HAARLEMSCH Eerste Blad. Na 23 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zesentwintigste .laargang. 144- 144. van WOENSDAG 23 Maart 1904 Nieuwsberichten. TEIEPHOONNUMMER Intercommunaal Telephooimummer ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden -,25. franco p. post —,40. JLfiwnderlIjke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenties worden aanc,enomm tot DINSDAG en VBIJDAQ des middags ten 12 ure, die abdan too mogelijk nog wonden geplaatst. De „Westm. Gaz." berekent, dooreen genomen, dat Japan per week ruim 12 millioen gulden aan oorlog-kosten zal hebben te betalen Engeland betaalde in den Zuid-Afrikaanschen oorlog nog een vierde deel van dit bedrag meer. Bovendien zijn Japans geldmiddelen niet rooskleurig en moet reeds hulp ge zocht worden by bijzondere fondsen en bij verhooging der invoerrechten. Troepenontschepingen op Korea door Japan, troepenaanvoer in Mandsjoerye door de Russen, de laatste langs spoor wegen over jjs, van anderhalven meter dik, tochten met oneindige moeielyk- heden, die echter tot heden allen over wonnen worden, dank het doorzettings vermogen en de gehoorzaamheid van den Russischen soldaat. Port Arthur schijnt groote aantrek kingskracht te bezitten voor den Japan ner, de Rus blijft het vasthouden, mis schien wel om Japan daar werk te geven en op te houden. In Rusland schijnt men de stad te willen prijsgeven. Het Russische eskader van Wladiwu- stock was zoek het is nu gezien, waar schijnlijk een kolenschip begeleidende. Dit zou nu wel eens tot een treffen kunnen leiden, maar thans in open zee. De wonderdoende en daardoor invloed rijke Russische priester Johannes heeft verklaard, dat de oorlog met Japan vijf en twintig jaar zal duren. De Japansche oud-Minister Suyama- gata, die voor zijn genoegen in Engeland is, maar die toch officiëel in audiëntie wordt ontvangen, heeft m een gesprek met een journalist gezegd, dat het vooral aan Japanschen invloed te danken is, dat China onzijdig blijft in dezen oorlog. In strijd met hetgeen een ander Ja- pansch diplomaat onlangs zeide omtrent de felle vijandschap der Chineezen tegen de Japanners, zei Suyamagata. dat China zich gaarne bij Japan zou hebben aan gesloten in den strijd tegen Rusland, op grond van de gemeenschappelijke belangen der beide gele volken. Maar Japan wilde de vijandelijkheden beperkt houden tot Mantchourije en Korea. De tusschenkomst van China zou daaren boven een algemeen vyandig optreden tegen de vreemdelingen tengevolge kun nen hebben, hetgeen groot gevaar zou opleveren. Zondag verspreidde zich een gerucht, als zou aan de Jaloe slag geleverd en achttienhonderd Japanners krygsgevan- gevangen gemaakt zijn. Dit kan volgens een bericht uit St. Petersburg niet juist zijn, omdat voor zoo'n overwinning een kolossale nume rieke meerderheid van Russische soldaten noodig zou zijn. En die meerderheid be staat niet. Het is niet onmogelyk, dat een gevecht heeft plaats gehad, dat de Russen krijgsgevangenen gemaakt heb ben, maar dan moeien van het opgege ven getal één, wellicht twee nullen ge schrapt worden. Merkwaardig is, dat het bericht, af komstig van anti Russischen kant, door een Russisch blad wordt tegengesproken. De Europeesche inwoners van Peking zijn van meening, aldus seint de parti culiere correspondent van het Berl. Ta gebl. te Pe'ersburg, dat China zich zeker mengen zal in den strjjd, zich dus niet neutraal houden. Deze meening is niet alleen gegrond op den grooten invloed van de Japansche partij, die invloedrjjke mannen als de onderkoning Juan Schikai en Natun die tot minister van buiten landsche zaken benoemd is tot hare aanhangers telt, doch ook op de onge nade van prins Su, den vroegeren pre fect van Peking. Ritmeester Iwkof, van den Russischen generalen staf, in dienst gesteld bij de intendance, is, na vervallen verklaard te zijn van rang en graad, ter dood ver oordeeld en terecht gesteld. Iwkof ver kocht militaire geheimen, in het bijzon der organisatie-plannen van het veldleger aan Japan. Onder de Japansche troepen op Korea moet thyphus heerschen. Japan heeft zich voor zyn oorlog de nieuwste vindingen ten nutte gemaakt, gelijk men weet. Volgens een Duitsch blad hebben zij op hun oorlogsschepen ook door den Engelschen ingenieur Kel- way het toestel laten aanbrengen, dat men vertemeter noemt. Door dit instru ment, dat voor het ongewapende oor on waarneembare geluiden opvangt en aan- teekent uit welke richting en van hoe ver weg zij komen, kan men op schip, ook al belemmert het nachtelijk duister, mist of sneeuwjacht het gezicht, het naderen van een ander schip of de aan wezigheid van de kust gewaar worden. Het onhoorbare geruisch, veroorzaakt door de branding op de kust, heel in de verte, of het wentelen van de schroef eener stoomboot, door het kettingeratel bij het uitwerpen van het anker, zet het gevoelige instrument aan het werk. Te Weenen vertelt men, dat de tsaar dezer dagen tot iemand, die bij hem zyn opwachting moest komen maken, gezegd heeft: nik zal mij onder geen omstandigheden voor vrede met Japan laten vinden, zoolang er zich nog maar een enkele Japansche soldaat op Mant- sjoerschen of Koreaanschen bodem be vindt." Alle Russische bevelhebbers hebben instructies ontvangen waarin de regelen zijn opgesteld, waaraan zich de Rus sische militaire overheid heeft te houden gedurende den oorlog. Alle voedings middelen, voor het Japansche leger be stemd, zijn contrabande, zoo ook waren, die na een zekere bewerking als voedsel kunnen dienen. In het bijzonder worden alle granen, visch, al wat uit visch be reid wordt, boonen, olie en oliekoeken, zoo ook machines en onderdeelen van machines voor het maken van wapenen, geweien en patronen, onder contra bande gerekend. De Japansche regeering heeft den uitvoer van kamfer verbodende be doeling hiervan is waarschijnlijk allen voorraad in het land te bewaren voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal. Vooral voor het maken van rookloos buskruit is kamfer een belangrijk ar tikel. De Russische marine-administratie heelt tien torpedojagers, die op de werven van New.-ky gereed waren gekomen, uit elkaar laten nemen en naar het Verre Oosten doen zenden. Elk der booten weegt 350 tons, het vervoer zal langs den Siberischen spoorweg plaats hebbenelke boot heeft tien treinen noodig van 20 wagens. Te gelijker tyd gaan 3000 werklieden mede om de booten ter plaatse weer in elkaar te zetten en dan tevens de beschadigde oorlogsschepen te herstellen. Waarschijn lijk is dus de plaats van bestemming der tien torpedovernielders Port Arthur. Uit Tientsin krygt de Standard be richt, dat de hooge ambtenaren in Peking allen hunne gezinnen naar het zuiden zenden; velen hunner schijnen moeilijkheden met Rusland te voorzien, welks betrekkingen tot de Chineezen in Mandsjoerije den toestand ook al niet verbeteren. Onder de Tzoengoezen mag men nu wel alle inboorlingen in Mand sjoerije rekenen. De Russen worden voortdurend beroofd en mishandeld. De Chineesche regeering heeft streng ver boden aan ambtenaren en bevolking van Mandsjoerye hunne paarden en voorraden te verkoopen. Een correspondent maakt in zyn tele gram melding van het heldhaftig gedrag van een Japansch scheepskapitein. By het laatste gevecht tusschen een deel deé Russische zeemacht meteen Japansch eskader, weigerde de commandant van een Japansche torpedoboot, welker ach tersteven door de „Vlastney" was weg geschoten, zich te redden, en ging met zyn vaartuig naar de diepte, terwijl zijn scheepsvolk het Japansche volkslied aan hief. De bewoners van Port Arthur maken zich niet meer ongerust over het ver schijnen van Japansche schepen voor de haven, aangezien hun gebleken is, dat de bombardementen aan de stad niet veel schade toebrengen. Uit Weenen wordt een gruwelijke moordgeschiedenis gemeld. In den nacht van Zondag op Maandag sloop een sla gersjongen van zeventien jaar, zekere Ebner, de woning van zijn patroon, den slager Svatosen binnen, en vermoordde hem en zijn vrouw. Toen de dienstbode om hulp riep, sloeg Ebner haar met een vleeschhaak tegen den grond. Een jong maatje in huis bracht hij vervolgens met een mes een doodelijke buikwond toe. De moordenaar trachtte door het raam te ontkomen, maar werd daartegenge houden door een wielrijder en nog een man, die juist voorbijkwamen en hem voor een inbreker hielden. Ebner stiet zich toen met zijn mes in de borst, maar de wond schijnt niet ernstig te zyn. In den nacht van Zondag op Maandag zijn uit de gevangenis van het gerechts gebouw te Frankfort a. d. Main negen voorloopig in hechtenis gestelden ont vlucht. Men heeft er vandaag pas een opnieuw in handen gekregen. De encycliek van den Paus ter gele genheid van het eeuwfeest voor den heiligen Gregorius brengt de opbou wende werkzaamheid van Gregorius in herinnering. De Paus zegt dat ook hij omringd is door gevaren en roept de volken naar de kerk welke alleen aan de wereld den vrede kan verzekeren. Hij staat stil bij het gely'ke belang van de geestelijke en de burgerlijke macht, welke allebei van God komen. Hy zal de rechten en voorrechten welke het pausdom te behoeden heeft, dus verde digen. Men beleeft moeilijke tyden. Im mers, men heeft de bijl opgeheven tegen de wortels der kerk en loochent alle goddelijke tusschenkomst. De encycliek zet uiteen welke rol de bisschoppen te spelen hebben en welken socialen arbeid men verrichten moet in het belang der laaggeborenen. Zaterdag is een Engelsche onder- zeesche boot vergaan onder de volgende omstandighedenDe boot, wachtte ge durende de manoeuvres onder water, om een aanval te doen op een slagschip; het eenige teeken van haar aanwezig heid was de periscope, het kjjktoestel, aan de oppervlakte drijvend. Aan boord van de mailboot meende men op een torpedo gestooten te zijn, en meldde dit aan de vloot. Niemand vermoedde iets van het ongeluk, maar eenige uren later veroorzaakte de af wezigheid van de onderzeesche boot groote ongerustheid; ten slotte werd zjj door de Huil ontdekt, zeven vademen onder water liggend. Niemand van de bemanning was meer in leven. De verloren boot, hoewel een der grootste en nieuwste, was altoos een slechte duiker; het toestel om haar te doen dalen en tyzen was gedurende deze manoeuvres reeds tweemaal her steld. Men gist, dat de boot gezonken is óf doordat een gat er in gestooten werd en zij water binnen kreeg, óf doordat zij gekanteld is en onderste boven naar be neden is gezakt. Men spreekt nu nog van de mogelijkheid, dat de menschen in de boot leven Drie dagen zouden zy 't er kunnen uithouden. Vreeselijke ge dachte, dat er nog een levend wezen in die doodkist op den bodem der zee is, en er niet uit kan. Men denke zich ook de gevoelens van die elf mannen, toen het ongeluk gebeurde. En indien het water niet binnengedrongen is, kunnen zij zeker nog eenigen tijd geleefd heb ben. Het officieel rapport over de ramp bevestigt, dat de boot werd aangevaren door de transatlantische stoomboot Ber wick-Cattle, op een oogetiblik dat zy ge heel onder water was. De AI ligt op het oogenblik op de linkerzijde, 7 vadem onder water. Eveneens wordt bevestigd, dat het onderzoek van de duikers heeft aangetoond, dat de geheele bemanning verdronken is. Weldra zal een begin gemaakt worden met het ophalen van de lijken der slachtoffers. De St. Jameit Gazette zegt in tegen spraak met de meeste berichten, dat de AI die 180 ton verplaatste, niet zoo goed voldeed als het oorspronkelijk type met 100 ton waterverplaatsing. Deze boot zonk niet zoo snel en er kon ook niet zoo goed mee gemanoeuvreerd wor den. De onderzeesche booten zyn uiterst teer gebouwdeen geringe schok kan de platen verbrijzelen. De eerste ofhcier en commandant van de AI was eenige zoon en 31 jaar oud. Er wordt melding gemaakt van de ontdekking van een onbekend dier in den Kongo-staat. De beschrijving, die men er in het Ogowe-gebied van gaf, kwam hierop neerHet beest heeft de grootte van een kalf, heeft echter langere lichaams- deelen de kop is dik, de snuit lijkt op dien van een hond en is voorzien van

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 1