den tegenstander daarin te hinderen, door hem te dwingen, een vrij aanzien lijketroepenmacht op zijn zuidelijk front te laten blijven, wil hij niet door Okoe's en Nodzoe's legercorpsen overrompeld wordeu. In Argentine zijn door Rusland weer twee groote gepantserde kruisers aan gekocht. De Engelsche bladen waarschuwen de Argentynsche regeering, dat deze nu aansprakelijk is voor alle schade die door deze twee oorlogsschepen teweeg gebracht kan worden, en hrengen in herinnering dat Engeland na den Ame- rikaanschen secessie oorlog niet minder dan 3 miltioen pond moest betalen aan de regeering te Washington, omdat het na 't uitbreken van den oorlog de Ala bama aan de geconfedereerde staten ver kocht had. De „Skandia" van de Hamburg- Amerikalijn werd b(j het eiland Perim door het Russische schip „Smolensk" aangehouden en in beslag genomen, ofschoon de kapitein van de „Skandia" een schriftelijke verklaring van de ree derij vertoonde, dat er geen contrabande aan boord was. Aan boord van de „Skandia" bevinden zich thans 25 Rus sische officieren en manschappen. De passagiers en een deel van de Duit- sche bemanning zullen in Port Said aan land gezet worden. De „Skandia" werd 's avonds vrijge laten. De Russische bemanning is aan wal gezet en zal met het eerstvolgend stoomschip naar Odessa vertrekken. De geweren en patronen zullen in het kan toor der douane blijven. De stoomboot wacht de bevelen der reederij af. Ook in den Haag wordt geklaagd over onhebbelijk sptreden van 'het pu bliek op drukke dagen als Zondag. Meer dan schandelijk, schrijft het Haagsche Dagbl., is gisteren door 't publiek gezondigd tegen de wetten van goede orde, door het bestormen en be vechten van trams. Wederom zag men de heeren met stokken en dames met parasols bataille leveren. We zagen da mes geheel aan elkander vreemd de een de andere aan den arm grijpen om elkaar van de zitplaatsen te verwijderen, ten einde zelf te kunnen zitten. Een beambte van de Holl. Stoomtram werd door een juffrouw brutaal beje gend en daarna door het loket heen met een parasol in het oog gestoken. De dame weigerde de politie haar naam op te geven en zocht een goed heenkomen, door hel publiek geholpen. Evenwel slaagde de politie er toch in den naam der dame te weten te komen. De verschillende dorpen aan den weg van den Bosch naar Heusden, welke weg door het Vorstelijk Echtpaar bij het bezoek aan Noordbrabant rjjdende zal worden afgelegd, alsook de dorpen langs de Maas, die op den terugtocht, die per stoomboot zal geschieden, zullen worden gepasseerd, maken zich ook reeds gereed om den hoogen gasten hulde te brengen. Dit laatste mag, en vooral niet in mindere mate, worden gezegd van de te 's Hertogenbosch bestaande zang- en in den omtrek dier plaats gevestigde harmonie- en fanfare gezelschappen. Het „'s-Hertogenbosch Mannenkoor", direc teur de heer Kalltnbich, „Excelcior", directeur de heer Diedrich, een groot kinderkoor onder directie van den heer Frans van der Heijden, enz. enz. zijn ijverig zich voorbereidende om de Ko ningin te begroeten en de dagen van het bezoek tot feestdagen te maken. Zeer waarschijnlijk zal der Bossche jeugd gelegenheid worden gegeven om op het plein vóór het gouvernementshuis en vlak vóór de vertrekken voor het verblijf der Koninklijke Familie bestemd haar lied aan te hellenvoor de andere mu ziekuitvoeringen wordt eene op de groote markt te bouwen muziektent van 20 M. in doorsnede bestemd. De Locomotief vernam, dat overwogen wordt, de bepalingen op het reelameeren van de Militaire Willemsorde geheel te herzien, vooral met de bedoeling om aan mindere militairen, die op grond van de statuten recht op de orde ver- meenen te hebben, de gelegenheid om hun aanspraken te doen gelden, gemak- meljjk te maken. Een dergelijke maat regel, zegt het blad, zou geheel in den geest van den tijd liggen, die er naar streeft om militairen beneden den rang van officier percentsgewijre even vrijge vig te bedenken als hooger geplaatsten. Omtrent de Kamerontbinding zegt het Handelsblad nog het volgende: Wij zjjn van meening dat dr. Kuyper wel wat al te veel eischt van de loyauteit en gehoorzaamheid der conservatieve partij, die hem tot nu toe zoo trouw volgde, en die, daar ze vergeet of niet weet al wat hij geschreven en gezegd heeft, vreemd genoeg in hem den kam pioen ziet der conservatieven tegen volkssouvereiniteit en algemeen stem recht I Dr. Kuyper's ongeduldig enheersch- zuchtig doordrijven van zjjn wil dat de Eerste Kamer ontbonden zou worden, dwars tegen den raad in van gematigde mannen zijner eigen partij, is da meest anti-conservatieve, de meest radicale en democratische daad, waartoe het meest radicale ministerie zjjn toevlucht had kunnen nemen. Men meldt uit Roosendaal: Het onderzoek in zake de spoorweg diefstallen wordt nog steeds ijverig voortgezet. Werden in den loop dezer week wederom een tweetal machinisten en een ontslagen wissel wachter in hech tenis genomen, ook heden heeft men weer eene aanhouding gedaan. Bij dezen persoon werd een volle kar met ver schillende voorwerpen, alles afkomstig van diefstal en toebehoorende aan de S. S., in beslag genomen, en bij eene huiszoeking in de woning van den zich in hechtenis bevindenden machinepoetser K. werden eene groote partij gestolen manufacturen achterhaald. In de kazerne der marechaussee lijkt het wel een depot van verschillende goederen, die nu reeds gevonden zjjn, en ieder oogenblik hebben nog inbe slagnemingen plaats Op eene laaghartige manier heeft een boer uit Hoek bij lerneuzen zijn paard mishandeld. Omdat het dier weigerde een wagen te trekken, werd een stevig touw om de tong van het beest bevestigd en daaraan zoo hevig getrokken, dat de tong werd afgerukt. Het paard moet sterven, volgens den veearts. De ontbinding der Eerste Kamer wordt het is te begrijpen, in de pers druk besproken, goedgekeurd of een uitersten stap genoemd, al naar mate de polietieke overtuiging is. Men is het er over eens, dat de Eerste Kamer met ware doodsverachting als mannen van karakter is te werk gegaan bij de ver werping der Hooger Onderwijswet, we tende dat haar straf, ontbinding, op de daad zou volgen. Een ontbinding der Eerste Kamer heeft vroeger in ons land nog nooit plaats gehad, hoewel óók vroeger wel gebleken is, dat zij niet eens willend was met de Tweede Kamer, aangezien de politieke overtuiging der Kamers verschillend was. Gedurende de thans geëindigde aard- beiencainpagne is van het station Be verwijk verzonden niet minder dan twee millioen zes honderd acht en zestig dui zend negen honderd zes en vijftig KG. (zegge 2.668.956). In het geheel wordt de oogst pl. m. 4 millioen KG. geschat. Nooit is die zoo groot geweest, terwijl de prijzen op een zeer bevredigende hoogte bleveu. Wanneer de houders van varkens in Haarlemmermeer voortgaan met hunne beesten tegen de zoozeer gevreesde ziekte te doen inenten, belooft dat voor den veearts eene winstgevende zaak. Men rekent dat er in Haarlemmermeer ruim 4000 varkens zijn; a .30 inenting- kosten, bedraagt dan een niet te ver smaden sommetje, dat's jaarlijks terug keert. Op de markt te Hoofddorp waren Maandag j.l. aangevoerd 450 paarden, waaronder prachtexemplaren benevens 46 hitten. Prqzen wisselden van 80 —600 gld. Er waren veel buitenlandsche koop lieden aanwezig. Handel matig. HAARLEM 26 Juli 1904. Het mooie zomerweer waaraan wij al gewoon zijn geraakt, dreigde Zaterdag nacht te zullen omslaan. Donder en bliksem en hevige regenbuien, zoo dik wijls verwacht, tot ind en vroegen morgen en toen weer schoon weer. Bosch en akker opgefrischt en de wegen stofvrij, was het Zondag weer een uitgezochte dag en duizenden, zoowel Haarlemmers als anderen, maakten druk gebruik van de vervoermiddelen om onze omstreken te bezoeken. Vooral Zand voort is druk bezocht, zoo wel per spoor als per tram, maar vooral de laatste had het bijzonder druk, toen al de menschen, gedurende den geheelen Zondagaangevoerd.na halfnegen's avonds allen te gelijk naar huis wilden, wat aan leiding gaf tot veel onnoodig gpdrang. Het publiek schijnt maar niet te kunnen begrijpen, dat allen te gelijk niet gaat en er wat geduld moet gebruikt; de E.N.E T. doet werkelijk moeite genoeg om aan redelijke eischen te voldoen. Bloemendaal is ook sterk in trek, doch op de werkelijk mooie punten, als de Schapenduinen en in den omtrek van de ruïne van Brederode, ontmoet men bijna geen wandelaars. Men zou haast vragen, weten de menschen wel hoe mooi het daar is, als men zijn wan deling iets verder uitstrekt dan tot Duin en Daal. 't Is misschien voor ons kwalijk loopend geslacht wat lang, zoo'n tochtje van een goede anderhalf uur. En dan de Brouwerskolkbetrekkelijk weinig publiek ziet men er. Wat ver rukkelijk schoone vergezichten leveren de duintoppen ten westen er van niet op! Vóór U het panorama van Haarlem, rechts de boschstreek met in't verschiet de gemakkelijk te onderkennen torentjes der dorpskerken, links het vlakke land tusschen Haarlem en Beverwijk, achter U Zandvoort, een hel verlichte streep, de zee, en verder de zeedorpen, kenbaar aan de torentjes. Het wandelingetje langs het vaartje onder de Spoorbrug door, naar de tegenwoordige zich al meer zeevaarts verplaatsende zanderij, wat is het er rustig, als men het volgt om den terugweg te nemen langs ons Haarlemsche Waterleidingterrein. En toch zijn er Haarlemmers, ja Haarlem mers, die het nooit gezien hebben, het altijd te ver vinden. Wordt ons geslacht zwakker, trots alle gezondheidsmaatregelen van dezen tijd, den tijd van waterverzorging en woningtoezicht, van degelijke gemeente reiniging, van frissche schoollokalen, van volks- en kinderbadhuizen, van schoolvoeding en schoolpantoffels? Neen ons geslacht wordt gaandeweg meer gemakzuchtig. Het rijdt liever, dan dat het loopt. Wat zal men zich vermoeien als men voor een bagatel ergens heen kan rijden Als men het eindpunt van een tramlijn maar als uitgangspunt tot een wandeling in de vrjje natuur be zigde, dan kon men er vrede mee hebben, dat het zeer goedkoope middel van vervoer meer en meer in den smaak valt. Maandagnamiddag ongeveer kwart voor zessen is brand uitgebroken in het perceel Voldersgracht No. 23, dienende tot bergplaats van beddemakers en aan- verwante artikelen, vloerzeil enz. van den Heer B. J. van Liemt. De brand weer was spoedig ter plaatse en de brandkranen op de waterleiding bewezen goede diensten. Van den ontzettenden rook hadden de brandblusschers veel te lijden, gedurende een minuut of tien was de rook zoo dicht, dat de overzijde van de gracht niet te onderscheiden was. Het perceel is geheel uitgebrand, doch alles was verzekerd. Achter het perceel is een poort waarin drie woningen, de menschen daar hebben eenige benauwde oogenblikken gehad. De bewoners van het dichtst aange legen woninkje hebben veel waterschade, niet door assurantie gedekt. In het Douche badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 880 baden. In het 2e badhuis, Leidsche Plein, zijn in de afgeloopen week genomen g06 baden. De Vereeniging „Door Vei maak tot Nut" gaf heden haar gewone zomer feest, waardoor ongeveer driehonderd tachtig leerlingen der lagere scholen en verpleegden in de Godshuizen in de ge legenheid gesteld zijn om een bezoek aan Amsterdam en Artis te brengen. Zondagnacht is een houten loodsje, staande achter een perceel aan de Voor uitgangstraat, gedeeltelijk afgebrand. De slangen wagen der politie heeft den brand gebluscht. De Ned. Vereeniging tot Afschaf fing van alcoholhoudende dranken houdt Zondagmiddag 31 Juli a.s. een open luchtmeeting op het Doelenterrein alhier (daartoe door B. en W. welwillend af gestaan). De meeting wordt gehouden ten einde aan den aanvang van de ker- misweek het Haarlemsche volk nogeens te wijzen op de schade van den drank en te waarschuwen voor losbandigheid gedurende de kermis. De étalage-wedstrjjd op 31 Aug. door de Vereeniging Koninginnedag uit geschreven bestaat uit drie afdeelingen, te weteneen dag étalage, een avond étalage, en een dag- tevens avond étalage, terwijl voor iedere afdeeling een aantal medailles beschikbaar zijn gesteld. De commissie, tevens jury, voor dit onderdeel der feestelijkheden, bestaat uit de heeren: G. B. Crommelin, Th. de Bock, W. Dyserinck, F. T. Grabijn, J. London en J. R. Prent. Markt van 25 Juli 1904. Aardappelen. Aangev. 390 HL., verk. 300 H.L. L. pr. ƒ2.H. pr. 3.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 1 H.L. verk. 1 H.L. L. pr. 5.H. pr. p. H.L. Peeren. Aangev. 33 HL., verk. 33 H.L. L. pr4H. pr. 8. Bloemkool. Aangev. 9000 st., verk. 9000 st. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ8. Snijboonen. Aangev. 47 M verk. 40 M. L. pr. ƒ1.75, H. pr. 2.50. lleereboonenAangev. 32 M., verk. 32 M. L. pr. 1.75, H. pr. ƒ2. ffrorlelen.kan%. 2000 bos, verk. 2000 bos, L. pr. 0.04, H. pr. 0.06. PAARDENMARKT, 26 Juli 1904. Aangevoerd: 834 Paarden, prijs: ƒ80.— a ƒ650. Waaronder vele luxe en prachtige werkpaarden, de Handel was levendig en er werd veel aangekocht door Duit- sche en Fransche kooplieden. Boiermarkt 18 Juli 1904. Boter. Aangev. 60 K.G., verk. 60 K. G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.45 p. K. G. Biggen. Aangev. 38, verk. 31 stuks. L. pr. ƒ5.H. pr. 7.p. stuk. Schrammen. Aangev. 10, verk. 8 stuks. L. pr. ƒ14.H. pr. ƒ18.p. stuk. VEEMARKT 20 Juli 1904. Aangevoerd 1 Koe 31 N. Kalveren 1 Schaap 5 Paarden Prijs: 190.— t> 12. D 24. 7.— 24e Muziekuitvoering, op WoeDadag 27 Juli '3 av. van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C'. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. „Rataplan." Marche militaire fran- raiaeBeulion. 2Ouverture „Lei deux Aveuglea de Tolède"Me'hul 8. Hongaarsche PréludeMassenet. 4. Grande fantaisie de l'opcra „La Reine de Saba"Gounod. 5Ooverture „La Muette de Portici"Auber 6 „My Queen." WaltzBurcolosi. 7. „Loreley." ParaphraseNeswadba. 8Potpourri aus der Operette „Der Feldprediger"Millöcker. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Donderdag 28 Juli 1904, dea namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PBOGBAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioMozart. 3. SonateIk- Salome'. a. Andante maestoao. b Andante. c. Ailegro con moto. 4. AndantinoW. Volckmar. 5Die Ebre GotlesBeethoven

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2