zjjn ten gunste van den vrede. De Czar, zoo zegt men, wenscht vrede gesloten te zien zoodra zulks vereenigbaar is met de eer der Rus sische wapenen en één veldslag, waarin de Russen overwonnen, zou waarschijn lijk een bemiddelend optreden ten gevolge hebben, waarbij Koning Edward en Keizer Wilhelm gaarne goede diensten zullen bewyzen. Uir St.-Petersburg wordt aan l'Echo de Paris bericht, dat Generaal Mi tchen koff en Kolonel Pawloff den Opperbe velhebber hebben medegedeeld, dat zij voor eenigen tijd met hunne Kozakken zullen verdwijnen. Men verwacht stellig, dat zij eerlang op een thans nog geheim gehouden plaats weder te voorschijn zullen komen. De paarden zjjn ook voor Japan het zwakke punt. Klein en onaanzienlijk, lijden zjj daarbij ook veel van de koude Zij kunnen dan ook niet bereden wor den en moeten aan den toom worden geleid. Daar nu 5200 paarden op elke divisie komen, geeft dit voor den troep zooveel voor den aanval beschikbare manschappen minder, omdat er evenveel geleideis als paarden moeten zijn. Dinsdag is te Kharbin een trein voor gewonden uit Port Arthur aangekomen. Met dezen trein kwamen 13 gewonden aan, de eenigen welke te Port-Arthur waren en verder 5 zieken en 4 liefde zusters. Verder kwamen met denzelfden trein 18 vrijwillige verpleegsters van het Roode Kruis. Zij waren de vorige week in grooten getale naar Port-Arthur vertrokken in de veronderstelling, dat daar minstens een honderdtal gewonden hun hulp behoefden. Hun terugkomst pleit voor den toestand in de reeds veel beproefde stad. De Parjjsche geleerde dr. Metchnikof, verbonden aan liet Instituut Pasteur, heeft dezer dagen een voordracht ge houden over „Rudiments psychiques". De mensch heeft overblijfselen van lede maten, die in vroegere tijdperken van ontwikkeling dienst deden en sedert zij niet meer gebruikt worden allengs zijn verschrompeld („geatrophieerd") In bui tengewone omstandigheden en bjj som mige personen treden die ledematen weder in werking en evenzoo is het met eigenschappen van den geest. Hieraan is het vermoedelijk toe te schrijven, dat slaapwandelaars halsbrekende wandelin gen op daken enz. verrichten, die her inneren aan den oertijd, toen de mensch in de bosschen nog even vlug zich in en over de boomen bewoog als thans de apen. Vandaar ook de buitengewone scherpte die soms bjj de menschen wordt waargenomen wat reuk, gezicht en ge hoor betreft, ook overblijfselen uit lang vervlogen tijden en toestanden. De keelziekte van den Duitschen kei zer maakt het onderwerp van veel be sprekingen uit. Duitsche bladen spreken beslist alle geruchten in deze tegen, zelfs door geneeskundigen. In het midden der vorige week ver spreidden zich geruchten omtrent een anarchistischen aanslag op het leven van den Paus. Zij worden echter tegen gesproken. Uit den Amerikaanschen staat Ohio worden groote overstroomingen bericht. Er is daar een kunstmatig waterbekken met een oppervlakte van twaalfduizend hectaren, liggende op de waterscheiding tusschen de Ohio-rivier en de meren. In den vijf en twintig voet hoogen dam van dat reservoir is nu door de over strooming een scheur ontstaan, en er bestaat vrees dat die grooter zal worden. Is dit het geval, dan verspreid zich de ontzaglijke watermassa en de gevolgen ervan zouden niet te overzien zjjn. De waterschade schat men nu reeds op vjjf millioen gulden en er zijn enkele men- schenlevens te betreuren. Er wordt nog gezocht naar een van de touristen die op Paaschmaandag den Grieskugel bjj Innsbruck beklommen en toen door een lawine overvallen werden. Het werk wordt bemoeilijkt door slecht weer, en men is overtuigd dat de tou rist, Frits Muller uit Beieren, omge komen is. De stand der stakingen in Noord- Frankrijk is niet veel veranderd. Pa troons en werklieden zijn nog niet tot een schikking gekomen. Te Roubaix schenen de arbeiders in een 12 tal fabrieken geneigd, het werk weer te hervatten, na 12 uur 's namiddags werkten weer 1000 arbeiders, die eerst hadden gestaakt. Doch er zijn nog een groot aantal stakers over. Te Rjjssel kwam het tot een zeer heftige mani festatie bij het uiteen gaan van een bijeenkomst. Gedeeltelijk is het werk hervat te Hellemes. Op een vroolijke bruiloft van een scheepskapitein te Selby, in het Engel- sche Graafschap York, hadden eenige gasten een flesch drank verstopt. Een paar scheepslieden gingen daarnaar zoeken. Zij vonden een flesch, ontkurkten die en dronken flink van den inhoud, maar een oogenblik later bevonden zij, dat ze carbolzuur hadden gedronken. De een, nog pas 20 jaren oud, stierf na een verloop van een kwartier. Dp ander een man van 32 jaren, bezweek den volgenden dag, na een ontzettend Ijjden. Het schijnt dat de Mogendheden toch genoegen nemen met de opruiming, door Koning Peter van Servië aan zijn Hof geaouden, al worden de verwijderde medeplichtigen aan den Koningsmoord tot andere voordeelige ambten benoemd. Italië zond, alweder een vertegen woordiger naar Servië en Maandag a.s. keert de Oostenrijksehe Gezant naar Belgrado terug. Uit St. Petersburg werd medegedeeld, dat de financiën van het Roode Kruis voor het minst niet goed beheerd wer den. De Keizerin-moeder, beschermvrouw van het Roode Kruis, heeft toen graaf Worontsof-Dasjkof opgedragen een on derzoek in te stellen naar de toestanden in het bestuur van het Roode Kruis. Er is nu voorloopig een ander bestuur aangesteld en ieder die meer dan 10,000 rbl. offert, heeft het recht in de be stuursvergaderingen een adviseerende stem uit te brengen. De vorige bestuurs voorzitter Swesofis in ongenade gevallen. Men spreekt van een tekort van drie millioen roebel, die, om schandaal te voorkomen, reeds weer zjjn bijgepast door de Keizerin-moeder. De feeststemming voor het bezoek van president Loubet aan het Italiaansche hof komt er in. De koetsiers van Rome hebben gisteren met algemeene stemmen het besluit genomen hun paarden alle te versieren met een roset, bevattende de Fransche en Italiaansche kleuren En den 15den komt de Senaat in buiten gewone zitting bijeen om een commissie te kiezen, die den president namens hem zal complimenteeren. Naar wordt medegedeeld, begint de commissie voor de oprichting van een standbeeld van den stadhouder prins Willem III een heel eind met hare werkzaamheden op te schieten. De com missie heeft voor hare plannen allerwege bijval gevonden. Een groot aantal voor name ingezetenen van het land hebben haar aanstonds hunne medewerking toegezegd. In alle provinciën zonder onderscheid zijn provinciale comité's in wording, die zich binnenkort met eene oproeping om fmancieelen steun tot het Nederlandsche volk zullen wenden. Het is, naar wij verder vernemen, de commissie er alleen om te doen, prins Willem III te herdenken als den ge- nialen telg uit het Huis van Oranje, door wiens heldenmoed en ongeëvenaard staatsmansbeleid het Nederlandsche volk een vrij volk is gebleven. Hij toch hand haafde ons zelfstandig volksbestaan, toen dit dreigde ten onder te gaan in den strijd tegen den machtigsten monarch van Europa. De commissie vertrouwt dan ook en de medewerking die zij tot nu toe van zeer verschillende zijden ondervond, geeft haar daartoe aanlei ding dat haar streven met warmte zal worden gesteund door allen, die een wèl onderhouden en oprecht nationa liteitsgevoel als eene levenwekkende kracht voor ons kleine landje beschou wen. Papnss, de wijdvermaarde fleschbe- woner, die onder het gebruik van knack- worstjes, zachtgekook te eieren en bouillon verscheidene dagen en nachteq^ lang vastte, is volgens de Nieuwe Cou rant op dit oogenblik timmermans knecht te Scheveningen. Het plan bestaat om ter eere van het Huis Oranje Nassau ip de baronie Breda te Breda een blijvend gedenkteeken te plaatsen in den vorm van een beeld of zuil op voetstuk met medaillons, waarin afbeeldingen of inscripties der Heeren van Breda. De commissie uit den ge meenteraad adviseerde dit gedenkteeken te plaatsen in 't Valkenberg of't groote gazon, dat gesneden wordt door de as der Willemstraat, zoodat het voor de bezoekers van Breda, van 't station komend, direct in 't oog zal vallen. De onthulling op 24 Augustus zal met festiviteiten gepaard gaan. Men zal trachten de kosten van dit gedenkteeken te doen dragen door alle gemeenten, die tot de vroegere baronie behoord hebben. De jury voor den op 21, 22 en 23 Mei te Delft te houden zangwedstrjjd, uitgeschreven door de Mannenzangver eeniging Kunst na Arbeid, zal bestaan uit de Heeren: Jac, Hartogh, Amster dam; M. II. van 't Kruijs, Groningen; A. P. Ladestein, DelftW. Robert, Haarlem; Anton Tierie, Amsterdam; Th. H. H. Verhey, Rotterdam, en Henry Völmar, 's Gravenhage. HAARLEM 8 April 1904 In de vergadering van den Bond van Christelijke Zangvereenigingen is o.a. de vraag behandeld: Wat kan de Bond doen ter verheffing van het straat gezang. Aangeraden werd kinderuitvoe ringen te organiseeren, waar Christelijke en vaderlandsche liederen gezongen wor den, doch ook werd de bemerking ge maakt, dat het straatorgel zeer geschikt is om een melodie er in te krijgen. Afgezien van de kwestie of men straat gezang fatsoenlijk vindt of niethet feit is, dat er op straat gezongen wordt. Maar door wie en wat. In den regel zijn de straatzangers kin deren. Een hun invallende melodie wordt uitgegalmd met een tekst die, nu ja, niet steeds passend is in den kindermond en de zang duurt tot de jongen er genoeg van heeft. Zeer zelden zullen kinderen zich vereenigen om zonder aansporing of leiding een passend lied te zingen. Na kinderbedtijd treden soms oudere straatzangers op, vooral op Maandag- of Zaterdagavond of soms 's Zondags; van deze zjjn die van Zondag het meest on uitstaanbaar; de melodie is erbarmelijk, de woorden van dien aard dat de politie die categorie althans 't zwjjgen moest opleggen, terwjjl ook de liederen der overigen niet veel zaaks zijn. Zoo U de toestand. Dikwjjls is er op gewezen, dat elke verandering in deze verbetering zou zjjn. Vóór een vjjf en twintig of dertig jaar is iets van dien aard beproefd, door onderwijzers, o.a. hier ter stede. Op de openbare scholen werden liedjes geleerd geheel in den kindertoon met aardige melodiën. Als schrjjver zich wèl her innert werden zjj uitgegeven door de firma Sjjthofl', elk bundeltje bevatte on geveer een zes- of achttal liedjes van Heye. Éenig resultaat althans had deze be moeiing, want de kinderen kenden bijna allen dezelfde liedjes. Werden ze op straat gezongen Neen de toenmalige jeugd deed niet graag in vrijen tjjd, wat op school geleerd wordt en hetzelfde verschijnsel doet zich thans nog voor. Waarschjjnljjk zou dus iets kunnen bereikt worden als men beschikken kon over een stel goede melodiën met niet te kinderachtige woorden, want daar wil de jongen niet van weten 't gedicht mag wat aan den sentimenteelen kant zjjn, liefst in verhalenden vorm, in den trant van liederen die erin gebleven zijn, als Aan den oever van een snellen vliet Daar was eens een meisje loos, enz. enz. Laat men nu aannemen, dat het een componist en een dichter gelukt een lied te geven, zóó aantrekkelijk, zóó melo dieus, dat de zanger het niet beneden zich zou achten het te zingen in huis, op straat, bij het werk; dan nog de kwestie op welke wjjze moet dat lied tot de massa gebracht worden Het straatorgel geeft de melodie, maar dikwijls door de harmonie zéér onvol komen den tekst geeft het nietstraat orgel dus onvoldoende. Onze stad telt een menigte zangver eenigingen. Zouden die niet iets in de goede richting kunnen beproeven, door openbare uitvoeringen 1e geven van goede liederen, liefst eenstemmig en natuurlijk in de Nederlandsche taal. Steller ziet veel programma's voor zang uitvoeringen en woont de laatste soms bij. Dikwjjls stelt hij zich daar de vraag, of een deel van den tijd, besteed aan het instudeeren van, wèlschoone, maarhooge eischen stellende muziek, niet eens ge bruikt kan worden tot verheffing van den eenvoudigen unisonzangenalzootot verbetering van den volkszang. Wat zou zoo'n Vereeniging zich spoe dig mogen verheugen in algemeene mede- werking. Door het bestuur der Spaarbank van het Nutsdepartement alhier zijn de rekeningen over de 2e helft van het jaar 1903 afgesloten, en is de balans op 31 December 1903 definitief vastgesteld. Op 1 Juli wasaandegezamelijkedeelheb- bers (4397) verschuldigdƒ847 843 97y3, dit bedrag vermeerderde door in breng van 1748 posten met ƒ101.494 65, door bijge schreven rente a 3^% met 12661.34, doch verminderde door terug betaling van 1981 posten met 182.214.24'/,, blijft saldo op 31 December (4390deel hebbers) 779 785.72. Van de ingebrachte posten waren 67 van minder dan 1.633 van f i. tot 10.—803 van ƒ10.tot 100. 238 van 100.tot 1000.en 7 van 1000.en daarenboven. Van de terugbetaalde posten waren er 1299 van hoogstens 25.,351 van boven 25.tot 100.266 van boven f 100— tot f 500.en 65 van boven 500. Het gemiddelde bedrag der posten van inbreng beneden 100.was 17 69t/2, dat van hoogere 305.69. Het gemiddelde bedrag der posten van uitbetaling van ten hoogste ƒ100 was 29,05Vs- dat van boven 100.tot 500.231 28 en dat van boven de 500.— 1107.84. Een der deelhebbers is de School- spaarbank, die op 2 scholen hier ter slede in werking is. Van 1 Juli tot 31 December werd daar aan kapitaal inge bracht f 387,01, aan rente bijgeschreven 19.70'/, en terug betaald 272.32, terwjjl aan rente werd uitbetaald f 1.07. Op 31 December hadden 255 leerlin gen te samen 1662.56 in de School- spaarbank belegd. Het geheele kapitaal bedroeg op 31 December 1903 877.268.43, waarvan 110.700 waren belegd op hypotheek, 18000.in obligatiën ten laste der Prov. Noord Holland, f 15620.in obli gatiën ten laste der Gem. Rotterdam, 20.000.in leening aan den Grooten IJ polder, 708.450 in prolongatien, overigens aan kasgeld 2983 64ys, in saldo bij Guépin v. d. Vlugt ƒ722.78 Vs en de waarde van de meubelen te boek staande voor f 792. De Reserve, zjjude de waaide van het kapitaal, boven hetgeen aan de deelheb bers verschuldigd is, en een saldo rente van 520.— bedroeg f 96.962.71 of ruim 12*/s van het aan de deelhebbers verschuldigde. Het bestuur van de Spaarbank be staat thans uit de Heeren P. J. L. Huet (eere-commissaris). Mr. Th. de Haan Hugenholtz (voorzitter). A. J. Klup pel.Dr. E. van der Ven. J. A. Fontein (boekhouder). K. A. L. Blok van Laer. J. de Koek. Mr. C. G. von Reeken. J. R. du Rieu. J. Willems (thesaurier). L. de Breuk (Secretaris). Mr. H. J. D. D. En schedé. U. J. K. Versfelt. J. Ra telband. Mr. J. J. de Graaff. P. F. de Bordes. Mr. H. Manger Cats. F. L. van Ammers. Mr. H. Ph. de Kanter. W. M. van Bemmelen. J. B. Rutgers van der Loeff. Mr. L. R. van Sloterdijck. L. E. I. Kley- nenberg. A. F. A. van Scherpen- berg. J. J. Verwjjnen. Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout. Mr. A. H. J. Merens. J. L. Tadema (kas sier). P. Dyserinck. N. J. Dar- dende Ankringa. B. Braat en M. Lugt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2