verzoekt vergunning tot het dempen van een sloot aan de Kleverlaan en het hebben van een uitgang aan die laan; het wordt toegestaan. De Elektrische Spoorweg-Maatschappjj verzoekt vergunning tot het dempen van een sloot tusschen haar land en den weg langs de Leidsche Vaart. B. en W. stellen voor de vergunning te verleenen. Aangenomen. Op een verzoek van K. Santing wordt evenzoo beschikt. De Raad besluit bij voortduring te benoemen tot Bibliothecaris dezer ge meente op eene jaarwedde van 1500. den heer J. D. Rutgers van der Loeff met bepaling dat die benoeming zal worden gerekend te zijn ingegaan 1 December 1903. Benoemd wordt tot makelaar in mo bilaire goederen den Heer W. Ph. Noë; in mobilaire goederen en in bouw materialen: den Heer J. H. Daudejj. Daarna werd de vergadering gesloten- Eerste Kamer. De Heer van Alphen bleef bij de behandeling van de Marine- begrooting aandringen op een twaalfde pantserschip voor den buitenlandschen dienst en kon zich vereenigen met den aanbouw van een onderzeesche torpedo boot, ten einde proefondervindelijk te kunnen uitmaken welke waarde deze soort vaartuigen voor onze kustverde diging heeft. Dat de minister da belangen van het personeel zich thans krachtig gaat aan trekken, heeft spr. met bgzonder genoe gen gezien. Te lang is met de reorgani satie gewacht. De Minister van Marine deed uitkomen dat het spoedig uitvoeren van het plan voor de binnenlaridsche defensie zeker niet op zijn weg ligt; vandaar de benoeming van de gemeenschappelijke commissie voor de zee- en landmacht, wier voorstellen de Staten-Generaal in staat zullen stellen een methodisch plan voor de defensie vast te stellen. DeMaiinebegrooting werd goedgekeurd, waarna Financiën in behandeling kwam. De Heer van der Biesen wijst op de lage suikerprijzen en dat ondanks de suikerconferentie, de produktie van de suiker in de laatste jaren ontzettend is toegenomen en gestegen tot 3 Va millioen tonnen, dat is een toeneming van 97 ton bruto in 't laatste jaar. Zoodoende is de geheele conferentie mislukt; de prjjs is gedaald en de productie is toe genomen waarbjj nog komt de steeds toenemende smokkelarij. De minister heelt dan ook krachtige maatregelen moeten nemen. Wat met het zout is gebeurd, zal ook met de suiker gebeuren. Er zullen nog krach tiger maatregelen moeten worden ga- nomen om de immoreele smokkelarij tegen te gaan. Als de suikeraccijns niet wordt verlaagd, zal heel Noordbrabant met de rivier er bij tot onvrij territoir moeten worden verklaard, en dan moet ook de allerdwaaste instructie voor de commiezen worden veranderd, die niet van hun plaats mogen. Laten diemen- schen zich vrij bewegen, dan kunnen zij de smokkelaars achterhalen. De suiker-accijns moeten verminderd en gelegd worden op den drank. In zjjn antwoord aan den Heer van der Biesen zeide de Min. dat de toestand van de beetwortel-suikerindustrie thans over de geheele wereld niet benijdens waard is; maar dit kan niet van duur zjjn. Doch de toestand zou hopeloos bedorven kunnen wezen en concurrentie met rietsuiker langer onmogeljjk met een overproductie, ongeëvenredigd aan de behoefte. Indien dat hoog ernstig geval zich voordeed, zou dit niet een speciaal Nederlandsche toestand zijn, maar een over de heele wereld, waar tegen geen Nederlandsche regeering iets vermag en waarop niemand heeft kunnen rekenen. Omtrent de smokkelarjj erkent de Min. de feiten, maar die had een voor sprong op de regeering, die eerst bij onvermijdeljjkheid ernstige repressieve maatregelen mocht nemen. En toen zijn zjj niet nagelaten. Maar het bewakings personeel was ook niet dadeljjk aan wezig. Eerst werden 40 kommiezen meer, later 100 meer aangevraagd. De minister was derhalve niet in verzuim. Hoofdstuk Ftuanciën werd daarna goedgekeurd en zonder veel discussie ook dat van Oorlog. Bjj Hoofdstuk Waterstaat werden landbouwbelangen door de heeren Dojes, Breebaart, Havelaar en De Jong be sproken. De Heer Hovy vraagt onderzoek naar den waterstaatkundigen toestand van Groningen, Friesland en Drenthe; hoopt dat 't plan voor de Zuiderzee- droogmaking niet zal worden opgegeven; en dringt aan op bevordering van Zondagsrust bjj de spoorwegen, de pos terijen en telegrafie, ook in 't belang van een goed en geschikt spoorweg personeel. De Joodsche Sabbath geeft de volmaakte rust. Wie den Sabbath goed houden, genieten rust en ondervin den daarvan de weldadige gevolgen. Om goede en vertrouwbare elementen te verkrijgen, moet men de ambtenaren elke week een dag rust verzekeren. Ook in de commissie voor de spoorwegenquête is op 't groote belang daarvan gewezen. Woensdag werd de begrooting van i Waterstaat behandeld. Omtrent de ha ven te Scheveningen werd opgemerkt dat die financieel al een tegenvaller is, terwijl het vertrouwen in het welslagen van het werk wordt betwijfeld. De Heer Bergmann wijst op de slechte resultaten der proeven met de stoom- pont te Velsen. Omtrent de stoompont te Velsen ant woordde de Min. bestaat er alle uitzicht dat men nog met de pont zal kunnen bljjven werken. Na de proefnemingen van dezen zomer heeft men aan de pont eenige wjjzigingen aangebracht. Die proefnemin gen zjjn mislukt; maar a posteriori be treurt de minister 't, in zoover voor de ijsopruiming de ponten alleen niet kun nen dienen zonder jjsbrekers. Er bestaat intusschen alle uitzicht dat die zaak zal slagen. Omtrent de visschershaven te Sche veningen betreurt ook de minister 't dat dit werk, 't moge dan technisch slagen, financieel zoozeer tegenvalt. Wat de heer Hovy heeft gezegd is volkomen waareen groot gedeelte van de bevolking is nog gehecht aan de hei liging van den Zondag daarom is 't zoo te betreuren dat juist op de spoorwegen die rust zoo weinig kan worden in acht genomen, terwijl men juist op de spoor wegen zoo groote behoefte heeft aan het vormen van ernstige begrippen en zoo- velen thans niet in de gelegenheid zjjn om naar de behoefte van hun hart hun God te eeren. De minister vleit zich intusschen, dat een der resultaten van de spoorwegenquête zal wezen, dat het personeel althans om de 3 weken een vrijen Zondag zal hebben, waaruit in tusschen zal volgen eenige inkrimping van de Zondagsdienstregeling. Nog werden eenige bemerkingen om trent het rivierwezen beantwoord. De begrooting van Waterstaat wordt goedgekeurd, evenals de suppletoire be- grooiing voor de verbetering van het Noordzeekanaal. Zonder beraadslaging wordt goedge keurd het wetsontwerp tot toekenning van een subsidie uit 's rjjks schatkist ten behoeve van de droogmaking van de plassen onder Reeuwjjk en Sluip wijk. Tevens wordt aangenomen de begroo ting van Suriname voor 1904. Verder is de begrooting afgewerkt. De Kamer ging tot nadere bjjeenroeping uiteen. De Japanners beginnen thans haastte maken met hun eisch om antwoord op hun laatste voorstellen. Gedurende den loop der zaken heeft men den toestand nog niet als ernstiger beschouwd. De Japanners schjjnen te denken dat het voordeeliger voor hen zal zjjn om nu, in plaats van later, te vechten. De bekendmaking van het be richt aangaande de oproeping van de reserves in de oostelijke provincies en aangaande de versterkingen die in allerijl naar Wladiwostok en Port Arthur gaan, heeft de hoop op den vrede tot het nul pont doen dalen. Deze indruk wordt nog versterkt door een bericht uit Port Arthur, volgens hetwelk het vervoer van troepen naar de Jaloe voortgaat. In ambteljjke kringen verklaart men dit als: oorlog. Om het geheel te volmaken kwam daar het bericht bij over de mobilisatie van de Japansche marine reserve.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2