de spoorstaven weggezakt, en een aantal bruggen zijn bezweken. De koude is buitengewoon streng, met verblindende sneeuwjacht en heftige orkanen. Tengevolge van deze moeie- ljjkheden, geloolt men dat de Russen reeds vele manschappen verloren hebben, ook wegens het gebrek aan warme kleeren en de tekortkomingen van de intendance. Men weet dat vele man schappen in kleine stations langs de lijn liggen, met bevroren ledematen. Om bovengenoemde redenen, acht men het zeker dat het verzet tegen den Japan schen opmarsch nog een paar weken op zich zal laten wachten. Aan den anderen kant zjjn de Japan ners uitstekend uitgerust om het ruwe weer te doorstaan, zoodat zij onafge broken vorderingen maken. In Petersburg bespreekt men in mi litaire kringen den oorlog geheel anders dan eenige weken geledende tijd heeft Rusland sedert veel geholpen. Men meent, dat de Japanners daarenboven den goeden tijd hebben laten voorbij gaan om hun slag te slaan. Het was zeer juist gezien, dat zjj het zwakste punt van de vjjandeljjke verdedigingslijn, de rechterflank aangrepen, doch bij de uitvoering van hun plan ontbrak het bij hen uan vlugheid en beslistheid. De mogelijkheid om Port Arthur van de landzijde te bemachtigen lieten zij ge deeltelijk reeds voorbijgaan. En in Peters burg vindt men het vreemd, dat eerst nu de Japansche opperbevelhebber er werk van gaat maken Zuideljjk Mand- sjoerije binnen te rukken. In den nacht van 21 op 22 Maart verschenen er opnieuw Japansche tor pedobooten voor Port Arthur. De Rus sische wachtschepen en kustbatterijen openden het vuur, dat 20 minuten aan hield. Om 4 uur 's morgens herhaalden de Japansche torpedobooten hun aanval. Om 7 uur kwam een vqandeljjk eskader opdagen; 4 adviesjachten stoomden voorop. Om 9 uur werd het vuur ge-, geopend op de binnenreede, dat de Rus sische schepen beantwoordden. Dinsdag werd de beschieting voort gezet. De Times verneemt uit Sëoel, van gisteren, dat de Japansche gezant aan beveelt, geen vreemdelingen meer te be noemen tot raadgevers der regeering, en geleidelijk de tegenwoordige vreemde adviseurs te ontslaan. Er wordt thans jaarlijks bijna 20,000 pond sterling uit de civiele lijst betaald aan een aantal vreemdelingen, meerendeels Franschen, onder wie er verscheiden zijn die bijna niets uitrichten hoewel anderen uitste kend werk doen. De Standard verneemt uit Petersburg dat de Siberische spoor sedert het be gin van den oorlog honderdduizend man troepen naar Oost-Azië vervoerd heeft. In het verre Oosten blijft de toestand zooals die al ettelijke dagen was; de beide oorlogvoerende partijen rusten zich nog steeds toe, door telkens nieuwe troepen zendingen en oorlogsmateriaal: De rivier de Jaloe, de grensscheiding tusschen Mandsjoerije en Korea, wordt geacht het tooneel te worden van den strjjd tusschen het blanke en het gele ras. Geld, de ziel van den oorlog, schijnt Rusland genoegzaam beschikbaar te heb ben Japan beraamt middelen om het te verkrijgen. Geldleeningen van groote instellingen, verhooging van belasting, ten slotte misschien een beroep op de Europeesche geldmarkt, zijn zooveel tee kenen, dat de Japansche geldmiddelen niet toereikend zjjn. Van de gewaagde aanvallen der Japanners blijken de Rus sen zich niet veel aan te trekken, want Rusland beschikt over talrijke hulpbron nen en 't is natuurlijk te begrijpen dat Rusland er rekening mee houdt dat Ja pan spoedig uitgeput zal zijn en geen crediet meer zal hebben. Eigenaars van goede schepen met veel laadruimte kunnen thans zaken doen, want Rusland koopt ze op tot hoogen prijs. Pas is weer een nieuw schip zijn eigendom geworden tot een enorm hoogen prijs. Onlangs werd hoog genoemd de gorde geest onder het Russische publiek. Men zou toch meenen, dat die te wenschen overlaat als men leest van ernstige stu denten oproeren nog wel te St. Peters burg, zóó dat een hooge school gesloten moest worden en óók dat de gewapende macht tusschenbeide moest komen te Twer en te Charhof. Nu zegt men: Rusland is te groot dan dat er niet veel gebeuren zou, maar de feiten van verzet mogen toch wel den toestand teekenen. De Engelsche en de Russische pers, die gedurende de laatste weken, heel scherp tegenover elkaar stonden, hebben van hoogerhand verzoek ontvangen zich te matigen, waaraan beiden voldaan hebben. Voorloopig schijnt de onzijdigheid van de verschillende Europeesche mogend heden gehandhaafd. Er bestaat echter vrees, dat óf Engeland, óf Frankrijk er nog ingesleept kunnen worden, waartoe wetkeljjk niet veel noodig is, want beide mogendheden hebben zeer uiteenloopende belangen en er behoort ook rekening gehouden met de verschillende sympa- thiën der Engelschen en Franschen. Omtrent China is men nog niet zoo zeker. Hoewel het zich onzijdig ver klaarde, schijnt het te wankelen. De gele broeder Japanner moet zijn invloed op China trachten uit te breiden. De Engelsche regeering heeft de wet tot invoer van Chineezen in Zuid Afrika goedgekeurd gekregen, maar menig hard woord heeft zij moeten hooren. Men meende, dat de wet gelijk stond met weder invoering der slavernij, wat zeker wel de hardst te kraken noot was. Toch heeft het er wel wat van. Het bekende lid in de oppositie Bannerman zeide ervan: „De bepalingen toch van het contract maken dat de Chinees een stuk eigendom is, dat zij zelf geen eigen dommen hebben kan, en dat hij alleen mag arbeiden aan het werk, waarvoor hij is aangenomen. Indien hij wegloopt wordt hij gestraft, en de persoon, die hem verbergt, kan tot dertig dagen gevangenisstraf worden veroordeeld. Hij mag niet buiten het werk gaan, en dezelfde voorwaarden worden vastgesteld voor zijn vrouw en zijn gezin, die ge dwongen worden te leven in wat men geliefd te noemen een „tuinstad." Deze bepalingen hebben al heel veel van een slavernij wet. Zij plaatsen menscheljjke wezens buiten de menschelijke maat schappij, en zullen, daar zij onrecht vaardig zijn, er niet toe bijdragen om de ontwikkeling der kolonie te bevor deren." De Westm. Gaz. bericht, dat de ex- professor Chaboneau, die onlangs te Sainte-Baseille overleden is, bij testament al zijn bezittingen uitgezonderd 1000 fr. en zijn boekerij aan den heer Paul Kruger heeft nagelaten. De professor kende den ex president niet, had hem zelfs nooit gezien. De „Matin", het bekende Parjjsche blad, heeft sedert eenige weken een cam pagne op touw gezet tegen de directie van het Parjjsche drinkwater-bedrijf. In een wjjk dezer stad, welke haar water kreeg uit de Vanne en de Avre, kwamen typhus-gevallen voor, en de medewerker van den Matin", Gaston Leroux schreef de oorzaak toe aan verontreiniging van de leiding. De heer De Selves, prefect van de Seine, gaf de schuld aan de overvloe dige regens van de laatste tijden, raadde de bevolking aan, het water, voor con sumptie bestemd, te koken Deze drink water-quaestie is thans ter sprake ge bracht in den Parjjschen Gemeenteraad. Door enkele leden werd gewezen op de „Matin"-artikelen, aan welker juistheid niet getwijfeld werd. De Raad nam met algemeene stemmen een motie aan, waar in afkeuring werd uitgesproken aan het adres van de verantwoordelijke ambte naren, die de bevolking niet gewaar schuwd hebben voor het gevaar dat haar dreigde. De Kamer-afgevaardigden, die zitting hebben voor Parjjsche districten, beslo ten een interpellatie te richten tot de Regeering, naar aanleiding van deze drinkwater-quaestie. De begrootings-commissie uit de Ita- liaansche Kamer besloot der Kamer voor te stellen een enquête te openen in verband met de knoeierijen van den vroegeren minister van onderwijs Nasi. „De sGiornale d'Italia" spreekt het vermoeden uit, dat minister Nasi krank zinnig geweest is, want hij heeft „het ministerie eenvoudig leeggeplunderd." Voor de eerste Brussel sche handels kamer is een zaak aanhangig betreffende portretten van den nieuwen Paus. Een uitgever te Brussel was met een Hol- landschen boekdrukker overeengekomen, dat deze hem 10,000 portretten van den nieuwen Paus zou leveren, de eerste duizend binnen zes dagen na diens ver kiezing. De drukker, die natuurlijk cli- ché's gereed had liggen, leverde op tijd, maar de Belgische uitgever weigerde te betalen. Hij beweerde, geen portretten van den nieuwen Paus, maar van kar dinaal Sarto te hebben ontvangen, van iemand, die nog geen Paus was, toen het portret werd gemaakt. De bedrijvers van de anarchistische aanslag te Luik, twee Franschen, zijn in hechtenis genomen. Zij hebben be kend. Een derde medeplichtige, bij wien de Franschen hun bommen vervaardigd hadden, is te Jemeppe gepakt. De anar chisten zeiden dat zij hun uit België uitgezette kameraden hadden willen wreken. In een slaapzaal van het ziekenhuis te Villejuif, bij Parijs, is gisternacht de 38 jarige ziekenverpleger Henri Cahuzac gewurgd door een patiënt. Deze had ruzie gekregen met een der andere verpleeg den en werd woedend toen de zieken verpleger tusschen beiden wou komen. Hjj wierp hem tegen den vloer en kneep met den kraag van zijn hemd denhals dicht. Tien andere patiënten zagen den moord ljjdeljjk aan. In de Basaser kolenmijn, in het Hon- gaarsche comitaat Baranye, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag een mjjngasontploffing plaats gehad. Het aantal slachtoffers is nog niet met juist heid te bepalen, maar zes lijken zijn reeds bovengebracht. De kamer voor strafzaken van het Hof van cassatie te Parijs heeft Woensdag in de Dreyfuszaak het getuigenis in ont vangst genomen van Generaal Gonse, betreffende het veelbesproken stuk van April 1894, en het vervalschte register van het Bureau van den inlichtingen dienst. Gonse heeft zeer lang gesproken, zoo dat de zitting pas om zes uur afgeloopen was. De Engelsche onderzeesche boot A I is naar de St. James Gazette bericht, aangevaren doordat haar Periscoop zoo hoog isdie van de andere onderzeesche booten der Engelsche vloot zijn veel lager. De plaats waar het wrak ligt, wordt aangegeven door een boei, waarop een vlaggetje is bevestigd. De kosten voor het ophijschen bedra gen 2500. Als de boot eenige voeten gerezen is, zal men er lucht in pompen daardoor wordt het water, dat er inge drongen is, weer naar buiten geperst en de boot zal vanzelf naar de opper vlakte komen. Daarna zal men haar door een stoom boot op sleeptouw laten nemen, die haar naar hel droogdok zal brengen. Eerst daar zal men er de lijken der beman ning uit verwijderen. De strafkamer van het hof van cas satie, die zich tegenwoordig bezig houdt met de enquête in het revisieproces- Dreyfus, heeft zich van de stukken vol doende op de hoogte gesteldachtereen volgens worden nu de getuigen gehoord, die haar verder moeten inlichten. Ka pitein Farge, de ordonnans-officier van generaal André, die belast is geweest met het onderzoek, dat door den minister van oorlog op touw was gezet in de bureaux, de archivaris Gribelin, het ka merlid Massé, de spion Valcarlos, kolonel Du Paty de Clam, generaal Gonse, al die welbekende figuren van eenige jaren geleden hebben binnengestaan. Wat zij zeggen wordt door stenografen opge nomen. Later moeten de getuigen kennis nemen van de opgeschreven verklarin gen, en deze onderteekenen. Te Leeuwarden heeft een feestelijke bijeenkomst plaats van de slagers aldaar ter viering van het heugelijk feit, dat de gemeenteraad in zjjn voorlaatste ver gadering het voorstel van B. en W. tot het eprichten van een abattoir verwierp. Een van de deelnemers toonde zjjn blijd schap over de verwerping van het voor stel door een bijdrage van 100. Van den dienstweigeraar Terwey is een schrijven gepubliceerd, waarin men omtrent zjjn denkbeelden o.a. het vol gende verneemt: „Een Christen regeert niet en een Regeering kan nooit Christelijk zjjn. Een koninklijke plaats of staatsmacht onder de menschen te bekleeden is be slist veroordeeld in de oogen van Chris tus, en staatshoofden zouden, in deze positie Christenen willende wezen, ge noodzaakt zijn hun ambt neer te leggen en zoo er sterke drijfveeren zjjn die zulks beletten, eerlijk erkennen dat ze geen aanhangers zjjn van de Christelijke leer. „En dat geldt ook voor allen die ambtenaar zijn of op een of andere mamer den Staat dienen. Een Christen dient ten le. den Staat niet, omdat de Staat een afscheiding is van de Alge meene Broederschap dus een Staat daarop belemmerend werkt; ten 2e. hjj erkenne geen individueel eigendom, omdat al zjjn goed gemeenschapsgoed is waar iedereen recht op heeft evenals op alles wat op aarde is; ten 3e. hjj erkenne geen wet ten omdat Christus ten strengste ver biedt te oordeelen wat veroordeelen in zich sluitten 4e. hij weigert den mi litairen dienst omdat het militarisme tot doel heeft om, tot zelfverdediging of lot roof, broedermoord op groote schaal te plegen en dus in strijd is met de uitspraak van Jezus: „Wederstaat den booze niet; wie u op de rechterwang slaat keer hem ook de linker toe." Het Rijksmuseum te Amsterdam is nog steeds niet voltooid, al staat het nu ieeds 20 jaar. Er zjjn b.v. nog steeds onafgewerkte muurschilderingen aaneen der zijgevels te zien en het onlangs in een der torens ingerichte carillon is nog niet gereed. Onlangs zijn er in aange bracht acht in de fabriek van dr. Cuypers, te Roermond, van hout gesneden figuren, poppen in Oudhollandsche kleederdracht, vier mannen en vier vrouwen. Deze zjjn thans onder de vier wijzerplaten geplaatst en trekken natuurljjk zeer de aandacht van allen, die in de buurt van het Rjjks- museum komen. Die figuren hebben n.l. ieder een ha mer in de hand met het hééle uur slaan de mannen, met het halve de vrouwen op een nagemaakte klok. Het publiek vergist zich dus, als het meent, dat de poppen inderdaad den hamer op de klok slaan. De klok, die het geluid van den slag doet hooren, hangt op het belleplat. De figuren zullen later, wanneer zij ver guld zijn, wat nog moet geschieden, zeer zeker nog wel meer bekijks hebben. Naar men aan »De Avondpost" meldt, is minister Kuyper voornemens, zjjn medewerking te verleenen om te voor komen, dat jonge meisjes en jonge vrou wen, die zich van het platteland naar groote steden in dienstbetrekking willen begeven, door geplaatste advertentiën of door speciale agenten worden misleid. Daartoe zal de Minister op zoo ruim mogeljjke wijze, door de zorg der bur gemeesters, waarschuwingen doen plaat sen, dat bedoelde meisjes of vrouwen niet ingaan op onbekende dienstaan biedingen, doch dat zjj eerst inlichtingen bij den betrokken burgemeester moeten inwinnen of anders dat zjj kunnen worden ingelicht door vereenigingen, die daarvoor speciaal zjjn opgericht en die in alle opzichten door den burge meester en door de politie zullen worden gesteund. Voorts zal worden bevorderd, dat, door tusschenkomst van den mi nister van justitie, de verdachte ver huurkantoren en de zoogenaamde be- steedsters in het „Algemeen Politieblad" worden gesignaleerd. Na eerst op zijn kamer bjj de gaslamp gearbeid te hebben, begaf de heer M. te Nijmegen zich Maandagavond ter ruste. Den volgenden morgen vond men hem dood in zijn bed, gestikt door gas. Het water uit de hangende gaslamp was verdampt, zoodat het gas zich ge durende den nacht in de slaapkamer had verspreid en den dood van den heer M. had veroorzaakt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2