lijker vinden dergelijke verhalen te Petersburg inhang, omdat betrouwbaar geruststellend nieuws geheel ontbreekt. Men spreekt nog al over de vraag, wat de reden kan zijn van de vriend schappelijke houding van Duitschland. De weersgesteldheid is op het oogen blik in Maridsjoerije zoo ongunstig, het sneeuwt en hagelt zoo onafgebroken, dat de troepen waarschijnlijk niet vóór het einde van den winter krachtig zul len kunnen optreden. De koude is ont zettend; door de sneeuw zijn de meeste wegen bijna onbegaanbaar. De berichten over het voortrukken van Japansche en Russische troepen slaan dus slechts op voorloopige marschen. De cavallerie van het Russische leger, die tot nu toe uit sluitend uit Russen bestaat, zal weldra met regimenten dragonders versterkt worden. De correspondent van de Daily Telegraph" te Petersburg meldt, dat ten gevolge van de hevige koude een groot aantal Russische soldaten bij het over trekken van het Baikal-meer zijn dood gevroren. Anderen moesten met bevroren lede maten in sleden verder gebracht worden. Terwijl omtrent de Russische troepen bewegingen de meeste openbaarheid bestaat, zijn die der Japanners zoo schaars mogelijk en dan nog niet ver trouwbaar, want de Japansche regeering heeft de meeste stilzwijgendheid aan bevolen omtrent alles wat den oorlog betreft, zoodat noch regeeringspersonen, noch officieren of minderen in rang, ja zelfs geen dagblad in dit opzicht den plicht verzaakt of zelfs verzaken zal. De Daily Mail verneemt uit Tsjifoe: Van de Boesjin-maroe en de Jinsen- maroe, die voor Port Arthur gezonken zijn, zijn 29 man ontkomen. Donderdag werden zij te Ten-tsjoefoe ontscheept; vandaar gingen zjj over land naar Tsji foe. De correspondent der Daily Mail vroeg hen' uit op het Japansche consu laat. De officieren erkenden dat de po ging om de haven van Port Arthur te verstoppen mislukt was. Zij schreven dat. hieraan toe, dat de schepen die moesten zinken te klein warenen tevens aan de buitengewone sterkte van de Russische zoeklichten, waarvan de schittering de Japanners zoo verblindde, dat zij niet juist meer wisten waar zij zich bevonden. Het Russische geschut vuur vernielde de meeste booten op de Japansche schepen voordat deze zonken, zoodat de opvarenden slechts met de grootste moeite ontkwamen naar de Miaoe-taoe eilanden, waar be bevolking hen zeer vriendelijk opnam en hun een jonk gaven, waarmede zij Ten-tsjoe foe bereikten. De Japansche officieren had den hun hoofd kaal geschoren als tee- ken van rouw over het falen van hun onderneming. De Japansche consul staat er borg voor, dat deze overlevenden niet meer aan den oorlog zullen deelnemen. De Daily Telegraph verneemt uit Sjanghai: Naar het heet, hebben de Japanners een Russisch magazijn te Kin-tsjou vernield. De Daily Mail verneemt uit Nioe- tsjwang: De laatste Britsche onderdaan die uit Port Arthur gezet is kwam gister en hier aan en vertelt over den staat van zaken te Port Arthur tot Vrijdag het volgende: De oorlogschepen Petro- pavlofsk en Sewastopol worden in het marinetuighuis hersteld. Voor het herstel van de Tsesarewitsj wordt een nieuw dok aangelegd met toegang tusschen de oude en de nieuwe stad. De Retwisan ligt nog altijd vast midden in den toe gang tot de haven. De schepen kunnen alleen nog tusschen haar achtersteven en de kust erdoor. Het legerbestuur kommandeert alle vervoermiddelen op behalve enkele huurrijtuigen en draag stoelen. Uraan en blikjes waren zijn er in overvloed. Van Cardiffsche en Japan sche steenkool is er een voorraad van, naar schatting, 60,000 ton. Er zijn een kwart millioen zakken meel. De bezet ting is, naar schatting, 10,000 man sterk, maar voortdurend komen er ver sterkingen aan. Generaal Stoessel voert het bevel. Te Nioe-tsjwang gevestigde vreemde lingen zeggen, dat de Japansche vloot bevel heeft ontvangen, den len Maart een beslissende aanval te doen op Port Arthur, en die plaats te veroveren. De Amerikanen weten te vertellen, hoe de Japanners op het denkbeeld zijn gekomen den hals van de flesch de 1 ingang tot de haven van Port Arthur te verstoppen. De onder admiraal Togo dienende commandant Akijama was er bij toen Hobson de Merrimac voor Santiago liet zinken in den Spaansch- Amer'kaanschen oorlog en sedert dien heeft deze Japansche marine-officier een grondige studie gemaakt van dat blok kade procédé. Te Marseille is een ongeluk gebeurd met een tram, die een steile helling afreed. De rem brak en over een afstand van anderhalven kilometer gleed de wagen al sneller af tot hij tegen een muur botste en omviel. Twintig men- schen werden er zwaar bij gewond. In het Deensche Folkething heeft de Regeering medegedeeld, dat de gedeel - telijke mobilisatie tot handhaving van Denemarken's onzijdigheid 176,500 kro nen zal kosten. De socialisten namen er geen vrede mede; maar met algemeene tegen hunne stemmen schonk de Kamer der Regeering een votum van vertrouwen. Volgens telegrammen te Konstanti- nopel uit Prizren en uit Metrovitsa ontvangen, zijn daar kanonschoten ge hoord. De geruchten over groote oorlogstoe- bereidselen van Turksche zijde en over de mobiliseering van een of twee Klein Aziatische redit bataljons, die naar Europa gezonden zouden worden, zijn volgens hetzelfde telegram ongegrond. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat bjj na een geheel batailjon soldaten, in garnizoen liggende te Aarhuus, vergif tigd is geworden door te eten van een nieuw soort voedsel, waarmee men een proef had willen nemen. Er liggen nog 150 man ernstig ziek. De socialisten van Barcelona hebben onder den titel „Oorlog tegen den oor log", een oorkonde opgesteld aan alle arbeiders van de wereld, om hen uit te noodigen„te weigeren, oorlog tegen elkaar te voeren, ten bate van een ge- meenschappelijken vijand". Geruimen tijd is er in Zuid-Afrikaan- sche kranten gevraagd of niemaud ver tellen kon waar F. J. J. Kruger ge-i bleven was die in den oorlog samen met zjjn vader in den Vrjjttaat bij Glen Alphen door de Engelschen gevangen genomen en sedert spoorloos verdwenen was. Zelfs de Engelsche autoriteiten wisten de ouders geen uitsluitsel te ge ven. Een zekere C. Taylor heeft hun nu ingelicht. De jonge Kruger is den volgenden dag doodgeschoten, omdat hij een Engelsche uniform droeg. Voor zijn dood schreef hjj een brief aan zijn vader, en hij verzocht den Engelschen officier dien brief naar Heilbron te zenden. De Albaneesche beweging, die onder j drukt heette en volgens tallooze Turk sche berichten eigenlijk geen oogenblik iets heeft beteekend, is minder dood dan de Porte zich wel verbeeldt of voor 1 wendt. Ook van uit Ipek grijpt de re- ij bellie om zich heen en wel zoo, dat de Oostenrijksche en Russische gezanten, met het oog op het kleine garnizoen te Ipek, vertoogen bij den Porte hebben ingediend. Deze heeft geantwoord, dat zjj er terstond vier bataljons met artil lerie zal heenzenden en den commandant van Ipek aansprakelijk stellen voor de handhaving der orde. De den Vereenigde Staten toegeschre ven sympathie voor Japan moge al in ambtelijke en politieke kringen heer- I schen, de medische wereld in Noord- Amerika heeft wel met de Russen op. Naar aanleiding van tallooze aanbie dingen van Amerikaansche dokters en verplegers, heeft Cassini, de Russische gezant te Washington, een telegram uit St. Petersburg ontvangen, dat de Tsaar diep geroerd was en de aanbiedingen op hoogen prijs stelde, maar dat hij kwalijk gebruik kon maken van buiten- landsche hulp waar Rusland zelf over een overgroot aantal dokters en hospitaal- personeel beschikt. De stroom van aanbiedingen en be tuigingen van sympathie houdt intus- schen aan. Vele kooplieden hebben o.a. ook de hoop uitgesproken, dat de be- 1 trekkingen tusschen Rusland en de Vereenigde Staten vriendschappelijk zouden blijven. Liechtenstein, de vermoorde piano fabrikant te Frankfort a/d. Main, was de erfgenaam van een rijke weduwe te Niederwalluf. Zijn erfdeel bedroeg onge veer 2 millioen mk. Men geloofde eerst aan een wraakneming, maar het schjjnt dat de moordenaars het op zijn geld begrepen hadden. De daders men vermoedt dat zij met hun beiden ge weest zjjn hebben hun slachtoffer een touw om de keel gebonden en het daarna met een hamer doodgeslagen. De brandkast was opengebroken. In korten tijd is dit de derde moord die te Frankfort op klaarlichten dag gepleegd is. De daders van de twee vroegere moorden zijn ook nog niet ontdekt. Een groote stedenbrand heeft ander maal, de Vereenigde Staten geteisterd. Het is nu de stad Rochester in den staat New York, welke Vrijdagmorgen aan het verwoestend element is overgeleverd geweest. Evenals te Baltimore heeft men beproefd door het vernielen met dyna miet van gebouwen, welke het vuur in zijn snellen en allesverteerenden loop telkens nieuw voedsel verschaffen, den brand te stuiten; naar 't schjjnt met eenig meer succes, tenminste nog den zelfden dag is het bericht van het uitbreken van den brand gevolgd door een telegram, dat meo het vuur meester was. De schade werd gisterenochtend reeds op 5,000,000 doilars geraamd, maar men weet, wat die schattingen in den regel waard zijn. De brand ontstond Vrijdag vroeg in het gebouw van de Rochester Dry Goods Company; de oorzaak is bekend: een gebrek in de geleidingen van de elec- trische motor, waarmee de lift werd bewogen. De vlammen sloegen door den liftkoker spoedig door hetgeheelegebouw en zetten dit overal in lichte laaie. Een groote hinderpaal bjj het blus- schingswerk was, dat de waterleidings buizen bevroren waren. Dat de brand van Rochester niet den omvang van dien te Baltimere heeft gekregen is dan ook hoofdzakelijk te danken aan de bijna volslagen afwezigheid van wind. Hoewel verscheiden personen ternauwernood ont komen zijn aan verplettering door val lende muren, schjjnt het aantal per- soonljjke ongelukken ditmaal nihil of althans uiterst gering. In Engeland maakte men zich al vrooljjk over de nederlagen der Russische vloot, natuurlijk niet om de Russen, maar in het belang der Engelsche be lastingschuldigen. Want... nu zou de Engelsche zeemacht toch de grootste zijn, zonder aanbouw van nieuwe schepen. De Engelsche admiraliteit schijnt er echter anders over te denken. Bljjkens de begrooting van marine voor het volgende financieele jaar, dat 1 April aanvangt, vraagt de regeering geld aan voor den bouw van twee linieschepen, 4 gepantserde kruisers, 14 torpedojagers en 10 onderzeesche booten. Men kan er op rekenen, dat de libe ralen tegen het opdrijven van de be grooting van ongeveer dertig millioen gulden hooger bezwaar zullen maken, al kan de vloot van beide partjjen in het Lagerhuis veel gedaan krjjgen. Sir Charles Dilke, een radicaal maar niet minder imperialist, heeft reeds aan een verslaggever te kennen gegeven, dat hij de regeering zou herinneren aan haar verzekering, een paar jaar geleden af gelegd, dat zij met vertrouwen in de eerstvolgende twee jaren een verminde ring van oorlogsuitgaven tegemoet zag. In het Britsche Hoogerhuis heeft de Regeering gisteren aangaande Thibet verklaard, dat het land onafhankeljjk moest bljjven. Maar kwam hier van eene meest invloedrijke Mogendheid spiake, dan kon dit natuurljjk niet anders wezen dan Engeland. Door den Russischen gezant was bij verschillende gelegenheden op de wen- schelijkheid van meer Russisch-Britsche samenwerking, althans in overeenstem ming handelen, gewezen en van deze verklaring was door Engeland kennis genomen met de „hartelijkheid, welke zij verdiende". Maar de Regeering zou liever een gunstiger tijdstip afwachten dan het tegenwoordige om nieuwe be sprekingen over de aangelegenheden te openen. Men wil bljjkbaar eerst afwachten wat de expeditie oplevert. Maar bepaald vrien delijk tegenover Rusland was de toon van den Minister van Buitenlandsche Zaken niet. Uit het Verslog der Rotterdamsche Gezondheids-commissie De vele gevallen van Febris Typhoi- dea reeds bij het optreden der Commis sie, deden haar besluiten de oorzaak daarvan op te zoeken en middelen te beramen om de uitbreiding der ziekte te stuiten. In den beginne brachten de onderzoekingen der commissie haar tot de gedachte dat de bron der besmetting in de aangevoerde melk te zoeken was. Een verzoek aan de Gezondheids Com- missiën der naburige gemeenten om opgave van typhus gevallen bjj melksljj- ters in hun ressort, waaraan door deze in het algemeen gehooi werd gegeven, was hiervan het gevolg. Tevens werd bij alle 193 gevallen de melklevering nagegaan tot aan den oorsprong. Het resultaat van al deze bemoeiingen was echter niet voldoende en daarom werd tot den inspecteur der volksgezondheid vpor Zuid-Holland en Zeeland het ver zoek gericht om eene samenspreking over dit onderwerp te houden, welke bespreking den 22en December plaats had, en waarbij bleek dat het uitgemaakt was dat de besmetting niet van buiten de stad werd ingevoerd maar in de ge meente zelf te zoeken was. Intusschen was de commissie tot de ontdekking gekomen dat op 2 December zich een geval van Febris Typhoidea had voorgedaan in het gezin van een der bewoners van den Toren der Ge meente-Drinkwaterleiding. Dadel jjd daar op werden stappen gedaan om de ver spreiding der ziekte tegen te gaan, daar door dit geval vermoeden ontstond dat het drinkwater uit de gemeenteleiding besmet was. Toen na 15 December het aantal ge vallen van Febris Typhoidea zeer toenam, werden meer afdoende maatregelen wen- scheljjk en bleef de Commissie dus bjj het einde van het jaar hare speciale aandacht aan dit onderwerp wjjden. Nu Dr. van Deventer op 1 Mei zjjn betrekking neerlegt als geneesheer-di recteur van het krankzinnigengesticht Meerenberg, moet bij de commissie van toezicht en het college van Ged. Staten het voornemen bestaan, de gestichten I en II niet weer te stellen onder één directeur. Zij moeten geneigd zijn, over elk gesticht een directeur te benoemen. Men meldt uit Amsterdam: Er is thans een begin gemaakt met het leggen der rails voor de electrische tram over het vrjj gekomen terrein der oude beurs. Ook was men reeds bezig met het bestraten en werd de schutting aan de Damrak-zjjde afgebroken, zoodat de verbreede straat spoedig voor het verkeer kan worden opengesteld. Het schijnt dat van hooger hand een eind zal gemaakt worden aan de praatjes die ten opzichte der pleegouders in het Hervormd weeshuis te Almelo in omloop zijn en die nu weer nieuw voedsel heb ben gekregen door een brochure, waarin een 14-tal oud-verpleegden hun grieven blootleggen. Tegen den vader is nl. rechtsingang verleend ter zake van mishandeling van den oud-verpleegde J. Ossenkoppele. Omtrent een ongeval, in de Kon. Papierfabriek te Maastricht, wordt van daar gemeld, dat eerst het gerucht ging dat een ketel was gesprongen en een vjjftal dooden had veroorzaakt. Geluk kig heeft zich dat gerucht niet bevestigd en bepaalde zich het ongeval, tot een min of meer ernstige verwonding van een vjjftal meisjes. Het scheelde anders maar weinig of de zaak had erger ge volgen kunnen hebben. Het vliegwiel toch vloog in de hoogte met een kracht, die de zoldering en de muren deed vaneenscheuren en de fabriek op hare grondslagen schudden. Er bevonden zich vele personen in de zaal waar het ongeval plaats had, die allen met den schrik vrjj kwamen. Omtrent de oorzaak van het ongeval valt weinig met zekerheid te zeggen, alleen moet reeds 's morgens iets aan het toestel gehaperd hebben.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2