de sterkte nog nader te bevestigen. Een Russische generaal heeft aangeraden het punt los te laten, maar dat het belang rijk wordt geacht, bewijst het streven om het bezit door Japan. De Mandsjoergsche spoorweg, die, waarschjjnlgk door Chineezen, van tijd tot tijd bij gedeelten vernield is, wordt thans streng bewaakt. Om de zes mijlen zijn blokhuizen aangelegd en er rijden gepantserde treinen. De Mikado heeft doen bekend maken, dat de oorlog moet leiden toteenduur- zamen vrede, de Czaar zegt ongeveer hetzelfde, maar beiden hebben het hunne gedaan om den oorlog te bevorderen en niets om het kwaad te voorkomen. Tweeduizend kalveren per maand heeft de Russische regeering te Barcelona be steld, maar nu nu zijn de Spanjaarden bang voor duur vleesch en verzoeken dus om de leverantie te doen afwijzen. Of de regeering hun hierin zal genoegen geven, is nog niet bekend en nog een andere vraag is hoe dit vleesch in Oost Azië moet komen, omdat Japan er geen bezwaar in zal zien de proviandschepen te laten kapen. De offervaardigheid der vermogende Russen is groot, van verschillende zijden worden aanzienlijke sommen beschik baar gesteld voor leger en vloot, maar ook in Japan heeft dit plaats, doch daar worden bovendien de belastingen bijna verdubbeld, wat geen al te gunstig ver schijnsel is, want het wijst op een te gering oorlogsfonds of volkomen gemis er aan. Het Russische telegraagafentschap meldt over de beschieting van Wladi wostok dat Zondag moet plaats gehad hebben, de volgende bijzonderheden: Vanmiddag om 1 uur 25 naderden vgf Japansche pantserschepen en twee krui sers, van den kant van het eiland As- kold, de kust van de Oessoeri-baai tegen over Patroklos en de Sobol-baai. De schepen gingen in gevechtsstelling lig gen en openden uit alle vèr dragende kanonnen een goed onderhouden vuur, op een afstand van 8 werst van de kust, op de kustforten, de batterijen en de stad. De projectielen richtten geen schade aan. De meeste van de vijandelijke pro jectielen, ongeveer 200, ontploften niet, ofschoon zjj met lyddiet geladen waren. De Russische batterijen waarbij zich de commandant generaal Woronets, de bri gadecommandant generaal Artamanof en de overige bevelhebbers bevonden, antwoordden niet en wachtte af, of de vijand naderbij kwam. Nadat het vuur 55 minuten geduurd had, trok de vijand om 2 uur 20 min. af in de richting van het eiland Askold. Daar verschenen te gelijkertijd twee vijandelijdelijketorpedo booten en daarna nog twee bij kaap Mai- del. De vijandelijke schepen waren met ijs bedekt. De aanval die de Russen geen verliezen kostte, kwam den vijand op ruim 200.000 roebels te staan. De meeste projectielen kwamen uit zes- en twaalf- duimskanonnen. De bevolking die van de waarschijnlijkheid van een bombar dement op de hoogte gesteld was, nadat het Japansche eskader aan den gezichts einder gezien was, bleef kalm. De gewonde Russen die in het hos pitaal van het Japansche Roode Kruis te Tsjemoelpo behandeld werden, zijn genezen en zullen binnenkort naar Mat- soejama op het eiland Sjikokoe gebracht worden. De Japansche regeering heeft een uit voerige vorordening vastgesteld over de behandeling van krijgsgevangenen.Diens volgens zullen hun rijkelijk voedings middelen en kleeren verstrekt worden, verder hun brieven met de post en hun eigen bagage met den spoor om niet verzonden worden. Uit St.-Petersburg wordt bericht, dat de maatregelen genomen om het Rus sische leger in Matidchourije van het noodige te voorzien, in alle opzichten voldoende zijn en dat men zich daarover niet ongerust behoeft te maken. Er zijn groote kudden vee voorhanden in Mantchourije en er zijn groote be- zendingen levensmiddelen van allerlei aard ook graan, vleesch in blikken enz., verkrijgbaar langs den Mand- sjourjjschen spoorweg. Kortom, men heeft genoeg om het leger voor een onbepaalden tijd van mondbehoeften te voorzien. Nu wordt algemeen bekend geacht, dat althans voor 't joogenblik alle be- noodigdheden voor het leger moeten aan gevoerd worden en wel soms van ver af. Vrage in hoever bovenstaand bericht geruststellend mag genoemd worden. Hoe het in deze gesteld is met Japan, komt men niet te weten, omdat zijn regeering een Stelsel van stilzwijgend heid toepast, een volkomen gemis van gegevens, een stelsel van plannen, mis schien aan enkelen der hoogstgeplaats- ten bekend enaan de Engelsche regeering. Twintig leden van een geheim Kore- aansch genootschap hebben, naar bericht wordt, den eed afgelegd alle regeerings- personen, die den Japanners gunstig ge zind zijn, te zullen dooden De Japansche gezant heeft op het vernemen van dit bericht der Koreaansche regeering on- middelijk kennis gegeven, dat, indien zij de samenzweerders niet liet gevangen nemen, de Japansche autoriteiten dit zouden doen. Bij gevolg zijn vier leiders van het gilde der rondventers gearres teerd. Volgens Russische berichten heeft het beschieten van Wiadiwostok geen noe menswaardige schade aangericht en het zou dan ook hebben plaats gehad om het vertrek van Russische troepen naar de Jaloe tegen te houden, de Russen verwachten dan ook aanvallen op Port Arthur van de landzijde, om welke reden daar versterkingen zijn aangebracht. Natuurlijk is in Frankrijk de vraag besproken in hoeverre het land in den oorlog zou betrokken kunnen worden, met het oog op de bezittingen in Oost Azië als zijnde de rijstschuur en als zoodanig voor Japan zeer begeerlijk. De meening wordt uiteen gezet dat Frank rijk er geheel buiten kan big ven als alles loopt zooals men het hoopt. Bovendien weet Rusland dat de tus- schenkomst van Frankrijk, in plaats van hulp te bieden, den strijd nood- lottiger en gevaarlijker zou maken, omdat daardoor het tooneel van den oorlog niet beperkt zou blijven tot Oost-Azië, maar zich zou uitbreiden tot Europa. Engeland's vloot is tweemaal sterker dan die van Frankrijk en Rus land samen. De Franscheschepen moeten in de Middelandsche Zee blijven, waar Engeland reeds de numerieke overmacht heeft; in het Kanaal is het net zoo. De Fransche vloot zou uitsluitend kunnen dienen voor de verdediging der eigen kust. Rusland zou van die hulp geen voordeel hebben, noch ter zee, noch te land. Japan slechts zou er door gebaat zjjn. De Eclair verneemt uit Engelsche1 bron, dat het enthousiasme der eerste dagen in Japan plaats maakt voor een gevoel van onzekerheid. Men heeft het sterke vertrouwen verloren, dat de oor log snel beslist zou zijn, en de mislukte aanvallen op Port Arthur en de moei lijkheden in Korea ondervonden zouden het optisnisme wel wat bekoeld hebben. De overtuiging blijft evenwel stellig be staan, dat kis zij geslagen mochten worden Engeland en de Ver. Staten Japan te hulp zullen komen. Dat het in den aard van het Japansche volkskarakter ligt om niet tegen verlies te kunnen, is bekend genoeg. De volgende kleine statistiek toont aan, hoe Japan uit wijze voorzorg recht- tgdig een grooten voorraad Engelsche steenkool heeft epgedaan, welke, gelijk men weet, als brandstof voor de vloot verre te verkiezen is boven de Japansche steenkool. Van Cardiff uit zijn van het begin van het jaar tot 4 Februari niet minder dan 130,000 ton steenkool naar Japan verscheept en wel met 24 stoom schepen. Verder werden 4 stoomschepen met 20,600 ton voorshands naar Hong kong, en 3 stoomschepen met 13,300 ton naar een onbekende bestemming afgezonden. Dat maakt te zamen: 31 scheepsladingen steenkool van te zamen 164,200 ton. Rusland heeft daarentegen in Decem ber en begin van Januari alleen van Cardiff uit te zamen 14 stoomschepen met ongeveer 70,000 ton Engelsche steenkool geëxpedieerd, dus minder dan de helft van de Japansche inkoopen. En daarbij moet men in aanmerking nemen dat Japan in eigen land ontzaglijke steenkool voorraden heeft,die hetdesnoods evëneens voor zgn oorlogsschepen kan |j gebruiken. Het aarzelend optreden der Russische vloot wordt toegeschreven aan gebrek aan steenkool. Misschien is dit een zwakke plek van de Russische krijgs toerustingen, die noodlottig zou kunnen worden voor den afloop van den ge- heelen veldtocht. In de Duitsche marine is het een openbaar geheim dat reeds in vredestijd de Russische vlootmanoeu- vres dikwijls niet in den ontworpen omvang hebben kunnen doorgaan, om dat de door de intendance op het papier aangeschafte steenkool er in werkelijk heid niet was. In Rusland zgn nueenmaal omkooperg en verduistering nationale ondeugden. Dat zelfs de verantwoor- delgkste personen in het legerbestuur er niet vrg van zgn, hebben de zeer treurige ervaringen met de aanvulling van de voorraden in den Russisch- Turkschen oorlog geleerd. Het is daarom inderdaad volstrekt niet onmogelijk dat het tengevolge van de bekende Russische karakterfouten aan het noodigste voor een oorlogvoering ontbreekt. Vorscheidene fabrieken te Riga hebben van de Engelsche kooplui die hen ge woonlijk van steenkool voorzien, den raad ontvangen hun inkoopen te ver haasten, met het oog op de omstandigheid dat vermoedelijk binnenkort de verkoop van steenkool zal gestaakt moeten worden. Te Berljjn zijn in den laatsten tijd herhaaldelijk de automatische toestellen waarin personen die van de openbare telephooncellen gebruik maken, de geld stukken werpen, opengebroken en leeg geroofd. Om den dader te betrappen werd aan een dier cellen een elect risch schel bevestigd die bij het betreden door een onbevoegde zich laat hooren. Inder daad is het daardoor gelukt den dief in handen te krijgen, een 18 jarigen ver versleerling, die geen werk had en bekende 15 automaten aldus te hebben leeggehaald. Te Cantania op Sicilië heeft de vas- tenpreek in de kathedraal tot een groot schandaal aanleiding gegeven. De gees telijke had tot onderwerp van zijn rede gekozen: „De invloed der vrijmetselarij op het sociale leven." Men hoorde rus tig de uiteenzetting aan, maar toen bij het einde eenige al te ijverige geloovigen luidruchtig begonnen te applaudiseeren, kwamen er van een anderen kant pro testen, waarop de handenklappers op hun beurt het antwoord weer niet schuldig bleven. In een oogenblik waren beide partijen toen handgemeen, te midden eener algemeene paniek. Het regende vuist- en stokslagen aan weers zijden tot politie en karabiniers er ein delijk in slaagden de kathedraal te ontruimen. Buiten de kerk liepen de anti clericalen opnieuw te hoop onder de kreten: „Weg met de clericalen I Leve Bovio!", totdat de politie hen verstrooide. Een groot aantal gekwetste voor- en tegenstanders van den invloed der vrijmetselarij op het sociale leven hebben als gevolg van de preek nu eenige dagen gelegenheid op hun bed erover na te denken. In de Spaansche Cortes is Zaterdag een volledige dwarsdrijverij van de min derheden begonnen. De regeering dreigt met sluiting van de Kamer, zoodra de Senaat de militaire credieten heeft goed gekeurd. De minderheden kondigen voor dit geval een heftigen, openlijken veld tocht tegen het kabinet aan. Een lange samenspreking tusschen Maura en Vega de Armijo als vertegenwoordiger van de minderheden is vruchteloos geweest, daar Vega de Armijo een algeheele ver andering wenschte in het beleid van de regeering en van den voorzitter der j Kamer. De toestand is moeielgk, daar de sluiting van de Cortes het noodig zou maken dat de regeering de voor de Kroon zeer pijnlijke kwestie van vertrouwen stelde. Het Hof heeft uitspraak gedaan in zake Dreyfus. Het verzoek om rivisie werd ontvankelijk verklaard. Tevens werd een aanvullend onderzoek gelast, dat door de Kamer van Strafzaken zelve zal worden ingesteld. De Procureur-Generaal, in de zaak Dreyfus was Vrijdag nog sterker in zijn uitdrukkingen dan Donderdag. Hg betwijfelde of de in het beruchte bor derel genoemde stukken wel ooit zjjn geleverd, en beroept zich op de te Ren- nes gebleken volkomen onzekerheid omtrent het bestaan dier stukken. Deze twijfel is natuurlijk geenszins in staat, de meening reeds in 1899 geuit, te doen wankelen, dat het beweerde verraad nooit is gepleegd, en dat het borderel eene lijst van nooit verstrekte gegevens beva'. Overigens bevatte het uitgebreide requisitoir van procureur-generaal Bau- douin weinig nieuws, hoe uitvoerig het ook was. Donderdag gedurende twee uur. Vrijdag gedurende de ge'neele lange zitting, die te 12 uur begon en met eene pauze tot 7 uur 's avonds voort duurde, was het hoofd van het parket bij het hoogste Fransche rechtscollege onafgebroken aan het woord, zonder dat eenig incident voorviel, zoodat het een en ander samen nemende, men zou moeten meenen, dat de geheele beschul diging in verband staat, met een me nigte onregelmatigheden, gepleegd aan een der afdeelingen van het ministerie, om welke te bedekken een reeks van vervalschingen zjjn gepleegd, welke die nen moesten voor een bepaald persoon in staat van beschuldiging te stellen, ten einde zelf zich voor straf te vrij waren Men schrgft uit Velsen: De stoompont Kennemerland vaart nog niet anders dan een keer per dag heen en weer, doch zonder tram er op. Wel komt de pont aan de overzijde, doch goed aankomen doet zij nooit, niet tegenstaande allerlei vernuftig gevonden pinnen, radertjes enz. zijn aangebracht, door de fabriek te Amsterdam nu weer, om dat goed aankomen mogelijk te maken. En dat goed aankomen, dat is, zoo dat de rails op de pont komen te leg gen juist in het verlengde van de rails op de losbruggen, is noodig om de tram er op en af te krijgen, en voordat nu die gewilde stand tusschen die rails ver kregen is gaan goed 10 minuten, vaak meer voorbij. Geen wonder dus dat een der inge nieurs de verzuchting slaakte: als die Hollandsche Spoor waaraan de tram behoort er maar toe wilde overgaan om aan de Velserzijde een remise te bouwen, waren wij ineens gereed. Maar die Hollandsche Spoor denkt daar niet over, en dit wordt voor de heeren deskundigen der fabriek te las tiger, waar het nu den minister van waterstaat blijkbaar ook gaat vervelen; waarom Z.Exc. in het laatst der vorige week, toen er, doch te vergeefs vijf heeren waren geweest om de proeven te controleeren, schreef wanneer einde lijk toch zou kunnen worden proef ge varen. Het loopt dan ook niemendal mee en dit schijnt op het werken, aan luttel eenvoudige dingen zelfs, van invloed te zijn. Zoo b.v. staat er nu al vier dagen lang een ladder tegen een lantaarnpaal aan waarin licht zou woiden gemaakt, doch de oliehouder is er nog niet in bevestigd. En dan vallen ook tegen de kosten rekeningen die worden ingediend door de personen die, zonder vooruit opgave van kosten te doen, aan het werk wer den gezet. Zoo b.v. heeft de Beverwijksche aan nemer, die het palengangetje inheide en den ketting om de due d'alven leg de, daarvoor maar pl.m. f 1500 gere kend. En nu deugt het nog niet, doordat de pont spot met het vastleggen aan den ketting, zelfs aan ingekeepte due d'alven, als er gespuid wordt of een westenwind uit het hoekje schiet. De Rechtbank te Arnhem deed uit spraak in de zaak der beruchte familie Driessen uit Didam en veroordeelde Dorus tot 9 maanden met last tot onmiddelijke invrjj heidstellingHendrikus en Antoon tot één jaar, allen wegens mishandeling en verschillende diefstallen. Bernardus Driessen werd vrijgesproken. De eisch was tegen de drie eerste broers 3 jaar, tegen Bernardus 8 maanden. In de tweede zaak, diefstal en heling, werden Dorus, Hendrikus, Dorus' vrouw en zgn moeder vrijgesproken. De eisch was voor Dorus en Hendrikus 1 maand, voor de vrouwen 8 maanden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2