daan, wat. juist door de nationalistische partjj beoogd wordt. Men verneemt nu, dat de meerder heid zal voorstellen het rapport der commissie van 33 voor kennisgeving aan te nemen en in een motie eenvoudig der Regeering het vertrouwen der Kamer te betuigen. Maandag werd den Generaal aan het Station te Rotterdam hulde gebracht. Behalve de autoriteiten, bevonden zich ook bij de vei welkoming de Rotterdam- sche leden der Tweede Kamer. Omtrent de ontvangst te 's-Graven- hage wordt het volgende medegedeeld Behalve de commissie van ontvangst waren tal van autoriteiten op het per ron, onder wie de minister van koloniën, de heer Idenburg, met den secretaris generaal van zijn departement, de ver tegenwoordigervan de Koningin Moeder, grootmeester De Ranitz en de vertegen woordiger van den Prins, jlir. Hooft Graafland in marine uniform, de com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Patijn, de waarne mend burgemeester der residentie, de heer Simons, de chef van de afd mili taire zaken aan het departement van koloniën, jhr. Six, zoomede eenige leden van de Eerste en Tweede Kamer en de griffier der Eerste Kamer. Het was een treffend oogenblik toen Van Heutsz, zijn echtgenoote begelei dende, op hel plankier stapte, dadelijk toetredende op den president der ont vangstcommissie jhr. Van der Wjjck. Inmiddels was het gezelschap, dat den generaal vergezelde, uitgestegen, en had den luide hoera's en fanfares van de koninklijke kapel weerklonken. Namens de Koningin-Moeder sprak Jhr. De Ranitz j enkele woorden tot den generaal. Jhr. De Ranitz wenschte hem namens de Koningin Moeder geluk met zijn be houden aankomst in de residentie en deelde hem mede dat H.M. haar ver langen te kennen had gegeven spoedig den generaal te ontmoeten. Jhr. Hooft Graafland sprak in gelijken geest namens den Prins. De minister van koloniën verwelkomde de generaal met een har- teljjken handdruk. Toen de voorstelling der dames en heeren had plaats gevonden, nam jhr. Van der Wijck namens het Comité het woord en sprak den generaal zeer har telijk toe. Na beantwoording verzocht de Generaal aan de vorstelijke personen zijn eerbiedigen en innigen dank over te brengen, drukte daarna nog verschil lenden hem van nabij bekenden harte lijk de hand. Onder de opwekkende tonen van de muziek, die ook het Wien Neerlanijsch Bloed had gespeeld en nadat zeer spon taan een hartelijk „Leve Generaal Van Heutsz!" had weerklonken, begaven de generaal en zijne echtgenoote, door de leden der commissie gevolgd, zich naar Hotel des Indes. Voor de eigenlijke ontvangst werd binnen geleid de vertegenwoordiger van de Koningin, luitenant generaal graaf Dumonceau, chef van Harer Majesteits Militaire Hui", wien opgedragen was generaal Van Heutsz namens H.M. te verwelkomen en hem te berichten dat hij spoedig op het Loo bjj H.M. zal ont boden worden. Generaal Van Heutsz verzocht gene raal Dumonceau zjjn dank aan de Ko ningin voor deze hooge onderscheiding te willen overbrengen. Met zekerheid kan thans worden mede gedeeld, dat H.M. de Koningin het voor nemen heeft den luitenant generaal Van Heutsz te ontvangen a.s. Zaterdag 16 Juli op het Loo en te zjjner eere dien dag een feestmaal zal geven, waaraan zullen worden uitgenoodigd de ministers van oorlog, marine en koloniën, de oud-gou verneur-generaal jhr. Van der Wijck, voorts al de heeren zoowel in actieven als in buitengewonen dienst van het Huis van H.M., die versierd zijn met de Militaire Willemsorde; verder de lui tenant-generaals in actieven dienst zijnde de opperofficieren Kool, Snijders en Van Ermet Scherer; de vice admiraal in actieven dienst Derxde majoor Door man van het Oostindisch leger en de kapitein van dat leger Colijn, laatstelijk adjudant van generaal Van Heutsz. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is het zoo goed als zeker, dat generaal Van Heutz hier te lande door Hare Majesteit de Koningin als gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië zal worden be- ëedigd. De overkomst van den generaal, zegt het blad, moet beschouwd worden als het bevestigende antwoord op de aan bieding van het gouverneur-generaal schap, aan Zijne Excellentie door de Nederlandsche regeering gedaan. Zaterdag is generaal van Heutz op zijn reis naar Nijmegen te Breda en te 's Hertogenbosch door verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten ver welkomd. Ouk te Nijmegen had eene geestdrift- volle ontvangst plaats. Men meldt uit Amsterdam: Naar wij vernemen heeft de heer David Koning thans besloten te voldoen aan het aanzoek, hem van verschillende zijden gedaan, om zich met de hoofd leiding te belasten der Nederlandsche Opera voor het aanstaande seizoen. Dezer dagen zal van het dames- en heeren-comité, dat deze week vergaderde, en zich ten doel stelt de noodige gelden bijeen te brengen voor een reservefonds, een circulaire verschijnen, waarin in ruimen kring voor de onderneming steun zal worden gevraagd. Het nieuwe gezelschap zal èn den stadsschouwburg èn het Paleis voor Volksvlijt bespelen. Op de statuten der nieuwe onder neming is de koninklijke bewilliging aangevraagd. Graaf Tolstoj's brochure over den oorlog indertijd in zijn geheel door de Times opgenomen is, inhetHol- landsch vertaald door Chr. J. Schuver, onder den titel »Kent u zei ven bij Scheltens en Giltay te Amsterdam ver schenen. In Limburg heeft men zelden zulk een lagen waterstand der Maas ge kend, als thans het geval is. Op ver- schilende plaatsen schrijft men van Vrijdag uit Venloo zitten schepen aan den grond en kan men de rivier doorwaden. De scheepvaart is dan ook nagenoeg geheel gestremd. Ook in de Beneden-Maas aldus bericht men uit Druten is zóó weinig water meer, dat de scheep- en stoomvaart er bijna onmogelijk is ge worden. Te Megen kan meo slechts met groote moeite overgieren. Hier en daar ziet men den bodem der rivier. Men schrijft dezen snellen val der rivier toe aan de opening van den nieuwen Maasmond. Er wordt beweerd, dat de Maas tengevolge daa? van in den zomer dikwijls uiterst laag zal zjjn. Men deelt mede, dat dezer dagen aan 's Rjjks Munt te Utrecht de muntslag is beëindigd van nieuwe 10-centstukken, welke binnenkort in omloop zullen worden gebracht en waarvan de voor zijde geslagen is op een nieuwen stempel, waardoor het uiterlijk dier stukken eenigszins gewijzigd en verbeterd is. Bij de vervaardiging van dien stempel is het nude model in hoofdzaak ge volgd. Op het eerste gezicht zullen de wijzigingen dan ook weinig in het oog springen. In hoofdzaak is de ruimte door het borstbeeld ingenomen, beperkt en is voor de daaromheen geplaatste letter soort een fraaier type gekozenterwijl door eene scherpere uitmunting van het geheel het doel is bereikt, dat bij het aanbrengen der wijzigingen voorzat, n.l. het vervaardigen van een 10-cent- stuk, hetwelk in allen deele aan de technische eischen voldoet. HAARLEM 12 Juli 1904. Den Heer H. J. Scholten, Kunstschilder en Conservator van Teylers Kunstver zameling, vierde gisteren zijn tachtigsten verjaardag. Om dien dag voor den nog steeds opgewekt jjverigen jubilaris tot een waren feestdag te maken, had zich alhier een Commissie gevormd, bestaande uit de Heeren: Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden (eere-voorzitter)Jhr. Ch. van de Poll, Théophile de Bock, Mr. A. W. Thöne, F. M. baron van Lynden, W. B. IJzerdraat, J. Krol Kzn., en E. A. von Saher, die de kunstvrienden en andere belangstellenden in dit jubilee opwekte tot deelneming aan een hulde betoon, dat Maandagmiddag te 2 uur plaats had in de schilderjjzaal van Tey lers Stichting, waar o. a. eenige schoooe voortbrengselen van 's Heeren Scholtens artistiek aanwezig zjjn. Het Comité was in de gelegenheid gesteld een gedenkpenning te kunnen aanbieden, vervaardigd op het atelier van de Heeren W. Voet Zonen alhier, welke bij monde van den Heer Jhr. Ch. van de Poll werd aangeboden. De gedenkpenning, een mooi stuk zilversmidskunst, vertoont aan de eene zijde het stadhuis te Haarlem en de symbolen van de kunst, de schilderkunst en de wapens van St. Lucas. In een boog prijken de woordenArs Longa. Vita Brevis. Aan de andere zjjde staat vermeld: Aan H. J. Scholten is deze gedenk penning aangeboden op zjjn 80en ver jaardag. Haarlem 19 11/7 '04 Als spreuk staat aan deze zijdeVita Longa. Ars Longior. Behalve lid van Teylers Tweede Ge nootschap is de Heer Scholten lid der Commissie van het Museum van Kunst nijverheid, voorzitter der Commissie van Toezicht op het Gemeentemuseum van Schilderijen en Oudheden, lid van het Bestuur der Vereeniging tot uitbreiding van de Verzameling van Kunst en Oud heden in het Gemeentelijk Museum der Commissie van Bjjstand der Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omlig gende Gemeenten, benevens van ver schillende Nederlandsche kunstinstellin gen. Van elk dezer Vereenigingeu waren vertegenwoordigers in Teylers Stichting aanwezig om den tachtigjangen te com plimenteeren. Met een toepasselijke toespraak werd vervolgens den jubilaris het Eere Be stuurslidmaatschap opgedragen van Arti et Ainicitiae te Amsterdam, een diploma van de Vereeniging St. l ucas te Am sterdam en een mooie herinnerings oorkonde, geteekend door den Heer W. B. IJzerdraat, van wege het Teeken college Kunst zjj ons Doel alhier. Behalve de vele schoone bloemstukken waren kransen aangeboden door Kunst zjj ons Doel alhier, Arti et Amtcttiae, de Vereeniging St. Lucas en Pulchri Studio in den Haag. Zondag werd het feest van Rotte's Mannenkoor voortgezet met de wedstrij den voor de Afdeelingen van uitmuntend heid, waaraan geen der Haarlemsche Vereenigingen deelnam. In de hoogste eere afdeeling maakten de volgende heeren volgens de N. R. Ct- deel uit van de jury: Leon C Bouw. man, Nijmegen; Ch. Bosselet, Brussel; L. F. Brandts Buys, RotterdamGustave Doret, ParjjsAnton Tierie, Amsterdam Etntle Mathieu, Gent; J. Th. Radoux, Luik Georg Rijken, Rotterdam prof. Jos. Schwarz, Keulenprof. E. Schwicke- rath, Aken, en Ant. B. H. Verhejj. De mededingende vereenigingen wa ren: Koninkl. Liedertafel Zang en Vtiendschap, Haarlem, Mannergesang- verein Concotdia, Essen a/d. RuhrjSo- ciété Royale La Musicale, DtsonKoninkl. Zangvereeniging Cecilia, 's-Gravenhage, en Gensche Koorvereeniging Gent. Ze moesten ztngen het verplichte koor Super llumina Babylonis, door L. F. Brandts Buys, en bovendien twee nu tn mers naar keuze, waarvan één behoorende tot de litteratuur van den volkszang. De jury kende toe: den lsten prjjs, gouden medaille, geschenk van H. M. de Koningin en f 1500, aan La Musicale, uit Dison, bjj Verviers, directeur Alphon- se Voucken, met 6 tegen 5 stemmen; den 2den prijs, gouden medaille, geschenk van H. M. de Koningin-Moeder, en f 760, aan Zang en Vriendschap, te Haarletn, directeur de Heer W. Robert, met 10 tegen 1 stem. Bij het bekend maken van dezen uitslag deelde de voorzitter der jury, de heer L. F. Brandts Buys, mede, dat er dezen avond bjj zonder mooi gezongen is, waardoor het toekennen der prjjzen zeer moeieljjk was. VSBGA.DEBIIIG van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 13 Juli 1904, des namiddags te 1 Vs ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. voorlcopige vaststelling rekening en verantwoor ding schutterjj, dienst 1903. 3. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W., goedkeuring Regle ment van Orde, Kamer van Koop handel en Fabrieken, (met nader schrjjven van B. en W.W.) 4. Voorstel B. en W.W. regeling jaar wedden onderwjjzend personeel aan het Gymnasium. 5. ld. id. aanstelling opzichters straat lantaarns. 6. Id. id. overneming terreinen Leid sche Vaart van St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 7. Id. id adi essen S. J. W. Mons, J. S. van Velthujjsen en A. F. J. Nieberg, benoeming makelaar. 8. Schrijven id. voorstel. J. J. F. Bejj- nes, bevoorrechting binnenlandsche nijverheid. 9. Voorstel id. aanvaarding banken ter plaatsing in de bolwerken. 10. Id. id. wjjziging verordening rege lende voorwaarden levering electri- scheu stroom door gemeente. 1 11. Id. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Ged. Oude Gracht No. 75. 12. Id. id. onbewoonbaarverklaring per- ceelen Schagchelstraat No. 48 en Peuzelaarsteesr No. 14rood. 13. Id. id. id. id. Kinderhuisstraat Nob. 13 en 15. 14. Id. id. id. perceel Lange Annastraat No. 46/46rcod. 15. Id. id. adres a. van den Bos, uit gang Leidsche Vaart. 16. Id. id. definitieve benoeming leeraar wis- en werktuigkunde H. B. Scho len met 5 en 3-jarigen cursus. 17. Id. id. herbenoeming leeraar boek houden H. B. School met 5-jarigen cursus. 18. Voordracht id. benoeming onder wijzeres Zesde Tusschenschool. 19. Id. id. id. onderwjjzer Tweede Bur gerschool. In het Douche badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 891 baden. In het 2e badhuis Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 4zl baden. Botermarkt 11 Juli 1904. Boter. Aangev. 54 K.G., verk. 54 K. G. L. pr. 1.35, H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 49, verk. 43 stuks. L. pr. ƒ5.50, H.pr. 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 9, verk. 9 stuks. L. pr. /14.H. pr. ƒ19.p. stuk. Markt van 11 Juli 1904. Aardappelen. Aangev. 420 HL., verk. 380 H.L. L. pr. ƒ1.20 H. pr. 4.p. H.L. Appelen. Aangev H.L. verk. H.L. L. pr. I H. pr. p. H.L. Peeren. Aangev. HL., verk. H.L. L. pr. H. pr. f Bloemkool. Aangev. 7500 St., verk. 7000 st. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ12. Spinazie. Aangev. 78 M., verk. 78 M. L. pr. 0.30 H. pr. 0.40. Sla. Aangev. 56ü M., verk. 560 M., L. pr. 010 H. pr. f 0.30. Wortelen. Aang. 4000 bos, verk. 4000 bos, L. pr. ƒ0.04, H. pr. ƒ0.06. 20e Muziekuitvoering, op Woenadag 13 Juli 'e av. van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C'. P. W, KKIENS. PROGRAMMA. 1. Marach aas „Rienzi"Wagner. 2. Schubert-ouvertnreSuppé. 8. „Bamboula" Negerdans van Tri- nioadKappey. 4. finale de l'opéra Vittore Piiany" Pen. 5. Ouverture „Plotte Bursche" Suppé. 6. „Kinzng der Glitter im Walthall." Wanner. „La plus Bella." WalzerWaldteufel. 8. Potpourri op Itataansche Volks zangen....Perdrotti. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokern alhier op Donderdag X4 Juli 1204, des namiddags van 28 uur, door den Heer W. EZERMAN, met velw niedew. van Mejuffrouw BETSY VA GKEUNINÜEN (Sopraan), van Am sterdam. PBOGBAMMA. 1Preludium en Fut a ,T. S. Bach. 2. Aria uit -Elias". Mendelssohn. 3. Sonate A. Guiimant. a. Allegro maestoso. b. Postoraie. c. Fuga. 4. AdagioHaydn. 5. -O Jesulein Süsi a' o Jeaolein mildJ. S. Bach. b. -Jeaus, uuser'lroat u.Lebeu.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2