Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 6 Juli 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonne e gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.—p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duwen voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.p w., terst. Groote Houtstraat. No. 153. Bovenhuis, f 240 p. j. Mei. No. 153. Een ruim Achterhuis, geheel vry, 225.—. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin,/'800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k, keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Kleine Houtweg- No. lEa. Benedenhuis met tuin, 300.— p. jaar, tegen 1 Aug. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a f 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.p. jaar, terstond M el kboerenst eeg. bij de Amsterdameohe Poort. No. 3. Groote Loods, 1.per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuw Kerksplein. No. 28. Bovenhuis 2.40 p. w., terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamera met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60.p. m., terstond. Bipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 240.half Juui. Sohotersingel. met of s. pension, 45.of 15.p.m., terst Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, .75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jsar, terstond Sophi astraat. No. 1. Hnis met tuin, /175.—p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, f 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tnin, ƒ500.— per jaar, terstond. No. 10. Heerenhuis met sousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met rousterrein en tuin f 600.— per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. solder. 200.— p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 39. Kamer, 1.25 p. w.t terst. ZB. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.p. j., terstond Zijlstraat No. 86. Gemenb. Kamers, per maand 80. 35.tegen i of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gem. Kamers met pension, van af 60.p. p., per maand, terstond. Bij C. GBOENEWEGEN, Eerste Projeotstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck P;rmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Sehoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koninginneweg. Bij J. BOEBEE. Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn- wouderstraat. Tweede Kaeter. Nog werd Donder dag in de Kamer behandeld het erkennen der bankbiljetten als wettig betaal middel. De Heer Heemskerk bestreed het, omdat de Bank wel eens zou kunnen wankelen; en dan zou de staat staan voor het feit, dat het zou moeten aan nemen papier van zoo'n inrichting en het publiek om het te ontvangen. De Kamer keurde echter het ontwerp goed. Vervolgens nog eenige kleinere ont werpen, waarvan dat voor de verhooging voor ridderorden met f 5000.eenig verzet lokte, maar de minister rang schikte die hoogere uitgaaf tot de pro ductieve, wat in de' Kamer wel eenige bevreemding wekte. Door den Heer de Klerk is nog een amendement ingediend op de drankwet, waarvan de tweede lezing nog moet plaats hebben. De Heer de Klerk had in aanmerking genomen, dat door de Kamer in zake vergunningen niet het afmakings-, maar het uitstervings - systeem gewenscht wordt, waardoor tal van personen, na 1904, bewaard bljjven voor ondergang. Een klein getal weduwen zyn van dit voorrecht verstoken, omdat hare echtgenooten tusschen 1901 en 1904 zjjn overleden. Dit is hard; vooral als men weet, dat kort vóór 1 Mei 1904 personen zjjn overleden op wiens naam de vergunning stond en weduwen achterlaten. Afgaande op den wensch der Kamer, om weduwen en weezen bij deze ter wille te zyn, schijnt het cjjfer 1904, voorkomende in het tweede lid van art. 26, niet in overeenstemming met de reeds genomen besluiten der Kamer te zjjn. Na afdoening van een paar kleine zaken kwam de eindstemming over de drankwet aan de orde. Ten opzichte van het alsnog ingediende amendement de Klerk, het kwam niet in behandeling, aangezieD het reglement van orde zulk een inlassing van nieuwe bepalingen niet toelaat. De Heeren Goeman Borgesius en Troelstra motiveerden nog hun stem. De eerste verklaarde, dat het ontwerp in den loop van het debat zóó verward en onduidelijk is geworden, dat de bepalingen ten deele onuitvoerbaar zullen blijken, ten deele ontduiking nog in sterker mate zullen toelaten dan onder de tegenwoordige wet het geval is. Wie op eene doeltreffende wetgeving gesteld is, kan aan dit ontwerp zijn stem niet geven. Des Heeren Troelstra's verklaring kwam hiermeê in hoofdzaak overeen. De wet werd daarna aangenomen met 51 tegen 42 stemmen. De Kamer is op reces gegaan. Over het ontwerp drankwet zjjn 92 schriftelijke stukken gewisseld, een kleine 400 amendementen zjjn er bij ingediend, waarvan er 15 zjjn aange nomen, 31 verworpen, 21 door de re- geeriog overgenomen, 10 vervallen. Er werden een goede 70 regeerings- wjjzigingen aangebracht. In het Hoogerhuis stelde de hertog van Norfolk een motie aan de orde ten gunste van de wijziging van 's Konings eed bij zjjn troonbesjjging in dat ge deelte, waarin hy de roomsch-katholieke leer wraakt. Jersey diende een amendement op het voorstel in, verklarende dat het huis, ofschoon wenschende dat geen uitdruk king zou gebezigd worden welke aanstoot geeft van meening is dat niets onder nomen mag worden tot verzwakking van de zekerheid dat een protestantsch vorst zal opvolgen. De regeering steunde het amendement dat vervolgens werd aangenomen. Op een vergadering van Engelsche dierenvrienden heeft Aflalo, een schrijver over natuurlijke historie, voorgesteld en de vergadering nam het voorstel aan om in deputatie naar den minis ter van financiën te gaan, en hem te verzoeken een kattenbelasting in te voeren. Aflalo schatte het aantal katten in het Vereenigde Koninkrijk op zes millioen. Rekenende, dat er jaarlijks een millioen worden afgemaakt, en een mil lioen aan de belasting zouden ontkomen (nuttige katten, muizenverdelgers, wil hg b.v. uitzonderen), wil hij van de andere 500,000 aan belasting trekken. In het Engelsche kamp te Gjan-tse, Thibet, is een lama, die vergezeld was, door een Tibetaansch soldaat, aangeko men. Hy had een brief by zich, waarin om wapenstilstand werd gevraagd, tot de ambtenaren, die belast zyn met de onderhandelingen, uit Lhassa, de zetel vau den daila-lama, zijn aangekomen De Engelschen znllen in het voorstel treden, wanneer blijkt dat de afgezanten hooggeplaatste ambtenaren zyn. Toen generaal Macdonald, nadat de termijn van den wapenstilstand door de Tibetanen gevraagd, verstreken was, zyn operatie wilde hervatten, verscheen een hooggeplaatst Tibetaansch ambte naar, om overste Younghusband een brief te overhandigen van den Dalai- Lama, waarin deze verzocht om een vriendschappelijke oplossing en mannen noemde die tot onderhandeling aange wezen waren. Men hoopt thans dat bloedvergieten onnoodig zal zyn. Het vandalisme op de tentoonstelling van St. Louis duurt voort. Nu hebben baldadigen weer het orgel in de feesthal gedeeltelijk vernield. Volgens hét Berliner Tageblatt heeft von Bülow te Kiel met koning Eduard een gesprek van anderhalf uur gehad. Naar het heet, zouden daarin alle punten van geschil of wry ving tusschen Enge land en Duitschland ter sprake gekomen en vereffend zyn. De Standard ziet in het bezoek van Koning Eduard aan Keizer Wilhelm te Kiel een nieuwen schakel in de keten die langzamerhand de groote naties van Europa verbindt tot een grootere ver1 trouwelykheid en een betere onderlinge verstandhouding. De Times erkent dit ook, maar zegt, dat de politieke toestand er niet door verandert De Standard verneemt uit Johannes burg: In een kalm gestelden brief, die opzien wekt, betoogt Solomon, dat al leen door Transvaal onmiddellijk zelf bestuur toe te kennen, de strijd tus schen de nationaliteiten weggevaagd kan worden. Solomon acht de Boeren in hun recht om een eigen party te vormen en mede Transvaal te besturen, zonder dat zy hoeven op te houden En geland trouw te zijn. De Boerenparty, zegt Solomon, zal steeds de meerderheid vormen. Hjj gelooft niet aan vermeer dering der Engelsche bevolking. Inte gendeel neemt zij afvoortdurend gaan er uit gebrek aan werk heen. De Britsche Regeering heeft in den laatsten tyd telkens moeite met of last van hare hoogere ambtenaren. Nauwelyks had Lord Dundunald van zich doen spreken door een indiscrete redevoering in Canada, of er kwam be richt dat Sir Percy Girouard in Zuid- Afrika, de bekende administrateur der militaire spoorwegen, wegens „quaes- ties" ontslag had genomen. En nau welyks een paar dagen later kwam de tjjding, dat Sir Charles Eliot ontslag had genomen als Gouverneur van Britsch Oost-Afrika, omdat hjj zich niet vereenigen kon met de wyze waarop men in Londen beschikt had over de beste gedeelten van dat protectoraat. En nu verneemt men weder, dat Rechter Robinson, vroeger administra teur van Nieuw-Guinea zelfmoord heeft gepleegd. Woensdagavond heeft by den Keizer en de Keizerin op de Hohenzollern het afscheidsdiner voor Koning Eduard plaats gehad, waaraan de Kroonprins, de prin sen Eitel Friedrich en Heinrich, de rjj kskanselier,de staatssecretaris Tirpetz, de gezant Lascelles en het gevolg deel namen. Toen Koning Eduard de Hohen zollern verliet, werd een afscheidssalvo gelost. Donderdagmorgen vjjf uur ging de Victoria and Albert in zee. De Duitsche studenten aan de uni versiteit te Innsbruck hebber, besloten de voorgenomen voorloopige oprichting van een bizondere Italiaansche juridische faculteit aan genoemde hoogeschool te beletten, door haar met de scherpste middelen te bestryden, en niet te rus ten vóór instellingen voor Italiaansch hooger onderwys naar buiten Tirol zyn verlegd. De studenten te Graz hebben een soortgelijk besluit genomen. Een telegram uit Rostof aan de Don maakt melding van een verschrikkelijke ramp op de rivier de Chopra nabjj het station Zotowa. Van een groote pont, waarmede een 250 personen, grooten- deels vrouwen en kinderen werden over gezet, bezweek onder dit gewicht de bodem. Een deel der ongelukigen werd onder het rad van een watermolen ge sleurd; anderen verdronken in de draai kolken in de rivier. Er zyn zestig ljjken opgevischt, maar nog een honderdtal personen worden vermist. Het bljjkt, dat de bodem van de pont totaal verrot was. Men kan er vast van overtuigd zyn, dat het onderzoek van het Hof van Cassatie in de Dreyfus zaak goede vor deringen maakt. Wel lekt daarvan niets uit, het onderzoek is geheim, maar dwaze berichten als van de „Presse", die beweert dat generaal André kapitein Cuignet krankzinnig wil laten verklaren om een lastige getuige kwyt te raken, zjjn bewys te over dat Zola's onsterfeljjk woord ïLa vérité est en marche, rien ne l'arrêtera", verwezenlijkt staat te worden. Men verwacht dat de Karthuizer- commis8ie spoedig haar onderzoek zal sluiten en nog deze week haar rapport aan de Kamer zal overleggen. Dan zal de heer Millerand dus zjjn hoofdaanval op Combes wagen. Heel wat personen, die op de hoogte kunnen zjjn, hebben de overtuiging, dat het Ministerie-Combes ook dezen aanval zal doorstaan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5