Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 8 Juni 19U4. N ieu wsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze aboniu'sgratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz... met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, f 5.— p. w., ternt. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat, No. 51. Bovenhuis,2kam.,keuken, ged. zolder. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van f 20— tot f 24—. No. 153. Bovenhuis, f 240 p j. Mei. No. 153. Een ruim Achterhuis, geheel vrij, f 225.—. JansBtraat No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, 800. per jaar, terstond. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Kleine Houtweg. No. 15a. Benedenhuis met tuin, f 300.— p. jaar, tegen 1 Aug. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, f 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a /"35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 138. Een Huis, f 550.p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Gracht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, f 40 a 50 p. m. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamera met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, f 80. en f 60.p. m., terstond. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin. f 240.—, half Juui. Sohotersingel. met of z. pension, 45.— of f 15.— p. m., terst Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, f —.75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, f 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Hnis met tuin, /175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, f 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. 10. Heerenhuis met sousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met rousterrein en tui'i 600.— per jaar, terstond. Wagenweg- No. 36. Gem. Kamer met slaapk., f 25.— per maand, terstond. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam.,keuk. zolder. 200.— p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 39 Kamer, f 1.25 p. w., terst. Z. B. Spuarne. No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, /225.— p. j., terstond. Zijlstraat No, 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. h f 35.—, tegen i of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gem. Kamers met pension, van af 50.p. p., per maand, terstond. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Frojeotstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan by den Koninginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huilen met Tuin en een Wiukelhuis te koop Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Koeropotkine is nog steeds doende de Japanners tegen te houden bij Moekden. Hij wil ze verontrusten en daardoor verzwakken en met een aan val wachten tot hij vierhonderdduizend man bijeen heeft, maar men gelooft dat hem daartoe niet den tjjd zal gelaten worden. Alle pogingen om in verbinding te raken met het zuidelijke uiteinde van Liao-tong zijn gebleken te mislukken, daar de Japanners alle middelen van gemeenschap beheerschen en geen be richten doorlaten behalve hun eigen officieele tijdingen. De molens van Charbin werken dag en nacht om het graan uit Mantsjoerije te malen. Allerhande voorspellingen bestaan omtrent een mogelijke inneming van Port Arthur. Terwijl sommigen spreken van vijf dagen, achten anderen dat het zooveel weken zal duren. De Russen, als het best bekend met het weer standsvermogen der vesting, noemen haar onneembaar. De Choengoezen blij - ven het de Russen zeer lastig maken, waardoor zij veel meer kozakken moe ten afzonderen dan voor den goeden gang van zaken gewenscht is. Op de werven van Triest worden voor Russische rekening vijf pantser schepen gebouwd, die echter, om de neutraliteit niet te schenden, in Rus land zullen bewapend worden. De Petersburgsehe correspondent van de Matin" schrjjft: Het Russische volk is zeer ontstemd doordat de belangrijke berichten van het oorlogsterrein hardnekkig uitblijven; men begint levendig naar het sluiten van den vrede te verlangen. Oeneraal Koeropatkine weigert het bevel van den Tsaar om voort te rukken op te volgen, omdat hij, naar hij be weert, nog niet beschikt over de 400.000 man, die hjj meent noodig te hebben om aanvallend te kunnen optreden. Aan dit verzet van den generaal ten opzichte van het ontvangen bevel be hoort niet te veel gehecht te worden. Het blijkt telkens duidelijker, dat de inzichten der twee Russische hoofdbe velhebbers zeer uiteen loopen. Alexejef wil Port Arthur ontzetten, Koeropatkin wil het voorloopig aan Japan laten, maar zijn heil zoeken in het leger en elk heeft zijn motieven. Beide opperoffleieren vroegen den Tsaar uitspraak te doen in hun geschil. Deze hield daarop een krijgsraad, waarin o.a. aanwezig waren generaal Sacharof, admiraal Avelan en Plehwe, respectie velijk ministers van oorlog, van marine en van binnenlandsche zaken. De krijgs raad duurde verscheidene uren. Het eind was, dat de zeelieden in het ge zelschap een meerderheid overtuigden, dat Port Arthur moest behouden blij ven als een basis voor de zeemacht, vooral met het oog op de uit te zenden Oostzee-vloot, die gerust thuis kan blijven als de vesting valt. Daarnaast werd gewezen op de noodlottige uit werking, welke het verlies der stad zou hebben voor Rusland's prestige, in verband met de Chineesche beweging en in 't algemeen Rusland's belangen in Azië. Koeropatkin werd daarom ge adviseerd te beproeven Port Arthur te ontzetten, maar met de uiterste behoed zaamheid te handelen. Weer spreken berichten over kleine schermetsulingen, de groote dingen wachten waarschijnlijk op een geschikte gelegenheid. Dan zijn er mededeeliogen over groote bedrijvigheid der Russen in noordelijk Korea, waar groote afdee- lingen kozakken zich meester maken van gansche hoeveelheden voorraden in Gensan, Pingjang en Andzjoe, dus een aardig eind beneden de Jaloe. Zij bren gen de Japansche garnizoenen van tijd tot tijd een verlies er bij toe. De Koreanen vluchten in grooten getale over de Mantsjoersche grens, om te ontkomen aan de wreedheden der ko zakken, die een schrikbewind in den lande uitoefenen. Het schijnt daar tot een hoofdtreffen te zullen komen. Schoon in de oorlogstelegrammen de naam van den Japanschen Generaal Fukushima zelden of nooit wordt gele zen, mag deze Generaal toch beschouwd worden ais de eigenlijke ziel van den oorlog. Van Tokio uit is hg het, die de operaties der legerkorpsen bestuurt. Het geheele plan voor den veldtocht is door hem ontworpen en in de groote lijnen van dat plan brengt hij wijzigingen naar gelang de omstandigheden het noodig maken. Deze generaal moet een slimme vogel zijn. In Duitschland, waar hij eens de herfstoefeningen bijwoonde stond hjj bekend als een halve idioot, maar intusschen trok hij naar Japan terug met een schat van militaire wetens waardigheden. In Mandsjoerije bovenal heeft hij alles goed opgenomen; van zjjn plaat selijke bekendheid maakt hjj nu gebruik ten dienste van zijn vaderland. Eigenaardig, dat een Russische gene raal den val van Port Arthur onmogelijk acht en tegelijk zjjn landgenooten op den val voorbereidt. Als de stad in 's vijands handen moet gelaten, zegt liij, dan heeft zij volbracht de groote taak van een groote macht voor langen tijd aan den vijand onttrokken te hebben. Volgens andere berichten zou de bevel voerende generaal Stössel besloten heb ben onder zekere voorwaarden te cape- tuleeren en ook loopen er geruchten van een Russische overwinning te Port Arthur. De Petersburger correspondent van het „Berl. Tagebl." spreekt de berichten van Engelsche bladen over de ongenade, waarin zoowel de stadhouder Alexejef als generaal Koeropatkine bij den Tsaar zouden zijn gevallen beslist tegen. Gene raal Koeropatkine, zegt hij, staat niet alleen bij den Tsaar, maar ook bij den generalen staf in hoog aanzien. De generale staf verzekerde den correspon dent, dat alles liep, zooals generaal Koeropatkine had voorspeld. De correspondent deelt verder mede, dat thans ook het vierde Siberische Legerkorps zich in Liaojang bevindt en dat generaal Koeropatkine thans niet meer, ook al wordt hjj aangevallen, behoeft terug te trekken. Hij beschikt thans over 200.000 man, zoodat thans ook sterkere afdeelingen naar het zuiden gaan, niet om zooals verkeerdelijk wordt aangenomen Port-Athur te ontzetten, maar om generaal Okoe's leger in den rug te verontrusten. Er is een gewoel in de politieke at mosfeer of er een onweer broeit. Frank rijk krijgt hoog bezoek van, en brengt tegenbezoek aan Italië. Duitschland ver sterkt leger en vloot. Frankrjjk jubelt dat het ter zee niets meer te duchten heeft, Oostenrijk vraagt een buitenge woon oorlogscrediet van 400 millioen, welk buitengewoon hoog bedrag de mi nister van financiën heeft trachten te verklaren door aan te toonen hoe meer dan twee derden dier som uit credieten bestond, die reeds bij vorige gelegen heden bewilligd waren, zooals die voor nieuw geschut en nieuwe schepen. Daar om had de minister er geen bezwaar in gevonden om alvast 53 millioen aan den minister van oorlog voor de in be ginsel toegestane nieuwe houwitsers en snelvuurkanonnen voor. te schieten. Er was haast bjj de zaak en oorlog zou het geld teruggeven, zoodra de credieten door de legatie bewilligd waren. Een en ander floei wel de vraag rijzen of er iets ophanden is, waarbjj van het gebruiken der oorlogsbehoeften en van het resultaat der bezoeken sprake kan zjjn. Het nauw verband tusschen soldij en krijgstucht bij Turksche militairen is deze week andermaal aan 't licht ge komen. Een 700 soldaten, die door de Dardenellen werden vervoerd op weg naar huis, hebben geweigerd het schip te verlaten voor zij betaald warener zat niets anders op dan het ontevreden gezelschap naar Konstantinopel te bren gen, waar de zaak wel weer op de be kende Turksche manier zal zjjn geschikt. De zeelui aan boord van het in de Dardenellen gestationeerde Turksche eskader hebben er wat anders op be dacht. Die'hebben gemakshalve ter in- casseering van achterstallige soldij een postzending aangehouden en zich daaruit 1000 Turksche ponden toegeeigend. De bekende „natuurmensch" Gustav Nagel, is een jaar geleden van een voet reis naar Italië teruggekeerd met een Italiaansche vrouw. Deze is nu echter van hem weggeloopen en naar Italië teruggekeerd. Zij vertelde voor haar vertrek dat de praktijken van haren man haar te kras werden. Vooral kon zjj het niet velen dat Nagel haar pas geboren kindje voortdurend met koud water overgoot, om het te harden, en zjj was bang dat haar tweede kind een even barbaarsche behandeling zou moe ten ondervinden. Verder klaagde zij over Nagel's verkwistingen. Het door beiden verdiende geld soms 1500 mark in de maand en meer werd maar over den balk gegooid. Nagel deed niets dan allerlei kostbare dingen aanschaffen: een biljart, een piano, een brandkast enz. Zij vond dat hij op weg was van krank zinnig te worden, en ook het huwelijks leven liet in den laatsten tjjd veel te wenschen. Gustav had haar eens opge sloten, maar toen heeft hij er met de pook van gelust. Om dat alles is Meta Nagel met haar kindje teruggekeerd naar Italië, om haar kind zonnebaden te kunnen geven, als vergoeding voor de vele koude begietingen. De Fransche regeering heeft onlangs, naar men weet, de crucifixen laten wegnemen uit de gerechtszalen. Daar is zjj over ondervraagd in den Senaat. De senator Halgan kwam tegen den maatregel op, waartoe wel de Kamer, maar niet de Senaat toestemming had gegeven. Ook de Lamarzelle protesteerde. Minister Vallé antwoordde, dat de wet de regeering voldoende machtiging gaf en dat de Senaat dit had begrepen door den minister vrjj te laten om in dezen te doen wat hij wenschelijk achtte. 173 stemmen tegen 105 gaven de regeering gelijk. De Wurtembergsche regeering heeft besloten, lijkverbranding toe te laten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5