Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 23 Maart 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR'' worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz-, met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., ter.t. No. 77. Bovenwoning 2.60 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Du ven voordestraat. No. 16. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 18b. Een Huis, 1.per week, terst. No. 61. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. Groots Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van f 20.— tot f 24.—. No. 153. Bovenhuis, 240.— p. j. Mei. Harmenjans weg. No. 29. Heerenhuis met, tuin, 325.per jaar, terstond. Kleine Hontatraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. Kleine Houtwrg. No. 15a. Benedenhuis met tuin, 300.— p. jaar, tegen 1 Mei. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 15.— en ƒ25—p. m., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a f 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.— p. jaar, terstond Melkboeresteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Lood», 1.— per week. Nassau straat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 h 50 p. m. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Schagohelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, ƒ500.1 Juni. Schotersingel, met of z. pension, 45.of 15.p.m., terst Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophi astraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, terstond. Wagenweg. Nt>. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 200.— p. jaar, terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Boienbuis, ƒ225.p. j., terstond Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gem. Kamers met pension, van af 50.p. p., per maand, terstond. Bij C. GHOENEWEGEN, Eerste Frojekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop. gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenbuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Tweede Kamer. Donderdag kwam aan de orde de interpellatie van den heer Drucker be treffende het ontslag van den heer Lin deman. De heer Drucker zegt dat hg twee vragen zal stellen, die de Minister met „ja" of „neen" heeft te beantwoorden: lo. sWas den Minister, toen Z.Exc. op 13 Maart 1903 aan den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs dein de stukken vermelde opdracht verstrekte, bekend dat de heer Lindeman in een vergadering te Gouda als spreker voor het comité van verweer was opgetreden?" 2o. „Is wat over den rechtstoestand der ambtenaren in de memorie van antwoord wordt gezegd, geschied in overleg met 's Ministers ambtgenooten, die het wets ontwerp dienaangaande hebben voor te bereiden De Minister van Waterstaat antwoordt op de eerste vraag: „Dat het bjj het verstrekken der opdracht hem bekend was, dat de heer Lindeman in een pro testmeeting was opgetreden, doch niet dat dit was eene vergadering van het comité van verweer, noch dat de heer Lindeman daar optrad als lasthebber dier organisatie"; op de tweede vraag: „Dat de inlichingen zijn gegeven voor reke ning van den Minister van Waterstaat, die echter na het concept van zjjne me morie van antwoord te hebben opge maakt, van dit gedeelte kennis heeft gegeven aan de Ministers van Binnenl. Zaken en Justitie die dit deel zijner memorie zonder aanmerking terugge zonden hebben." De Heer Drucker gaat de beide ver grijpen van den heer Lindeman na. Vooreerst zjjn woorden, die spr. beslist afkeurt als smakeloos, ongepast, onbe hoorlijk. Er is thans echter een streven om ieder die critiek oefent op dit Mini sterie, speciaal het illustre hootd van het Kabinet, als landverrader te be schouwen. Spr. meent dat dit oogen- dienerg en huichelarij kweekt. Wat nu betreft het optreden voor het comité van verweer, spreker's meening omtrent de werkstaking is bekend en de amb tenaar behoort ook buiten zgn diensturen op zijn gedragingen te letten, doch als men nu den heer Lindeman op zijn plicht had gewezen, dan had men goed gehandeld. Maar dit optreden voor het comité van verweer wettigde niet de toegepaste kapitale straf. In den loop van het debat heeft de heer Drucker een motie voorgesteld, om te verklaren dat het optreden van den heer Lindeman tusschenkomst van de regeering wettigde, doch dat de gedrags lijn van den minister van waterstaat bjj het onderzoek der handelingen van den leeraar en bg diens ontslag niet geboden werd door den eisch van goed beleid. De Heer Drucker stelde nog eene motie waarbg het verleend ontslag werd afge keurd. Beide moties werden verworpen. Verschillende Sprekers hadden nog het woord, waarmede de interpellatie ten einde liep. De interpellatie van den heer Mees over de wijze van besteding der dit jaar voor verbetering van den Rotterdamschen Waterweg uitgetrokken gelden had Don derdag een volmaakt bevredigenden afloop. Er zijn dit jaar gelden uitgetrok ken om bij Maassluis lage dammen aan te leggen. Op den linkeroever is dit gebeurd. De dammen aan den rechter oever laten zich wachten. Toch zijn zjj voor goede instandhouding van den vaar geul dringend noodzakelijk. De heer Mees legde er nog eens den nadruk op, van hoeveel belang het voor onzen handel en onze nijverheid is, dat de goede naam van de Rotterdamsche haven wordt ge handhaafd. Er behoeft maar een enkel schip, als b.v. onlangs een vaartuig van de Hamburg-Amerika-lgn, moeilijkheden te ondervinden, dan kan dat voor onzen handel en industrie van groot nadeel zijn. Concurreerende havens laten niet na, er partjj van te trekken, om haar, naar zij dan voorgeven, beteren toestand te doen uitkomen. Elk noodeioos uitstel van verbetering is dus voor onze haven tot groot ongerief. Vervolgens kwam in behandeling het ontwerp tot wijziging der wet op de vermogensbelasting. De minister Harte rekent het jaarljjksch bedrag, dat den staat wordt te kort gedaan, op ongeveer zeven ton. Daarin wil het ontwerp ver betering brengenhet roept daartoe een recht van navordering in het leven. Blijkt luit den inhoud eener akte of eener memorie voor het recht van suc cessie" aldus stond in het ontwerp dat een belastingplichtige zijn ver mogen te laag heeft aangegeven, dan kan hij over het ontdoken gedeelte worden aangesproken met een anderen aanslag, die nog met viermaal het ont doken bedrag wordt verhoogd. In een zevental artikelen wordt deze navorde ring geregeld. Deze zaak kwam Donderdag niet tot beslissing. Vrijdag voortzetting ontwerp-wijziging vermogensbelasting. Door verschillende Heeren werd in deze het woord gevoerd, doch de Min. acht het wenscheljjk dat het element van straf of blaam uit het ontwerp verwijderd blijft. Het ontwerp werd daarna aangenomen. Vervolgens is besloten tot niet toe lating van den Heer van Wijnbergen, te Eist verkozen. Men weet, dat, in strijd met de Kies wet in sommige gemeenten van het district de ofïicieele aankondiging van den dag der verkiezing (candidaatstel- ling) niet heeft plaats gehad. Zeer waar schijnlijk heeft dit op de verkiezing geen invloed gehad. Doch zekerheid, dat bij behoorlijke afkondiging geene andere candidatenlgsten op den dag der ver kiezing zoude zijn ingediend, bestaat niet. Daarmede is de niet-toelating vol doende gemotiveerd. Op den Olijfberg bij Jeruzalem zal op verlangen van de Duitsche Keizerin een groote protestantsche stichting ver rijzen: een herstellingshuis, een hospi tium en een kerk. Voor die gebouwen zijn te zamen ongeveer 800,000 mk. noodig. De opperhofmeester van de Keizerin, baron Mirbach, heeft in een vergadering van de vereeniging voor het bouwen van protestantsche kerken te Berlijn verschillende mededeelingen over de plannen van de Keizerin ge daan. De stichting zal heeten „Kaiserin- Auguste-Viktoria-Stiftung auf dem Oel- berg." De protestanten in Duitschland zullen ongetwijfeld door ruime bijdragen in geld krachtig medewerken aan de ver wezenlijking van den wensch van de Keizerin. Zg is onder hen zeer populair, om hare strenge geloovigheid en kerksch- heid. Van de 54 beklaagden in het tweede Kisjinef-proces zgn er twee Roesnak en Bordian schuldig bevonden aan moord op een man en vrouw en onder scheidenlijk veroordeeld tot vier jaren en acht maanden dwangarbeid. Vijftien anderen kregen 4—12 maanden gevan genisstraf, de overigen zgn vrijgesproken. De schadeloosstellingen door de Joden verlangd, zgn niet toegekend. De zaak kan nog in hooger beroep komen. GEVELWEDSTRIJD. Aan de Regelings- Commissie ran den Gevelwedstrijd 1903 binnen de gemeente Haarlem, uitgeschreven door de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst. Gevolg gevende aan de tot hen ge richte uitnoodiging om als jury op te treden voor den tweeden gevelwedstrjjd voor bouwwerken te Haarlem, tot stand gekomen gedurende het tjjdvak van 1 Mei 1900 tot 1 Mei 1903, hebben on- dergeteekenden de eer u mede te deelen, dat zij op Zaterdag 5 Maart 1904 te Haarlem zijn bijeengekomen, alwaar zg een tiental gevels bezichtigd hebben, waarvan de ontwerpers zich hadden aangemeld als mededingers naar de uitgeloofde prijzen, bestaande in: Een verguld zilveren medaille als eerste, en een zilveren medaille als tweede prijs. Na ieder voor zich de gevels beoor deeld te hebben, en na daarop gevolgd onderling beraad, hebben zij toegekend de verguld zilveren medaille aan den ontwerper van de dubbele villa, gelegen aan den Heythuizenweg de zilveren medaille aan den ontwer per van de villa „Lindenhoek", Kleine Houtweg no. 65. Gebruik makende van het daartoe aan haar verleende recht, heeft de jury bovendien een loffelijke vermelding toe gekend aan den ontworper van het machine-gebeuw op de werf Conrad, hetwelk haar voorkomt die onderschei ding waardig te zgn. In het algemeen vermeldt de jury met waardeering de sobere opvatting en het streven naar goede verhoudingen, waarvan verschillende werken getuigen. Ook bg utiliteitsgebouwen was dit het geval. Afzonderlijke vermelding verdient het decoratieve beeldhouwwerk, aan som mige gevels uitgevoerd. De jury heeft bg dezen wedstrijd voor het feit gestaan, woongebouwen en fabrieksgebouwen, met hunne zeeruit- eenloopende werken, onderling te moe ten vergelijken. Deze zeer moeieljjke taak doet haar in overweging geven om, in geval bij een volgenden wedstrijd de bestemming der mededingende gevels daartoe aanleiding mocht geven, deze te splitsen in twee afzonderlijk te be- oordeelen groependie van woongebou wen en die van utiliteitsgebouwen. 10 Maart 1904. Delft(w.g.) Henri Evers. Rotterdam, (w.g.) J. Verheul Dzn. Ameteriam, (w.g.) C. T. J. Louis Rieber. Door de Regelings-Commissie voor den gevelwed8lrijd, bestaande uit de heeren J. v. d. Ban, J. W. G. Droste, G. L. v. Lennep, L. C. Dumont en J. G. Michielse wordt naar aanleiding van bovenstaand juryrapport bekend ge maakt dat de dubbele villa aan den Heyt- huizerweg is ontworpen door den heer J. London, architect te Haarlem, en dat de villa „Lindenhoek" Kleine Houtweg 65, en het machinegebouw van de iWerf Conrad" aan den Spaarndam- merweg zijn ontworpen door den heer J. v. d. Ban, architect te Haarlem. ('t Is thans dus voor de 2e maal dat aan den heer London de le prjjs wordt toegekend.) In de afgeloopen week zgn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 468 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zgn in de afgeloopen week genomen 310 baden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5