groote baardharen en gewapend met lange, sterke slagtanden met den visch- otter of de zeekoe vertoont het niet de minste overeenkomst, herinnert echter veel meer aan den tijger en wordt daar dan ook gewoonljjkaangeduidals: Water- tijger. Het vel is van helgele kleur met zwarte vlekken bezet, de haren zijn niet zacht, maar zeer borstelig, de staart is lang en sterk. Lie korte en breede, op zwemmen berekende pooten, zijn voor zien van zes tot acht centimeter lange, zeer scherpe klauwnagels, die eveneens aan die van den tijger herinneren. Zijn leefregel is geheel die van het roofdier. De Watertjjger valt booten en baden den en zelfs krokodillen aan. De moeilijkheid om het dier te naderen wordt nog vergroot, doordat de inboor lingen den Watertijger als een heilige vereeren en zich verzetten tegen zijn vervolging. Te Berlijn is bij politieverordening thans het gebruik der drukste straten en pleinen in het midden der stad voor wielrijders verboden op straffe van ten hoogte 30 Mark boete. Alleen het dwars oversteken uit zijstraten is daar geoor loofd, en het verbod geldt niet voor militairen, beambten van politie, brand weer, posteeijen en telegraphie, mits voor ambtszaken en in uniform. Vrijdag heeft te Luik een dynamiet- aanslag plaats geïnd voor het huis van den politiecommissaris den Heer Lau rent. Toen het voorwerp was opgemerkt, hadden er zich al spoedig eenige perso nen verzameld, o a, de commandant Pa- tqn. Bij de ontploffing werden allen op den grond geworpen, de commandant werd met verbrijzelde beenen opgeno men. De landmeter Dupont werd een been vermorzeld. Het moest eveneens worden afgezet. Pastoor Lem mens wer den de kleeren van het ljjf gescheurd. Men vond zijn soutane 20 meters verder. Hij is erg gekwetst en heeft brandwon den. Drie agenten werden gewond aan de borst, de beenen en het hoofd. De deur en de vensters der woning van Laurent werden verbrijzeld, en van een vijftigtal andere huizen zijn de venster ruiten gesprongen. Men was eerst van gevoelen, zegt de berichtgever van het Handelsblad dat hier eene bijzondere wraakneming was gepleegd. Alle twijfel is nu echter weggenomen. Verscheidene inwoners der stad hebben in hunne brievenbussen gedrukte papie ren gevonden met de woorden: Vive le 18 Mars! Vive la Commune! Mort aux bourgeois I A bas les expulseurs! Deze laatste woorden eischen eenige opheldering. Men heeft verleden week verscheidene anarchisten, waarmee Laurent zich als hoofd der veiligheidspolitie had bezig te houden, over de Duitsche grens gezet. Hunne gezellen hebben hen zeker willen wreken en hunne aanslag doen sarnen vallen met den verjaardag der Commune. Het onderzoek zal moeielijk zijn. Men heeft enkel zeer vage sporen aan de politie kunnen meedeelen. Inwoners der reu St. Walburge zeg gen dat zij tusschen half 2 en 2 ure twee jonge mannen de straat zagen uitloopen; zij hebben ze zooveel mogelijk beschreven, en dat is al wat de magi straten tot nu toe weten. Commandant Patijn is overleden en men vreest dat ook de landmeter Dupont er niet van op zal komen. Van de politie agenten heeft er een een oog verloren, de ander is in de war. Er zijn in het geheel negen ernstig gewonde slachtoffers. In de Belgische Kamer is dadelijk de aanslag ter sprake gebracht. De socia listische Kamerleden kwamen ten stel ligste op tegen al wat in deze hun partij zou in rekening gebracht kunnen wor den. Te Herstal is een anarchist gevangen genomen onder verdenking, met den aan slag te Luik in verband te staan. Hjj heet Georges Thonar, oud 31 jaar, heeft onder den naam Gérard de Behogne in anarchistische bladen geschreven, en is wegens aansporing tot misdrijf een paar jaar geleden tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. Te Herstal ge looft men echter niet, dat Thonar iets met den aanslag te maken heeft. Hij is een anarchist, maar heeft nooit het anar chisme van de daad aangeprezen. Met de gewonden ging het gisteren naar omstandigheden goed. Men vreest echter, dat de abbé Lemmens het ge zicht verloren heeft. De Porte begint in te zien, dat het niet goed is de Regeeringen van Rusland en Oostenrijk al te veel te tarten. En daarom gaat zij geleidelik weder wat toegeven. Na langdurige beraadslagingen heeft zjj besloten een deel van het plan tot reorganisatie van de gendarmerie aan te nemen, ten einde daardoor ge legenheid te vinden, over het andere deel weder opnieuw onderhandelingen aan te knoopen. Het antwoord van de Porte op de jongste nota der gezanten van Rusland en Oostenrjjk is Zaterdag overhandigd. Het stemt er in toe, dat behalve de adjuncten zes vreemde officieren worden aangewezen voor de uitvoering der or ganisatie, maar het acht de benoeming van onderofficieren daarvoor volkomen overbodig. De Porte neemt verder kennis van de positie, die aan de Giorgis zal worden toegekend, en stemt er in toe, dat hij ook macht krijgt over de Turk- sche officieren en troepen. Hjj mag die echter niet zelf straffen, doch moet daartoe voorstellen doen aan een Turksch generaal. Voor de uitbetaling der soldjjen aan de vreemde officieren worden tienden en een gedeelte der veebelasting als waarborgen gegeven. De Times ontvangt uit Johannesburg het bericht, dat de pest uitgebroken is in de koelie-kwartieren; er zijn reeds 8 menschen gestorven. De Daily Telegraph verneemt, even eens uit Johannesburg, dat de pest heerscht in de koelie kwartieren, en dat 27 sterfgevallen voorkwamen. Er zjjn krachtige maatregelen be raamd, om de kleurlingen te noodzaken de stad te verlaten. Van de blanken is er nog geen aan getast. De liberale partij neemt sedert ver leden jaar in Engeland sterk toe. Daily News geeft een opsomming van de resultaten der 17 aanvullings verkie zingen, welke sinds het begin van Chamberlain's Beschermings veldtocht werden gehouden. Daaruit blijkt duidelijk, hoezeer de openbare meening geleidelijk overgaat van de zijde der Regeering naar die van de Oppositie. Het aantal stemmen, bjj vorige ver kiezingen in die 17 districten op de liberalen uitgebracht was 57,535 en thans is het gestegen tot 81,870; een vermeerdering dus van 24,335. De ver houding van het totaal aantal stemmen der partijen was toenconservatieven 74,756; liberalen 67,535 en thans: libe ralen 81,870 en conservatieven 75,139. Verleden jaar Mei bezaten de conser vatieven 13 van die zeventien zetels en de liberalen 4. Thans bezitten de libe ralen er 10 van en de conservatieven 7. Het kan niet anders; de bescherming van Chamberlain verhoogt de brood prijzen en daar wil het publiek natuur- ljjk niet van weten. In een vergadering te Salisbury heeft een lid van het Lagerhuis o. a. gezegd I Wij hebben een Regeering die geen zetel kan winnen, en nauwelijks een kan behouden, behalve Birmingham, een Re geering, die oppositie vond tegen haar fiscale politiek bij nagenoeg alle kundige staatslieden in het Lagerhuis, zelfs die van haar eigen partij, j Wij hebben een Regeering, en de be volking begint het te bemerken, welke I èn wat haar samenstelling, èn wat haar politiek betreft, in discrediet staat, welke niet langer aanspraak mag maken op den eerbied van het Lagerhuis of het vertrouwen der natie. Zjj gebruikte een meerderheid, verkregen voor gansch an dere doeleinden, om wjjziging te bren gen zonder de toestemming der kie zers, zonder hen te raadplegen zelfs in de beginselen der volksopvoeding. Zij haastte zich haar toestemming te geven aan een verordening, die den invoer van Chineezen in Zuid-Afrika toelaat. Al deze dingen, al haar handelingen, maken dat de Regeering ten doode ge doemd is. Naar wij vernemen, heeft de Noorsche regeering aan de drie leden der beman ning van den stoomtrawler „Holland III" te IJmuiden, die verleden jaar 7 Juli op zoo kranige wijze het Noorsche vaartuig „Nora" ter hulp kwamen, de volgende belooningen toegekend: aan den kapitein Pieter Krab een zilveren beker met opschrift; aan den stuurman Engelbert Krab de zilveren medaille 2e klasse en aan den matroos Oldenburg de zilveren medaille 3e klasse, beide aan het lint der St. Olofsorde. Van bevoegde zjjde wordt het gerucht, dat dezer dagen weder de ronde deed, als zou Z. K. H. de Prins der Neder landen eene zeereis gaan maken met Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik, ten stelligste tegengesproken. Men zal zich herinneren, dat de heer J. E. Scholten te Groningen, lid der Eerste Kamer, bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1904 den wensch heeft geuit, dat de leden der Eersteen Tweede Kamer alle rijkswerken en in richtingen en provinciale werken, waar voor het rjjk subsidie geeft, zouden bezoeken en daarvoor den moreelen en intellectueelen steun der regeering heeft gevraagd. Dit met het doel om van deskundigen behoorlijke inlichtingen te verkrijgen, ten einde over volgende be grootingen beter en met meer kennis van zaken te kunnen oordeelen. De minister dr. Kuyper heeft in de Eerste Kamer verklaard, dat een daartoe strekkend verzoek door de regeering met hooge belangstelling zou worden ingewacht en de medewerking der re geering toegezegd. Dat verzoek is ingediend. Naar wjj vernemen hebben bijna alle kamerleden hunne instemming met het denkbeeld van den heer Scholten betuigd en zullen zij in groepen van twaalf, onder geleide van ambtenaren der ministeries, de be doelde inrichtingen bezoeken. HAARLEM 22 Maart 1904. Daar wordt wederom onze inge zetenen een genotvollen avond aange boden door de alhier, en in het geheele land zoo gunstig bekende Volksspreker Frederik Keijzer, van Amsterdam, met zjjne altijd zoo actueele en fraaie seriën Levende Beelden der Biograph, afge wisseld door beschaafde en boeiende voordracht bij nevelbeelden, en Muziek en Zang der Zonophonistmachine. De vorige keeren dat genoemde Heer hier met zjjne machinerieën optrad (en trouwens overal was zulks het geval, getuige de talrijke gunstige persbeoor- deelingen) was het publiek dankbaar en voldaan in ruime mate over het vele goede wat men in die uitvoeringen te hooren of te zien kreeg, en wjjl de heer Kejjzer zorgt immer iets nieuws op zijn gebied te hebben, durven wij gerust onze lezers en lezeressen een bezoek aanraden op de datum van Woensdag 30 Maart in 't Brongebouw alhier, al waar des namiddags ten 5Vs ure voor kinderen, en des avonds ten 8 uur voor volwassen publiek de voorstellingen zullen plaats hebben. De lage entreeprijzen zijn voor niemand bezwaarlijk en kunnen ouders gerust hunne kinderen bij de kinder uitvoeringen zenden, ze hooren en zien er niets dan wat schoon, goed en ver edelend is. Men leze de desbetreffende annonces. Zaterdagavond had indeTooneel- zaal van de Kroon de feestvoorstellirig plaats ter gelegenheid van het jubilé van Mevrouw van EjjsdenVink. De kleedkamer der jubilaresse was met groen en bloemen getooid en ook de Schouwburgzaal een feestelijk aanzien gegeven. De zaal was uitverkocht. Gegeven werd het Tooneelspel van von Schönthan, „Maria Theresia," waarin Mevr. van EysdenVink de titelrol ver vulde. Al dadelijk bij haar opkomen werd Mevr. van Eysden met hartelijk applaus ontvangen en een bouquet aangeboden in de Haarlemsche kleuren. Na het tweede bedrijf werd een buitengewoon fraaie corbeille ten tooneele gebracht. Toen na het derde bedrijf het scherm was opgegaan was daar de Commissie voor deze feestelijkheid, bestaande uit de heeren: M. H. Binger, mr. F. A. Bijvoet, G. B. Crommelin, H. Figee, G. J. van Gasteren, mr. W. Jager Gerlings, mr. L C. Kronenberg, P. van Ooy, J. C. Peereboom, jhr. A. G. van Riemsdjjk, mr. L. R. van Sloterdjjck, M. H. Savrij en J. J. Zeewoldt met het bestuur der Letterlievende vereenigingen werd de jubilaresse door den Heer Mr. W. Ja ger Gerling hartelijk toegesproken. Spre ker deed uitkomen hoezeer haar spel te Haarlem steeds gewaardeerd was, als zjjnde zjj de persoon die de ontspanning gaf waarin in onzen tjjd en in onze omgeving wel behoefte bestaat, hierbij haar een bloemenhulde in edel metaal aanbiedende, dat, zoo eindigle Spreker, nog lang haar huiselijk intérieur moge sieren, Namens ïCremera nog een bloemen hulde en een geestig toespraakje van den Heer van Gasteren, waarna Mevrouw van Eysden hartelijk dank zegde voor de sympathie door Haarlem betoond. Ten slotte nog veel gejuich en veel bloemen. Gisterenavond gaf Mejuffrouw Ada Waller in de Foyer van de Kroon eene lezing over Theosophische Begrippen. Spreekster schetste in breede trekken de voornaamste leeringen der Theosophie, Karma of de wet van oorzaak en gevolg en Reincarnatie. Ook werden eenige ver keerde begrippen weerlegd, welke moeten worden toegeschreven aan oppervlakkig onderzoek. Zoo werd beslist weersproken dat Theosophie aan eenigen godsdienst vijandig was, alsmede dat zjj vereenzel vigd mocht worden met het Buddhisme. Met een krachtige opwekking tot onpar tijdig onderzoek eindigdeSpreekster haar boeiende voordracht, die door talrijk op gekomen belangstellenden werd aange hoord. Door den directeur van openbare werken in overleg met den hoofdcom missaris van politie alhier, zijn de vol gende algemeene bepalingen in zake brandgevaar in schouwburgen en ont spanningslokalen voorgesteld 1. dat in gewone zoowel als in nood gangen geen losse voorwerpen aanwezig mogen zijn; 2. dat voor elk gebouw afzonderlijk moet worden vastgesteld het aantal per sonen, dat op eiken rang of afdeeling hoogstens mag worden toegelaten; 3. dat deze aantallen steeds duidelijk leesbaar bij de zijgangen of vestibule of voorportalen en voor elke afdeeling met duidelijke cjjfers moeten zjjn aangege ven; 4. dat staanplaatsen bij politie-ver- ordening zullen worden verboden en strafbaar gesteld. Markt van 21 Maart 1904 Boter. Aangev. 64 K.G., verk. 64 K. G. L. pr. f 1.40, H.pr. ƒ1.45 pK.G. Biggen. Aangev. 45, verk. 38 stuks. L. pr. f 6.H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 9 verk. 5 stuks. L. pr. /I3.H. pr. ƒ15.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 11 HL., verk. 11 H.L. L. pr. f 4.— H. pr. fp. H.L: Appelen. Aangev 9 H.L. verk. 7 H.L. L. pr. 8.H. pr. f 15.p. H.L. Peeren. Aangev. HL., verk. H.L. L. pr. H. pr. Roodekool. Aangev. 1000 st., verk. 800 st. L. pr. 3 et., H. pr. 7 ct. Savoiekool. Aangev. 600 St., verk. 600 st. L. pr. 3 ct., H. pr. 9 ct. Bloemkool. Aangev. 150 St., verk 110 st. L. pr. 25 ct., H. pr. 40 ct. Spruitkool. Aangev. 54 M., verk. 54 M. L. pr. f 2.H. pr. f 2.25 Wortelen. Aang. 48 bos, verk. 40 boe., L. pr. 100 ets., H. pr. 125 ets. ORGELBESPELING ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Maart 19C4, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S Bach. 2. Koraal uit Matthaua Paieion. Bach—Ritter. 3. Sonate No. 4J. Rheinberger. a. Tempo moderato. b. Intermezzo. c. Fuge cromatica. 4. Marche religieute.Gigont. 5. Pai VobïscumSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2