Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 4 Mei 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek ,T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerte aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bij C. GROENEWEGEN, Barste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstr&at. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zjjlweg en aan de Olieslagers- laan bg den Koninginneweg. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje- kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Bakenessergracht. Vo. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duwen voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 18b. Een Huis, f 1.per week, terst. No. 61. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. Groote Houtstraat. No, 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van f 20.— tot No. 153. Bovenhuis, 240.— p. j. Mei. Harmenjansweg. No. 29. Heerenhuis met, tuin, 325.per jaar, terstond. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. Kleine Houtweg. No. 15a. Benedenhuis met tuin, ƒ300.— p. jaar, tegen 1 Aug. Korte Heerenstraat. No 29. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a f 35. per maand, per persoon Leidsche vaart. No. 136. Een Huia, ƒ550.— p. jaar, terstond Melkboeresteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.per week. Hassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, ƒ40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gsm. Kamers en Kamers ensuite m. pension, f 40 k f 50 p. m. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60.p. m„ terstond. Sohotersingel. met of z. pension, 45.of 15.p.m., terst Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 6O0.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 36. Gem. Kamer met slaapk., 25. per maand, terstond. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 200.— p. jaar, terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.p. j„ terstond Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gem. Kamers met pension, van af f 50.p. p., per maand, terstond. Tweede Kamer. Vrjjdag was de Heer Passtoors aan het woord, bewe rende, dat verschillende wetsbepalingen neerkomen op plagerijen voor de vergun ninghouders. Ook houdt hij met een be roep op verschillende mannen der weten schap vol, dat het gebruik van alcohol nuttig en noodzakelijk is en wenscheljjk voor de drankbestrijding zelf. Spreker ziet vooral heil in de verkorting van den arbeidsdag. Nog bespreken de Heeren Talma, Brants, Schaper, Balsius en Lohman de zaak. Geen wonder, dat de Voorzitter aandrong op verkorting der debatten De stadsraad van Johannesburg wil een leening sluiten van drie millioen pond voor een waterleiding. Maar zij kan die leening niet plaatsen. Op een araag aan de Engelsche regeering of zjj de leening wilde waarborgen is een vierkante weigering gevolgd. Men wil nu den Transvaalschen Wetgevenden Raad in den arm nemen. In de Noorweegsche Odelsthing was een voorstel ingekomen tot het invoeren van vrouwenkiesrecht. Het is verworpen. Men heeft n.l. berekend, dat het getal vrouwen boven 25 jaar dat der mannen met twintig ten honderd overtreft, en dus de vrouwenstemmen al dadelijk in de meerderheid zouden zijn. Ook een motief! Nog steeds zijn de Engelschen in Thi bet doende om daar invloed te krijgen en misschien nog wel meer, enkel omdat de onderkoning van Britsch Indië het noodig vindt. Hoe ze daar den baas spelen en een paar maal een ware slachting hielden onder opgewonde Thibetanen is bekend. Thans begint zich de goedgezinde En gelsche pers te weren, voornamelijk af keurend de svnische wjjze waarop Engel sche correspondenten de wandaden aan hun bladen overbriefden, alsof het er op eenige dozijnen menschenlevens minder op aankwam, als het politieke doel maar bereikt werd. De Thibetanen hopen steeds op hulp van Ruslandze zullen wel kunnen blijven wachten. Rusland toch heeft zooveel werk in den Oost-Aziatischen oorlog, dat het zich stellig niet mengen kan in de zaken van een nabuur. Enge land heeft natuurlijk hier weer den meest geschikten tijd gekozen om ongehin derd zijn slag te slaan. Te Weenen is Vrjjdag in de zaal van het Heerenhuis de eerste algemeene vergadering gehouden van den Oosten- rijkschen Bond tegen het Tweegevecht. Graaf Thun bracht hulde aan Vorst Löwenstein, die den stoot tot de anti- duelbeweging in Duitschland en Oosten rijk gaf, en wees jop de noodzakelijkheid van propaganda maken voor de goede zaak. Vorst Löwenstein hield daarop eene redevoering, waarin hjj het tweegevecht niet eene zaak van eer maar „caricatuur van het begrip van eer" noemde. Vervolgens las Vorst Czatoryski onder toejuichingen der vergadering een schrij ven van den Minister van Oorlog voor, waarin het voor de officieren uitgevaar digd verbod van deelnemen aan de ver gaderingen van den anti-duelbond wordt ingetrokken een bewijs dat de Re geering van oordeel is, dat het twee gevecht ook uit het leger moet ver dwijnen. Keizer Wilhelm heeft weer een toe speling gegeven op den oorlog van 1870. Bij de inwijding van een nieuwe spoor wegbrug over den Rjjn heeft de keizer, in antwoord op een toespraak van Budde, den minister van spoorwegen, een rede gehouden. Hij wenschte Budde geluk met de voltooiing van een werk, waar van de groote strateeg Moltke reeds, in overeenstemming met 's keizers groot vader, de beteekenis ingezien had. Ik hoop, vervolgde de keizer, dat de nieuwe brug in alle opzichten de verwachtingen zal vervullen. Ik hoop hartelijk, dat de vrede, die noodzakelijk is opdat nijver heid en handel zich kunnen blij ven ont wikkelen, bewaard wordt. Ik ben echter overtuigd, dat de brug, wanneer ze voor ernstiger vervoer gebruikt moet worden, daar volkomen voor berekend zal wezen. Aan het slot zeide de keizer, dat hij er zich over verheugde, dat de brug ook in haar uiterlijk de tradities van de oude Duitsche pracht ophoudt. Hij hoopte, dat zij Mainz tot sieraad en zegen zou strekken. Te Charleroi heeft zich een allerzon derlingst geval voorgedaan, waarover een interpellatie in de Belgische Kamer niet zal achterwege blijven. Eenigen tijd geleden werden twee personen, verdacht van diefstal van steen kolen gepleegd in een spoorwegstation in hechtenis genomen; hun gevangen houding werd gelast voor één maand. Na het verstrijken van dien termjjn dien de hun zaak voor de rechtbank te Char leroi, die het bewjjs niet geleverd achtte en daarom de invrijheidstelling van de beklaagde beval. De officier van justitie ging van dit vonnis niet in hooger be roep, maar vergat de vrij gesprokenen uit hun hechtenis te ontslaan en liet ze nog twee maanden lang zitten. Eerst toen werd het abuis bemerkt. De pro cureur-generaal gelastte een streng on derzoek. Te Potsdam is deze week een kleine mobilisatie proef genomen, n.l. om na te gaan binnen welken tjjd een goede rentrein voor troepenvervoer is in te richten. Daartoe reed een trein uit 10 goederenwagens en een slaapwagen be staande, voor. Binnen een half uur waren de wagens van banken en verdere be- noodigdheden voorzien en was de trein gereed om te vertrekken. De werkstaking op de Fransche koop vaardijschepen heeft ernstige stoornis gebracht in het postverkeer met de koloniën en ook met Corsica, Algerië en Tunus. De Fransche regeering tracht hierin te voorzien met rjjksstoomsche- pen, maar dit geschiedt op zeer ge brekkige wjjze. Zoo brengen deze sche pen slechts twee keeien elke week de post over van Marseille naar Algiers en omgekeerdnaar Tunus één keer naar Corsica (van Nico uit) om de twee of drie. De mails voor de koloniën wor den met buitenlandsche schepen ver zonden. De Hongaarsche spoorwegstaking is nu wel bedwongen, doch de ellende voor de stakers die niet ter rechter tijd zich aanmeldden, begint pas. Het was zeer onverstandig van het Comité om zich tegen elke transactie te verzetten, toen de regeering wilde tegemoet komen. Het allee of niets heeft weer den sta- kenden leeljjke parten gespeeld. Tegen de gevangen genomen leden van het stakingscomité is een klacht ingediend wegens dienstweigering en opruiing. Nog 33 beambten van het rangeerterrein van het Rakoser station zjjn gevangen genomen, omdat zjj de formeele samenzwering tot de staking op touw hebben gezet, treinen hebben tegengehouden, Westinghouseremmen hebben beschadigd, de seinlichten doof den, telegraaftoestellen hebben vernield en aan alle stations gevaarsignalen ga ven, waardoor het geheele verkeer tot stilstand werd gebracht. De Engelsche inkomstenbelasting is met een shilling per pond, dus vijf percent verhoogd, maar dat voorstel is er per geluk door gekomen, omdat ne gentien liberalen vóór stemden. De Minister van financiën, voorsteller der verhooging, was niet tegenwoordighij was zoo goed op de hoogte der parle mentaire werkzaamheden, dat zijn wets- voordracht in behandeling was. Overal elders zoude men zoo'n hande ling van een minister streng afkeuren In Engeland schjjnt men daar anders over te denken. De Engelschen in Zuid Afrika zijn nog ontevredener op hun tegenwoordige regeering, dan zjj het waren onder de Boerenregeering. Zij klagen, dat niet is nagekomen de beloften dat Z. Afrika een zelfstandige kolonie zou worden, en dat de minister hun niet ter wille is. De Hollanders, zegt een blad, zjjn recht in hun schik met de verdeeldheid der Engelschen. Keizer Wilhelm en President Loubet zijn weer tot hun penaten weer gekeerd. De eerste van een zeereis en bezoek aan Italiaansche kuststreken, de tweede van een bezoek aan Rome, als de gast van den koning van Italië, de keizer geheel hersteld, de President hoogst voldaan over de ontvangst hun bereid. Het heeft wel eens gespannen tusschen Frankrijk en Italië, gelukkig staat nu niets meer de vriendschappelijke stem ming in den weg. Maar die dikke vriend schap bevalt de Duitsche bladen niet. Italië behoort met Duitschland en Oosten- rij k tot het drievoudig verbond en nu schijnen zij bevreesd, dat Italië zich ter wille van Frankrijk van dat verbond wil afmaken, als wanneer Duitschland dan ten langenleste alleen zou staan. Als Italië dit mocht doen, wordt gezegd, zal het de vazal van Frankrjjk worden en zjjn heerschappij op de Middelland- sche zee verliezen. De Russische bladen zjjn echter van meening, dat Italië met Frankrjjk een schoone toekomst te ge- moet gaat. Natuurljjk zou Rusland dat ook al niet het laatst aan zich zelf denkt dan de derdeinden bond zjjn, maar zoover is 't nog niet, hoewel Rus land in den laatsten tjjd wel wat stug was tegen Duitschland. Tegen Henri Rochefort is door den Spaanschen Markies de Valcarlos, ge wezen militair Gezantschapsattaché, te Parijs, een aanklacht wegens valsche getuigenis ingediend, naar aanleiding van Rocheforts getuigenis voor de Cri- mineele Kamer van het Hof van Cassa tie, waarbij hij Valcarlos woorden in den mond legde, welke deze niet gesproken heeft. Voorts heeft Valcarlos een gerechte lijken eisch tot schadevergoeding inge diend tegen Rochefort en l'Ir.transi- geant", wegens het in dat blad ver schenen verslag van zjjn verhoor. De Duitsche opslagplaatsen van steen kool die eenige jaren geleden te Algiers en Port Said zijn opgericht, om een eind te maken aan het opjagen van de prjjzen door Engelsche handelaars, blijken goed te voldoen. De vraag naar Duitsche steenkool wordt voortdurend grooter. HetRjjnsch Westfaalsche kolensyndicaat heeft zich thans bjj de Duitsche steen koolhandelaren aan de Middellandsche Zee aangesloten, zoodat de beschikbare voorraad nu nog uitgebreid zal worden. Ook denkt men op Madeira een nieuwe opslagplaats te maken, ten behoeve van schepen die op Zuid-Amerika en Afrika varen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5