sische eskader is zonder verliezen in de haven teruggekeerd. De schepen hebben niet geleden en in den nachtaanval der torpedobooten hebben slechts twee der Russische torpedobooten onbeteekenende beschadiging geleden boven de waterlijn. Doch waarschijnlijk zijn twee vijande lijke torpedobooten in den grond geboord. In Zuid-Mandsjoerije is de regentijd begonnen, die het verkeer onmogelijk maakt, waardoor de toevoer van levens middelen en krijgsvoorraad moet op houden. De Japanners, die vooral het zware belegeringsgeschut niet kunnen vervoe ren, loopen gevaar in een zeer ongun stige positie te komen. Te Rome is een telegraphische mede deeling uit Tokio ontvangen, meldende, dat een ministerraadzitting is gehouden onder leiding van den Mikado en waarbij maarschalk markies Oyama ook tegen- woordig was. Er werd daar besloten, dat na den val van Porth-Arthur en de ontruimiog van Liaojang door de Russen, maarschalk Oyama een ultima tum zou richten tot generaal Koeropat- kine, waarin hem gevraagd wordt zich over te geven, ten einde verder nutte loos bloedvergieten te voorkomen. Even eens werd door den ministerraad beslo ten, dat een afschrift van het ultimatum aan alle mogendheden zou worden ge zonden. Indien generaal Koeropatkir.e mocht weigeren zich over te geven, zijn de Japanners zich bewust in staat te zijn en zijn zij van plan, de Russen te ver nietigen. Te Petersburg begint men, wal geen wonder is, wat zenuwachtig te worden. De particuliere correspondent van het „Berl. Tagebl." seint: De in de laatste dagen gekomen be richten van het oorlogsterrein hebben de reeds zenuwachtige stemming in de regeeringskringen nog grooter gemaakt. Men vergenoegt zich niet meer met critiek en kwinkslagen, zelfs op den persoon van Koeropatkine, die onge twijfeld de zondebok zal worden, wan neer de beslissende slag in Mandsjoerije niet zoo uitvalt, als men te Petersburg wel hoopt. Een uitvloeisel van deze opgewonden stemming schijnt te zijn de geopenbaarde wensch om het Ie (Petersburgsche) legercorps nog voor de nieuw te vormen Ve en Vie Siberische legerafdeelingen naar Oost-Azië te zenden. Deze beide Siberische corpsen zullen gerecruteerd worden uit de reserve-divisies van het militair district Kasan, die sinds den 9en Juni in mobilisatie zijn. Geruchten gaan dat bij deze mobilisatie onlusten plaats hadden. De Times" verneemt uit Tokio, dat het voornaamste dagblad in Tokio, hoe wel het verklaart vertrouwen te hebben in de neutraliteit van Duitschland, de vrees uitspreekt, dat Duitschland er in zal toestemmen, dat het eskader uit Port-Arthur een toevlucht zoekt in Kiautsjau. Indien Duitschland dit deed, zou Japan met leedwezen verplicht zijn het te beschouwen als den bondgenoot van Rusland en een beroep moeten doen op het bondgenootschap tusschen Japan en Engeland gesloten. Reeds enkele malen werd medege deeld, van Japansche soldaten, die Rus sische gewonden op de gruwelijkste wijze martelden en afmaakten. Thans verspreidt het Russische tele gramnieuwsagentschap het volgende be richt uit Liao-jang: De prins van Bour bon zou ooggetuige geweest zijn van de verfoeielijke behandeling van de Rus sische gewonden door de Japanners. Deze laatsten zouden zelfs dooden met hun bajonet doorstoken hebben. Bij de ontruiming van het station Wafang-ko door de Russische troepen zou de prins met groote letters op den muur een mededeeling geschreven hebben die ge richt was aan de Japansche generaals en officieren en vermeldde, welke gru welen hij met eigen oogen gezien had. Aan het slot van die mededeeling zou de prins het vertrouwen hebben uitge sproken, dat iets dergelijks zich niet zou herhalen. De Times bevat een manifest van Tolstoj tegen den oorlog, negen kolom men lang. Het is aller Russen plicht, zegt Tolstoj, te weigeren om te vechten voor het rampzalig misleide jongemensch Nikulaas Romanof, al mocht Port Ar thur, ja Petersburg en Moskou vallen. Tolstoj valt even sterk de Grieksche kerk aan en brandmerkt de gruwelijke taktiek der Russen in China en Korea Met de stemmen der conservatieven en nationaal liberalen tegen die van Polen, Centrum en Vrijzinnigen heeft Donderdag de Pruissische Landdag eeoe wet aangenomen, het Anaieilungagetelz geheeten, welke de vestiging in de Poolsche gedeelten der Monarchie aan nadere bepalingen onderwerpt. Bij de nieuwe wet zullen de ingeze tenen der bedoelde gewesten niet ge rechtigd zijn, eenig vast goed te verwer ven, zonder verkregen machtiging van Staatswege, welke machtiging hun zal onthouden worden, bijaldien er redenen zijn, om hun patriottisme, d. i. hunne gehechtheid aan Pruisen, te verdenken. Door de Oppositie werd in den loop der debatten te berde gebracht, dat de wet eene schending inhield van de Pruisische Grondwet, waarbij immers aan iederen Pruis, dus ook aan den Poolschen Pruis, gelijkheid aan de wet gewaarborgd werd. Maar de Minister van Justitie scheen het voldoende te vinden, dat de wet wil verhinderen, dat er zich in de Poolsche gewesten nieuwe centra vormen ter versterking van de Poolsche woelingen en ter wering van het Duitsohe element. „Die strijd moet worden doorgezet met alle middelen, die wij volgens Grondwet en wet voor veroorloofd houden! Toen abbé Gayraud Vrijdag in de Fransche Kamer minister Chaumié in terpelleerde over de uitsluiting van geestelijken voor onderwijsposten, heeft hg diens maatregelen volstrekt ongrond wettig genoemd. De minister is opgestaan en heeft de zaal verlaten. Allerlei op schudding. Gayraud teekende verzet aan tegen „beleediging een lid der Kamer aangedaan". Combes zei toen, dat Chaumié geen tijd meer had: hij moest naar den Senaat! De Nowosti is getroffen door de be kende straf verbod van verkoop van losse nummers op den openbaren weg te St. Petersburg wegens een brief van haar Londenschen correspondent. D;e medewerker had de onbeschaamd heid van hulde te brengen aan het ar tikel van Tolstoj in de Times, waarin deze den oorlog zoo genadeloos brand merkt. De krijgsraad te Frankfort a/d Main heeft weer een soldatenbeul, den onder officier Pückel van het 87ste regiment infanterie, wegens mishandeling van ondergeschikten veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf en degradatie. Lord Curzon heeft te Dover een rede gehouden, waarin hij betoogde dat hij in Indië als Onderkoning verantwoor delijk was voor de verdediging van de uitgestrekte grens tegen een Europee- sche mogendheid. Daarom zou hij, of schoon hij den vrede wenschte, zoo noodig tot den aanval moeten overgaan. Dr. Theodor Herzl, die de Zionistische beweging onder de joden acht jaren geleden op touw zette, is te Weenen bezweken aan een longontsteking. Hij had een kwart millioen volgelingen we ten te verwerven. Te Nantes zijn de Capucijner monni ken uit hun klooster gezet met behulp van twee compagnieën infanterie, ander half eskadron dragonders en 40 gen darmen. De kloostermuren werden in puin gelegd, waarna de monniken één voor één met geweld werden weggevoerd. Het klooster blijft onder bewaking van de troepen. De express trein van Chicago naar St. 'Louis derailleerde Zondag door een gebrek aan een wissel. Het vuur van de locomotief stak de wagens in brand; een twintigtal personen zijn gedood, waarvan velen verbrand Het koninklijk bezoek aan 's Herto genbosch zal plaats hebben van 1720 Augustus. Op het programma staat ook een be zoek aan den Nieuwen Maasmond. Omtrent het bezoek wordt nog mede gedeeld H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zullen tjjdens hun verbljjf alhier de gasten zijn van den Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. A. baron Van Voorst tot Voorst. Alhoewel vooralsnog niet kan worden gezegd welke plaatsen buiten 's-Herto genbosch voor een bezoek van het Vor- stelijk Echtpaar zullen in aanmerking komen, is het wel zeker, dat het bezoek aan den Nieuwen Maasmond zal plaats hebben per rijtuig van den Bosch uit over Deuteren, Vlijmen, Nieuwkuijk, Drunen, Elshout, Oud Heusden, naar Heusden, alwaar een der booten in dienst van den rijkswaterstaat zal worden ge reed gehouden, om de hooge Gasten I met gevolg, dat zeer talrijk belooft te zjjn, op te nemen en naar het einddoel der reis te vervoeren. Daar ter plaatse zal H.M. de Koningin o. m. ook een gedenknaald onthullen, ter gedachtenis van het tot standkomen van den Nieu wen Maasmond opgericht. De terugtocht naar 's-Hertogenbosch, mede per stoom boot ondernomen, zal voeren langs de dorpen Neder-Hemert, Hemert, Well, Bokhoven, Ammerzoden en Hedel, waar door de sluis bij het fort Crevecoeur, de Dieze zal worden opgestoomd. H.M. de Koningin is voornemens ook Tilburg en Breda te bezoeken. Amsterdam is ook in April en Mei achteruitgegaan, wat het bevolkingscijfer betreft met 270 personen, dus veel meer zijn vertrokken dan binnenge komen. De meesten die vertrokken zijn, ves tigden zich in aangrenzende gemeenten waar de belasting wel lager en de wo ningen goedkooper zijn. Veel personen van het platteland zijn binnen gekomen, waardoor de hoofdstad zich al vast ver heugen kan in de aanstaande behoefte aan vierde klas-scholen. Ex president Steijn en mevrouw Steijn zijn uit Duitschland in ons land gekomen. Zij zullen eenigen tijd op Scheveningen doorbrengen, als de gasten van den heer en mevrouw Kröller. Bij de aankondiging van des heeren Steijn's komst naar Nederland teekent de »Z. Atr. Post» aan: »De gezondheidstoestand van Z. H. Ed. is zeer gunstig; maar voorwaarde voor verder herstel is rust. Het zou dus niet wenschelijk zijn om door ovaties te doen blijken van den eerbied en de genegenheid, die allerwegen wordt toe gedragen aan dezen hoogst sympathie ken Zuid Atrikaanschen bewindsman." De heer Moens Notaris te Beverwijk is in vrijheid. Verscheidene inwoners betuigden hunne blijdschap daarover door het uitsteken van vlaggen. Naar aan het H blad uit vertrouwbare bron is medegedeeld, vond de Haarlem- sche rechtbank geen termen om tegen den heer Moens rechtsingang te verlee- nen, zoodat deze opzienbarende zaak tot een alleszins gelukkig einde is gebracht. De officier van Justitie, zou, naar bericht wordt, verzet aangeteekend hebben tegen de beslissing der Recht bank. HAARLEM 5 Juli 1904 Aan het postkantoor Haarlem en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Juni Ingelegd f 106198.76; Terugbetaald f 89924,95 s. Het laatste, door dat kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 32325. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd gedurende de maand Juni door 725 belangstellenden bezocht, ter wijl uit de aan het Museum verbonden boekerij 170 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen in het land ver zonden werden. De Tentoonstelling Privat Livemont blijft de algemeene aandacht trekken en zal tot 17 Juli geopend bljjven. In het Douche badhuis aan den Koudenhorn zjjn in de afgeloopen week genomen 654 baden. In het 2e badhuis Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 309 baden. Voor de verkiezing van een ltd der Prov. Staten in het kiesdistrict Haarlem jvac. mr. W. A. 't Hooft) is enkel candidaat gesteld jhr. G. S. Boreel te Velsen, die dus gekozen is verklaard. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft der maand Juni 1904, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraaqd. BINNENLAND. Brieven. Gosscbalk, Amersfoort; G. Haverkost, Mej. Koning, A. Horeman, J. Greve, J. Hoeben, Mevr. J. Akekir v. Nochan, Knabbe, allen te Amster dam; K. Vlaming, RloemendaalDs. Witfcven, Ermelo Veldwyk (2 br.)J. Royaards, Mevr. Oosterbaan. beiden Den Hasg; P van 't Geijn, Smid, Mevr. L v. d Aar, B. van Lnik, J.Smit, Dekker, allen te Haarlem; K. Lansing, Heem stede; T. van Ningen, Hoogebijberster G. L. Buddenberg, Nieuwerkerk; M vr. D. Bakker; Terhorst, Nijmegen; Mej. Aupers, Scheveningen; Mej. J. Dijkstra, SoeekJ. Kenr, Zandvoort-) Mej. A. Hissink, Zatphen; Uit Amsterdam (C. S. voor L. Dosterhagen, Haarlem. Briefkaarten. Wed. Evers, P. Sikkelcms, A. de Gijzel, allen te Amsterdam; A. Bosboom, L. van Dissel, beiden Den Haag; W. H. Loué, W. Huisman, F. F. Baars, van Werp, J. Hommei, G. Wit, allen te Haarlem; H. Dayn, Helder; Jan Gentis, Hilver sum; Derksen, Rotterdam; C. A. ten Bosch, Rot terdam; R. F. de Ridder, Scheveningen. BUITENLA ND. B ri even. Rob. Böoinger, Duisburg; Dr. des Technikums, Gotha; E Bisschop, London, O. Warren, J. Le- ves, J. C. v. Ro sum, allen London; J. H. Lon don, Napels; G A. de Korte, Ruhrort; Mevr. Wisboom v. Giesendam, Sevilla; E. L. van Rou- veroy v. Nienwaal, Sinajan?; E. Schorer, Wies- baden. Briefkaarten C. Tollenaar. London; Pakington, London; P. Key Ronffaer, Lugona; F. Staartgaart, Ame rika; Wed. H. v. d. Linde, Paris; Vervuorn, Paris; Mevr. Wisboom v. Giesendam, Seville. Staat van de Aardappel- en Vruch ten markt over de maand Juni 1904. Aardappelen. Aangev. 1800 H.L., verk. 1440 H.L., L. pr. f 1.H.pr. ƒ16, Appelen. Aangev. 00 H.L. verk. 00 H.L., L. pr. fH. pr. Peeren. Aangev. H.L., verk. H.L., L. pr. f—H. pr. -. Bloemkool. Aangev. 46000 st. verk. A6000 st., L. pr. 3 ct. H. pr. 18 ct. Spinazie. Aangev. 2300 mnd. verk. 2300 mnd., L. pr. f 0.20 H. pr. ƒ0.30. Salade. Aangev. 4500 mnd., verk. 4500 mnd., L. pr. ƒ0.10 H. pr. f 0.04 Wortelen. Aangev. 22000 bos verk.22000 bos, L. pr. 3 ct. H. pr. 12 ct. Markt van 4 Juli 1904 AardappelenAangev. 320 HL., verk. 300 H.L. L. pr. ƒ3.H. pr. 4.p. H.L. Appelen. Aangev H.L. verk. H.L, L. pr. f H. pr. p. H.L. Peeren. Aangev. HL., verk. H.L. L. pr. f H. pr. Bloemkool. Aangev. 3000 st-, verk. 2000 st. L. pr. f 8.H. pr. ƒ16. Spinazie. Aangev. 63 M-, verk. 63 M. L. pr. f 0.30 H. pr. f 0.50. Sla. Aangev. 112 M., verk. 112 M., L. pr. f 0 15 H. pr. f 0.25. Wortelen. Aang. 3000 bos, verk. 3000 bos, L. pr. f 0.05, H. pr. f 0.08. 18e Muziekuitvoering, op Woensdag 6 Juli'sav. van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. March «Tannhauser»Wagner. 2. Ouverture «L'Etoile du Nord» Meyerbeer. 3. «Indigo». WalzerStrauss. 4. «Souvenir de Mozart». Fantaisie Coenen. 5 Ouverture «Les Martyrs-Donizetti. 6. JRhapsodie No. 1Liszt. 7. «Berliner Pfcrdebahn». Galop.. Ardt. 8. -Fackeltanz»Meyerbeer. ORGELBESPELiNfi in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 Juli 1904, de» namiddags *an 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Choralfantasie No. 2Fr. Lux. 3. SonateO. Dienel. a. Allegro maestoso. b Solemn March, c. Allesro. 4. Vorspiel zu ParsifalR. Wagner. 5 AbendliedR. Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2