aarlemsce Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 30 Uitgave van DE EIWEJN DOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zesentwintigste Jaargang. 144 144. van ZATERDAG 16 April TE HAARLEM Zondag 17 April 1904. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. ifzonderlljke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenti&i worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. 9Vi heures, Ecole du Dimanche. IOVj heures, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk. (Oed Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5Va nre, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'a Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5Vs ure, Godsdienstoefening. Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. van Balcel. Nam. 1 ure, Zondagsschool. (Nassaulaan). Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Prof. H. Y. Groenewe gen. Hoogleeraar te Leiden. Repetitie Zangkoor Dinsdagavond 8Vj uur in de Kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Openbare samenkomst. Nam. 12 ure, Zondagsschool. 's Avonds 6 ure, Openbare samenkomst. Dinsdag. 's Avonds 8'/j ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 nre in de Open bare school C, Loidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niet» andera vermeld wordt, wordt de Red. Hervormde Kerk bedoold. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evang. Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. Pred. te Haarlem. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1, ingang Oranjestraat. Voorm.10 ure, Ds. H. P.Schim v. d. Loeff, Emerit. Pred. te Leiden. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. Zeegers. Directeur van Meer en Bosch. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Meerburg. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Niet ingekomen. Velsen. Niet ingekomen. Vel8eroord. Niet ingekomen. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Postumus Meyes. Woensdagmorgen werd het geluid van zwaar vuren gehoord in de nabijheid van Port Arthur. Waarschijnlijk heeft het langverwachte zeegevecht bij de Miao- tao eilanden plaats gehad. Waarschijnlijk in verband hiermee wordt de ondergang bericht van het Rus sische slagschip Petropawlowsk. Slechts vier officieren werden gered waaronder grootvorst Kyrill, die gewond werd. Japan schijnt thans zjjn legersterkte op Korea voldoende te achten; althans de schepen die de landingen moesten duiken hebben een bestemming gekregen naar den omtrek van Port Arthur. Dat er ook in dezen oorlog van weers zijden dapper op toe gelogen wordt, mag blijken uit het feit dat de partijen tel kens hun eigen strijdkrachten overschat ten en die van hun vijand onderschatten. Aan boord van het in de lucht ge- vlogen schip bevond zich de vlootvoogd en diens marinestaf, met zevenhonderd opvarenden. Ook de vlootvoogd Makorof, nog zoo kort met het opperbevel bekleed, is omgekomen. Door elkaar aanvullende berichten kon het volgende denkbeeld aangaande dit treffen gemaakt worden. De Japansche vloot ondernam een aanval op Port Ar thur. De Russische stoomde toen uit om dien af te slaan en toen schijnt het bewuste schip op een mijn gestooten, waarschijnlijk des nachts door de Japan ners gelegd. Men gelooft, dat de strijd aan de Yaloe een aanvang genomen heeft, ofschoon geen rechtstreeksch bericht ontvangen is. Den militairen attachés bg het eerste legerkorps is aangezegd zich gereed te houden om op te rukken, daar men verwacht binnen enkele dagen te zullen vertrekken. De Japanners schijnen meester te zijn van de linkeroever der Yaloe. Er wordt veronderstelt, dat de Russen Japan over die rivier in Mandsjoerije zullen lokken en ze dan aan te vallen. Het zijn wel onderstellingen, maar er moet ook re kening gehouden dat de rivier elk jaar van Juni tot Augustus buiten haar oevers treedt. Het Russische legerbestuur heeft kort geleden aan de Russische troepen aan de Jaloe werktuigen en stoffen gezonden, die hen in staat zullen stellen de Japan ners met vuur te beletten de rivier over te steken. De werking is een geheim. Het toestel wordt, op 10 K.M. afstands van de rivier, onzichtbaar opgesteld en spuit, door ondergrondsche slangen van kaoetsjoek en doek, een vloeistof, op geheime manier verkregen, daarheen. De Russen zijn er reeds in geslaagd, het toestel bij de Jaloe te plaatsen, en het is nu, naar het, heet onmogelijk om over de rivier te komen. In een bijeenkomst van groote grond-1| eigenaars te Petersburg, onder voorzit terschap van graat Goedwitsj gehouden, is medegedeeld, dat een aantal leden van adellijke familiën meer dan een millioen roebels bijeengebracht hadden voor het hospitaalfonds. De Fransche minister van marine heeft de admiraah Bienaiméen Ra val ontvan gen, om mondelinge ophelderingen van hen te krijgen over de openbaarmaking van vertrouwelijke stukken uit de marine prefectuur van Toulon. Bienaimé ontken de dat de openbaarmaking van hem was uitgegaan en gaf Pelletan de verzekering van zjjn trouw; Raval verzekerde dat het hem speet dat de kranten misbruik gemaakt hadden van zijn rapport. De Matin meent te weten dat de minis ter toch niet tevreden is over deze op helderingen en dat de beide admiraals binnenkort op pensioen gesteld zullen worden. De volkstelling in 1903 schat de be volking van Amerika, met uitzondering van Alaska en de daarbij behoorende eilanden, op 79,000,000 zielen, zijnde een vermeerdering van 3,906,000 zielen sedert 1900. De bevolking der voor naamste steden bedraagt, naar deze schattingNew York 3,716,000Chicago 1,874,000; Philadelphia 1,388,000; St. Louis 600,000 zielen. De staat New York staat bovenaan van de staten van Ame rika met een bevolking van 7,500,000 zielen. De Mormonen in Amerika schijnen de veelwij verij nog niet geheel opgegeven te hebben. Op aandringen der Amerikaan sche regeering nu heelt het hoofd der kerk, Joseph Smit thans nog weer eens aangekondigd, dat voortaan de veelwij verij den Mormonen zal zjjn verboden. Ieder Mormoon, die zich aan veelwjjverjj schuldig maakt zal uit de kerk worden verbannen. Volgens den Parjjschen correspondent van The Economist heeft het Fransche gouvernement een nieuw staatsmono polieplan in studie en wel dat der brand en levensverzekering. Twee stelsels wor den bij het ministerie van financiën onderzocht: het eene voor onmiddellijk monopolie door aankoop der bestaande maatschappijen, het andere door geleide lijke opneming en ontzegging van het recht om intusschen nieuwe maatschap pijen te creeeren. Zou het laatste stelsel worden aangenomen, dan zouden staats instellingen worden opgericht om met de bestaande maatschappijen door gere duceerde tarieven te concurreeren. Daar zoodoende de zaken der bestaande maatschappijen, naar men veronderstelt, zouden verminderen, zou daardoor haar aankoop in de toekomst gemakkelijk worden gemaakt. Om het plan voor het publiek aannemelijk te maken zou wor den voorgesteld, dat de behaalde winsten zouden worden bestemd tot het stichton van een fonds voorouderdomsverzekering voor werklieden. De officieele rapporten over de aard beving in Macedonië melden in bijzon derheden dat in het geheel 1400 huizen vernield zijn, 25 personen zijn gedood en 40 ernstig gewond. Te Osmania, in het vilayet Cossovo, zjjn 100 huizen verwoest, 6 personen gedood en 36 gewondte Djourna wer den 2 personen gedood en 4 gewond; te Razlik 2 gedood en 7 gewond; te Rodovitsjta 1 gedood en 1 gewond; te Kotsjana 3 gedood en 1 gewond en te Salonika 1 gedood en 1 gewond. In het vilayet Salonika zijn alle kazernes ver nield. Geruchten gaan, dat de Duitsche kroonprins zich verlooven zal met prin ses Thyra, een dochter van den Deen- scben kroonprins. Ook het Hof van Appel te Parjjs tracht zijn beroemden Christus van Mem- ling, die op een waarde van 800.000 frs. wordt geschat, te behouden en wil het schilderij niet aan het Louvre afstaan. De conservatieve afgevaardigde Grous- sau, heeft den minister van justitie mee gedeeld, dat hij hem over de verwijdering der schilderijen en beelden zal interpel- leeren, daar de gebouwen der rechtban ken aan de departementen behooren en dus de beschikking van den minister onwettig zoude zjjn. 300 studenten van het technologisch instituut te Kharhof zijn weggezonden, omdat zij openljjk protest aanteekenden tegen de politiek van de Russische re geering in het Verre Oosten. Een groot aantal Russische studenten is van oor deel, zegt de „Times", dat de regeering den oorlog veroorzaakt heeft. De Emir van Afgahnistan, die ver leden jaar al bepaalde, dat geen man in zjjn land meer dan vier vrouwen mocht hebben, heeft nu nogmaals een proclamatie daaromtrent uitgevaardigd en gelast, dat alle vrouwen boven het geoorloofde viertal gescheiden en aan anderen ten huwelijk gegeven zullen worden. De Emir zelf heeft het voorbeeld ge geven en de grooten des lands moesten toen wel volgen. Sardar Abdul Kudus Kban moest acht vrouwen wegzenden en Mir Ala Ullah Khan dertig. De gescheiden vrouwen van de Sar- dars, wier gezamenlijk aantal honderden bedraagt, zjjn genoopt geweest, met mannen van zeer bescheiden positie te trouwen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 1